Ventspils osta
Ventspils osta
Foto: Dainis Bušmanis

Ventspils brīvostu pārņems pakāpeniski 0

“LA” jau informēja, ka valdības koalīcijas partijas pirmdien vienojās par jaunas valsts akciju sabiedrības “Ventas osta” dibināšanu, lai risinātu ārkārtas situāciju Ventspils brīvostas darbībā. Vakar Ministru kabinetā (MK) šo priekšlikumu iesniedza Satiksmes ministrija (SM) un valdība to atbalstīja.

Visā Krievijā kaut kas sprāgst un deg. Slaidiņš vieš skaidrību: “Tur darbojas grupējums” 22
Covid-19 viltus vakcinācijas afērā iesaistītie nonāk tiesas zālē – pašmāju reperis un iesaistīts arī dziedošais policists
Pēteris Apinis. Par Līgu Meņģelsoni veselības ministra amatā un Armanda Pučes grāmatu par Raini
Lasīt citas ziņas

Privatizēt nedrīkstēs

Paredzēts, ka jaundibināmās “Ventas ostas” balsstiesīgās akcijas piederēs valstij un kapitālsabiedrības akcijas nedrīkstēs privatizēt, atsavināt, ieķīlāt un citādi apgrūtināt. Kompānijas “Ventas osta” pamatkapitāls būs 35 000 eiro, bet kapitāldaļu turētāja būs SM.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirms lēmuma pieņemšanas valdības ministri uzklausīja SM sagatavoto informatīvo ziņojumu “Par valsts akciju sabiedrības dibināšanu Ventspils ostas pārvaldīšanai”. SM valsts sekretāra pienākumu izpildītāja Džineta Innusa skaidroja, ka paredzēts pārejas posms, kurā sākotnēji paralēli darbosies Ventspils Brīvostas pārvalde un jaundibinātā valsts kompānija.

“Ventas osta” Ventspils Brīvostas pārvaldes mantas, tiesības un saistības pārņems pa daļām, arī darbinieki – speciālisti, tehniskais personāls u.c. – darbā uz “Ventas ostu” pāries pakāpeniski.

Par Ventspils Brīvostas pārvaldes aktīvu nodošanu jaunajai valsts kapitālsabiedrībai lems Ventspils Brīvostas pārvaldes likvidācijas procesa ietvaros normatīvos noteiktā kārtībā. SM pārstāve skaidroja, ka jāveic detalizēts saistību novērtējums, jo Ventspils Brīvostas pārvaldei, iespējams, ir noslēgtas un spēkā esošas vienošanās ar juridiskajām personām, kuras ir iekļautas sankciju sarakstā.

Kaķi maisā nepirkšot

MK sēdes atklātajā daļā pēc SM ziņojuma noklausīšanās Ministru prezidents Krišjānis Kariņš vēlējās precizēt, vai tiešām VAS “Ventas osta” dibināšana ir paredzēts kā mehānisms ostas nepārtrauktas darbības nodrošināšanai, nevis tūlītēja visu saistību pārņemšana, ko varētu pielīdzināt “kaķa pirkšanai maisā”.

Uz to satiksmes ministrs Tālis Linkaits atbildēja, ka jānodrošina nepārtrauktība, jo šādā veidā tikšot sniegta tiesiskā paļāvība uzņēmumiem, kuri vēlas turpināt darbu Ventspils ostā.

Izveidojot jaunu valsts kapitālsabiedrību, kura turpmāk nodrošinās Ventspils ostas kā teritorijas kopuma pārvaldīšanu, būs novērsta ostas un tās pārvaldošās institūcijas saistība ar ASV Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) sankciju subjektiem. Līdz ar to varēs nodrošināt Ventspils ostas darbības nepārtrauktību un pēc iespējas samazināt sankciju iespējamās negatīvās sekas uz tranzīta sektoru un ekonomiku kopumā.

