Foto: SHUTTERSTOCK

“Vēlos iegādāties sēklas, kas audzētas Latvijā, nevis no ārzemēm sūtītās paciņas”: vai tādas maz ir? 2

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Lasīt citas ziņas

“Vēlos iegādāties sēklas, kas audzētas Latvijā, nevis no ārzemēm sūtītās paciņas. Vai tādas maz ir, un kur var nopirkt? Gribētu gan dārzeņus, gan puķītes.” – jautā Zane Mālpilī.

Visplašāko uzticamo sēklu kolekcionāru un audzētāju reģistru var atrast Valsts augu aizsardzības dienesta mājalapā: www.vaad.gov.lv. Tajā apkopoti dārzeņu sēklu tirgotāji un viņu piedāvājums. Tajā patlaban ir 18 oficiāli reģistrēti kolekcionāri, kas piedāvā pašu audzētas, pārbaudītas un vāktas sēklas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Iegādājoties sēklas no nereģistrēta izplatītāja vai audzētāja, ir nopietns risks ievazāt dārzā dažādas slimības (sevišķā riska grupā patlaban ir tomāti).

Tomātu šķirņu simti

Daudziem kolekciju sēklu audzētājiem ir gan savas mājaslapas, gan internetveikali, piemēram, Bražūnu ģimenes saimniecībai Neslinko, gan iespēja sazināties rakstiski. Taču ir norādīts arī vecais labais saziņas veids – tālrunis. Tiešais kontakts ir tas, kas šīs sēklas padara tik vērtīgas. Kopā ar sēklu paciņu var tikt pie audzētāja pieredzes: kā šis tomāts vai melone ražo, kāda ir slimībizturība, audzēšanas knifi, kura kurai Latvijas vietai piemērotākā šķirne.

Vairāku šo reģistrēto kolekcionāru audzētas sēklas var iegādāties arī dārzkopības entuziastu kluba Tomāts biroja ēkā Rīgā, Nēģu ielā 5, 4. stāvā. Sēklu tirdzniecība notiek piektdienās no plkst. 10 līdz 14. Iepriekš jāsazinās pa tālruni 27542217, lai vienotos par labāko laiku apmeklējumam (lai ievērotu noteikumus saistībā ar Covid-19).

Iegādājoties kolekcionāru sēklas, jārēķinās, ka to audzētāji paši atbild par tirgojamo sēklu kvalitāti.

Puķu sēklas svaigākās

Puķu sēklu audzēšanā un tirdzniecībā specializējas puķkopis un selekcionārs Mārtiņš Maltenieks. Piedāvājumā ir dažādu puķu (asteres, lauvmutītes,viengadīgās studentneļķes, puķzirņi u.c. sēklas). Tās vāktas no augiem, kas audzētas gadiem, atlasot labākās, skaistākās un vietējiem apstākļiem piemērotākās. Piemēram, asteru sēklas sevišķi izdevīgi pirkt, jo šīm puķēm ir īss dīdzības periods. No selekcionāra var iegādātes vissvaigākās – pērn vāktās sēklas, kas garantē labu dīdzību.

Unikāla ir puķzirņu kolekcija, kurā tiek piedāvātas arī izcilas pašu dārzniecībā selekcionētās šķirnes.

Vēlamo šķirni var atrast mājslapā: www.mazadarznieciba.lv, tālrunis saziņai 29253502.

Reklāma
Reklāma

Vietējie retumi – mazumā

Foto: SHUTTERSTOCK

Pēdējā laikā arvien vairāk aktivizējas seno šķirņu sēklu saglabātāji. Tā sauktās mantotās sēklas ir tās, kuras jau gadiem audzē kādā saimniecībā, un nu saimnieki gatavi tajās dalīties ar citiem. Šādus domubiedrus var meklēt, piemēram, permakultūras praktizētāju mājaslapā: www.permakultura.lv un www.mantots.permakultura.lv. Jārēķinās, ka entuziasti ar sēklām tikai dalās vai mainās. Arī sēklu daudzums ir mazs. Piemēram, var sarunāt dažas sēkliņas savas kolekcijas papildināšanai. Šīs sēklas galvenokārt nav paredzētas ražas ieguvei, bet senās šķirnes pavairošanai un laišanai tālāk tautās – lai dalītos ar citiem entuziastiem.

Senas dārzeņu šķirnes mazos daudzumos tiek audzētas un saglabātas arī Pūrē. Interesenti par savu vēlmi tikt pie kādas no tām var rakstīt uz e-pastu: [email protected].

Seno šķirņu sēklas ir mazos daudzumos, tāpēc visiem gribētājiem šogad var nepietikt.

Uzziņai!

Citus gadus vietējās kolekcionāru audzētās sēklas varēja iegādāties arī tirdziņos, taču šopavasar jāmeklē alternatīvas iespējas, tāpēc sēklu medības jāsāk steidzami!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.