Balvu par mūža ieguldījumu mākslā šogad saņems izcilā gleznotāja Maija Tabaka.
Balvu par mūža ieguldījumu mākslā šogad saņems izcilā gleznotāja Maija Tabaka.
Foto: Paula Čurkste/LETA

Viens no interesantākajiem sarakstiem balvas vēsturē – zināms Purvīša balvas astoņnieks 0

Anita Bormane, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Dārzs
FOTO. Cik šogad maksā stādi, un kas ir piedāvājumā? Reportāža no Siguldas Stādu parādes
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā
FOTO. Kas šobrīd notiek Gruzijā? Krievijas “maigā vara” liek treknu punktu virzienam uz Eiropu 56
Lasīt citas ziņas

Četri mākslinieki un tikpat mākslinieku apvienības šogad pretendē uz Purvīša balvu – prestižāko un finansiāli apjomīgāko (28 500 eiro, ieskaitot nodokļus) apbalvojumu Latvijas vizuālajā mākslā – “Skuja Braden” (Inguna Skuja/ Melisa Breidena), Valdis Celms, Krista un Reinis Dzudzilo, Kaspars Groševs, Ieva Kraule-Kūna un Elīna Vītola, Rasa un Raitis Šmiti, Aija Zariņa, Amanda Ziemele.

Arī šogad tiks pasniegta balva par mūža ieguldījumu mākslā, un to saņems Maija Tabaka – kā teica Latvijas Naconālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce, – par nemitīgo uzticību glezniecībai daudzu gadu desmitu garumā un figurālās glezniecības gara uzturēšanu Latvijas mākslā. Balvas finansiālais apjoms ir 10 000 eiro (neieskaitot nodokļus).

CITI ŠOBRĪD LASA

Šobrīd tiek plānots, ka balvas kandidātu darbu izstāde Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Lielajā zālē būs skatāma no 4. jūnija, 10. jūnijā, visticamāk, multimediāli, tiksies žūrija, lai pieņemtu lēmumu, bet laureāts tiks nosaukts 11. jūnijā.

“Kopā ar Nacionālo māk­slas muzeju esam pārdzīvojuši ne pirmo krīzi – viena bija 2009. gada krīze –, un es domāju, ka arī 2020.–2021. gada krīze paies veiksmīgi un mēs turpināsim šo balvu atbalstīt. Mani ļoti iepriecina izvēlētais astoņnieks, jo tas parāda, ka arī eksperti ir paskatījušies tālāk, ir ļoti dažāds izvēlēto mākslinieku sastāvs, kurā mēs redzam, ja ne mākslas vidē jaunus vārdus, tad dažādība ir izteikta.

Es neteikšu, kādi ir mani favorīti, bet tik tiešām – bija daži, par kuriem biju gatavs likt galvu ķīlā, ka viņiem būtu jābūt šajā astoņniekā. Redzēsim, kā turpmāk strādās žūrija, bet varu pateikt, ka arī turpmāk Purvīša balva būs un tiks pienācīgi atbalstīta,” attālinātajā preses konferencē teica balvas ilggadējais patrons, SIA “Alfor” valdes priekšsēdētājs Jānis Zuzāns.

Jāatgādina, ka krīzes sākumā 2020. gada aprīlī viens no dāsnākajiem kultūras mecenātiem tika paziņojis par aptuveni viena miljona eiro finansējuma pārtraukšanu dažādām kultūras iestrādēm.

Fināla izstādes kuratore, mākslas zinātniece Daiga Rudzāte uzsvēra: “Balvai ir izvirzītas dažādas paaudzes un mediji, un vienlaikus apzinos, ka darba process, veidojot izstādi, nebūs vienkāršs, jo teju visi izvēlētie ir lielformāta mākslas darbi, kuriem kaut kādā veidā tomēr būs jāsatilpst (Latvijas Nacionālā mākslas muzeja) lejas izstāžu zālē.”

