Atšķirībā no mākslas centrā “Noass” iepriekš redzētiem citu mākslinieku risinājumiem Laimdota Malle telpu raupjumam atbildējusi ar liegiem materiāliem.
Atšķirībā no mākslas centrā “Noass” iepriekš redzētiem citu mākslinieku risinājumiem Laimdota Malle telpu raupjumam atbildējusi ar liegiem materiāliem.
Publicitātes (Lindas Kāpostas) foto

Šeit bija milži. Kārlis Vērpe vērtē izstādi “Šeit bija milži” 0

Mākslas centrā “Noass” no 15. maija līdz 13. jūlijam apskatāma Laimdotas Malles izstāde “Kāds savāds, garš milzis”.

STOPkadri: No 1. septembra Latvijā pilnībā likvidēta Ceļu policija
Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju? 201
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus 12
Lasīt citas ziņas

Nav noslēpums, ka tēli mēdz būt baisi. Viens no salīdzinoši bieži izmantotiem skaidrojumiem no attēlu teorijām tam būtu Zigmunda Freida nemājīguma un izstumtā atgriešanās izpratnes. Tā nu mēs nonāktu pie dvēseles tumšajām dzīlēm, tomēr, manuprāt, šāds solis varētu būt pārsteidzošs.

Vismaz man pieredzē ilgstoši tēli reti kad ir biedējuši, izņemot tipiskās situācijas, vienatnē ejot pa mežu, pārlieku intīmos brīžos, lai par tiem šeit rakstītu, un reiz, makšķerējot veļu laikā, – nepameta sajūta par kādu, kas man mežā klusiņām seko, soļiem ik pa laikam laužot žagarus. Atzīšos, tobrīd bija foreļu liegums un es jutos vainīgs, kas nojausmu par kontakta ar viņsauli pamatotību tikai pastiprināja. Citādi tēli pieredzē ir bijuši dīvaini, kādiem tiem pienāktos būt, bet ne baisi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Laimdota Malle izstādē “Kāds savāds, garš milzis” man visupirms atgādināja šo tēlu pasaules pamatīpašību. Biedējošais un rotaļīgais ir divi atslēgvārdi, sarunā atklāja māksliniece izstādes idejas labākai izpratnei. “Noasa” apakšstāva telpas pašas par sevi nav diez ko mīlīgas, kā jau kuģa dzelzs iekšas ar robustām konstrukcijām un lūkām.

Atšķirībā no iepriekš šeit redzētajiem citu mākslinieku risinājumiem Malle telpu raupjumam atbildējusi ar liegiem materiāliem.

Pirmajā telpā izvietota gaismas kaste. Tajā lūkojoties, vairākos slāņos redzami nelieli objekti, kas atgādina fosilijas, lauskas, zarus – darināti no līmēm, vaska, ģipša, tie rada caurspīdīgu, drupenu un trauslu iespaidu.

Malle par tiem stāsta kā tēlu nospiedumiem – te koka miza, zivs asaka, falangas astoņiem pirkstiem – varbūt kāda pārcilvēka rokai –, čūskas āda. Sarunā vienojamies, ka objekti ir tēlu ādas, kas novilktas vai nokritušas un liecina par to īpašnieku neseno klātbūtni.

Otrajā telpā skatāmi zīmējumi pēc fotogrāfijām uz organzas auduma un kaņe-pes zīdpapīra. Zīmējums ir tikai viena no darbu veidošanas procesa daļām, pēc tam attēlam attiecīgā fotogrāfija ir uzdrukāta.

Šāds tehniku sajaukums māksliniecei ļauj eksperimentēt ar attēla nozīmēm; vai konkrētā gadījumā paņēmiens paplašina darba izpratnes iespējas vai sašaurina. Turklāt zīmējuma rokdarba ilgstamība un fotoattēla mirklīguma saplūdināšana uzsver, ka redzamas ir gan realitātes kopijas, gan iztēlojumi.

Bildes ir ņemtas no ģimenes arhīva, bet konceptuāli tam nav nozīmes, būtiskas ir redzamās situācijas. Divas meitenes stāv blakus jūras lauvam, tas izstiepies uzspiež buču vienai uz pieres; vairāki grupas portreti, ģimeniskāki un formālāki; ik pa laikam kas patiešām baiss – zemē guļoša meitenīte un blakus viņas galva.

Malle stāstot mierina – galva smaidot, tātad jokošanās.

Spilgts abu atslēgvārdu apvienojuma paraugs. Attēli ir saistoši, jo, patiesi, tajos redzamais atpazīstams ir pamazām. Lielu zivi vīra rokās ieraugu tikai tad, kad māksliniece attēlā iedur ar pirkstu. To, ka noteikti attēli gaumīgi un delikāti iekārtojumā pilda citu izkārto attēlu ēnu lomu, arī pamanīju vēlāk.

Trešajā telpā māksliniece turpina uz “Noasa” interjera vēso vienkāršību atbildēt ar jauniem niansētiem paņēmieniem. Telpas vidū izkārts liels organzas palags, uz kura projicēta mainīga bilde. Sētā kāpjošu puiku saskatu uzreiz, bet putnu tās otrajā pusē – sarunas gaitā. Attēls stāstot par situācijas iesaldētību, puika kāpj un kāpj, un kāpj pēc putna, un tālāk netiek, vienlaikus nolemti un neatlaidīgi.

