Foto: Bgsmith/SHUTTERSTOCK

Jaunaudzes jāsāk sargāt no meža dzīvniekiem 0

“Pašlaik ir īstais laiks veikt aizsardzības pasākumus jaunaudzēs pret meža dzīvnieku bojājumiem. Ķīmiskie aizsardzības līdzekļi uz kociņiem jāuzklāj sausā laikā, tos ieteicams katru gadu mainīt, jo meža dzīvnieki instinktīvi izturas piesardzīgi un izvairās no lietām, kas tiem nav pierastas,” teic LLU Meža fakultātes lektore Baiba Jansone.

Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
Lasīt citas ziņas

9 metodes, kā pasargāt kociņu galotnes

Cervacol Extra.
Foto: Valdis Semjonovs
CITI ŠOBRĪD LASA

Repelents Cervacol Extra ir kvarca smilšu pasta, ko smērē uz koku galotnītēm. Pasta sākotnēji ir gaiši zilā krāsā, bet izžūstot kļūst balta. Līdzeklis nav toksisks dzīvniekiem, vien rada nepatīkamas sajūtas – nokožot galotnīti, mutē paliek smilšu garša. Repelentu uzklāj ar roku, lietojot aizsargcimdu – uzsmērējot uz skujkoka dzinuma galotnes virzienā no lejas uz augšu. Pēc pareizas apstrādes baltā smēre uz galotnītēm saglabājas līdz nākamās veģetācijas sezonas sākumam. Līdzīgs sastāvs ir repelentam Wam extra, kas arī ir kvarca smilšu pasta, tikai sākotnēji ir rozā krāsā.

Izsmidzināmais līdzeklis Trico satur aitu taukus (lanolīnu). Meža dzīvniekiem nepatīk šis specifiskais aromāts. Līdzekli var izsmidzināt ar parasto muguras smidzinātāju. Aizsardzības iedarbība ir līdz 8 mēnešiem.

Izsmidzināmajam līdzeklim Planskyd darbīgā viela ir asiņu proteīns, ko sajūt tikai dzīvnieki. Ar šo līdzekli kociņus apstrādā divas reizes sezonā, jo iedarbības laiks ir līdz 6 mēnešiem. Līdzīgi kā ar minētajiem līdzekļiem apstrāde jāveic sausā laikā, kad gaisa temperatūra ir virs 0 °C. Planskyd var uzklāt gan ar rokām, gan izmantojot smidzinātāju.

Foto: Valdis Semjonovs

Nemazgāta aitu vilna. Dzīvniekiem nepatīk ne aromāts, ne garša, ja vilna nonāk mutē. Taču tās uzklāšana ir piņķerīga – vilnas kumšķītis jāaptin ap katru galotnes dzinumu tā, lai vējš to neaizpūš. Atšķirībā no ķīmiskajiem aizsardzības līdzekļiem aitu vilnu var uzklāt jebkuros laika apstākļos.

Foto: Valdis Semjonovs

Plastmasas aizsargklipši lietojami vairākas sezonas. Tos uz galotnītēm uzliek jau pirmajā gadā pēc kociņu iestādīšanas un turpmākos gadus tikai pārliek uz augšu. To dara tik ilgi, līdz koki izauguši līdz 2 metrus gari. Klipši ir dažādās krāsās, līdz ar to labi saskatāmi audzes kopšanas laikā. Labi noder aizsardzībai pret putniem, lai tie neuzsēstos uz galotnes un neizknābtu galotnes pumpuru vai to nenolauztu. Plastmasas klipši izmantojami 10–15 gadus.

Foto: Valdis Semjonovs

Elastīgs aizsargtīkls galotnes dzinumu aizsardzībai. Lai tīklu ērtāk uzlikt kociņam, vispirms galotnei uzliek plastmasas pudeli vai PVC cauruli, kam pārvelk aizsargtīklu, pēc tam pudeli noņem. Tīkls pareizi jāuzliek (tā gals jānogriež 3–5 cm virs kociņa galotnes). Ja tīkls būs nogriezts par īsu un galotne sprauksies ārā, tā būs apēdama meža dzīvniekiem. Savukārt, ja par garu, var noliekt un deformēt galotnes dzinumu. Pavasarī aizsargtīkls noteikti jānoņem.

