Vai iespējams apvienot aktīvo klimatu un enerģijas ekonomiju? 0

Ja tiek izvirzīts mērķis iegūt tomātu ražu virs 50 kg/m2, ikviens audzētājs cenšas nodrošināt augiem pašus labākos apstākļus. Holandieši attīsta tā sauktās jaunās tehnoloģijas, kas palīdz pilnīgi izmantot mūsdienu tehniskos sasniegumus. Daži no šiem atzinumiem mūsu audzētājiem var šķiet priekšlaicīgi, tomēr tie liek aizdomāties par pagaidām neizmantotām iespējām.


Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Lasīt citas ziņas

Ja naktī un arī dienā trūkst saules gaismas, augi jāaktivizē, lai nodrošinātu augstu ražu un tās kvalitāti. Parasti aktīvo klimatu nodrošina, atverot vēdlogus un vienlaikus paaugstinot ūdens temperatūru apsildes caurulēs. Caur vēdlogiem tiek izvadīts liekais gaisa mitrums un nodrošināta nepieciešamā gaisa cirkulācija. Papildus gaisa cirkulāciju stimulē uzsildītas caurules. Šeit ir ļoti svarīgi sekot klimata datora iestatījumiem, jo apsildes temperatūra nedrīkst būt zemāka par vēdināšanas temperatūru. Naktīs relatīvais gaisa mitrums zem aizvērta siltuma ekrāna mēdz strauji palielināties, kas draud ar tā sauktā nedzīvā klimata veidošanos. Arī šinī gadījumā tiek uzsildītas caurules, bet ekrānā mēdz pavērt nelielas spraugas, lai veicinātu gaisa apmaiņu. Abos gadījumos augi tiek aktivizēti, bet tas prasa enerģijas patēriņu. Un enerģija šodien ir dārga!


Spraugas siltuma ekrānā mēdz izraisīt tā saukto auksto dušu – aukstās gaisa masas nonākšanu tieši uz augu galotnēm, kā arī pasliktina temperatūras lauku siltumnīcā. Turklāt temperatūras lauks jau tāpat parasti nav izlīdzināts tik labi, kā vajadzētu.


CITI ŠOBRĪD LASA

Galvenais radiācijas avots ir saules stari. Saule nodrošina augus ar enerģiju, kas nepieciešama augšanai, fotosintēzei (FAR-gaisma), un ar infrasarkaniem stariem, kas uzsilda augu. Augs spēj izmantot konvekcijas siltumu, gaisam plūstot gar lapām. Siltuma apmaiņa ir atkarīga no gaisa un lapas temperatūras starpības. Ja lapa ir siltāka nekā gaiss, enerģija tiek novadīta. Ja lapa ir vēsāka nekā gaiss, tā paņem siltumu. Tieši tāpēc ir tik ļoti svarīga gaisa plūsma. Ja gaisa kustība nenotiek, lapas un apkārtējās vides temperatūra ir vienāda un enerģijas apmaiņa nenotiek.


Augs spēj novadīt lieko enerģiju ar tās izstarošanu, atstarošanu un konvekciju. Kamēr enerģētiskā bilance (starpība starp pienākošo un izvadīto enerģiju) ir pozitīva, klimatu uzskata par aktīvu. Šinī gadījumā augs izmanto lieko enerģiju transpirēšanai. Proti, ūdens ar barības elementiem pārvietojas no saknēm uz lapām, norisinās fotosintēze, augs aug, attīstās un veido ražu.


Veco un jauno paņēmienu salīdzinājums


Vecās tehnoloģijas paredz auga aktivizēšanu ar minimālās temperatūras uzturēšanu caurulē. Šinī gadījumā augs saņem kā saules, tā arī konvekcijas siltumu. Tāpat siltā caurule nodrošina gaisa papildu kustību.


Uzkrāta saules enerģija arvien vairāk uzsilda ūdeni aukstajā avotā. Tas sarežģī zemas temperatūras ūdens izmantošanu. Nebūt ne visas auga daļas spēj vienādi labi izmantot šo enerģiju. Tādēļ dažkārt veidojas nevēlama temperatūru starpība. Šinī gadījumā labāka ir audzēšana ar papildu apgaismojumu. Lampas palīdz papildus uzsildīt gaisu, un nav vajadzīga pārmērīga cauruļu sakarsēšana. Tas novērš arī apgriezta temperatūras profila veidošanos. Kopējā enerģijas piegāde ir pietiekami liela, lai uzsildītu visu siltumnīcu, un būtu nepieciešams mazdrusciņ pavērt vēdlogus, lai izvadītu lieku gaisa mitrumu.


Jaunās tehnoloģijas ir vērstas uz labāku siltuma izolācijas un lielāku ekrānstundu izmantošanu, lietojot dubultos ekrānus bez spraugām starp atsevišķām loksnēm. Tas samazina kopējo siltuma vajadzību, un kļūst iespējams regulēt klimatu ar zemāku cauruļu temperatūru. Bet tas arī nozīmē, ka pie aizvērtiem ekrāniem augi jāaktivizē ar konvekcijas siltumu. Labi nopakotā siltumnīcā ar cieši aizvērtiem ekrāniem bez spraugām un zemu cauruļu temperatūru dabiska gaisa kustība ir nepietiekama. Kļūst nepieciešama ventilatoru izmantošana. 


Reklāma
Reklāma

Pateicoties gaisa kustībai, tiek pārnesta enerģija. Augs sāk iztvaikot, atsākas kalcija transports augā. Jaunās tehnoloģijas sāk aktīvā klimata nodrošināšanu ar gaisa kustību apkārt augam. Priekšrocība ir tā, ka izlīdzinās temperatūras lauks siltumnīcā un tiek novērsta gaisa mitruma palielināšanās auga apkaimē.


Enerģijas ekonomija, audzējot tomātus ar šo tehnoloģisko metodi, ir tikpat liela kā variantā ar gaisa nosusināšanu vienlaikus ar ventilatoru lietošanu. 


Raksta sagatavošanā izmantoti LetsGrow speciālistu materiāli.


Aktivizēšanas pasākumi


n Jānodrošina pietiekama gaisa kustība tumšākā periodā, bet gaismas trūkuma ap­stākļos augs jāaktivizē ar konvektīvo enerģijas pārnesi. Tad augs spēj pietiekami iztvaikot, tiek novērsta ūdens kondensēšanās uz auga temperatūras starpības dēļ un tiek novērsta nedzīvā klimata rašanās. 


n Nedrīkst sākt uzsildīšanu par agru un veikt par strauju. Nemaz nav nepieciešams, lai jau pirms saullēkta gaisa temperatūra siltumnīcā sasniegtu dienas temperatūru. Divas stundas pirms saullēkta jāsāk uzsildīt gaisu ar ātrumu 0,5 oC/h un jāturpina arī pēc saullēkta. Nav lieki jāveicina iztvaikošana.


LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.