Tavs virtuālais darbinieks 0

Automatizācija uzņem apgriezienus ikvienā tautsaimniecības nozarē. Ražotnēs arvien biežāk tiek izmantotas automatizētas produkcijas līnijas un iekārtas, kas ļauj darbiniekiem uzņemties iekārtu uzraudzīšanu un citus darbus.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
Lasīt citas ziņas

Līdzīgas pārmaiņas jau ievērojamu laiku notiek arī nozarēs, kur ikdienas darbs norisinās digitālajā vidē un cilvēki veiksmīgi lieto dažādus automatizācijas instrumentus, lai mazinātu rutīnas darbu apjomu, kuros nav nepieciešams cilvēka emocionālais vai intelektuālais pienesums.

Kā tiek nodrošināta automatizācija?
Datorvalodā runājot tie var būt skripti un makro — visbiežāk tas ir maza apjoma kods, kas veidots, lai izpildītu kādu konkrētu uzdevumu vai ne pārāk apjomīgu uzdevumu virkni.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai gan tie visbiežāk spēj paveikt uzdoto, šādi risinājumi ir lineāri un darbojas noteiktajos rāmjos, nepiedāvājot praktiskas iespējas izveidot kādu plašāku un dinamiskāku darba pieeju.

Tehnoloģijām, vajadzībām un iespējām attīstoties, cilvēki meklē nākamo lielo lietu (angļu val. bigthing), kas palīdzētu automatizēt uzņēmuma darbību.

Viena no karstākajām pēdējo gadu tēmām noteikti ir mākslīgais intelekts jeb AI (artificialintelligence). Lai gan periodiski izskan bažas, ka šī tehnoloģija ievērojami samazinās pieejamo darba vietu skaitu un automatizējotiznīcinās atsevišķas profesijas, patiesībā šī tehnoloģija attīstās un paies vēl laiks, līdz tās potenciāls tiks izmantots plašākā apmērā.

Pašreiz ievērojamu popularitātes pieaugumu piedzīvo plaši lietojamā un pieejamā robotikas procesu automatizācijas jeb RPA pieeja. Par spīti nosaukumam, RPA nenozīmē fizisku robotu izveidi — tehnoloģija darbojas uzņēmumu iekšējās un publiskās informācijas sistēmās, kur veic noteiktas uzdevumu virknes.

RPA lieliski izpilda rutīnas darbus, kur nav nepieciešamas tikai cilvēkam piemītošas spējas. RPA veic tam uzticētos uzdevumus, taču vienlaikus spēj identificēt dažādas izmaiņas un nestandarta situācijas, kā arī reaģēt uz tām.

RPA tehnoloģijas pioniera lomu Latvijā pilda AS „DigitalMind”, kas nodarbojas ar dažādu biznesa procesu automatizāciju. „RPA mūsu uzņēmuma galveno produktu klāstā nonāca pērn, kad bijām kārtīgi izpētījuši tehnoloģiju un tās piedāvātās iespējas. Kopš tā laika esam aktīvi paplašinājuši savu RPA personāla komandu, kā arī paralēli izglītojam sabiedrību un vietējos uzņēmumus par tās potenciālu.

Reklāma
Reklāma

Tiekoties ar uzņēmumu vadītājiem, kuri jau izmanto RPA, esmu dzirdējis komentārus, ka šis ir nākamais „Microsoft Excel” — ar to uzsverot, ka nākotnē šī tehnoloģija tiks izmantota gandrīz visās organizācijās,” komentē AS „DigitalMind” valdes loceklis Edgars Stafeckis.

RPA visbiežāk tiek izmantota ar informāciju saistītiem darbiem: datu iegūšanai, pārbaudei, apstrādei, ievadei, izvadei, atskaišu izveidei vai laikā ierobežotu uzdevumu veikšanai — robots tos izpilda, iestājoties vai nu noteiktam laikam vai konkrētiem apstākļiem. Šādi roboti spēj darboties nepārtraukti (24/7) un tiem nav nepieciešams laiks, lai pārdomātu nākamo darbību, tāpēc tie spēj paveikt 3–5 pilnas slodzes darbinieku darba apjomu un ir lielisks ikdienas palīgs uzņēmumā.

Patīkamā ziņa ir, ka šādu robotu ieviešanas izmaksas ir pietiekami saprātīgas, lai tajos investētu arī Latvijas uzņēmumi. Ar iepriekšminēto darbu paveikšanas apjomu, vairums robotu sevi atpelna mēnešos, nevis gados un ļauj īstajiem darbiniekiem koncentrēties uz uzdevumiem, kuri cilvēkiem patiesībā būtu jādara – uzdevumiem, kuri pieprasa loģisku domāšanu, spriešanu un radošu izpausmi.