Foto: Shutterstock

Sirds mazspēja attīstās arī gados jauniem cilvēkiem. Kad nekavējoties jāmeklē ārsta palīdzība? 45

Antra Krastiņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki
Noskaidrotas trīs vietas Latvijā, kur pērn uzbūvēts visvairāk jaunu mājokļu 17
Inese Vaidere par vīra aiziešanu un dzīvi pēc tās: “Līdz pašam pēdējam brīdim ticēju, ka Arturs būs atkal vesels…”
Lasīt citas ziņas

Kā liecina dati, Eiropā sirds mazspēju vecumā no 40 līdz 50 gadiem novēro 0,2–0,4% cilvēku, no 65 gadiem to skaits pieaug un ap 80 gadu vecumā sirds mazspēja ir jau 12–14% pacientu. Sirds mazspēja attīstās arī gados jauniem cilvēkiem, ja ir jau kāda iedzimta sirdskaite vai pēc miokardīta pārslimošanas.

Par Latviju precīzu datu nav, taču Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas kardioloģe Ginta Kamzola uzskata, ka tie no Eiropas datiem būtiski neatšķiras.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kas ir sirds mazspēja

Foto: SHUTTERSTOCK
Sirds mazspēja ir patofizioloģisks stāvoklis, kad sirds funkcijas traucējumi izraisa sirds muskuļa nespēju sūknēt asinis, lai pietiekami apasiņotu organismu.

Medicīniski tas tiek definēts kā klīnisks sindroms, kas attīstās dažādu sirds strukturālu un funkcionālu izmaiņu dēļ, līdz ar to netiek nodrošināts normāls sirds minūtes tilpums jeb asins daudzums, ko sirds pārsūknē vienā minūtē. Sirdij normāli funkcionējot, tie ir 4–8 litri. Ja sirds to nespēj, attīstās sirds mazspēja – viens no nelabvēlīgākajiem sindromiem sirds un asinsvadu slimību grupā.

“Šis sindroms attīstās cilvēkiem ar sirds strukturālām un funkcionālām izmaiņām, bet tās var izraisīt jebkura savlaikus nedia­gnosticēta un neārstēta sirdsslimība. Sirds mazspējas cēlonis var būt arī iedzimtas sirdskaites. Mūsdienās tās iespējams diagnosticēt vēl pirms bērna piedzimšanas, veicot augļa sonoskopiju.

Savukārt cilvēkiem, kuriem nav iedzimtu sirdskaišu, nevajadzētu ignorēt visiem zināmos kardiovaskulāros riska faktorus: paaugstinātu asinsspiedienu, augstu holesterīna līmeni, lieko svaru, mazkustīgu dzīvesveidu, jo visbiežākais sirds mazspējas cēlonis ir koronārā sirdsslimība – aterosklerotiskas izmaiņas jeb sašaurinājumi sirds asinsvados, kas nedod iespēju sirds muskulim saņemt pietiekamu asiņu apjomu.

Otrs biežākais izraisītājs ir paaugstināts asinsspiediens, kā dēļ pieaug sirds kreisā kambara sieniņu biezums, rezultātā ir traucēta kreisā kambara pildīšanās ar asinīm, un arī šajā gadījumā vienas sirds kontrakcijas laikā cirkulācijā nonāk mazāks asiņu apjoms,” skaidro daktere.

Pacientiem ar ilgstoši paaugstinātu asinsspiedienu visbiežāk attīstās sirds mazspēja ar saglabātu kreisā kambara izsviedes frakciju.

Savukārt sirds mazspēja ar samazinātu kreisā kambara izsviedes frakciju biežāk novērojama cilvēkiem pēc miokarda infarkta, kad sirds muskulī ir rēta vai, piemēram, pacientiem ar dilatācijas kardiomiopātiju – sirds muskuļa slimību, kam raksturīgi paplašināti sirds dobumi un samazināta sirds muskuļa saraušanās spēja.

Kad nekavējoties jāvēršas pie ārsta

Lai mazinātu sirds mazspējas riskus un komplikācijas, ikvienam svarīgi atpazīt tās simptomus:

> pieaugoša tūska kājās no potītēm uz augšu,

> elpas trūkums,

> nogurums un nespēks,

> paātrināta sirdsdarbība miera stāvoklī.

Līdzko šie simptomi izraisa satraukumu, jāieplāno vizīte pie ārsta.

Ja šiem simptomiem pievienojas elpas trūkums miera stāvoklī vai tas liek pamosties naktī, strauji pieaug svars – pat 2 kg pāris dienās, ko pavada simptomu pasliktināšanās, klepus ar putojošu krēpu izdalīšanos, nekavējoties jādodas pie ārsta!Situācijai pasliktinoties – ja ir ātra sirdsdarbība, aritmija, samaņas zudums, nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība!

