Īlons Masks
Īlons Masks
Foto. Scanpix/AP Photo/Alex Brandon) PAPU696

Skandāls. Tramps eksplodē: Masks ticis izsviests no noslēpumu apspriešanas par Ķīnu 16

ASV prezidents Donalds Tramps personiski apturēja Īlona Maska dalību augsti slepenā Ķīnas sanāksmē, liecina ziņojumi. Dusmīgs par to, ka Masks plānoja piedalīties šajā sanāksmē, Tramps pavēlēja saviem darbiniekiem nodrošināt, lai Masks tajā neierastos, raksta portāls Metro.
“Kas, pie velna, tur dara Īlons? Nodrošiniet, lai viņš tur neiet,” tā teicis Tramps, kādam darbiniekam saskaņā ar Axios ziņoto.

Reklāma
Reklāma
Var neiziet tehnisko apskati: Vācijas eksperti nosaukuši visneuzticamākos lietotos automobiļus
Kokteilis
Kādai automašīnai tev vajadzētu piederēt saskaņā ar zodiaka zīmi – Aunam
Jāni atrada māsa un brālis. 19 dienu ilgā meklēšana Daugavā ir noslēgusies
Lasīt citas ziņas

Šie izteikumi ir krasa atkāpe no Trampa iepriekšējā atbalsta Īlona Maska iesaistei citos valdības jautājumos kā īpašam valsts darbiniekam. Taču kāds valdības pārstāvis Axios sacīja: “Prezidents joprojām ļoti mīl Īlonu, taču ir dažas sarkanās līnijas.”

Tramps izteica bažas par Maska biznesa saitēm ar Ķīnu, atsaucoties uz tām kā iemeslu, kāpēc Masks nedrīkst piedalīties slepenajā sanāksmē. “Īlonam ir daudz biznesa Ķīnā, un viņam tur ir labas attiecības, tāpēc šī sanāksme vienkārši nebija pareizā lieta,” piebilda amatpersona.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nav skaidrs, ko tieši ietvēra “augsti slepenā” Ķīnas sanāksme, taču šis incidents notiek laikā, kad ASV ir iesaistītas tarifu karā ar globālo lielvaru. Trampa administrācija nesen ieviesa 125% tarifu Ķīnas precēm, pievienojot to iepriekšējam 20% tarifam, kas saistīts ar fentanila jautājumiem, tādējādi kopējā tarifa likme sasniedz 145%. Ķīna atbildēja, paaugstinot tarifus ASV precēm no 84% līdz 125%.

Šis incidents seko iepriekšējam strīdam, kas kļuva publisks 2025. gada 20. martā, kad The New York Times ziņoja, ka Īlons Masks 21. martā bija plānojis piedalīties slepenā Pentagona brīfingā par militārajiem plāniem potenciāla kara gadījumā ar Ķīnu. Brīfingam bija jānotiek drošā konferenču telpā, ko dēvē par “The Tank”, un tajā bija paredzēts iesaistīt augstākos militāros vadītājus.

Pēc ziņu publicēšanas Tramps ātri reaģēja, 20. marta vakarā pulksten 23:00 savā platformā Truth Social nosaucot ziņojumu par “viltus ziņām” un apgalvojot, ka Ķīna sanāksmē “netiks ne pieminēta, ne apspriesta”. Viņš rakstīja: “Viņi nepareizi apgalvoja, ka Īlons Masks rīt dosies uz Pentagonu. turklāt Ķīna pat netiks pieminēta.”

Aizsardzības ministrs Pīts Hegsets arī noliedza ziņojumus, X platformā norādot, ka sanāksme būs “neformāla tikšanās par inovācijām, efektivitāti un gudrāku ražošanu”, nevis par Ķīnas kara plāniem. Pēc tam Masks apmeklēja Pentagonu, bet tikās tikai ar Hegsetu viņa birojā, nevis piedalījās plānotajā brīfingā ar Apvienoto štābu priekšniekiem, ziņoja Reuters.

Trampa lēmums bloķēt Īlona Maska dalību sanāksmē izceļ bažas par interešu konfliktu, kas saistīts ar Maska plašajām biznesa interesēm Ķīnā. Maska uzņēmums Tesla, kas Ķīnā uztur lielu rūpnīcu Šanhajā, veido aptuveni 20% no uzņēmuma ieņēmumiem, un SpaceX, kas sadarbojas ar ASV Aizsardzības departamentu, rada papildu sarežģījumus. Tramps publiski atzina šīs bažas, sakot: “Īlonam ir bizness Ķīnā, un viņš, iespējams, varētu būt tam pakļauts.”

Reklāma
Reklāma

Šis incidents nav pirmais, kad Maska loma rada diskusijas. Kā Valdības efektivitātes departamenta (DOGE) vadītājs Masks ir īstenojis plašus budžeta samazinājumus un darbinieku atlaišanas, kas izraisījuši protestus un pat uzbrukumus Tesla automašīnām, kurus FBI izmeklē kā iespējamo iekšzemes terorismu, raksta The Washington Post. Daži administrācijas darbinieki ir izteikuši neapmierinātību ar Maska pastāvīgo klātbūtni Baltajā namā un viņa neprognozējamajiem sociālo mediju ierakstiem.

Pēc ziņu noplūdes par plānoto brīfingu aizsardzības ministrs Pīts Hegsets apturēja divus augsta līmeņa Pentagona darbiniekus, Danu Kaldvelu un Darinu Selniku, saistībā ar to, kas nopludināja informāciju par Maska plānoto dalību. Turklāt Nacionālās izlūкоšanas direktore Tulsi Gabbarda uzsāka izmeklēšanu par noplūdēm izlūkošanas kopienā, pārbaudot iekšējos saziņas kanālus.

Pentagona amatpersonas uzsvēra, ka Maska vizīte galu galā bija neklasificēta un koncentrējās uz DOGE iniciatīvām, nevis Ķīnas militārajiem plāniem. Tomēr daži eksperti un likumdevēji ir pauduši bažas par Maska piekļuvi sensitīvai informācijai, ņemot vērā viņa lomu kā privāta uzņēmēja ar valdības līgumiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.