Vija Kilbloka pauž sašutumu par iespējām aptiekās iegādāties medikamentus: “Ja tu esi sakārtojis blatu sistēmu, tev iedos zāles uz godavārda” 128

Vija Kilbloka, uzņēmēja un grāmatizdevēja, “Zvaigzne ABC” valdes priekšsēdētāja savā “Facebook” kontā publicējusi ierakstu, kurā viņa pauž sašutumu par iespējām šobrīd aptiekās iegādāties medikamentus. Viņa ir gatava vērsties arī pie Tiesībsarga un lietot demokrātijas sniegtās iespējas, lai pacīnītos pret absurdo kārtību, kas maksimāli apgrūtinot medikamentu pieejamību un līdz ar to ierobežo tiesības pašai rūpēties par savas vaselības aizsardzību.

Reklāma
Reklāma

Ieskatāmies V.Kilblokas pārdomās!

Kokteilis
Šajos 5 datumos dzimušas īstas kompānijas dvēseles, viņi burtiski izstaro gaismu visur, kur iet
Putins brīdina NATO dalībvalstis Eiropā nespēlēties ar uguni 58
Kokteilis
FOTO. “Neizsakāmi lepojamies!” Madaras Raabes un Kiviča meita godam pārstāvējusi Latviju starptautiskā līmenī
Lasīt citas ziņas

“Tāda doma mani neatstāj, kopš Barselonā man bez jelkādas ārsta apmeklēšanas, bez ārsta izrakstītas receptes un dokumentu parbaudes aptieka izsniedza hidrokortizona acusmēri miežagrauda likvidēšanai. Par šo gadījumu es jau esmu rakstījusi, un, tikai to visu aprakstot, es sapratu, ka tas, ko ar mani Latvijā dara, man vajadzīgu un zināmu zāļu ieguvei lieki dzenājot pie ārstiem, prasot dokumentus tur, kur citviet Eiropā to nedara, ierobežo manu BRĪVĪBU un CILVĒKTIESĪBAS.

Mans miežagrauds, pateicoties Spānijas brīvajiem aptiekāriem, jau ir sarucis un tikpat kā pazudis, un man nebūs jādzer antibiotikas, kā tas bija pirms diviem mēnešiem Latvijā, kad es nespēju iziet visus birokrātijas labirintus, lai laikus iegūtu man zināmu un vienkāršu acusmēri.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kolēģi, kas bija ar mani kopā Spānijā, stāstīja savus aptieku piedzīvojumus. Izrādās, tagad katram ir sava aptieka un savs aptiekārs. Ja tu esi sakārtojis blatu sistēmu, tev iedos zāles uz godavārda ar apsolījumu, ka recepte būs vēlāk. Ja ir blats, tavas zāles izsniegs arī radiniekam, kurš ar tavu dokumentu būs aizgājis uz aptieku, – bezblata situācijā radiniekam prasīs pilnvaru zāļu saņemšanai. Cik cilvēku Latvijā zina, ka viņiem e-veselībā ir jānorāda persona, kas drīkst izņemt viņu zāles aptiekā?! Es to nezināju un neesmu pārliecināta, vai spēju to tajā slavenajā e-veselībā izdarīt.

KĀ VĀRDĀ UN AR KĀDĀM TIESĪBĀM IR RADĪTI ŠĀDI ŠĶĒRŠĻI?

Man ir tiesības sevi pārtaisīt par vīrieti, bet nav tiesību nopirkt acusmēri!!! Manas tiesības parūpēties par savu veselību kā Eiropas Savienības pilsonei Latvijā ir šaurākas nekā Spānijā!

Tā tas vienkārši NEDRĪKST būt!

Mīļie draugi, kāda ir jūsu pieredze? Vai jums ir SAVA aptieka? Kādām zālēm, kuras agrāk jūs varējāt brīvi iegādāties, tagad jums prasa receptes? Kuri medikamenti jūsu pieredzē citās Eiropas valstis ir brīvi nopērkami, bet Latvijā to pieejamība ir apgrūtināta?Vai šķēršļi ātrai medikamentu pieejamībai jums ir radījuši kaitējumu veselībai, ko būtu bijis iespējams novērst ar šiem medikamentiem? Ko jūs gribētu pateikt Tiesībsargam? (Esmu jau noslaucījusi putekļus no Satversmes 111.panta un ANO Cilvēktiesību deklarācijas 25.panta!)”

Uz V.Kilblokas ieraksta beigās rakstīto jautājumu vairāki cilvēki atbildējuši komentāros. Lielākā daļa atbalsta ieraksta autori un piekrīt, ka šī šobrīd Latvijā ir problēma, arī citi saskaroties ar līdzīgām problēmām.