Ekspertu darba grupas vadītāja Līna Birzaka-Priekule stāsta, ka kopumā diskutēts par 53 izstādēm vai mākslas notikumiem, nominējot balvai 18 darbus, no kuriem finālā nokļuvuši astoņi.

Reklāma
Reklāma

“Šis ir viens no interesantākajiem nominantu un finālistu sarakstiem balvas vēsturē, kas apliecina, ka līdzās laikmetīgās mākslas klasiķu paaudzei ienākusi spēcīga jaunākā mākslinieku paaudze. Radušās vai sevi apliecinājušas vairākas jaunas nevalstiskas organizācijas – galerija “Look”, “Low” galerija, māksla daudz biežāk sastopama ne tikai iekštelpās, bet arī pilsētvidē un virtuālajā telpā.

Balvai tika nominēti vairāki procesuāli māk­slas darbi, kuri savā idejiskajā un formālajā risinājumā pielāgojas konkrētajiem apstākļiem. Šis periods izceļas arī ar to, ka lielākoties uzmanību izpelnījušās un arī kā finālistes izvirzītas mākslinieces sievietes.”

Risināto tēmu un izmantoto mediju klāsts ir ļoti dažāds – glezniecība, instalācija, keramika, tēlniecība, digitālā vide, skaņa un citi mediji un tajos risinātās tēmas skar gan ekoloģisko krīzi, gan institucionālo kritiku.

“Tas viss pierāda, ka mākslnieki var un spēj, rada nerimstoši pat tādos sarežģītos apstākļos, kā tie, kuros dzīvojam joprojām,” uzsvēra L. Birzaka-Priekule.

Purvīša balvas nominanti

• “Skuja Braden” – par izstādi “Samsāra”, īpaši izceļot ekspozīcijas centrālo daļu “Ilgas altāris”, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (14.03.–27.09.2020.);

• Valdis Celms – par kinētiskajām skulptūrām “Dzīvības ritmi” un “Pozitrons” otrās Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles izstādē “Viss reizē zied” (20.08.–13.09.2020.);

• Krista un Reinis Dzudzilo – par darbu “ZRwhdZ” Kim? Laikmetīgās mākslas centrā (22.08.–06.10.2019.);

• Kaspars Groševs – par multimediālo instalāciju “Cita istaba” mākslas festivāla “Cēsis 2020” ietvaros (25.07.–28.08.2020.);

• Ieva Kraule-Kūna un Elīna Vītola – par projektu “Mākslinieku krīzes centrs” divu gadu periodā galerijā “Low” un Kim? Laikmetīgās mākslas centrā;

• Rasa un Raitis Šmiti – par darbu “Atmosfēriskais mežs” (2020) mākslas un mediju centra “ZKM” Karlsrūē (Vācija) organizētajā virtuālajā izstādē “Kritiskās zonas – Zemes politikas observatorijas” (22.05.2020.–28.02.2021.);

• Aija Zariņa – par personālizstādi “Mosties, mosties reiz, svabadais gars” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Kupola zālē (07.12.2019.–02.02.2020.);

• Amanda Ziemele – par personālizstādi “Kvantu matu implanti” Kim? Laikmetīgās mākslas centrā (21.02.–07.04.2019.).

Purvīša balvas laureātu izvēlēs starptautiska žūrija septiņu profesionāļu sastāvā: Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce; muzeja un Purvīša balvas patrons, SIA “Alfor” valdes priekšsēdētājs Jānis Zuzāns; kurators, ilggadējs Minsteres skulptūru projekta radošais direktors un viens no dibinātājiem Kaspers Kēnigs; Ķelnes Mākslas meses radošais direktors Daniels Hags; Krievijas galeriju asociācijas viens no valdes locekļiem, galerijas “Pop/Off/Art” dibinātājs, mākslas vēsturnieks un kurators Sergejs Popovs; mākslas kolekcionāre, “SAM Art Projects” (Parīze) dibinātāja Sandra Egediša; kurators, “Kestner Gesellschaft” (Hannovere) direktors Adams Budaks.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.