Izstādi noslēdz iespaidīgs visā ceturtajā telpā izklāts šķidrauts, uz kura zīmēts divu sieviešu un krokodila portrets. Zvērs pieslējies kājās un ar vienu no dāmām tā kā sadevies rokās. Krokodils neesot agresīvs, viņš smaidot, tiecoties līdzināties cilvēkiem.

Malles darbi uzrunā netieši, tādēļ lielākoties pārstāstu redzēto; tie veido nojausmu, domās un iztēlē iekustina neredzamu procesu. Atsaukti atmiņā, tie vēl nepadodas savas jēgas izdibināšanai. Krokodils ir patiešām milzīgs un viņam ir ko pacensties, lai no savas stihiskās, spēcīgās aukstasiņu būtības taptu kaut līdzīgam smalkjūtīgajām dāmām. Es gaidu, kad Malles tēli kādreiz atgriezīsies citā situācijā un par sevi atklās ko vairāk.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
STOPkadri: No 1. septembra Latvijā pilnībā likvidēta Ceļu policija
Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju?
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
Kokteilis
Esi gatavs negaidītiem likteņa pavērsieniem! Horoskopi 2.oktobrim
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Lasīt citas ziņas
Andrejs Judins: “Ārvalstniek, ja gribi dzīvot šeit, tad ir jārunā latviešu valodā!”
Šonedēļ gaidāms rudenīgs laiks – vējš sasniegs pat vētras spēku
Kārlis Streips: Nav absolūti nekāda iemesla, kāpēc Latvijas sabiedriskajiem medijiem būtu jāpublicē informācija krievu valodā
FOTO. Ar kastaņiem, pelēkajiem zirņiem un vilnas zeķēm klāt rudens! Brīvdabas muzejā nosvinēti rudens saulgrieži
Kokteilis
Ilma un Skaidris – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
07:25
FOTO. Ar kastaņiem, pelēkajiem zirņiem un vilnas zeķēm klāt rudens! Brīvdabas muzejā nosvinēti rudens saulgrieži
07:23
Šonedēļ gaidāms rudenīgs laiks – vējš sasniegs pat vētras spēku
07:17
Izplatīts aicinājums lasīt meža konfektes – ozolzīles – un ziedot tās Līgatnes dabas taku dzīvniekiem
Kokteilis
Ilma un Skaidris – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
STOPkadri: No 1. septembra Latvijā pilnībā likvidēta Ceļu policija
Top likums kredītu procentu likmju samazināšanai – bankas draud pārtraukt kreditēšanu
Vai Rietumi ar nodomu Ukrainai piegādā bojātu militāro tehniku?
FOTO. Ķirbji, kūkas, sieri, kartupeļi un citi rudens labumi – visīstākā latvietības sajūta un garša Straupes Zirgu pasta tirdziņā
Streičs: Latgale ir valsts drošības jautājums. Tur būs pirmie upuri, ja nāks tanki
It kā nogalinātais Krievijas admirālis “augšāmceļas” un runā video intervijā
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
Problēma jau nav viens Putins. Problēma ir visā krievu tautā. Saruna ar Ukrainas žurnālistu Dmitriju Gordonu
Dārzs
Gribu pavairot lavandas krūmus! Ir divi veidi, kā to izdarīt
Rīgā krīt pasaules rekordi jūdzes skrējienā
Kokteilis
“Tas tā kā tāds standup comedy pasākums domāts?” – Didrihsone lasīs lekciju, soctīklu lietotāji neslēpj savu izbrīnu
Jānis Vimba: Es neuzskatu, ka mūsdienās ir iespējama tāda virzība, kā kādreiz Tautas fronte
Receptes
Cik ilgi un kādā temperatūrā drīkst sautēt vistu, lai tā nepaliek sausa?
Latvijas iedzīvotājus brīdina par došanos uz Turciju, aicinot izvairīties no no masveida pulcēšanās vietām
Pilnībā atjaunota avārijas dēļ slēgtā satiksme uz Tallinas šosejas
Mājas
Ekoloģiskākais un lētākais “veļas pulveris” – kastaņi. Praktisko padomi to izmantošanai veļas mazgāšanā
Oktobra pirmajā nedēļā laika apstākļus Latvijā noteiks ciklonu darbība. Ko sola sinoptiķi?
Ielu intervijas: Kāda pensija jums šķistu pietiekama? Vai būtu gatavs maksāt lielākus nodokļus, lai saņemtu lielāku pensiju?
Kokteilis
“Kaut kāds ārprāts” – Magones kavalieris no Londonas nosauc viņu par slepkavu
Uzdodoties par bērniem, no senioriem divos mēnešos izkrāpj vairāk nekā 30 000 eiro
Jautā skatītājs: vai veselības apdrošināšanas polises īpašniekiem arī būs jāmaksā par analīzēm?
Veselam
Asinszāle – augs pret 99 vainām