Saņēmām komentāru par šo tēmu no Zāļu valsts aģentūras, komentējot V.Kilblokas pārdomas.

Reklāma
Reklāma

“Spānijā tās ir recepšu zāles, par kuru iegādi informē Vija Kilbloka savā ierakstā sociālajā tīklā Facebook. Līdz ar to Spānijas aptiekā tās drīkst izsniegt iedzīvotājiem tikai pret ārsta izrakstītu recepti. Par to, ka minētās zāles Spānijā ir recepšu zāles, var pārliecināties Spānijas Zāļu aģentūras tīmekļvietnē.

Informējam arī, ka hidrokortizonu saturošas zāles ir recepšu zāles arī citās Eiropas valstīs.

Latvijā recepšu un bezrecepšu zāļu statusa piešķiršanu regulē Ministru kabineta noteikumi.

Zālēm tiek piešķirts recepšu zāļu statuss sabiedrības veselības interesēs un rūpējoties par zāļu drošu lietošanu.

Plašāka informācija par hidrokortizonu saturošām zālēm:

Latvijā ir reģistrēta viena acu ziede, kas satur aktīvo vielu hidrokortizonu – tās ir zāles “Hydrocortisonum PharmaSwiss 5 mg/g acu ziede”.

Šī acu ziede ir paredzēta:

alerģiskas acu slimības, acs asinsvadu tīklojuma iekaisuma un stāvokļa pēc traumas un iekaisuma procesu pēcoperācijas periodā profilaksei un ārstēšanai,
kā arī radzenes caurspīdīguma atjaunošanai un stāvokļa, kad tīklenē sāk ieaugt jaunveidoti asinsvadi, nomākšanai pēc pārslimota keratīta, ķīmiska vai termiska apdeguma.

Acu ziedes “Hydrocortisonum PharmaSwiss 5 mg/g acu ziede” aktīvā viela hidrokortizons ir kortikosteroīds jeb hormons, kam piemīt pretiekaisuma, pretalerģiska, pretniezes un tūsku mazinoša iedarbība.

Saskaņā ar apstiprināto zāļu aprakstu acu ziedi “Hydrocortisonum PharmaSwiss 5 mg//g acu ziede” nedrīkst lietot strutainu acs infekciju gadījumā, ja vienlaikus netiek lietoti antibiotiski līdzekļi, kā arī vīrusu, tuberkulozes vai sēnīšu izraisītu acs slimību gadījumā.

Tautas valodā apzīmētais “mieža grauds” ir akūta, lokalizēta plakstiņu strutaina infekcija, ko parasti izraisa stafilokoks.

Ņemot vērā, ka acu ziede “Hydrocortisonum PharmaSwiss 5 mg/g acu ziede” ir paredzēta tādu stāvokļu ārstēšanai, ko var diagnosticēt tikai ārsts, kā arī nepieciešama regulāra acu ārsta uzraudzība, šīm zālēm ir noteikta izsniegšanas kārtība – tikai ar ārsta izsniegtu recepti.

Saskaņā ar privātpersonas publiskoto informāciju, Spānijā tika iegādātas Latvijā nereģistrētas zāles Terracortril, kuru sastāvā ir kortikosteroīds un antibakteriāli līdzekļi. Kā liecina Spānijas Zāļu aģentūras tīmekļvietnē pieejamā informācija, Spānijā šīm zālēm ir noteikts recepšu medikamenta statuss.

Zāles, kuras tiek izsniegtas kā recepšu medikamenti, Latvijā regulē Ministru kabineta noteikumi. Saskaņā ar tiem, piemēram, recepšu zāļu statusu nosaka zālēm, kuras, pat lietojot pareizi, bez ārstniecības personas uzraudzības var radīt tiešus vai netiešus draudus cilvēka veselībai, kā arī zāles, kuras bieži lieto pārāk lielos daudzumos un nepareizi, tādējādi radot tiešus vai netiešus draudus cilvēka veselībai.

Nosakot zāļu izsniegšanas kārtību, Zāļu valsts aģentūra (ZVA) vienmēr rīkojas sabiedrības veselības interesēs un rūpējas par zāļu drošu lietošanu.

ZVA atgādina, ka pirms jebkuru zāļu lietošanas ir jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu. Turklāt zāļu nepamatota lietošana var radīt kaitējumu veselībai.

Aktuālā informācija par Latvijas Zāļu reģistrā esošām zālēm un to lietošanas instrukcijas ir pieejamas elektroniski ZVA tīmekļvietnē www.zva.gov.lv – “Zāļu reģistrs”.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.