Nepieciešamie izmeklējumi

Ja izmeklējot sirds ir normāla, sirds mazspēja nav iespējama, pat ja cilvēkam ir sirds mazspējai raksturīgie simptomi, piemēram, elpas trūkums. Lai noskaidrotu, vai pie vainas sirds, jāveic ārsta nozīmēti izmeklējumi:

> elektrokardiogrāfija (EKG), kas sniedz informāciju par sirdsritmu, elektrisko impulsu vadīšanas traucējumiem, sirds muskuļa pārslodzi, pārciestiem miokarda infarktiem,

> krūškurvja rentgenogrāfija, kas ļauj spriest par iespējamu sirds paplašināšanos. Šis izmeklējums nepieciešams pacientiem ar izteiktiem sirds mazspējas simptomiem: elpas trūkumu, izteiktu tūsku, jo pastāv iespēja, ka šķidrums krājas arī plaušu audos un pleiras telpās. Venozs sastrēgums arī palielina plaušu iekaisuma (pneimonijas) attīstības risku,

> ehokardiogrāfija (EhoKG), kuras laikā iespējams iegūt informāciju par sirds anatomiju, morfoloģiju, sirds muskuļa un vārstuļu funkciju un perikardu jeb sirds somiņu, līdz ar to var noteikt, vai šīs sūdzības saistītas ar sirds mazspēju.

> pilna asinsaina.

Ja ar sirdi viss kārtībā, jāveic citi izmeklējumi, jo elpas trūkums var būt arī, piemēram, bronhiālās astmas, mazasinības pazīme.

Pateicoties medicīnas un tehnoloģiju attīstībai, mūsdienās sirds mazspēju iespējams diagnosticēt savlaikus un arī veiksmīgi ārstēt.

Medikamentu mērķa devas sasniegšana – lēna

“Jebkuram pacientam, atklājot sirds mazspēju, tiek sākta tās nemedikamentoza un medikamentoza ārstēšana. Ir pierādīts, un arī savā praksē esmu pārliecinājusies, ka regulāra medikamentu lietošana pēc ārsta norādījumiem var pozitīvi ietekmēt slimnieka veselību un labsajūtu,” uzsver kardioloģe un piebilst, ka sirds mazspējas gadījumā medikamentu mērķa devas sasniegšana var būt lēns process, jo ārstēšana tiek sākta ar nelielām devām, pakāpeniski tās palielinot.

Pēc dažu medikamentu pirmajām devām, pirms vispārējais stāvoklis sāk uzlaboties, pacienta pašsajūta var pat nedaudz pasliktināties.

Tāpēc ir svarīgi turpināt zāļu lietošanu, nepieciešamības gadījumā konsultējoties ar ārstu.

Lai sasniegtu labu ārstēšanas rezultātu, būtiski, lai pacientiem pašiem būtu izpratne par lietotajiem medikamentiem, to devām, lietošanas biežumu. Ikdienā jāseko līdzi pulsam, asinsspiedienam, svaram, holesterīna līmenim. Lai izvairītos no komplikācijām, jāvakcinējas pret gripu, pneimokoku infekciju un Covid-19.

Bet, lai novērtētu ārstēšanas rezultātus, arī kad pacientiem tiek implantēti elektrokardiostimulatori, par nepieciešamajiem izmeklējumiem informēs ārsts.

Kā pašiem sev palīdzēt

Foto: SHUTTERSTOCK

Bez zālēm, kas jālieto pēc ārsta norādījumiem, regulāriem izmeklējumiem un analīzēm svarīgs ir veselīgs dzīvesveids – tas var palīdzēt justies manāmi labāk un dzīvot pilnvērtīgi.

Sirds mazspējas pakāpe, kā arī simptomi katram pacientam var būt atšķirīgi. Tomēr jārēķinās, ka fiziskās aktivitātes vajadzēs samazināt. Tas gan nenozīmē, ka no tām pilnībā jāatsakās, jo arī sirds muskulis, gluži tāpat kā citi muskuļi, lai tas labi strādātu, ir mazliet jātrenē.

Klīniskos pētījumos pierādīts, ka mērena fiziskā aktivitāte, galvenokārt aerobā slodze, tajā skaitā ātra iešana, nūjošana, peldēšana, arī ierasto mājas un dārza darbu veikšana uzlabo sirds mazspējas slimnieku dzīves kvalitāti, pašsajūtu un slimības norisi.

Protams, jāieklausās savā organismā, jāseko līdzi tam, kā jūtas sirds.

