Valmieras domes priekšsēdētājs Jānis Baiks ar savu sarakstu “Valmierai un Vidzemei” pirms vēlēšanām var uz konkurentiem raudzīties no augšas, jo viņam ir labas izredzes saglabāt varu arī jaunajā novadā.
Valmieras domes priekšsēdētājs Jānis Baiks ar savu sarakstu “Valmierai un Vidzemei” pirms vēlēšanām var uz konkurentiem raudzīties no augšas, jo viņam ir labas izredzes saglabāt varu arī jaunajā novadā.
Foto: Evija Trifanova/LETA

“Nevis par politiku domāju, bet iedzīvotājiem!” Valmieras mērs iziet ārpus pilsētas robežām 16

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Valmieras domes priekšsēdētājs Jānis Baiks (“Valmierai un Vidzemei”) izglāba Rūjienas, Naukšēnu un Strenču novadus no iekļaušanas Valkas novadā. Tāpēc šo pašvaldību vadītāju pievienošanos J. Baika komandai pirms vēlēšanām var saprast, jo viņi jūtas pateicīgi par to un priekšvēlēšanu kampaņā negribētu nostāties pret pilsētas vadību.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 93
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 121
12 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 43
18 stundas
Lasīt citas ziņas

Otrs iemesls varētu būt vēlme saglabāt iespēju pārvaldīt savu teritoriju arī pēc vēlēšanām. Valmieras mēra izšķiršanās reformas gaitā paplašināt topošā novada teritoriju ar vēl trīs pašvaldībām bija riskanta. Ja lauku vēlētāji apvienotos, viņi varētu pārbalsot Valmieras pilsētu, kurā ir nepilni 25 000 iedzīvotāju, kas ir mazāk nekā apkārtējos novados.

Taču Valmieras mērs, iesaistot savā komandā arī vairāku citu partiju novadu vadītājus, no kuriem gan daļa nestartēs vēlēšanās, ir novērsis riskus šā iemesla dēļ pazaudēt varu. Tagad jebkuram citam sarakstam būs grūti konkurēt ar partiju “Valmierai un Vidzemei”. Šajā pašvaldībā ir paredzama liela konkurence.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču arī daļa no tiem, kuriem būs savs saraksts – piemēram, “Jaunā Vienotība” (“JV”) un Nacionālā apvienība (NA) –, jau uzlūko sevi kā J. Baika sabiedrotos pēc vēlēšanām. Ar viņu nekonkurēs arī Latvijas Reģionu apvienība, jo Rūjienas mērs Guntis Gladkins (Vidzemes partija) arī startēs no Valmierā valdošās partijas saraksta. Par vietām Valmieras novada domē noskaņota cīnīties arī Latvijas Zemnieku savienība, Latvijas Zaļā partija, Jaunā konservatīvā partija, “Attīstībai/Par” organizācijas, “Saskaņa” un, visticamāk, vēl kāds politiskais spēks, kas pagaidām vēl sevi nav afišējis.

 

“Vienotība” startēs atsevišķi

Topošajā Valmieras novadā apvienosies astoņas pašvaldības – valstspilsēta Valmiera, kā arī Beverīnas, Burtnieku, Kocēnu, Mazsalacas, Naukšēnu, Rūjienas un Strenču novads. Šis būs otrs lielākais novads, kurā ir 54 602 iedzīvotāji, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas apkopotie dati.

Līdz dienai, kad J. Baiks sāka veidot “Valmierai un Vidzemei” komandu, ietekmīgākā topošā novada lauku teritorijā bija Latvijas Zemnieku savienība. Taču tagad divi LZS domes priekšsēdētāji – Naukšēnu novada priekšsēdis Jānis Zuments un Strenču novada vadītājs Jānis Pētersons – jau ir pārgājuši pie J. Baika, kura komandā ir arī no Nacionālās apvienības ievēlētais Kocēnu novada priekšsēdis Jānis Olmanis un Beverīnas novada vadītājs Jānis Fūrmanis, kurš pārstāvēja vēlētāju apvienību.

Zināms, ka ne visi minētie startēs vēlēšanās. Viņu tuvināšanos ar Valmierā valdošo politisko spēku var skaidrot ar centieniem saglabāt ietekmi tajā teritorijā, kuru viņi pārvalda tagad. Tas būs iespējams, strādājot par vietējās pārvaldes vadītāju, kuru izraudzīsies jaunā dome.

Valmieras mērs J. Baiks “Latvijas Avīzei” atzina, ka šis priekšvēlēšanu laiks ir ļoti īpatnējs, ņemot vērā Covid-19 izraisīto krīzi, kas ierobežos arī pulcēšanos un komunikāciju ar vēlētājiem. Sadarbību ar apkārtējo novadu vadītājiem, kas rezultējās ar kopīga saraksta veidošanu, J. Baiks skaidro ar nepieciešamību labāk sagatavoties situācijai pēc apvienošanās.

