Foto – Sandra Ruska

Tārpi sīpolos – vai dārzeņus var glabāt ziemai, kā rīkoties nākamgad? 0

Sīpolos šogad ieviesušies tārpi. Vai tādus dārzeņus var glabāt ziemai? Ko darīt, lai nākamgad tārpu nebūtu?

Reklāma
Reklāma
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot 9
Lasīt citas ziņas

– Sīpoli drīz jānovāc, tāpēc tagad cīnīties ar tārpiem ir par vēlu, – skaidro dārzkopis Aivars Presnikovs. Šos dārzeņus bojā sīpolu mušas un sīpolu ziedmušas kāpuri. Par to klātbūtni liecina vīstoši un dzeltējoši loki vai to gali. Dažkārt sīpoli nemaz neizaug. Mušai sezonā ir divas paaudzes, un tās lielākā aktivitāte ir vasaras sākumā, bet ziedmuša apgriezienus uzņem mazliet vēlāk. Šogad aktīvas ir abas. Dārzkopis skaidro, ka atsevišķos gados kāds kaitēklis savairojas masveidā. Sīpolu mušām sevišķi tīkami ir tādi laika apstākļi kā šogad, turklāt daudzviet abas kaitēkles darbojušās tandēmā un kāpuri atrasti arī lokos, ne tikai sīpolā.

Taču laika apstākļiem ir savi plusi – miltrasa lokiem šogad ir maz izplatīta.

Jāizvērtē rūpīgi

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja sīpols izaudzis tik liels, ka var lietot pārtikā, bet saknēs un pašā sīpolā ierauga kāpurus, jāizvērtē, ko darīt. Lai aina būtu skaidrāka, sīpolus nomazgā. Bojātos pārgriež un nosaka bojājuma pakāpi. Ja skāde nav liela, tos var izlietot konservēšanā vai citā pārtikā, jo cilvēkam šāds sīpols nav kaitīgs. Stipri bojātos sadedzina. Ja kāds sīpols šķiet cerīgāks, var mēģināt kādu laiciņu glabāt. Ja liga skārusi tā sauktos ģimenes sīpolus, stādīšanai tie nederēs.

No stāda veselīgāki

Dārzkopis savā ģimenes dārzā šogad palicis bez daļas sīpolu ražas, jo nekādu ķīmiju nelieto un to neiesaka arī mazdārziņu saimniekiem, jo tikai speciālisti var noteikt īsto brīdi, kad muša izlidojusi un to var likvidēt ar kādu insekticīdu, pirms kaitēkle paguvusi iedēt oliņas pie sīpoliem. Paši kāpuri ir maz ietekmējami, jo labi paslēpušies zemē pie sīpola pamatnes.

Interesanti, ka Presnikovu dārzā no sīksīpoliņiem audzētie sīpoli ir mušu piebeigti, taču turpat līdzās neskarti un labi aug tie, kas audzēti no stāda (sēklas sētas marta beigās). Iespējams, iemesls ir tas, ka stādi dēstīti agrāk, pirms mušas aktivitātes sākuma, bet vairsīpoliņi zemē guldīti vēlāk, kad muša jau aktivizējusies, taču tikpat labi tā ir laika ap­stākļu sakritība. Dārznieks uzskata, ka, sīpolus audzējot no stādiem, ir lielākas izredzes tikt pie labas ražas, jo tie ir veselīgāki, bez iespējamiem slimību ierosinātājiem, kaitēkļu oliņām, kas var gadīties vairsīpoliņos.

Dažos dārzos šogad novērota sakarība – sīpolu mušas bojājumu nav tur, kur ir daudz diļļu. Iespējams, šā auga smarža dezorientē kaitēkli. Turklāt dilles patīk daudziem labajiem kukaiņiem, kas nīdē dažādus kaitēkļus.

5 padomi, kā rīkoties nākamgad

1. Ievēro augu seku. Pavasarī sīpolus stāda pēc iespējas tālāk no vietas, kur tie auguši šogad (kāpuri pārziemo augsnē 5–10 cm dziļumā).

2. Iegādājas veselu stādmateriālu, kas nav inficēts ar slimībām un kaitēkļu kūniņām.

3. Tiklīdz dobē ierauga kādu dzeltēt sākušu vai iekaltušu loku galu, sīpolu izrauj no vagas, lai kaitnieki nepāriet uz citiem sīpoliem.

4. Profilaksei vagas ik pēc nedēļas vai desmit dienām apkaisa ar skuju miltiem.

5. Mazdārziņos lidojošo sīpolu mušu izķeršanai efektīvi ir tā sauktie dzeltenie līmes vairogi. Tie der arī uz lauka, jo mitrumā nebojājas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.