Par pārvaldību – slepeni

Tālākos ar Ventspils ostas pārvaldību saistītos jautājumus pēc ārlietu ministra Edgara Rinkēviča ierosinājuma valdība apsprieda aiz slēgtām durvīm sēdes slepenajā daļā. Pēc tam tapa zināms, ka bez rīkojuma projekta par “Ventas ostas” dibināšanu atbalstīti arī grozījumi Ventspils Brīvostas likumā un grozījumi likumā par ostām.

Tie paredz, ka “Ventas osta” pildīs ostas pārvaldnieka funkcijas, kā arī būs tiesīga slēgt līgumus ar ostas klientiem un veiks visas nepieciešamās darbības, lai pakāpeniski pārņemtu saistības pret ostas klientiem.

Lai valdībā atbalstītie likumu grozījumi stātos spēkā, tie jāpieņem Saeimai. Paredzēts, ka attiecīgos priekšlikumus grozīs steidzamības kārtībā un tas notiks jau ceturtdien, 19. decembrī. Par personālijām VAS “Ventas osta” padomē un valdē ziņu pagaidām nav, satiksmes ministrs iepriekš ir izteicies, ka “mums ir ārkārtas situācija un tā ir jārisina”, pretendentus nevis izraugoties konkursa kārtībā, bet amatos ieceļot.

Ventspils Brīvostas pārvaldei jauni vadītāji

Tikmēr pēc valdības lēmumiem bez pašvaldības deleģētajiem pārstāvjiem palikusī Ventspils Brīvostas pārvalde turpina darbu, un tai nozīmēti jauni vadītāji. Vakar notikušajā valdes sēdē par uzņēmuma valdes priekšsēdētāju kļuvusi Satiksmes ministrijas pārstāve Inguna Strautmane, bet vietnieku – Ģirts Valdis Kristovskis, kurš valdē pārstāv Finanšu ministriju. Vēl valdē darbojas Rūdolfs Nerets (Ekonomikas ministrija) un Laila Spaliņa (VARAM).

Jaunā valde iecēlusi arī jaunu ostas pārvaldnieku Andri Purmali, kurš līdz šim ieņēmis Rīgas Brīvostas pārvaldes iekšējās drošības dienesta vadītāja amatu. Līdzšinējo pārvaldnieku Imantu Sarmuli no amata atbrīvoja pagājušajā piektdienā, 13. decembrī.

Jau ziņots, ka OFAC šogad 9. decembrī, balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, noteica sankcijas Ventspils mēram Aivaram Lembergam (“Latvijai un Ventspilij”) un četrām ar viņu saistītām juridiskām personām – Ventspils Brīvostas pārvaldei, Ventspils attīstības aģentūrai, Biznesa attīstības asociācijai un Latvijas Tranzīta biznesa asociācijai.

SAISTĪTIE RAKSTI

Lai risinātu šajā sakarā radušās problēmas, ar Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (“JV”) rīkojumu izveidota darba grupa Ventspils brīvostas nepārtrauktas darbības nodrošināšanai. To vada satiksmes ministrs Tālis Linkaits, un darba grupā strādā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“JV”), finanšu ministrs Jānis Reirs (“JV”), tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP), ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (“KPV LV”), vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (“AP”) un zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (“VL”-“TB”/LNNK).