Viņaprāt, ir jānodrošina pašnoteikšanās tiesības katram tagadējam novadam, jo nevarot visu centralizēt. “Es nedomāju par politiku, bet par to, lai pēc reformas neciestu iedzīvotāji,” teica J. Baiks. “Valmierai un Vid­zemei” ir viena no “Jaunās Vienotības” dalīborganizācijām, bet šajā pašvaldībā “JV” būs savs saraksts. Tā līderis būs bijušais Saeimas deputāts, premjera padomnieks Jānis Upenieks.

Tagad “Vienotība” Valmieras domē ir pārstāvēta ar vienu deputātu – Ivo Lakuču –, bet tai ir deputāti arī novados. Lēmumam startēt ar diviem sarakstiem ir arī kāds vienkāršs skaidrojums. Tagad šajās astoņās pašvaldībās kopā ir 94 deputāti, bet jaunajā domē būs tikai 19 domnieki, minēja J. Baiks. Tas nozīmē, ka vienā sarakstā visiem viena politiskā spēka interesentiem varētu nepietikt vietas. Kopā arī ir izredzes iegūt vairāk mandātu.

 

Pārbīdes zaļajos zemniekos

Naukšēnu novada priekšsēdis J. Zuments vēlēšanās startēja no vēlētāju apvienības, bet daudzus gadus bija Latvijas Zemnieku savienībā, no kuras tagad aizgājis. Pašvaldību vēlēšanās viņš nekandidēs, jo vēloties turpmāk strādāt izpildvarā, kur redz lielākas iespējas kaut ko izdarīt Naukšēnu labā.

Viņš atzina, ka ar Valmieras pilsētas vadību viņam vienmēr bijušas labas attiecības un ir vēlme ar to sadarboties arī turpmāk. Vērojumi liecinot, ka LZS vairāk sevi demonstrē kā opozīciju tagadējai pilsētas vadībai. No LZS J. Zuments aizgājis, jo vairs neesot jutis partijas ieinteresētību reģionu cilvēku interesēs, pašvaldību vadītāji arī neesot iesaistīti Saeimas vēlēšanu kampaņā. Viņam esot iespaids, ka “LZS līderi pat necentās labi nostartēt Saeimas vēlēšanās”, kā rezultātā tagad ZZS ir opozīcijā.

LZS Valmieras vietējo nodaļu iepriekš vadīja LZS priekšsēdētāja vietnieks Ringolds Arnītis, kurš sestdien gaidāmajā LZS kongresā kandidē arī uz partijas priekšsēdētāja amatu. Taču LZS vietējā nodaļā nesen notika vadības maiņa – tagad Valmieras novada nodaļu vada Mazsalacas novada priekšsēdis Harijs Rokpelnis, kurš būs arī LZS sarakstā ar pirmo numuru. Savukārt R. Arnītis, iespējams, startēs no Latvijas Zaļās partijas saraksta.

LZS priekšsēdētājs Armands Krauze “Latvijas Avīzei” apstiprināja, ka LZS valde devusi atļauju R. Arnītim kandidēt no citas partijas, bet iemeslus nepaskaidroja. Neoficiāli zināms, ka R. Arnītim kā nodaļas vadītājam LZS ir prasījusi atbildību arī par to, ka partiju pametuši vairāki vietējie līderi, kas varētu būt viens no iemesliem, kāpēc R. Arnītim LZS vadība neredzēja vietu saraksta galv­galī.

R. Arnītis “Latvijas Avīzei” sacīja, ka līdz partijas kongresam nekādus komentārus nesniegšot. Minēto informāciju viņš nevarot ne apstiprināt, ne noliegt. “Daudz kas būs atkarīgs no tā, kā mums ies kongresā,” piebilda R. Arnītis. Savukārt kāds viņa domubiedrs neoficiāli teica, ka par pazaudētajiem pašvaldību vadītājiem atbildība būtu jāuzņemas visai partijas vadībai.

LZS saraksta līderis H. Rokpelnis par līdzšinējo nodaļas vadību atturējās izteikties. Taču viņš nevarot piekrist, ka priekšvēlēšanu cīņā LZS iezīmē kā opozīciju pilsētai. “Neviens negrasās pretnostatīt laukus pilsētai. Mums ir jādzīvo kopā un jāveido jaunais novads kā vienots veselums. Startēšana no viena vai otra saraksta nenozīmē nostāšanos pretējās pozīcijās,” “Latvijas Avīzei” teica H. Rokpelnis.

 

Atgriežas novadā

Divu nacionāli konservatīvo partiju sarakstu galv­galī būs kandidāti, kuri tagad strādā Rīgā, bet nolēmuši atgriezties pašvaldībā. Saeimas deputāts Jānis Cielēns, kurš pirms ievēlēšanas parlamentā bija Beverīnas novada deputāts, būs Jaunās konservatīvās partijas sarakstā ar pirmo numuru. Savukārt Nacionālās apvienības saraksta līderis būs Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Grasbergs, kurš ir pazīstams vietējais lauksaimnieks, bijis arī Kocēnu novada deputāts.

