Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Shutterstock

Kaimiņš miglo laukus 150 m no mūsu mājas. Vai tā drīkst? 0

Jautājums. Apmēram 150 m attālumā no mūsu mājas kaimiņš nesen dienas vidū migloja labību. Citus gadus viņš laukus apstrādāja vakaros, bet šogad pat nepabrīdināja mūs, lai gan mēs turam bites. Vai tā drīkst? Aija Bunkas pagastā.

atbild Valsts augu aizsardzības dienesta Saldus novada vecākā inspektore Antra Žeivota

Šādos gadījumos graudkopjiem nav iepriekš jābrīdina kaimiņi. Labība nezied kā puķes, uz to bites nelido, tāpēc var apsmidzināt dienas laikā. Nekādi ierobežojumi attiecībā uz bitēm nav noteikti, ja rapšu laukus pret slimībām miglo ar fungicīdiem. Ziedēšanas laikā šos krustziežus var apstrādāt arī dienā.

Reklāma
Reklāma
7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai 40
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā
Dārzs
FOTO. Cik šogad maksā stādi, un kas ir piedāvājumā? Reportāža no Siguldas Stādu parādes
Lasīt citas ziņas

Citāda kārtība paredzēta, ja ziedošu rapsi pret kaitēkļiem apsmidzina ar insekticīdiem. Tad pirms apstrādes lauksaimniekam jābrīdina kaimiņi, kuriem ir reģistrētas bišu saimes, un ziedošais lauks jāapsmidzina naktī.

Diemžēl Latvijā patlaban lielākā daļa lauku ir pārdoti līdz mājas slieksnim, tāpēc no ķīmijas smakām neizbēgt. Ja māju tuvumā tiek smidzināti augu aizsardzības līdzekļi, kaimiņiem tajā brīdī jāiet prom un kādu brīdi jānogaida, līdz smakas izvējojas, jo tās izplatās līdzīgi gāzei.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šķidrajiem minerālmēsliem raksturīga daudz kodīgāka smaka nekā ķīmiskajiem preparātiem. Piemēram, jūlijā zemnieki ziemas kviešus intensīvi mēslo caur lapām ar šķidro slāpekli. Šķidrais mēslojums smird daudz vairāk (tam ir amonjaka smaka) nekā ķīmiskie augu aizsardzības līdzekļi un kairina elpvadus. Taču kā var izaudzēt labu ražu, ja bagātīgi nemēslo?

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.