Pēc 2020. gada 8. janvāra jebkādi finansiāli darījumi ar minētajām četrām sankcionētajām juridiskajām personām nebūs iespējami, jo bankas tās neapkalpos. Savukārt Lembergs varēs paturēt vienu kontu, lai veiktu maksājumus, kas nepieciešami pamatvajadzību apmierināšanai (pabalstiem, pensijai, nodokļu, valsts nodevu apmaksai, maksājumiem par pārtikas produktiem, īri vai hipotēku, komunālajiem pakalpojumiem, atlīdzību par izdevumiem saistībā ar juridiskiem pakalpojumiem u. c.).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Visā Krievijā kaut kas sprāgst un deg. Slaidiņš vieš skaidrību: “Tur darbojas grupējums” 22
Covid-19 viltus vakcinācijas afērā iesaistītie nonāk tiesas zālē – pašmāju reperis un iesaistīts arī dziedošais policists
Pēteris Apinis. Par Līgu Meņģelsoni veselības ministra amatā un Armanda Pučes grāmatu par Raini
Snigšana nerimsies – tikai pieaugs! Braukšana apgrūtināta. Kad tas mitēsies? 2
Solovjovs vāciski izmēda ukraiņus un krīt histērijā: “Atriebt mūsējos vajag, raudāsiet pēc tam!” 8
Lasīt citas ziņas
Mājsaimniecībām nākamgad nepieaugs maksājums par apkurē izmantojamo gāzi
Mazāk nekā 650 km… Pēc uzbrukumiem aviobāzēm krievi satraukti par iespējamu triecienu Maskavai 12
Šoigu ārlaulības bērnu mātei liedz uzturēties Lietuvā
Māra Libeka: Ždanoka nevarētu aizstāvēt Kremļa intereses Eiropā, ja mūsu valsts politiķiem būtu bijis stingrs mugurkauls
Pirms 90 gadiem avīze vēstīja par incidentu Cēsu apriņķī, kas iedzīvotājos bija radījis neaprakstāmu uztraukumu
19:29
Šoigu ārlaulības bērnu mātei liedz uzturēties Lietuvā
19:11
TIEŠRAIDE. Jaunākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu
18:59
FOTO. Smalkās vakariņās Megana Mārkla žilbina ar juteklisku vakarkleitu un princeses Diānas gredzenu pirkstā 6
Solovjovs vāciski izmēda ukraiņus un krīt histērijā: “Atriebt mūsējos vajag, raudāsiet pēc tam!” 8
Vai snigšana turpināsies? Laika prognoze piektdienai
“Sveiks un vesels braucu uz darbu!” Juris Savickis atbild medijiem par viņa nāves viltus ziņām 22
FOTO. No Skroderdienu Ieviņas līdz Antonijai, no aktrises līdz režisorei! Saruna Ditu Lūriņu
ASV ģenerālis: Putins karā pret Ukrainu cietis zaudējumus visos virzienos 29
NEPLP lēmums par “Doždj” apraides atļaujas anulēšanu pieņemts vienbalsīgi. Āboliņš skaidro notikumu attīstību
VIDEO. Deputāts Kulbergs demonstrē, kā ir strādāt Saeimā cilvēkam, kurš pārvietojas ratiņkrēslā
Gada inflācija nemainās – novembrī tā joprojām ir 21,8% 5
ASV un Krievija vienojušās apmainīt Graineri pret ieroču tirgoni Viktoru Butu
Visā Krievijā kaut kas sprāgst un deg. Slaidiņš vieš skaidrību: “Tur darbojas grupējums” 22
Kariņš akceptējis visus ministru kandidātus
“Kliba kāja pielikta klāt naudas pelnīšanai!” Kreituse nosauc bezjēdzīgāko amatu valsts pārvaldē 20
Putins: Karš Ukrainā “prasīs kādu laiku” un nepiemirstiet par kodolriskiem! 27
Taisi ragavas ziemā… Eksperti prognozē – cenu kritums kurināmajam nebūšot uz ilgu laiku 4
Arī Igaunijā pārtrauc “Doždj” raidīšanu; tāpat Lietuvā anulēta apraides atļauja 56
Latvijā strādā jau 11 000 Ukrainas iedzīvotāju un aktīvi apgūst latviešu valodu 1
Cipule turpinās darbu NMPD direktores amatā vēl piecus gadus
Bunkus slepkavības lietā celtas apsūdzības trim personām, arestēti līdzekļi 50 miljonu eiro apmērā
Sārts: No “Doždj” slēgšanas lielākais ieguvējs ir Kremlis. Iespējams, komandā ticis iefiltrēts aģents 136
Dzedulis: Pārsteigumi VID ģenerāldirektores lietā
“Mēs varam būt vispievilcīgākā valsts,” ekspertu pārdomas par naudas nākotni un kriptovalūtām
Krievija bija plānojusi anektēt visu Ukrainu līdz šā gada augustam 53
VIDEO. “Stress atkal ir mans sabiedrotais…”: TV personība Baiba Sipeniece-Gavare pastāsta, kāpēc decembris rada satraukumu