Foto – Karīna Miezāja

Zāles – joprojām par iespējami zemāko cenu. Saruna ar NVD pārstāvi Inesi Kauperi 2

Latvijas Ārstu biedrība uzskata, ka, liekot izvēlēties lētākos kompensējamos medikamentus, tiek ierobežotas pacientu un ārstu iespējas, organizācijas “Sustento” valdes locekle Iveta Neimane pārmet, ka hroniski slimu pacientu ārstēšanai kompensējamo zāļu sarakstā netiek iekļauti jaunākās paaudzes medikamenti, ka lētākajām zālēm nav efekta un ir blaknes, kā arī saglabājas liels pacienta līdzmaksājums.

EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Piedodiet, bet pasaulē nekur nav tik mazdūšīgi zaķpastalas kā mūsu Saeimā.” Egila Līcīša feļetons 27
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 204
19 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 59
1 diena
Lasīt citas ziņas

Taču, kā norāda Nacionālā veselības dienesta (NVD) Zāļu un medicīnisko ierīču departamenta direktore INESE KAUPERE, valsts politika Latvijas iedzīvotājiem nodrošināt kompensējamās zāles par iespējami zemāko cenu līdzvērtīgu zāļu grupā dod iespēju tās saņemt ne tikai jau esošajiem pacientiem, bet arī jauniem pacientiem, kuru skaits ik gadu vidēji palielinās par 3 – 5%, bet 2013. gadā pieauga par 6%, jo valstī ieviesa jaunu mātes un bērna veselības pro­grammu. Kāda ir situācija kompensējamo zāļu jomā šajā gadā, skaidroju sarunā ar I. Kauperi.

– Šogad kompensējamo zāļu un medicīnisko ierīču iegādei valsts atvēlējusi vairāk nekā 117 miljonus eiro. Vai ar to ir pietiekami? 


CITI ŠOBRĪD LASA

I. Kaupere: – Cik valsts atvēlējusi veselības aprūpei, tik lielā summā mums arī jāiekļaujas. Tomēr atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, kad tika plānots un piešķirts mazāk naudas, nekā iepriekšējā gadā iztērēts, šogad summa ir apmēram tāda pati, kāda tika izlietota zāļu un medicīnisko ierīču kompensācijai 2013. gadā. Tas vien jau vērtējams pozitīvi. Atgādināšu, ka 2009. gadā tika samazināts kompensācijas apjoms daudzām diagnozēm, protams, arī palielinot pacienta līdzmaksājumu, turklāt 2012. gadā tika piešķirts mazāks finansējums, nekā nepieciešams. Lai pacientus tomēr nodrošinātu ar kompensējamām zālēm, 2012. gadā nolēma ieviest risinājumu, kas veicinātu līdzvērtīgas efektivitātes zāļu konkurenci un cenu samazinājumu. Šobrīd kompensējamās zāles saņem 600 tūkstoši pacientu. Pēc statistikas datiem redzam, ka 2010. gadā lētāko references zāļu lietotāju skaits bija 55,76%, 2011. gadā – 58,2% un 2012. gadā – 66,25%. Tātad arvien vairāk pacientu var iegādāties zāles par zemākām cenām.

– Kādi izskatāmies zāļu kompensācijas jomā salīdzinājumā ar mūsu kaimiņvalstīm Igauniju un Lietuvu? 


– Ņemot vērā to līdzekļu daudzumu, kas pie mums atvēlēts vienam iedzīvotājam zāļu kompensācijai, mēs visu laiku atpaliekam no Igaunijas un Lietuvas. Piemēram, 2012. gadā Igaunijā, lai kompensētu zāļu iegādi ambulatoriem pacientiem, tērēja 77, Lietuva – 64, bet Latvija 57 eiro uz pacientu. Baltijas valstīs par zālēm atšķiras arī PVN likme: Latvijā tā ir visaugstākā – 12%, Igaunijā 9% un Lietuvā 5%. Atšķirībā no kaimiņvalstīm mums kompensējamo zāļu sarakstā ietverta arī ķīmijterapija, ja tās nebūtu, tad mūsu valsts zāļu kompensācijas rādītāji būtu vēl zemāki. Latvijā finansējums pēc būtības ir mazāks nekā pārējās valstīs.

– Kādu summu pacients no savas kabatas piemaksājis par kompensējamām zālēm? 


