Ventspils osta
Ventspils osta
Foto: Dainis Bušmanis

Ventspils brīvostu pārņems pakāpeniski 0

“LA” jau informēja, ka valdības koalīcijas partijas pirmdien vienojās par jaunas valsts akciju sabiedrības “Ventas osta” dibināšanu, lai risinātu ārkārtas situāciju Ventspils brīvostas darbībā. Vakar Ministru kabinetā (MK) šo priekšlikumu iesniedza Satiksmes ministrija (SM) un valdība to atbalstīja.

Reklāma
Reklāma

Privatizēt nedrīkstēs

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Lasīt citas ziņas

Paredzēts, ka jaundibināmās “Ventas ostas” balsstiesīgās akcijas piederēs valstij un kapitālsabiedrības akcijas nedrīkstēs privatizēt, atsavināt, ieķīlāt un citādi apgrūtināt. Kompānijas “Ventas osta” pamatkapitāls būs 35 000 eiro, bet kapitāldaļu turētāja būs SM.

Pirms lēmuma pieņemšanas valdības ministri uzklausīja SM sagatavoto informatīvo ziņojumu “Par valsts akciju sabiedrības dibināšanu Ventspils ostas pārvaldīšanai”. SM valsts sekretāra pienākumu izpildītāja Džineta Innusa skaidroja, ka paredzēts pārejas posms, kurā sākotnēji paralēli darbosies Ventspils Brīvostas pārvalde un jaundibinātā valsts kompānija.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ventas osta” Ventspils Brīvostas pārvaldes mantas, tiesības un saistības pārņems pa daļām, arī darbinieki – speciālisti, tehniskais personāls u.c. – darbā uz “Ventas ostu” pāries pakāpeniski.

Par Ventspils Brīvostas pārvaldes aktīvu nodošanu jaunajai valsts kapitālsabiedrībai lems Ventspils Brīvostas pārvaldes likvidācijas procesa ietvaros normatīvos noteiktā kārtībā. SM pārstāve skaidroja, ka jāveic detalizēts saistību novērtējums, jo Ventspils Brīvostas pārvaldei, iespējams, ir noslēgtas un spēkā esošas vienošanās ar juridiskajām personām, kuras ir iekļautas sankciju sarakstā.

Kaķi maisā nepirkšot

MK sēdes atklātajā daļā pēc SM ziņojuma noklausīšanās Ministru prezidents Krišjānis Kariņš vēlējās precizēt, vai tiešām VAS “Ventas osta” dibināšana ir paredzēts kā mehānisms ostas nepārtrauktas darbības nodrošināšanai, nevis tūlītēja visu saistību pārņemšana, ko varētu pielīdzināt “kaķa pirkšanai maisā”.

Uz to satiksmes ministrs Tālis Linkaits atbildēja, ka jānodrošina nepārtrauktība, jo šādā veidā tikšot sniegta tiesiskā paļāvība uzņēmumiem, kuri vēlas turpināt darbu Ventspils ostā.

Izveidojot jaunu valsts kapitālsabiedrību, kura turpmāk nodrošinās Ventspils ostas kā teritorijas kopuma pārvaldīšanu, būs novērsta ostas un tās pārvaldošās institūcijas saistība ar ASV Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) sankciju subjektiem. Līdz ar to varēs nodrošināt Ventspils ostas darbības nepārtrauktību un pēc iespējas samazināt sankciju iespējamās negatīvās sekas uz tranzīta sektoru un ekonomiku kopumā.

Par pārvaldību – slepeni

Tālākos ar Ventspils ostas pārvaldību saistītos jautājumus pēc ārlietu ministra Edgara Rinkēviča ierosinājuma valdība apsprieda aiz slēgtām durvīm sēdes slepenajā daļā. Pēc tam tapa zināms, ka bez rīkojuma projekta par “Ventas ostas” dibināšanu atbalstīti arī grozījumi Ventspils Brīvostas likumā un grozījumi likumā par ostām.

Reklāma
Reklāma

Tie paredz, ka “Ventas osta” pildīs ostas pārvaldnieka funkcijas, kā arī būs tiesīga slēgt līgumus ar ostas klientiem un veiks visas nepieciešamās darbības, lai pakāpeniski pārņemtu saistības pret ostas klientiem.

Lai valdībā atbalstītie likumu grozījumi stātos spēkā, tie jāpieņem Saeimai. Paredzēts, ka attiecīgos priekšlikumus grozīs steidzamības kārtībā un tas notiks jau ceturtdien, 19. decembrī. Par personālijām VAS “Ventas osta” padomē un valdē ziņu pagaidām nav, satiksmes ministrs iepriekš ir izteicies, ka “mums ir ārkārtas situācija un tā ir jārisina”, pretendentus nevis izraugoties konkursa kārtībā, bet amatos ieceļot.

Ventspils Brīvostas pārvaldei jauni vadītāji

Tikmēr pēc valdības lēmumiem bez pašvaldības deleģētajiem pārstāvjiem palikusī Ventspils Brīvostas pārvalde turpina darbu, un tai nozīmēti jauni vadītāji. Vakar notikušajā valdes sēdē par uzņēmuma valdes priekšsēdētāju kļuvusi Satiksmes ministrijas pārstāve Inguna Strautmane, bet vietnieku – Ģirts Valdis Kristovskis, kurš valdē pārstāv Finanšu ministriju. Vēl valdē darbojas Rūdolfs Nerets (Ekonomikas ministrija) un Laila Spaliņa (VARAM).

Jaunā valde iecēlusi arī jaunu ostas pārvaldnieku Andri Purmali, kurš līdz šim ieņēmis Rīgas Brīvostas pārvaldes iekšējās drošības dienesta vadītāja amatu. Līdzšinējo pārvaldnieku Imantu Sarmuli no amata atbrīvoja pagājušajā piektdienā, 13. decembrī.

Jau ziņots, ka OFAC šogad 9. decembrī, balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, noteica sankcijas Ventspils mēram Aivaram Lembergam (“Latvijai un Ventspilij”) un četrām ar viņu saistītām juridiskām personām – Ventspils Brīvostas pārvaldei, Ventspils attīstības aģentūrai, Biznesa attīstības asociācijai un Latvijas Tranzīta biznesa asociācijai.

Lai risinātu šajā sakarā radušās problēmas, ar Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (“JV”) rīkojumu izveidota darba grupa Ventspils brīvostas nepārtrauktas darbības nodrošināšanai. To vada satiksmes ministrs Tālis Linkaits, un darba grupā strādā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“JV”), finanšu ministrs Jānis Reirs (“JV”), tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP), ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (“KPV LV”), vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (“AP”) un zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (“VL”-“TB”/LNNK).

Pēc 2020. gada 8. janvāra jebkādi finansiāli darījumi ar minētajām četrām sankcionētajām juridiskajām personām nebūs iespējami, jo bankas tās neapkalpos. Savukārt Lembergs varēs paturēt vienu kontu, lai veiktu maksājumus, kas nepieciešami pamatvajadzību apmierināšanai (pabalstiem, pensijai, nodokļu, valsts nodevu apmaksai, maksājumiem par pārtikas produktiem, īri vai hipotēku, komunālajiem pakalpojumiem, atlīdzību par izdevumiem saistībā ar juridiskiem pakalpojumiem u. c.).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.