Tehnika
Tehnoloģijas

Ambainis: klasiskā datora gadi ir kvantu datora sekundes 8

Foto-Shutterstock

Ko klasiskais dators darītu dažus gadus, kvantu dators izdarīs dažās sekundēs, aģentūrai LETA pastāstīja Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes profesors Andris Ambainis.

Kā stāsta Ambainis, klasiskā datora, kas strādā uz klasiskās mehānikas principiem, iespēju robeža slēpjas divos iespējamos informācijas stāvokļos – nulle vai viens jeb – signāls ir, signāla nav. “Tikmēr kvantu efektam šo stāvokļu skaits teorētiski ir neierobežots, attiecīgi varat nojaust, kādas skaitļošanas jaudas šāds kvantu mehānikā balstīts dators piedāvātu,” norāda Ambainis.

Runājot par kvantu datora izstrādes progresu, Ambainis stāsta, ka izstrāde pašlaik atrodas apmēram pusceļā un tuvāko 25 gadu laikā tiks iegūta normāli funkcionējoša ierīce. “Pašlaik izstrādātas funkcionējošas vienkāršāko loģisko elementu shēmas,” turpina Ambainis. “Problēma slēpjas tajā faktā, ka, lai izveidotu pilnvērtīgu kvantu datoru, kopā jāsavieno daudz šādu loģisko elementu, kas ir grūts uzdevums.”

Stāstot par Latvijas ieguldījumu kvantu datora izstrādē, Ambainis sacīja, ka ar tehnisko izstrādi nodarbojas ārvalstīs, kamēr Latvijā veic teorētiskos aprēķinus. “Mums ir zināms kvantu datora matemātiskais modelis, un, balstoties uz to, izgudrojam skaitļošanas metodes, kas citu valstu laboratorijās tiek īstenotas dzīvē,” piebilst Ambainis.

LA.lv