Dažādu tautas līdzekļu izmantošana var būt labs risinājums nelielām piemājas platībām, kuru īpašnieki savas teritorijas var apraudzīt biežāk nekā reizi sezonā. Viena no tādām ir galotnīšu nosmērēšana ar augļukoku balsināšanai lietoto kaļķu maisījumu, kam piejauktas smiltis.

Dažādi biedēkļi, kuru tapšanai izmantoti veci krekli, CD diski, plastmasas iepirkumu maisiņi u.tml.

Pielūžņojums. Veicot kopšanu, lapukokus nevis nogāž, bet aizzāģē (aizlauž) jaunaudzē pa perimetru. Aizzāģētais koks nedzen sakņu vai stumbra atvases, bet tērē resursus stumbra glābšanai, un dzīvniekiem tiek apgrūtināta ieiešana audzē. Tiesa, ja dzīvniekiem gribēsies ēst, tie vienalga ies uzmanīgi cauri pielūžņojumam.

Mazie postītāji

Nopietns drauds jaunajiem kokiem ir ne vien briežu dzimtas dzīvnieki, bet arī zaķi un peļveidīgie grauzēji, īpaši apmežojot lauksaimniecības zemes.

Grauzēji barojas ar graudzāļu nezālēm, kā arī ļoti bieži apgrauž koku mizu zem sniega (ja rudenī apmežotajā platībā palikusi gara zāle, ziemā tā ar sniegu tiek noliekta, bet nav noblietēta, un apakšā veidojas vesela peļu metropole).

Kā pasargāt koku stumbrus

Kociņam aplikta perforēta aizsargspirāle, lai koka stumbru pasargātu no peļveidīgo, zaķu, briežveidīgo dzīvnieku nodarītiem bojājumiem. Nevar izmantot pārāk tieviem kociņiem, jo tie var deformēties.
Foto: Valdis Semjonovs

• Lai cīnītos ar peļveidīgajiem grauzējiem, brīdī, kad sāk sasalt zeme un zāle kļūst kraukšķīga, ap katru kociņu kājas pēdas attālumā piemīda zāli. Tad grauzēji nevarēs tikt klāt kociņiem.

• Rada labvēlīgus apstākļus peļu dabiskiem ienaidniekiem, piemēram, peļu klijānam, izveidojot vanagu mietu – 2 metrus augstu T veida kārti, kur putnam nosēsties. Arī lapsas jaunaudzēs nomedī daudz peļu.

Foto: Valdis Semjonovs

• Plastmasas aizsargi.
Ir dažādu veidu stumbra aizsardzības līdzekļi. Piemēram, plastmasas aizsargspirāles ir no sabrūkoša materiāla, tātad īpašniekam nevajadzēs tās noņemt. Šīs spirāles lieto stumbru aizsardzībai galvenokārt priežu jaunaudzēs, kas pārsniegušas 1,5 m augstumu. Spirāles sagriež posmos, kas atbilst koka mieturiem un izvieto tikai mērķa kokiem – kuri potenciāli jaunaudzē varētu sasniegt ciršanas vecumu. Ir arī dažādi aizsargsieti un aizsargcaurules, kuras iespējams izmantot arī lapukokiem, taču katrā konkrētā gadījumā jāizvērtē, vai aizsarglīdzeklis pats nenodarīs bojājumus kociņam. Ja kociņš mazs, bet aizsargsiets vai caurule salīdzinoši smaga, sniega, lietus, vēja ietekmē tā var noliekties un saudzējamo kociņu noliekt vai nolauzt. Caur sietveida aizsargmateriāliem dažkārt izaug cauri zari vai centrālais dzinums, tā radot deformāciju kokam. Tāpat bieži šādi aizsarglīdzekļi lietojami tikai ar atbalsta mietu, bet tas nozīmē papildu darbu un papildu izmaksas aizsardzības pasākumu īstenošanā.

