Sīpoli pie mājas loga Tupeņu godu pasākumā Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā.
Sīpoli pie mājas loga Tupeņu godu pasākumā Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā.
Foto – Leta

UNESCO “Pasaules atmiņas” nacionālais reģistrs papildināts ar Pieminekļu valdes veikumu 0

UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā iekļauta viena jauna nominācija “Tradicionālo prasmju un dzīvesveida dokumentēšana Pieminekļu valdes 1924. – 1931. gada ekspedīciju fotonegatīvos”, aģentūru BNS informēja UNESCO Latvijas Nacionālas komisijas Komunikācijas un informācijas sektora vadītāja Evija Maļkeviča.

Reklāma
Reklāma
Veselam
11 drošas pazīmes, ka ar jūsu veselību viss ir kārtībā
RAKSTA REDAKTORS
“Murgs! Es beigās konsultēju NVA darbinieci, nevis viņa mani!” Maija par absurdu, meklējot darbu
“Ja Putins to izdarīs, tas būs pēdējais signāls, ka…” Kaja Kallasa iezīmē nākotnes scenāriju
Lasīt citas ziņas

Kolekcija atspoguļo mērķtiecīgi un objektīvi veidotu vizuālu liecību dokumentāciju par latviešu tradicionālo dzīvesveidu 20.gadsimta sākumā, īpaši fiksējot Latvijas valstij vēsturiski izšķirošu laiku Agrārās reformas realizācijas periodā.

1923. gadā izveidotās Latvijas Republikas Izglītības ministrijas Pieminekļu valdes pamatuzdevumi bija organizēt kultūras pieminekļu apzināšanas ekspedīcijas, veikt arheoloģiskos izrakumus, pētīt, sargāt un kopt kultūras pieminekļus, popularizēt kultūras mantojumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šis darbs tika dokumentēts visā Pieminekļu valdes pastāvēšanas laikā no 1924. līdz 1944. gadam, tai skaitā veikta arī plaša fotofiksācija. Pēc Otrā pasaules kara apjomīga arhīva daļa, tai skaitā unikālā fotonegatīvu kolekcija, tika nodota tagadējam Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam un šodien veido nozīmīgu krājuma daļu. Pieminekļu valdes 1924. – 1931. gada ekspedīcijas tika rīkotas uz konkrētiem Latvijas apriņķiem, lai apzinātu, aizsargātu un vāktu latviešu tradicionālā dzīvesveida izzūdošās parādības.

2009. gadā izveidotajā UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā līdz šim bija četras nominācijas: “Eduarda Krauca fotonegatīvu uz stikla pamatnes kolekcija – Ķeguma spēkstacijas celtniecības gaita 1936.-1940.”, “Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss”, “Raiņa un Aspazijas sarakste 1894.–1929.” un “Latvijas Centrālās Padomes Memorands. Rīga, 1944. gada 17. marts”.

“Pasaules atmiņa” īstenošana Latvijā ir viena no UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas darba prioritātēm ar mērķi apzināt Latvijas nozīmīgāko dokumentāro mantojumu un veicināt tā aizsardzību, pieejamību un atpazīstamību Latvijā un starptautiski.

Programmas “Pasaules atmiņas” starptautiskajā reģistrā iekļauts Dainu skapis, īpaši izceļot tā unikālo saturu un tā saikni ar vēl joprojām dzīvajām nemateriālā kultūras mantojuma tradīcijām Latvijā. Šajā reģistrā iekļauts arī Baltijas valstu kopīgi nominēts dokumentārā mantojuma kopums “Baltijas ceļš – cilvēku ķēde trīs valstu vienotiem centieniem pēc brīvības”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.