Foto – Shutterstock

Īpašnieks pārdod dzīvokli diviem pircējiem! Kas jādara, lai nepaliktu bešā? 3

2012. gada nogalē iegādājos dzīvokli no īpašnieka pilnvarotas personas, sāku tur dzīvot, maksāju par apsaimniekošanu un komunālajiem pakalpojumiem. Savas īpašumtiesības zemesgrāmatā neierakstīju, jo nebija līdzekļu. Pēc pāris gadiem bijušais īpašnieks pārdeva šo dzīvokli citai personai, kura uzreiz to ierakstīja zemesgrāmatā. Vai es varu sniegt prasību tiesā pret bijušo īpašnieku un jauno pircēju, lai otro pirkuma līgumu atzītu par spēkā neesošu un atzītu manas īpašumtiesības uz dzīvokli, jo es taču to iegādājos pirmā? ILZE OGRĒ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Kokteilis
Izplatītas frāzes, ko vedeklām labāk neteikt vīramātēm 1
Lasīt citas ziņas

Gadījumus, kad nekustamais īpašums tiek atsavināts diviem pircējiem, reglamentē Civillikuma 2031. panta otrā un trešā daļa, kas nosaka katra pircēja tiesības, paredzot atstumtā pircēja tiesības saņemt no pārdevēja nodarīto zaudējumu atlīdzību.

! Pārdodot nekustamo īpašumu, priekšroka ir pircējam, kura līgums ierakstīts zemesgrāmatā. Strīdus nekustamais īpašums vairs nepieder pārdevējam, bet gan citai personai, kura īpašuma tiesības nostiprinājusi zemesgrāmatā, tāpēc jums vairs nav likumīga pamata sniegt prasību pret atsavinātāju par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā. Tātad jūsu pirkuma līguma izpilde vairs nav iespējama tāpēc, ka par pārdotā nekustamā īpašuma īpašnieku zemesgrāmatā jau ierakstīts cits pircējs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Fakts, ka izmantojāt šo dzīvokli vairākus gadus un godprātīgi sedzāt visus maksājumus, nevar būt iemesls jūsu īpašuma tiesību atzīšanai. Saskaņā ar Civillikuma 993. panta pirmo daļu īpašuma nodošana kādam lietošanā vēl nenodibina īpašuma tiesības. Ņemot vērā, ka, no vienas puses, pārdevējam ir pienākums izpildīt līgumu pret pirmo pircēju, bet, no otras puses, šāds pienākums viņam ir arī pret vēlāko pircēju, likums nosaka ar pārdevēja gribu nesaistītus apstākļus, kas kādam no ieguvējiem rada lielākas tiesības uz īpašuma tiesību nodibināšanu strīdus īpašumam – šajā gadījumā uz īpašumtiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā.

Arī jums taču bija iespēja izmantot likumā paredzēto iespēju nostiprināt savas īpašuma tiesības zemesgrāmatā, ko jūs neizdarījāt.

! Taču atstumtajam pircējam, kurš nevar prasīt īpašuma tiesību nodibināšanu, vismaz ir tiesības prasīt no pārdevēja atlīdzināt nodarītos zaudējumus. Turklāt zaudējumi nav tikai nekustamā īpašuma pirkuma summa – tā kā jūs zaudējat mājokli, kurā faktiski esat dzīvojusi, zaudējumu novērtēšanai var kalpot arī līdzvērtīga mājokļa iegādei nepieciešamā summa.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.