UZZIŅA

• Latgalē un Vidzemē galvenie jaunaudžu postītāji ir aļņi, Kurzemē un Zemgalē – staltbrieži, bet stirnas – visā valsts teritorijā.

• Visvairāk meža dzīvnieki bojā priedes un egles, no lapukokiem – apses. Bērzu stādījumos postījumus nodara stirnāži, kas gar stumbriem trin jaunos ragus.

• Meža dzīvnieki kokus bojā savas mutes augstumā: stirnām tie ir ap 50 cm, briežiem intereses zona ir 0,5–1,5 m augstumā. Alnim raksturīgais ēšanas paņēmiens ir nolauzt kokus, kas izauguši pāri par 2 metriem, lai sulīgie dzinumi atrastos aizsniedzamā augstumā. Bieži tiek bojāts stumbrs arī lielākiem kokiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
Priežu dzīvžogs: principi, to veidojot
PATA speciālisti: Trīs soļi terases izbūvei
Mizgrauža bojājumu ierobežošanai egļu mežaudzēs no aprīļa būs ārkārtējā situācija 230 pagastos
Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
Vai mūsu laikos Ķīnas robeža varētu būt pie Zilupes? “Ķīnas lienošā okupācija ir sākusies, pie tā ir arī vainīgas sievietes!”
VIDEO. Smieties vai lamāties? Karavāna, kas ved krievu kaujas tehniku uz Ukrainu, pārsteidz garāmbraucējus
Lasīt citas ziņas
FOTO. Zosis, stārķi, dzērves – Latvijā pamazām atgriežas gājputni
Sākusies ērču sezona – paraugus var nodot bezkontakta punktos visā Latvijā
FOTO. Pirmie pavasara ziedi baltos un violetos toņos iekrāso romantisko Ķemeru vēsturisko parku
Bites sāk sezonu – jāiet steigšus skatīties, kas notiek dravā. Kā pavasari sagaida bites?
Sakopjam krūmmellenes – tām ir dažas kaprīzes, kas noteikti jāievēro
Zemnieki aicina bruņotos spēkus barot ar vietējo lauksaimnieku produkciju
Nenokārtojot obligāto valsts valodas prasmes pārbaudi, Krievijas pilsoņus varēs arī piespiedu kārtā nogādāt uz robežu
“Normālais” stereotips par darbiniekiem – vecums. Kvalifikācija ir, pieredze ir un ir cilvēkam gadi.. Vai pieņemt jaunāko?
Māris Antonevičs: Psiholoģiskie ieroči strādā, bet ir blefs. Putina vājprāts ar gatavību sarīkot trešo pasaules karu ir uzspēlēts
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
FOTO. “Grīdas lupata uz galvas!” Elīna Didrihsone tiek pie “sirmiem matiem”, vīrs un fani pamatīgi izbrīnīti
FOTO, VIDEO. Izskatīgā latviešu aktrise Lelde Dreimane pastāsta, kāpēc izlēma piedalīties erotiskā fotosesijā vīriešu žurnālā
Austrālija tik ļoti mīl savus ķengurus, ka ikgadējā kvota to izšaušanai ir – daudzi miljoni
FOTO. Jaunais “Škoda Vagonka” elektrovilciens kritis grafiti zīmētāju nežēlastībā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
“Krievu pasaules” jaunie varoņi
20:15
Latgalē kāds “veikls” policists par samaksu iedzīvotājiem nodrošinājis piekļuvi aizliegtām TV programmām
20:09
Vai esam sociālās katastrofas priekšā? Dziļās renovācijas var būtiski pagarināt ēku dzīvildzi
19:58