– 2011. gadā tie bija 9 miljoni latu, 2012. gadā – apmēram 12 miljoni latu. Ja viņi būtu izvēlējušies lētākos medikamentus, tad līdzmaksājuma nemaz nebūtu.

– Tomēr visu laiku dzirdami pārmetumi, ka lētākās zāles ir izdevīgas valstij, bet ne pacienta veselībai, jo lētākais ne vienmēr tiek uzskatīts par efektīvāko, un ir arī sūdzības par lētāko zāļu blaknēm. 


– Visas zāles ir reģistrētas, un mums nav pamata apgalvot, ka tām nav efektivitātes vai ir problēmas ar blakusparādībām. Protams, var būt palīgvielas, kas kādam pacientam var izraisīt kādas nevēlamas blaknes, taču tie ir atsevišķi gadījumi. Turklāt situācijā, ja zāles nedod vēlamo efektu vai ir blaknes, ir paredzēta iespēja tās apmainīt pret citām. Uzskatu, ka ār­stiem būtu pienākums ziņot Zāļu valsts aģentūrai par novērotajām blakusparādībām vai zāļu neefektivitāti. Taču līdz šim nav bijuši gadījumi, kad kādas līdzvērtīgas efektivitātes zāles to blakusparādību dēļ tiktu izslēgtas no Zāļu reģistra un no Kompensējamo zāļu saraksta.

­ – No 2014. gada 1. janvāra 251 Kompensējamo zāļu sarakstā (KZS) iekļautam medikamentam ir samazināta cena no 1% līdz 51%. Kādu grupu medikamentus skar šis samazinājums, un ko tas nozīmē pacientiem?


– Cenas ir samazinātas gandrīz visās diagnožu grupās, kurās tās kompensējam, galvenokārt sirds un asinsvadu slimību, kā arī onkoloģijas jomā. Tātad lētākas ir arī references zāles, taču vienlaikus tas nozīmē, ka par dārgākajām zālēm pacienta līdzmaksājums kļūst lielāks. Gadījumos, kad kompensācija ir 50%, 75% vai 100% apmērā (atkarībā no konkrētās dia­gnozes kompensācijas apmēra) valsts kompensē lētākās zāles ar līdzvērtīgu efektivitāti. Ja pacients saņem dārgākas zāles, starpība starp lētākajām un dārgākām zālēm jāsedz viņam pašam. Tādēļ pacientiem, kuri turpina lietot dārgās zāles, var šķist – ko tad mēs te runājam, no vienas puses, zālēm cena samazināta, taču, no otras puses, valsts neapmaksātā daļa viņam pieaug. Diemžēl tā tas ir. Mums jebkurā gadījumā jāveicina lētāko zāļu lietošana, ja gribam, lai iegūst valsts un arī pacients. Pacientus, kas lieto dārgākos medikamentus, aicinām ar ārstu apsvērt iespēju pāriet uz lētākiem līdzvērtīgas efektivitātes medikamentiem.

Arī bērniem, kam šogad līdz 18 gadu vecumam zāles un medicīniskās ierīces no Kompensējamo zāļu saraksta apmaksā 100% apmērā, līdzvērtīgas efektivitātes zāļu grupās 100% tiks apmaksāti lētākie medikamenti. Ja ārsts būs izrakstījis dārgākas kompensējamās zāles, vajadzēs piemaksāt.

SAISTĪTIE RAKSTI

­– Par receptēm – no 2013. gada 25. oktobra pacienti kompensējamās zāles trīs mēnešu kursam var izpirkt nevis viena, bet gan trīs mēnešu laikā. Vai joprojām trīs mēnešu deva jāizpērk vienā reizē, tikai tagad nevis viena, bet trīs mēnešu laikā? 