Lai uzturētu labu pašsajūtu, noteikti jāievēro uztura noteikumi, kas palīdz mazināt sirds mazspējas simptomus:

> pacientiem ar izteiktiem sirds mazspējas simptomiem (elpas trūkums, tūska) diennaktī nav ieteicams uzņemt vairāk par 1,5–2 litriem šķidruma (ja elpas trūkums tikko manāms, tūskas nav, šķidruma patēriņš nav jāierobežo),

> jāsamazina sāls patēriņš – nedrīkst pārsniegt 2 g dienā; uz produktu etiķetēm jāpārliecinās par sāls saturu, jāizvairās no rūpnieciski gatavotiem ēdieniem, gaļas izstrādājumiem, sālītām un konservētām zivīm,

> no ēdienkartes jāsvītro produkti ar augstu tauku saturu, daudz jālieto dārzeņi, augļi, liesi piena produkti, graudu izstrādājumi un svaigas, mazsālītas zivis; garšas uzlabošanai ieteicams lietot dažādas garšvielas.

Ielāgo!

SAISTĪTIE RAKSTI
Dažkārt sirds mazspējas simptomi var strauji saasināties.

To sauc par akūtu sirds mazspēju, ko var izraisīt, piemēram, pārpūle, vīrusu infekcija, augsts asinsspiediens, sirdsritma traucējumi. Šādos gadījumos visbiežāk nepieciešama veselības aprūpes speciālistu iesaistīšanās, kritiskās situācijās jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Cik daudz patiesībā cilvēkam ir vajadzīgs C vitamīns?
Elektroniskās cigaretes – revolucionārs izgudrojums vai drauds veselībai? 14
Tabakas dūmi saēd elpceļus, izraisot iekaisumu bronhos un plaušu audos 9
Kārlis Rācenis ar kolēģiem rada alternatīvu antibiotikām 24
VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki
Noskaidrotas trīs vietas Latvijā, kur pērn uzbūvēts visvairāk jaunu mājokļu 17
Mīts vai patiesība: kaķim patiešām nedrīkst dot pienu?
Inese Vaidere par vīra aiziešanu un dzīvi pēc tās: “Līdz pašam pēdējam brīdim ticēju, ka Arturs būs atkal vesels…”
Sinoptiķu prognozes svētdienai – ne pārāk iepriecinošas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem 1
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā 1
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk 10
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē 9
Kā salviju izmanto veselībai 3
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai 8
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu 12
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai 6
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai 3
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties 5
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā 3
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus 3
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne 5
„Mēness aptiekas” sveicieni Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistus spēcinās sasniegumiem jaunajā gadā
Ziedot līdzekļus kādas personas ārstēšanai nākamgad paredz 10% iedzīvotāju 1
Lai elpotu – vajadzīga dzelzs 6
Kāpēc laba dāvana svētkos ir vitamīni un grāmata 9
Cukura diabēts – gluži kā vēl viens pamatdarbs. Kā ar visu tikt galā? 1
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali 4
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 5
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Gaļa, augļi, dārzeņi ir visbiežāk sastopami Latvijas iedzīvotāju ēdienkartē
“Veselības centru apvienības” speciālistu ieguldījums novērtēts ar Veselības ministrijas atzinību 8
Ziemeļkoreja noslēgusi galvaspilsētu uz vairākām dienām “elpceļu slimību” dēļ
Naudas par trešdaļu mazāk nekā nepieciešams: slimnīcas aicina veselības ministri nekavējoties risināt finansējuma problēmu 34
Ingrīda Circene: Tas viss iet uz maksas medicīnu tiešā ceļā 136
Circene: Ja izdotos Covid-19 vakcīnas iemainīt pret inovatīviem medikamentiem onkoloģijas pacientiem, Latvija būtu ieguvēja 19
Iekšlietu ministrs: Par jauniešu sliktās fiziskās sagatavotības problēmu ir jābļauj 37
Sīkie kaitnieki trombi – to ceļojums pa asinsriti un draudi dzīvībai 7
Kas būs nākamais Eiropas centrs? “Beidzies Francijas un Vācijas motora laiks” 60
Par Čehijas prezidentu kļuvis bijušais NATO Militārās komitejas priekšsēdētājs, ģenerālis Petrs Pavels 15
Noskaidrotas trīs vietas Latvijā, kur pērn uzbūvēts visvairāk jaunu mājokļu 17
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Analītiķiem baisas prognozes – Krievija gatavojas pastiprinātiem uzbrukumiem Ukrainā
FOTO. Keita Midltone žilbina klātesošos ar savu izskatu: ar to arī “atbild” uz Meganas Mārklas repliku
VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki
VUGD plūdu laikā lūdza nebraukt uz Jēkabpili ekskursijā. Vai sabiedrība klausījās un izprata situāciju? 10
4 iemesli, kāpēc vajadzētu kaļķot koku stumbrus: to vislabāk darīt, kad gaisa temperatūra ir ap 0 grādu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Šodien tu spēsi aptvert visu nezināmo un sasniegt teju vai neiespējamo! Horoskopi 29.janvārim
22:10
Uzmini nu! Sastopama gan Āfrikā, gan Latvijā, dzied naktīs. Uzskatāma par ukraiņu iemīļotu simbolu
21:26
Cik daudz patiesībā cilvēkam ir vajadzīgs C vitamīns?
20:44