VIDEO. Doktora desa ar vistas fileju, bet filejas tur gandrīz nav! Vai tā ir patērētāju maldināšana? 0
Vai jūs interesē, kas patiesībā slēpjas pārtikas produktu sastāvā? Bieži vien sabiedrībā izskan bažas un minējumi, ka, piemēram, desās tiek samalts pat tualetes papīrs vai izmantoti dažādi gaļas pārstrādes atlikumi un paliekas, kas nemaz neraisa apetīti. Šobrīd sabiedrībā neizpratni izraisījusi doktora desa ar vistas fileju, kurā vistas fileja veido vien 1% no kopējā sastāva.
Portāls LA.LV vērsās Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD), lai noskaidrotu, vai šāda rīcība ir atļauta un atbilstoša normatīvajiem aktiem.
Komentāros cilvēki ir sašutuši. Kāds komentētājs neiesaka ēst šīs firmas produktus vispār, bet cits iesmej: “Kādēļ cūkas smaida uz cīsiņu iepakojuma? Jo viņas zina, ka šajos produktos viņas nav 😅”.






Par to, vai drīkst tik mazu piedevu norādīt pie nosaukuma un kādi šajā ziņā ir ierobežojumi, atbild PVD Dzīvnieku izcelsmes produktu ražošanas uzraudzības daļas vadītāja vietniece Ilze Plīkša.
“Tas, kādai informācijai un kādā veidā jābūt norādītai galapatērētājam paredzētas pārtikas preces marķējumā, ir noteikts Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES). Regulas 22. pants nosaka – ja produkta nosaukumā ir minēta konkrēta sastāvdaļa (piemēram, vistas fileja), tad tās daudzums (procentos) jānorāda produkta marķējumā. Tomēr normatīvajā aktā nav norādīts, cik daudz vai maz konkrētajai sastāvdaļai (procentuāli) jābūt produktā, lai to drīkstētu norādīt produkta nosaukumā.
Tātad, saskaņā ar šobrīd spēkā esošo regulējumu, tas var būt arī 1 % un mazāk
,” skaidro Plīkša.
Bet kā ar to, ka nosaukumā norādīta vistas fileja, bet pie sastāvdaļām cāļa fileja? Plīkša pauž: “Komisijas Regulā ir noteikta terminu “cālis” un “vista” lietošana attiecībā uz svaigu (atdzesētu, sasaldētu vai ātri sasaldētu) mājputnu gaļu. Saskaņā ar regulu, mājas vistas (Gallus domesticus)
iedalāmas sekojoši:
– Cālis/ broilers ir putns, kam ir lokans (nepārkaulojies) krūšu kauls;
– Gailis, vista, cepšanai vai vārīšanai ir putns, kam krūšu kauls ir nelokans (pārkaulojies).
Tomēr normatīvajā aktā nav noteikts, kā šos nosaukumus lieto gaļas produktos. Lai arī normatīvais akts precīzi nenosaka iepriekš minēto terminu lietošanu gaļas produktiem, Pārtikas un veterinārā dienesta ieskatā, patērētājam sniegtajai informācijai būtu jābūt korektai un viegli saprotamai. Tāpēc PVD situācijas skaidrošanai ir sazinājies ar produkta ražotāju.”