VIDEO. Varbūt velns nemaz nav tik melns, kā to mālē? Ieguvumi no atkritumu reģenerācijas: Francija rāda piemēru 20

Pērn pretrunīgas diskusijas un skaļus iebildumus izraisīja “Vides resursu centra” iecere būvēt atkritumu reģenerācijas staciju Ropažu novadā, Dreiliņos. Pagājušajā nedēļā LA.LV redakcijai bija iespēja doties uz Tulonu, lai iepazītos ar Francijas pieredzi šajā jautājumā un aplūkotu vienu no šīs valsts atkritumu reģenerācijas stacijām “Zephire”. Francijā ir 50 šāda veida stacijas, Eiropā vairāk nekā 500.

Reklāma
Reklāma

Francija rāda piemēru

Izrādās, gurķus ar tomātiem nedrīkst ēst kopā! 8 produktu kombinācijas, no kurām labāk izvairīties 3
Putina sabiedrotais brīdina par globālu karu un “traģēdiju visai cilvēcei”
Kokteilis
VIDEO. Personības tests: izvēlies vienu dakšu un atklāj, ko tava izvēle liecina par tevi
Lasīt citas ziņas

Atkritumu reģenerācijas stacija “Zephire”, kas uzbūvēta jau pagājušā gadsimta beigās, taču 2015.gadā modernizēta, pieder “Sittomat” – apvienībai, kas ir atbildīga par sadzīves atkritumu transportēšanu un apstrādi Tulonas apgabalā.

Foto: LA.LV
CITI ŠOBRĪD LASA

Atkritumi ir resurss, lai , iegūtu gan siltumenerģiju, gan elektroenerģiju, līdz ar to atkritumu apsaimniekošanas tarifs ir daudz lētāks, jo tiek kompensēts no gūtās peļņas, pastāstīja uzņēmuma pārstāvji. Piemēram, 2022. gadā, ar saražotās siltumenerģijas apjomu pietika, lai apsildītu 5000 māju. Arī Latvijā iecerētajā stacijā plānots izmantot šo resursu, kas katru gadu tiek izšķērdēts jeb aprakts “Getliņos”, uzsvēra Guntars Levics, “Vides resursu centra” valdes loceklis.

Doma par stacijas izveidi Tulonā radusies, jo reģenerācijas stacijas vietā kādreiz atradies atkritumu poligons, kurā bieži izcēlušies ugunsgrēki, norādīja Senmandrijē komūnas mērs Žils Vensāns (Gilles Vincent). Šādas situācijas izraisījušas gaisa piesārņojumu, tāpēc, rūpējoties par vidi, iedzīvotāju labklājību un tiecoties uz mērķi atbrīvoties no atkritumu uzglabāšanas poligonos, pirms 30 gadiem tika pieņemts lēmums izveidot šādu staciju, kurā ik gadu tiek sadedzināti 285 000 tonnu atkritumu. Stacijā, kuru paredzēts būvēt Latvijā, gadā tiktu lietderīgi izmantoti 143 000 tonnu atkritumu.

Nav ne trokšņa, ne smakas

Portālā “Manabalss.lv”  tiek vākti paraksti, lai apturētu atkritumu dedzināšanas stacijas būvi. Cilvēkiem bažas rada fakts, ka ražotne tiek plānota aptuveni 600 metru attālumā no dzīvojamām mājām.

Tulonā stacija atrodas ļoti tuvu pilsētas centram, pāri ielai manāmas dzīvojamās mājas, mazliet tālāk – vairākas skolas, divas slimnīcas. Vienīgo troksni radīja automašīnas, kas iebrauca uzņēmuma teritorijā, lai ievestu atkritumus, un rūpīgi tika pārbaudītas, pirms tās varēja nodot dedzināšanai paredzētos atkritumus.

Vispārsteidzošākais bija fakts, ka teritorijā nebija jūtama nepatīkama smarža, ko iedomājamies, kad runa ir par atkritumiem. Varbūt smaku nomāc ziedi un krūmi, kas aug apkārtnē un no kuriem bites ievāc nektāru un ražo medu turpat, uzņēmuma teritorijā? Diez vai.

Vietējo iedzīvotāju iesaiste

Uz jautājumu, vai atkritumu reģenerācijas stacija bieži saņem vietējo iedzīvotāju sūdzības, kas saistītas ar viņu darbību, “Zephir” prezidents Sovers Martinjelo (Sauveur Martiniello) atbildēja, uzsverot, ka tas notiek ļoti reti. Ja sākotnēji, kad stacija tika uzbūvēta, tika saņemtas padsmit sūdzības gadā, tad katru nākamo gadu sūdzību skaits mazinājies. Pašlaik tiekot saņemtas vien pāris sūdzības no vieniem un tiem pašiem iedzīvotājiem.

Reklāma
Reklāma

Lai pārliecinātu iedzīvotājus par šādas stacijas nepieciešamību un ieguvumiem, ko tā spēj sniegt, pirms 30 gadiem viņi gājuši pie Tulonas iedzīvotājiem uz mājām, stāstot par savu ideju, iecerēm. Iedzīvotāji bijuši diezgan pretimnākoši, uzsvēra Žils Vensāns.

Foto: LA.LV

Latvijas iedzīvotāji, parakstot iniciatīvu atkritumu dedzinātavas būvniecības apturēšanai, pauda satraukumu arī par drošību, riskiem, ko var radīt avārija šajā stacijā, norādot: “Mēs vēlamies pasargāt iedzīvotājus no veselības riskiem, kuri avārijas situācijā var skart tūkstošiem iedzīvotāju.” Par avāriju gadījumiem “Vides resursu centra” pārstāvji ir uzdevuši jautājumu reģenerācijas staciju konfederācijas (Confederation of European Waste-to-Energy Plants) vides politikas departameta vadītājam Maksimam Pernalam-Stodartam (Maxime Pernal-Stoddart), kurš atbildēja, ka viņam šādi gadījumi Eiropas Savienībā nav zināmi.

Zem lupas

Tulonas stacija “Zephire” atrodas “zem lupas” – tā tiek īpaši uzraudzīta, regulāri tiekot veiktas visas nepieciešamās pārbaudes. Tāpat stacijā pieejams tiešsaistes monitorings, līdz ar to ikvienam iespējams sekot līdzi katram rādījumam reģenerācijas procesā. Stacijas izmešu rādītāji ir krietni zem pieļaujamās normas.

Foto: LA.LV

Arī dūmi, kas nāk no “Zephire” stacijas skursteņa, kura augstums ir 80 metru, ir teju caurspīdīgi, jo, pirms tie nonāk gaisā, iziet caur dažādām attīrīšanas iekārtām, kas ir obligāta prasība ES.

Varbūt kādam varētu rasties jautājums, kur paliek pelni, kas rodas, atkritumus dedzinot. Arī tie tiek izmantoti lietderīgi – ceļu būvniecībā. Šādu praksi plānots ieviest arī Latvijā.

Varbūt velns nemaz nav tik melns, kā to mālē?

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.