Ekonomika
Īpašums

Īpašnieks pārdod dzīvokli diviem pircējiem! Kas jādara, lai nepaliktu bešā?3

Foto – Shutterstock

2012. gada nogalē iegādājos dzīvokli no īpašnieka pilnvarotas personas, sāku tur dzīvot, maksāju par apsaimniekošanu un komunālajiem pakalpojumiem. Savas īpašumtiesības zemesgrāmatā neierakstīju, jo nebija līdzekļu. Pēc pāris gadiem bijušais īpašnieks pārdeva šo dzīvokli citai personai, kura uzreiz to ierakstīja zemesgrāmatā. Vai es varu sniegt prasību tiesā pret bijušo īpašnieku un jauno pircēju, lai otro pirkuma līgumu atzītu par spēkā neesošu un atzītu manas īpašumtiesības uz dzīvokli, jo es taču to iegādājos pirmā? ILZE OGRĒ

Gadījumus, kad nekustamais īpašums tiek atsavināts diviem pircējiem, reglamentē Civillikuma 2031. panta otrā un trešā daļa, kas nosaka katra pircēja tiesības, paredzot atstumtā pircēja tiesības saņemt no pārdevēja nodarīto zaudējumu atlīdzību.

! Pārdodot nekustamo īpašumu, priekšroka ir pircējam, kura līgums ierakstīts zemesgrāmatā. Strīdus nekustamais īpašums vairs nepieder pārdevējam, bet gan citai personai, kura īpašuma tiesības nostiprinājusi zemesgrāmatā, tāpēc jums vairs nav likumīga pamata sniegt prasību pret atsavinātāju par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā. Tātad jūsu pirkuma līguma izpilde vairs nav iespējama tāpēc, ka par pārdotā nekustamā īpašuma īpašnieku zemesgrāmatā jau ierakstīts cits pircējs.

Fakts, ka izmantojāt šo dzīvokli vairākus gadus un godprātīgi sedzāt visus maksājumus, nevar būt iemesls jūsu īpašuma tiesību atzīšanai. Saskaņā ar Civillikuma 993. panta pirmo daļu īpašuma nodošana kādam lietošanā vēl nenodibina īpašuma tiesības. Ņemot vērā, ka, no vienas puses, pārdevējam ir pienākums izpildīt līgumu pret pirmo pircēju, bet, no otras puses, šāds pienākums viņam ir arī pret vēlāko pircēju, likums nosaka ar pārdevēja gribu nesaistītus apstākļus, kas kādam no ieguvējiem rada lielākas tiesības uz īpašuma tiesību nodibināšanu strīdus īpašumam – šajā gadījumā uz īpašumtiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā.

Saistītie raksti

Arī jums taču bija iespēja izmantot likumā paredzēto iespēju nostiprināt savas īpašuma tiesības zemesgrāmatā, ko jūs neizdarījāt.

! Taču atstumtajam pircējam, kurš nevar prasīt īpašuma tiesību nodibināšanu, vismaz ir tiesības prasīt no pārdevēja atlīdzināt nodarītos zaudējumus. Turklāt zaudējumi nav tikai nekustamā īpašuma pirkuma summa – tā kā jūs zaudējat mājokli, kurā faktiski esat dzīvojusi, zaudējumu novērtēšanai var kalpot arī līdzvērtīga mājokļa iegādei nepieciešamā summa.

 

 

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AO
Andris Ozoliņš
Ekonomika
Kā renovēt māju, lai atmaksātos. Praktiski ieteikumi renovācijas procesa organizēšanā
1 diena
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Kā tad tās riepas deldējam? Droša braukšana un nedaudz tehnisku zināšanu 2
1 diena
IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
“Pandēmija parādīja, ka attīstāmies nepareizi.” Intervija ar Arni Putniņu 2
1 diena

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Mācību gads nule noslēdzies, bet jau tagad jājautā: kā skolas gatavosies 1. septembrim?
43 minūtes
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
“Jaunais īpašnieks apliks sētu, arhitektūras piemineklis tur stāvēs neredzams!” Biedrība lūdz glābt Anniņmuižu
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
“Spļāviens sejā nacionālai pašapziņai,” Dzintars naudu krievu medijiem salīdzina ar terorisma finansēšanu 1
3 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Gobzems satrakojies. Čalim jumts aizbraucis. Kokaīnu sašņaucies. Kā Saeimas parkets viņu vēl nes! 10
4 stundas
LA
LA.LV
Dabā
“Uz jūru peldēties – vēl nē, nē, nē.” Toms Bricis par stipro vēju un laiku šonedēļ
Intervija 2 stundas