Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: PA Images/Scanpix/LETA

Valdība nedaudz mīkstina Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus. Kas mainīsies? 50

Saimniecisko pakalpojumu sniegšanai un pasākumu norisei, kuri ārkārtējās situācijas laikā var notikt zaļajā režīmā jeb vidē ar Covid-19 sertifikātiem, ar valdības lēmumu līdz plkst.23 pagarināts iespējamais darba laiks, kas līdz šim bija līdz plkst.21.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba” 85
Lasīt citas ziņas

Tāpat ar grozījumiem ārkārtējās situācijas rīkojumā atcelts nosacījums epidemioloģiski drošā vidē nodalīt plūsmas ģimenēm ar bērniem, kam nav vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts.

Nosacījums paredz, ka pakalpojumos un pasākumos, kas saistīti ar atrašanos sēdvietās, nav jānodala plūsmas ar vecākiem un bērniem bez vakcinācijas un pārslimošanas sertifikāta no pārējiem apmeklētājiem epidemioloģiski drošā vidē. Sporta klubos, atrakcijās un tamlīdzīgās vietās, kas saistītas ar fiziskajām aktivitātēm vai kur netiek lietotas sejas maskas, joprojām tiek saglabāts nosacījums nodalīt vecākus ar bērniem bez vakcinācijas un pārslimošanas sertifikāta no pārējiem apmeklētājiem epidemioloģiski drošā vidē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienlaikus ar grozījumiem palielināts cilvēku skaits sabiedriskās ēdināšanas vietās pie viena galdiņa līdz desmit, lai dotu iespēju lielām mājsaimniecībām līdz četriem pieaugušajiem un sešiem bērniem izvietoties pie viena galdiņa. Tāpat arī tiek mainīti nosacījumi, ka pasākumos sēdvietās viena mājsaimniecība var atrasties blakus sēdvietās bez distances.

Tiek precizēts arī tas, ka “izvietošana pamīšus” nozīmē to, ka nevienam no kopā sēdošajiem neviens nesēž priekšā un aizmugurē, kā ari ne priekšējā rindā, ne aizmugurējā rindā. Tādējādi, ja kopā sēž desmit cilvēki, tad ir jāatstāj brīvas desmit vietas šai grupai priekšējā un aizmugurējā rindā.

Veselības ministrija (VM) norāda, ka no vienas puses ir nepieciešams mazināt epidemioloģiskās drošība nosacījumus, kas negatīvi ietekmē tautsaimniecību un rada zaudējumus uzņēmējiem, tomēr no otras puses ir jāapzinās, ka tiek prognozēta pastiprināta cilvēku mobilitāte un kontaktēšanās pirms un Ziemassvētku un Jaunā gada svētku laikā. Turklāt pašlaik Eiropā sāk izplatīties un Latvijā ir atklāti Covid-19 omikrona paveida varianti.

“Tas rada papildu riskus Covid-19 izplatībai, kā rezultātā gada nogalē un 2022.gada sākumā iespējams atkal straujš Covid-19 gadījumu pieaugums. Tādēļ ļoti svarīgi ir pakāpeniski mazināt epidemioloģiskās drošības pasākumus, sākotnēji mazinot tos nosacījumus, kam ir mazāka ietekme uz infekcijas izplatību,” norāda VM.

Oficiālo publikāciju un tiesiskās informācijas likums nosaka, ka Ministru kabineta rīkojumi stājas spēkā nekavējoties, kas nozīmē, ka valdībā apstiprinātās izmaiņas stājas spēkā jau otrdien.

Kā ziņots, valstī līdz nākamā gada 11.janvārim izsludināta ārkārtējā situācija, kuras laikā personām bez Covid-19 sertifikātiem būtiski ierobežota dažādu pakalpojumu saņemšana.

Reklāma
Reklāma

No decembra vidus atļaujai strādāt klātienē pietiks ar Covid-19 potēm, negaidot sertifikāta izsniegšanu

No 15.decembra stādāt klātienē varēs arī tās personas, kuras būs saņēmušas vai nu vienīgo “Janssen” (“Johnson & Johnson”), vai abas pārējo ražotāju Covid-19 vakcīnas devas, taču vēl nebūs pagājušas 14 dienas vakcinācijas sertifikāta saņemšanai, paredz valdībā apstiprinātie grozījumi rīkojumā par ārkārtējās situācijas izsludināšanu.

Līdz vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta iegūšanai darbinieks varēs turpināt darba pienākumus klātienē, uzrādot testēšanas sertifikātu, kas nav vecāks par 72 stundām, vai darba devēja pēdējo 72 stundu laikā organizētu skrīninga antigēna testu.

Paredzēts, ka izdevumus, kas saistīti ar testa veikšanu, darbinieks sedz no saviem līdzekļiem, ja nav citas vienošanās ar darba devēju.

Kā ziņots, Ministru kabinets iepriekš paredzēja, ka publiskajā sektorā nodarbinātie, kuri līdz 15.novembrim būs sākuši vakcinācijas kursu, taču vēl nav saņēmuši Covid-19 vakcinācijas sertifikātu, varēs turpināt pildīt darba pienākumus attālināti vai klātienē. Šīm personām vakcinācijas sertifikāta iegūšanas gala termiņš ir šā gada 15.decembris.

Tādi paši nosacījumi attiecas arī uz privātajā sektorā nodarbinātajiem, kuri darba pienākumus privātajā sektorā veic klātienē un nonāk tiešā saskarsmē ar klientiem, ir pakļauti inficēšanās riskam vai nodrošina uzņēmuma darbības nepārtrauktību. Nodarbinātajiem, kurus darba devējs, izvērtējot riskus, informēja par pienākumu vakcinēties, ir jānoslēdz vakcinācijas kurss līdz 15.decembrim.

Pienākums vakcinēties līdz 15.decembrim attiecas arī uz tiem nodarbinātajiem, kuri nav tiešā saskarsmē ar klientiem un kuriem ir mazāks risks inficēties, taču, kuri strādā klātienē jeb ārpus savas dzīvesvietas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.