– Kompensējamo zāļu jeb īpašās receptes derīguma termiņš tagad ir nevis viens mēnesis, bet trīs mēneši, kuru laikā viņš var iegādāties zāles. Taču tik un tā pa daļām kompensējamos medikamentus pacients nevar saņemt, viņam tie jāizpērk visi. Ja aptieka izsniegusi zāles un valstij par tām jānorēķinās, tad to apliecina dokuments – recepte, kurā atzīmēts, ka zāles izsniegtas. Nav tā, ka pacientu ar kompensējamo zāļu recepti var palaist mājās. Tikai tad, ja pacientam ārsts izrakstītu trīs receptes, viņš varētu tās izpirkt katru mēnesi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
Slimnīcu biedrības vadītājs: Kovida gultas atver uz hroniski slimu pacientu rēķina, kuriem vēlāk ārstēšana būs daudz nopietnāka un dārgāka 55
16 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Cik lielam vajadzētu būt onkoloģiskās aprūpes budžetam? 4
23 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Latvijas veselības budžets kā septiņu aklu indiešu izpratne par ziloni 30
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Inovatīvo medikamentu izmantošana Latvijā aug un pietuvojas Igaunijas līmenim 1
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Piedodiet, bet pasaulē nekur nav tik mazdūšīgi zaķpastalas kā mūsu Saeimā.” Egila Līcīša feļetons 27
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 204
19 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 59
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kas notiks pret Covid-19 nevakcinēto darbinieku atlaišanas gadījumā? 76
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Stilistes Žannas Dubskas neparastais mājdzīvnieks: viņa beidzot ar to iepazīstina 10
16 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 1
16 stundas
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
5 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LE
LETA
Ziņas
“Mēs esam kraujas malā.” Pavļuts atklāj iespējamos risinājumus Covid-19 mazināšanai 293
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. Gunita Berķe: “Eiropas valstīs vēzis ar metastāzēm ir hroniska slimība!” 10
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Atnācis pozitīvs rezultāts, bet es šo testu neesmu veicis!”: vai ir iespējamas šādas kļūmes Covid-19 testēšanā 30
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Šī ir dubultslodze, kas situāciju ļoti sarežģī”: Stradiņa slimnīcas ārsti paredz ļoti smagu nākamo nedēļu 31
2 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte: “Jā, es “iebliezu” to poti!… Biju “antivakseru” statusā” 90
2 dienas
LE
LETA
Veselam
“Mēs apzināmies, ka pašreizējā situācijā lielākās valsts slimnīcas tiek noslogotas ar Covid-19 pacientu ārstēšanu”: VCA pauž gatavību iesaistīties plānveida operāciju nodrošināšanā 9
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš rosina noteikt visiem 50 gadus sasniegušiem cilvēkiem obligātu vakcināciju pret Covid-19 474
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielbritānijā atklāta jauna Covid-19 “delta” paveida apakšmutācija. Vai tā jau ir Latvijā? 53
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kas notiks pret Covid-19 nevakcinēto darbinieku atlaišanas gadījumā? 76
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Levits: Pēc mājsēdes beigām jāsaglabā stingri ierobežojumi pret Covid-19 nevakcinētajiem 92
13 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Piedodiet, bet pasaulē nekur nav tik mazdūšīgi zaķpastalas kā mūsu Saeimā.” Egila Līcīša feļetons 27
9 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Cik lielam vajadzētu būt minimālajam iztikas grozam jeb ienākumu līmenim mēnesī? 15
10 stundas
LB
Laura Blumberga
Kokteilis
Žurnālistiem draud! Ansis Bogustovs un Aivis Ceriņš atklāj: viņi un viņu ģimenes regulāri saņem draudus no vakcīnu noliedzējiem 65
15 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Otrdien sāksies jaunā NBA sezona. Vai Porziņģis būs labāks nekā jebkad? 1
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību 279
21 stundas
LA
LA
Ziņas
“Ir piemērots brīdis balstīt informētu sabiedrību!” Mediju vēstule valdībai un parlamentam 37
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Brāļi nelikumīgi nomedī aļņus un tagad izcieš cietumsodu, lai gan notikuma vietā pieķerti netika 31
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Stilistes Žannas Dubskas neparastais mājdzīvnieks: viņa beidzot ar to iepazīstina 10
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Karalienes Elizabetes II ekskluzīvākais transportlīdzeklis pasaulē. Taču viņai nepatīkot tajā braukt! 3
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 204
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Elīna, Drosma un Drosmis 1
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mācības lokdaunā: pagarināts brīvlaiks, daži klātienē, daži attālināti 10
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 59
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Igaunijā negatīvs testa rezultāts vairs netiks pielīdzināts Covid-19 sertifikātam 11
22:50
LE
LETA
Ziņas
Rīgas “Dinamo” “bullīšos” zaudē līgas līderei un pārtrauc trīs uzvaru sēriju 1
22:20
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Uz valsts autoceļiem jau sākusies ceļu uzturēšanas ziemas sezona. Ko tas nozīmē? 1
21:59