×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
26. maijs, 2015
Drukāt

Atbalsta VM rosinātās izmaiņas zāļu kompensācijas sistēmā (3)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Valdība otrdien pēc vairāk nekā stundu ilgas diskusijas atbalstīja Veselības ministrijas (VM) rosinātās izmaiņas noteikumos par ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtību.

Iepriekš grozījumu izskatīšana valdībā vairākkārt tika atlikta un par tiem diskutēja koalīcijas partiju sanāksmēs.

Visi ministri pauda atbalstu grozījumiem, tomēr Ministru prezidente Laimdota Straujuma (“Vienotība”) dokumentos pievienos savu viedokli par to, ka viņai nav pilnības pārliecības par to, ka netiks kropļota konkurence. Tāpat tiks pieminēts, ka veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) uzņemas pilnu atbildību saistībā ar izmaiņām.

Belēvičs teica, ka līdz ar valdības lēmumu cilvēkiem būs iespēja izārstēties un VM vairs nebūs zāļu lobija ietekmē. Savukārt Straujuma vairākkārt iztaujāja Belēviču un arī pārējos Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) ministrus, vēloties noskaidrot, vai izmaiņas panāks vienlīdzīgu konkurenci pret visiem.

“Man personīgi nav šīs pārliecības. Es zinu, ka visi zāļu tirgotāji pietiekoši labi pelna. Es neredzu, kur ir problēma, ja ražotājs arī pēc mēneša maina savu cenu,” sacīja valdības vadītāja.

Tomēr labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS) uzsvēra, ka jaunais regulējums būs daudz labāks par līdzšinējo. “Es tomēr aicinātu atbalstīt ministru, domāt par sabiedrību kopumā, uzlabojot konkurenci, nevis kaut kādā diktātā no vienas puses. Es arī esmu piedzīvojis to, ka iejaucās no citām ministrijām un nozarēm. Ir jāuzticas katram ministram,” savu viedokli neslēpa Augulis.

Belēviču atbalstīja arī pārējie ZZS pārstāvji – aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis un ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola. “Šobrīd konkurences nav, veselības ministra priekšlikums paredz, ka konkurence tiek veidota. Katrā ziņā Ekonomikas ministrija priecājas, ka arī šajā jomā konkurence būs, un kur ir konkurence, ieguvums ir arī patērētājiem,” komentēja Reizniece-Ozola.

Par izmaiņām bija arī Nacionālās apvienības (NA) pārstāvētie ministri. Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs sacīja – ja priekšlikumu atbalsta Patērētāju tiesību aizsardzības centrs un Konkurences padome, nav pamata balsot pret. “Ja šīs divas atbildīgās iestādes ir teikušas, ka viss ir kārtībā, tad nav pamata šo projektu bremzēt. Ja sniegušas paviršu vērtējumu, tad par to būs jāatbild,” viņš teica. Tam piekrita arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards un kultūras ministre Dace Melbārde. “Simpātijas ir ministra pusē,” viņa klāstīja.

Arī iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (“Vienotība”) un “Vienotības” virzītā izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile atbalstīja Belēviča rosinātās izmaiņas.

Valdības sēdes laikā iebildumus pauda Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas valdes priekšsēdētājs Imants Sinka un Patentbrīvo medikamentu asociācijas vadītājs Egils Jurševics. “Šeit tiek skaidri lobētas vienas biznesa grupas intereses,” apgalvoja Sinka.

VM norāda, ka to pacientu skaits, kas saņem zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensāciju, katru gadu pieaug, tomēr piešķirtais valsts budžeta apmērs neatbilst vajadzībām. VM uzsver, ka viens no efektīvākajiem veidiem, kas veicina zāļu cenu samazināšanos, ir zāļu paralēlās izplatīšanas un paralēlā importa atbalstīšana.

“Paralēlais imports un paralēlā izplatīšana veido izplatītāju konkurenci, un tā atbalsts ir vienīgā iespējamā alternatīva, kas samazina to patentēto zāļu cenas,” pauž VM.

Zāļu paralēlā importēšana un izplatīšana ir reģistrēto zāļu piegāde no vienas Eiropas valsts uz Latviju, ja tās piegādā zāļu vairumtirgotājs, kurš nav šo zāļu ražotājs, zāļu reģistrācijas īpašnieks vai viņu pilnvarots pārstāvis. Pēc VM sniegtās informācijas, zāļu cena, piemērojot šo procedūru, var samazināties pat līdz 10 eiro.

Turpmāk biežāk tiks veikta kompensējamo zāļu saraksta aktualizēšana, divu reižu vietā to veicot četras reizes gadā.

