Solomona Mihoelsa attēls uz Krievijā 2015. gadā izdotas aploksnes.
Solomona Mihoelsa attēls uz Krievijā 2015. gadā izdotas aploksnes.
Foto: Wikimedia Commons

Solomona Mihoelsa dzimtajā Daugavpilī pieminēs 130 gadus kopš izcilā aktiera dzimšanas 0

Ieskandinot Mihoelsa dienas, Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs 11. martā plkst. 15 aicina apmeklēt Daugavpils Tautas teātra “Iskateļ” iestudējumu “S. Mihoelss – ģēnijs no Dvinskas”, LA.LV informēja muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Ločmele.

Reklāma
Reklāma
Trampam atliek bezspēcībā vien noplātīt rokas: Putins atdzīvina 3 klasiskās Kremļa taktikas
FOTO. VIDEO. “Tur ir ļoti daudz VUGD automašīnu, glābēji kaut kur skrien!” Aculiecinieks ziņo par biedējošu skatu galvaspilsētas centrā 16
Krievijā masveidā atceļ tradicionālās 9. maija parādes. Kas pēkšņi noticis?
Lasīt citas ziņas

Solomons Mihoelss (1890-1948), īstajā vārdā Šloime Vovsi, bija aktieris, režisors un politiskais darbinieks.

Vecāku mājā, turīgā ebreju ģimenē, tika ievērotas ebreju tradīcijas,
CITI ŠOBRĪD LASA

valdīja patriarhāla kārtība un katru soli pavadīja lūgšanas.

Tajā pašā laikā Vovsi ģimenes locekļiem patika deklamēt dzeju, dziedāt tautasdziesmas, iestudēt mājas teātri. Tas viss ietekmēja arī bērnu profesiju izvēli.

Deviņu gadu vecumā, pārdzīvodams brāļa aiziešanu no ģimenes, Šlome uzrakstīja savu pirmo lugu.

Vēlāk ģimene pārcēlās uz Rīgu, kur Mihoelss iepazinās ar dzejnieku un ebreju apgaismības kustības pārstāvi Isaju Nemcoviču, kurš pārliecināja Solomonu, ka viņa īstais aicinājums ir māksla.

Pēc Oktobra revolūcijas Solomons Mihoelss iestājās ebreju teātra studijā Petrogradā, bet vēlāk kopā ar citiem studijas dalībniekiem pārcēlās uz Maskavu, kur 1925. gadā studija tika pārveidota par Maskavas Valsts ebreju teātri.

1929. gadā S. Mihoelss kļuva par teātra vadītāju, bet 2. Pasaules kara laikā viņš bija arī Ebreju antifašistu komitejas vadītājs, un šajā amatā braukāja pa visu pasauli, dibinot kontaktus ar ebreju organizācijām citās pasaules valstīs un aicinot tās atbalstīt cīņu pret Hitleru.

Abus amatus Mihoelss ieņēma arī pēc kara,

taču, ja kara laikā Staļinam palīdzība bija nepieciešama, pēckara periodā sakari ar ārvalstīm kļuva aizdomīgi.

1948. gadā Minskā Solomons Mihoelsu nogalināja –

viņa nāve tika inscenēta kā satiksmes negadījums, tā kā tautā mīlēto mākslinieku atklāti tiesāt būtu bijis pārāk riskanti.

Solomona Mihoelsa devums teātrim – 14 uzvedumi un vairāk nekā 30 nospēlētas lomas. Viena no viņa radošā darba virsotnēm ir Šekspīra “Karaļa Līra” uzvedums Maskavas Valsts ebreju teātrī 1935. gadā.

Pieminot Solomona Mihoelsa devumu, ik gadu martā Daugavpilī tiek rīkotas Mihoelsa dienas. Šogad to ietvaros Daugavpilī norisināsies vairāki pasākumi: ziedu nolikšana pie aktierim veltītās piemiņas plāksnes, izstāžu atklāšanas un iestudējumi.

11. martā plkst. 15 Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā notiks Daugavpils Tautas teātra “Iskateļ” iestudējums “S. Mihoelss – ģēnijs no Dvinskas”. Ieeja pasākumā bezmaksas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.