Ukraina ir izveidojusi slepenu pazemes ieroču rūpnīcu tīklu 157
Ukraina ir izveidojusi slepenu pazemes rūpnīcu tīklu ieroču ražošanai, vēsta Spānijas laikraksts El Mundo.
Laikraksta avoti apgalvo, ka Ukrainas rūpnīcās joprojām tiek ražota munīcija un bruņutehnika, taču tagad tās ir pārceltas zem zemes, jo kara pirmajās dienās notikuši vērienīgi postījumi. Dažas rūpnīcas pilnībā ir izvietotas pazemē, citas ir rūpīgi nomaskētas.
Izdevums norāda, ka šāds pazemes rūpnīcu tīkls izveidots Ukrainas stratēģiskās rūpniecības ministra Oleksandra Kamišina vadībā.
Tomēr Kijiva ir ļoti nobažījusies par slepenības jautājumiem, jo nesen rūpnīcu darbinieku vidū atklāti Krievijas atbalstītāji.
Šajās rūpnīcās ražo munīciju, bezpilota lidaparātus, bruņutransportierus Kozak, raķetes Neptun un prettanku raķetes Stugna. Kāds avots Ukrainas aizsardzības nozarē sacīja, ka kopš 2023. gada ražošanas apjoms ir trīskāršojies.
“Pagājušajā gadā mēs koncentrējāmies uz bezpilota lidaparātu izgatavošanu, lai uzbruktu Krievijas iekšienē, un mēs to jau veiksmīgi darām. Bezpilota lidaparāts “Magura” jūrā nogremdēja piecus Krievijas kuģus un notur viņu militāro floti ostā. Arī šogad mēs pilnveidojam sauszemes dronus. Mums jau ir izstrādāti glābšanas un uzbrukuma droni, un mūsu brigādes tos testē un uzlabo frontes līnijās,” anonīms avots pastāstīja Spānijas izdevumam.
Laikraksts raksta, ka Ukrainas valdība cer, ka slepenais pazemes rūpnīcu tīkls ļaus pārtraukt atkarību no Rietumu ieroču piegādēm. Ilgtermiņā šis tīkls ļaus Ukrainai pašai kļūt par ieroču ražošanas centru Rietumu vajadzībām.
Pēc kāda eksperta domām, Rietumi nebija gatavi šāda mēroga karam – ar šādiem zaudējumiem un tādām munīcijas izmaksām.
“Visi krājumi tiek iztukšoti, jo kaujas laukā tiek izmantots vairāk artilērijas lādiņu, nekā visi sabiedrotie kopā spēj saražot. Esam aprēķinājuši, ka Rietumiem steidzami nepieciešami 7 miljoni lādiņu. Mēs jau ražojam padomju kalibra munīciju mūsu lielgabaliem, un drīz mēs varēsim eksportēt arī NATO kalibra munīciju,” El Mundo citē eksperta teikto.
Viņš paskaidroja, ka Ukrainai trūkst naudas un līgumu, bet Eiropai trūkst rūpnīcu.
“Mums ir pieredze un resursi, lai saražotu to, ko viņi vēlas, daudz īsākā laikā nekā jebkurai citai Eiropas rūpnīcai,” sacīja eksperts.