Tieši Kocēnu novada vadītājs J. Olmanis, kurš pievienojies “Valmierai un Vidzemei” komandai, bija tas, kurš iesaistījis J. Grasbergu politikā. Tāpēc viņam esot žēl, ka tā noticis, bet varot arī kolēģi saprast, jo sadarbība ar Valmieru esot bijusi nepieciešama arī Kocēnu interesēs. “Mēs ar Jāni Olmani esam labās attiecībās un gan jau arī pēc vēlēšanām strādāsim kopā,” domā J. Grasbergs.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tagad viņš veido Nacionālās apvienības komandu vēlēšanās, pieļaujot, ka sarakstā būs arī viņa domubiedri, kuri nav NA biedri. Tas, ka jaunais novads būs viens no lielākajiem Latvijā, J. Grasbergu nebiedē, jo viņš tajā redz arī priekšrocības.

“Līdz šim viss auga ap Valmieru, bet tagad tā attīstība būs iespējama arī Mazsalacā vai Strenčos, jo varēs piesaistīt investīcijas visu teritoriju attīstībai,” uzskata J. Grasbergs. Piemēram, viņš minēja, ka Kocēnu novads ir iedzīvinājis Zilākalna pagastu, parūpējoties par apgaismotām ielām un sakārtotiem celiņiem, par bērnudārzu, kas izraisīja cilvēkiem interesi šeit dzīvot un strādāt, par ko liecinot dzīvokļu cenu pieaugums. Dzīvokļu pro­blēma Valmierai esot jo īpaši aktuāla, ko lielajā novadā varētu līdzsvarot.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 93
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 121
12 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 43
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 82
1 diena
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Bērnība bija ļoti grūta, daudzus gadus pavadīju pie logopēda, mācoties runāt.” Saruna ar Nauri Miezi 21
18 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO. Latvijā atgriežas olimpiskie čempioni 3×3 basketbolā 27
9 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Nepareizās krāsas pildspalva aptur eksportu… Problēmu Ziemeļīrijā pēc breksita ir daudz 4
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
VID masveidā pamet IT speciālisti: brīdina, ka tas var ietekmēt EDS darbu 25
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 121
12 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Līdz A finālam pietrūka septiņas sekundes… Latviete, kura pārstāv Īriju, nu cīnīsies par septīto vietu 1
22:54
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Nav pareizi būvēt nometnes nelegālajiem imigrantiem 4
22:23
LE
LETA
Ziņas
VID masveidā pamet IT speciālisti: brīdina, ka tas var ietekmēt EDS darbu 25
21:46
GN
Gints Narogs
Ziņas
Līdz A finālam pietrūka septiņas sekundes… Latviete, kura pārstāv Īriju, nu cīnīsies par septīto vietu 1
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kombaina šoferim Smiltenes pusē vairākas reizes izdodas satikt pasakaini skaistu briedi 27
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 93
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā sākta 12 līdz 17 gadus vecu pusaudžu vakcinācija ar “Moderna” 84
11 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Tas ir milzīgs pagodinājums!” Harijs Vītoliņš atvaļinājumā laikā tika pie piedāvājuma, no kura nevar atteikties 9
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts: Septembrī būs jārēķinās ar nopietnu saslimstības pieaugumu 138
15 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Ilze Kuzmina: Valsts nauda faktiski ir nomesta zemē atbirēju apmācībai 42
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nevakcinētajiem pašizolācija būs jāievēro atgriežoties arī no Lietuvas un Igaunijas 16
8 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
GN
Gints Narogs
Ziņas
Līdz A finālam pietrūka septiņas sekundes… Latviete, kura pārstāv Īriju, nu cīnīsies par septīto vietu 1
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO. Latvijā atgriežas olimpiskie čempioni 3×3 basketbolā 27
9 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Ilmārs Stūriška: Olimpisko čempionu pelnrušķītes stāsts 2
11 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Bērnība bija ļoti grūta, daudzus gadus pavadīju pie logopēda, mācoties runāt.” Saruna ar Nauri Miezi 21
18 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kā izaudzēt izcilu ražu dārzā nepārpūloties: dārzniece atklāj savu pieredzi
13 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 43
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Tomass Mārkls paziņo: viņš vērsīsies ar prasību tiesā pret savu meitu Meganu un znotu princi Hariju, lai viņam beidzot ļautu satikt savus mazbērnus 17
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja pat tu esi gatavs visu maksāt, nevari saprast, kas ir jādara.” Uzņēmēja par nodokļu sistēmas nepilnībām 31
21 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Siltie salāti ar kvinoju, dārzeņiem, zaļumiem un sieru: sātīgi un veselīgi! 2
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 104
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc tas nabaga skolotājs ir “jānošpricē”? Petraviča par ieceri noteikt obligāto vakcināciju pedagogiem 180
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 82
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 74
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 287
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 48
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 20
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 99
1 diena
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 11
Intervija 1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gardēžu sapnis: 3 izcili jāņogu deserti – vienkāršas receptes pagatavošanai mājās 2
1 diena