×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
5. septembris, 2014
Drukāt

Augulis nikns par Viņķeles darba grupas ideju veselības aprūpi finansēt no sociālā budžeta (11)

augulis1306

Labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS) kategoriski iebilst pret Ilzes Viņķeles (V) vadītās veselības nozares darba grupas izteikto priekšlikumu veselības aprūpi finansēt arī no sociālā budžeta, informē Labklājības ministrijā (LM).

Ministrs atzīmē, ka sociālais budžets ir paredzēts citiem mērķiem. Ja no tā tiks finansētas arī veselības aprūpes vajadzības, tad tas “graus stabilu un sakārtotu sistēmu”.

“Protams, ir jārisina samilzušās veselības aprūpes problēmas, tomēr, neizvērtējot ekonomisko ietekmi un sekas, nevar vienkārši iegrābties sociālajā budžetā, kas tikai tagad ir sācis atkopties no krīzes. Tas būtu kā ar cirvi sist pa pulksteņa mehānismu,” uzsver Augulis.

Viņš ir pārsteigts, ka Viņķeles vadītā veselības nozares darba grupa pirms publiskiem paziņojumiem par veselības finansēšanu no sociālā budžeta uz diskusiju nav aicinājusi LM un nav uzklausījusi viedokli ne politiskā, ne ekspertu līmenī.

Tāpat, pēc Auguļa domām, nav nekāda pamatota ekonomiskā izvērtējuma un esošās situācijas budžeta analīze, lai realitātē ieviestu šādu iniciatīvu. “Šobrīd tas vairāk izskatās pēc priekšvēlēšanu populisma vai arī loģiski nepārdomāta soļa,” neizpratnē ir labklājības ministrs.

Ministrs norāda: “ja arī pusprocents izklausās kā sīkums, attiecībā uz sociālo budžetu tās ir lielas summas”. Piemēram, ja veselības finansēšanai novirza 0,5% sociālā budžeta līdzekļus, tad tie ir apmēram 34,6 miljoni eiro 2015.gadā. Savukārt veselības aprūpei novirzot 3%, tie būtu vismaz 233,2 miljoni eiro 2017.gadā, kas jau būtiski apdraud sociālā budžeta stabilitāti nākotnē. Šādā gadījumā būtu jādomā par atsevišķu sociālās apdrošināšanas veidu pārskatīšanu.

Šodien būtiskākais ir domāt, kā sociālais budžets pārdzīvos nākotni, jo to sagaida demogrāfiskie izaicinājumi, kad nodokļu maksātāju skaits samazināsies, atzīmē Augulis, aicinot rast ilgtermiņa risinājumu veselības nozares problēmu atrisināšanai.

No sociālā budžeta tiek izmaksātas pensijas, dažāda veida pabalsti vecākiem, invaliditātes pabalsti, slimības pabalsti u.c. Vienlaikus budžetā tiek veidots uzkrājums kā drošības spilvens situācijām, kad ekonomisku svārstību gadījumā strauji samazinās sociālo iemaksu maksātāju skaits. Šobrīd sociālais budžets ir stabils un tajā pirmo gadu pēc ekonomiskās krīzes veidojas uzkrājums.

Jau vēstīts, ka veselības nozares stratēģiskās padomes sēdē ceturtdien atbalstīts veselības nozares darba grupas piedāvājums no nākamā gada veselības aprūpi finansēt no diviem avotiem – valsts budžeta un iedzīvotāju veiktajām sociālās apdrošināšanas iemaksām.

Darba grupas izstrādātais veselības aprūpes finansēšanas modelis paredz, ka lielākā daļa finansējuma ir no valsts budžeta un noteikta daļa no sociālajām iemaksām, iepriekš stāstīja darba grupas vadītāja Viņķele.

Ja šāds modelis tiks atbalstīts gan no nozares, gan politiķu puses, jau nākamgad veselības aprūpei varētu novirzīt pusprocentu no sociālajām iemaksām, bet trīs līdz četru gadu laikā būtu jāvirzās uz 2,5%-3%. Nākamgad šāda modeļa ieviešana veselības aprūpes budžetu papildinātu par aptuveni 31 miljonu eiro, bet četru gadu laikā tie būtu 160 miljoni eiro, sprieda darba grupas vadītāja.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. kā tik nav naudas – pagrābjas no sociālā budžeta un siekalainiem ģīmjiem muld, ka socialā budžetā nav naudas, pensijas indeksēt nevar, par bērniem pabalstus arī nevar samaksāt utt. Viss turpinās! Un tādas viņķeles turpina maisīties pie valsts naudas, – kur tādas tuvumā nedrīkst laist.

 2. Laikam šeptes dāma, ka tik kaut ko sagraut un atbirumi…

 3. ŠO RADĪJUMU TĀLĀK NO GRĒKA!!! Piekrītu Imantam – BĀBA PALIEK BĀBA!!! BĀBA AR BIEZU ĀDU!!! ĻOTI CENŠAS “IZCELTIES” AR SAVIEM NEADEKVĀTAJIEM DOMU GRAUDIEM!!! Viņas msadzenes LĪDZ ŠIM NEKO LABU NEVARĒJA IZDOMĀT UN TĀ ATKAL ŠI TURPINA, NOSKAŅODAMA PRET SEVI PENSIONĀRUS!?? Bez INTRIGĀM NEVAR, TAS NU IR SKAIDRS!!! AR KĀDU BAUDU VIŅA ATKAL ROKAS SOCIĀLAJĀ BUDZĒTĀ!?…MĒSLI VIENMĒR PELD PA VIRSU…PRETĪGI!!! MĪĻĀ KUNDZĪT, PENSIONĀRI VĒL VISI JUMS PAR KREŅĶI NAV MIRUŠI…

 4. Šeit atkal ir viela pārdomām par nenogremdējāmam ūdens virspusē peldošām lietām.

 5. Lai tautai Latvijā labi klātos,iesaku labklājības ministram Augulim nevilcināties un rosināt ieviest samazinātu 6% PVN likmi,kā Briselē,Māstrihtā un Lisabonā-nepieciešamākajiem pārtikas produktiem!

 6. Vai tiešām Viņķele atbalstītu šo ideju, ja pati joprojām būtu labklājības ministres amatā?

  • Ļoti negodprātīga izrīcība ar bijušās minstres priekšlikumu, kas bija daudz sakarīgāks par šo. Viņai vienalga- ka tikai pazīmēties pirms vēlēšanām.
   Savulaik treknajos gados Kalvītis, šķiet, tā sagrāva sociālo budžetu, kad dažādus pabalstus sāka maksāt no šiem līdzekļiem

 7. KAS TO ŠIVERĒTĀJU IELIKA PAR DĀRZNIEKU, GODMANIS JAU KRĀJBANKAI MILJARDU UZDĀVINĀJA, CIK ŠĪ GRIBĒS, JO, VAI TAD NEATCERATIES, KA SAVĀ MINISTRĒŠANAS LAIKĀ VIŅAI TRAUCĒJA PENSIONĀRI…KUR TĀDAS BĀBAS RODAS, KĀ ZEME TĀS NES???

 8. Atkal grib nozagt no sociālā budžete. vai tad vienreiz nepietiks zagt. Cik reizes var zagt,neko nav atlikuši atpakaļ.

 9. Vai tad Viņķeles galva ir spējīga uz kādu gudrāku domu? Pensionāri jau ir izbaudījuši viņas prāta” pērles”.

Draugiem Facebook Twitter Google+