‘Māra Eglīte’
‘Māra Eglīte’
Foto – Valda Laugale

Upenes jāstāda oktobrī – vēl var pagūt 0

Kur varētu meklēt upeņu šķirnes ‘Māra’ stādus? VALDA MADONAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
Lasīt citas ziņas

Šķirne ‘Māra’ (‘Māra Eglīte’) izveidota Latvijā. Tai ogas ienākas ļoti vēlu. Krūms ir spēcīgi augošs, plats, diezgan skrajš, ik vasaru mātesaugs izdzen 1,5 m garas atvases. Ļoti laba ražība. Ogas ir lielas, garenas, stingras, paskābas, ar biezu miziņu, garos ķekaros. Var izmantot gan svaigam patēriņam, gan pārstrādei – saldēšanai, sukādēm (ja vāc nepārgatavojušās ogas), vīna gatavošanai (dzērienam ir spēcīgs upeņu aromāts un skaista krāsa, ja lasa pārgatavas ogas). Šķirne ir ziemcietīga, izturīga pret miltrasu, bet vidēji izturīga pret lapu plankumainībām Zied vēlu, tāpēc ziedi necieš salnās.

Stādaudzētāja, zemnieku saimniecības “Aizalksnas-2” īpašniece Viktorija Bergmane atgādina, ka upenes jāstāda oktobrī vai pēc iespējas agrāk pavasarī. Stāda 10 cm dziļāk, nekā augušas iepriekš, jo augsne vēlāk nosēdīsies. Ja ogulāju iestādīs seklāk, tiks pamodināti snaudošie pumpuri un krūms augs kā uz vistas kājas. Upenēm nav vēlams pilns saules apgaismojums, jo tad veidojas daudz nelielu ogu, tās nogatavojas ātrāk, bet zari izaug tikai 1–1,2 m gari. Lielas ogas upenēm ir tikai daļēji ēnainā, mitrā vietā. Augsnei noteikti jābūt ar labu drenāžu. Mazdārziņos krūmi jāstāda metra attālumā. Augļkope katram ražojošam krūmam atstāj 24 zarus – jaunos un 2–3 gadus vecos zarus. Vecākus un nīkulīgus zarus izgriež līdz zemei, neatstājot puļķīšus, jo uz tādiem parasti ieviešas slimības un kaitēkļi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai labāk augtu, apkārt krūmiem katru gadu ieteicams likt svaigas, sapļautas zāles mulču. Tā dabiskā veidā kompostējas, neļauj pārkarst sakņu sistēmai, turklāt satrūdot veidojas gredzenpelējums, kas barojas ar miltrasas sēnēm. Turpmāko gadu laikā uzlabojas arī augsnes auglība, krūmi kļūst ražīgāki.

– Šķirne ‘Māra’ ir ieņēmīga pret pumpuru ērci un virālo pilnziedainību jeb reversiju, tāpēc upeņu krūmus savā dārzā pārbaudu reizi nedēļā. Ja lielā krūmā pamanu līdz 20 apaļo, pumpuru ērču bojāto pumpuru, tos tūlīt nolasu ar gumijas cimdiem un sadedzinu. Ja apaļo pumpuru krūmā ir daudz, to vajag izrakt un ar visām saknēm uzsēdināt uz degoša ugunskura. Izraktā upeņu krūma vietā nedrīkst stādīt ogulājus četrus gadus, – brīdina Viktorija Bergmane.

Apkārt ogu krūmam var izlikt nelielu (ap 0,5 m augstu) sētiņu, lai gan šķirnei ‘Māra’ tā nepatīk. Labāk lai zari liecas pie zemes, jo, atbrīvojoties gaisa telpai krūma centrā, veiksmīgāk aug jaunie dzinumi, kas nākamajā gadā dod lielās ogas.

Divgadīgi upeņu ‘Māra’ stādi, arī augststumbra kociņi, pašlaik pieejami zemnieku saimniecībā “Aizalksnas-2” Ikšķiles novada Tīnūžu pagastā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.