Noteikumu projekts paredz arī kompensācijas apmēra palielināšanu Krona slimības un čūlainā kolīta pacientiem no 50% līdz 75%, tostarp terapijai ar bioloģiskās izcelsmes medikamentiem no 1.jūlija, kam nākamajā pusgadā nepieciešami 87 tūkstoši eiro.

Kompensācijas apmērs tiks palielināts no 1.jūlija psoriāzes pacientiem – no 50% līdz 75%, kam līdz gada beigām nepieciešami 110 tūkstoši eiro. Paplašinās to bērnu kompensācijas grupas no trim līdz 18 gadiem, kuru ārstēšanai ir jālieto antibiotikas. Šogad tam nepieciešami papildu 382,4 tūkstoši eiro. Tādējādi 2015.gadā papildus nepieciešami 579 856 eiro. Šo finansējumu plānots iegūt, veicot izmaiņas noteikumos, iecerējusi VM.

2015.gadā un tuvākajos gados saistībā ar references (lētāko) medikamentu paralēlo importu uz cenu samazinājuma rēķina tiek prognozēts izdevumu samazinājums par 4-5%, kas veidos ietaupījumus 0,828 miljonu eiro pusgadā jeb 2,07 miljonus eiro gadā. “Šāds izdevumu ietaupījums pilnībā sedz izdevumu palielinājumu. Līdz ar to zāļu kompensācijas sistēmas ietvaros saistībā ar noteikumu projektu 2015.gadā un turpmāk papildu finansējums nav nepieciešams,” norāda VM.

Pret izmaiņām bija iestājušās farmācijas kompānijas.

Tās vērsa uzmanību uz to, ka noteikumi tiek grozīti, lai veicinātu paralēlā importa medikamentu lietošanu, kas pēc būtības ir peļņas veicināšana vienai komersantu grupai – lieltirgotājiem, kuri nodarbojas ar paralēlo importu. Pēc viņu norādītā, paralēlajam importētājam ir paredzēti vieglāki nosacījumi – atvieglota medikamenta reģistrācija Latvijā, iepakojums var būt jebkādā valodā, vajadzīga tikai uzlīme latviski, var ievest jebkādus daudzumus, nav jānodrošina pastāvīga pieejamība. Pastāv risks, ka importē medikamentus ar īsu derīguma termiņu, atlikumus no kādas citas valsts, pastāv arī viltošanas risks. Cenu paralēli importētajam medikamentam varēs mainīt katru mēnesi, sacīts kompānijas iesniegtajā viedoklī par projektu.

“Ja pamatmedikamenta ražotājam nav paredzama piegādes plāna, pastāv risks, ka medikamenta kādā brīdī var pietrūkt, jo nebūs saplānota ražošana, tātad tiek apdraudēta medikamenta pieejamība pacientiem. No otras puses, var palikt pāri saražotais, kas radīs zaudējumus ražotājam,” pausts kompānijas “Sanofi Aventis Latvia”atzinumā.

Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija (SIFFA) un Latvijas Patentbrīvo Medikamentu asociācija (LPMA) brīdinājusi, ka nespēs garantēt zāļu pieejamību Latvijas pacientiem, ja izmaiņas tiks atbalstītas.

“Ja MK apstiprinās grozījumus regulējumos, strauji pieaugs ne tikai paralēlais imports, kura risks slēpjas neatbilstoši kontrolētu medikamentu ieplūšanā Latvijā. Publiski pieklusināti paketē iekļauti arī nosacījumi par zāļu eksportu no Latvijas,” sacīts izplatītajā paziņojumā.

Jau ziņots, ka kompensējamo zāļu saraksts (KZS) sastāv no A saraksta, kurā iekļauti līdzvērtīgas efektivitātes medikamenti; B saraksta, kurā iekļautajiem medikamentiem KZS nav līdzvērtīgas efektivitātes zāļu. Bet C sarakstā tiek iekļautas zāles, kuru izmaksas viena pacienta ārstēšanai gadā pārsniedz 4268,62 eiro, un ražotājs zāļu kompensācijas izdevumus noteiktam pacientu skaitam apņemas segt no saviem līdzekļiem.

2015.gadam piešķirtais finansējums kompensējamām zālēm ir 118 526 969 eiro.

Sabiedrības mērķgrupas, kuras ietekmēs izmaiņas, ir 620 000 pacientu, kas saņem kompensējamos medikamentus, kā arī 80 iesniedzēju, kuru pārstāvētās zāles vai medicīniskās ierīces ir iekļautas kompensējamo zāļu sarakstā.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Es atbalstu tikai orginalos medikamentus,nevis paralelos.Pati esmu farmaceite,arii uz prieksu lietosu tikai orginalos.Zeel,ka muusu ministri neizprot Belevica”puules.”

  2. sēsi, to pļausi. Gaidiet pelavas!

Draugiem Facebook Twitter Google+