Uncategorized

Zivis – zālēdājas uztur dīķī kārtību. Kur tādas iegādāties?0

Foto – Shutterstock

Kur Latvijā var iegādāties zālēdājzivis dīķa attīrīšanai? RAIMONDS

Latvijas klimata apstākļos kultivējamie zālēdāji ir baltais amūrs. Lai novērstu dīķu aizaugšanu, kā biomeliorators neder parastais jeb baltais platpieris. Šī suga ēd fitoplanktonu (mikroskopiskus ūdensaugus), taču tai vajadzīga diezgan augsta temperatūra, kādas Latvijā nav. Dīķu attīrīšanai nav izmantojams arī raibais platpieris, jo tā pamatbarība ir zooplanktons.

Baltais amūrs pārtiek galvenokārt no augstākajiem ūdensaugiem – niedru, meldru jaunajiem dzinumiem. Papildu barībai jeb delikatesēm šī zivs izvēlas vēžveidīgos, kukaiņu kāpurus, tārpus.

Tomēr jāņem vērā vairāki būtiski faktori. Šīs zivis ir izteiktas siltūdeņu iemītnieces: tikai +21 °C temperatūrā amūriem ļoti pastiprinās vielmaiņa un palielinās augu barības patēriņš (parasti tas notiek jūlijā, augustā), tāpēc pie mums to barošanās sezona ir īsa. Amūru augšanai optimāli ir +28…+30 °C, kā tas ir Baltkrievijā, Ukrainā, Polijā, bet diemžēl nemēdz būt Latvijā. Tiklīdz ūdens temperatūra augustā pazeminās līdz +16…+17 °C, zivis vairs nebarojas, augšana apstājas. Mūsu klimata apstākļos baltie amūri nenārsto.

– Ja dīķī ir cietie ūdensaugi – meldri, doņi, niedres, labāk tajā ielaist lielākus, 3–4 gadus vecus amūrus. Turpretī, ja ūdenstilpē vairāk jācīnās ar mīkstajām ūdenszālēm, piemēram, elodejām, attīrīšanai derēs arī 2–3 gadus vecas zālēdājzivis. Vēl jāskatās, cik stipri dīķis aizaudzis. Ja ūdenszāles aizņem 80% platības, dīķī droši var laist biomelioratorus. Ūdenstilpē, kurā aizauguši tikai 20–30% platības, amūrus nerekomendēju ielaist, jo siltā vasarā zivis visu noēdīs pa tīro. Dodoties barības meklējumos, tās sāks rakt dīķi, noplicinās grunti, un ļoti pasliktināsies ūdens kvalitāte, – brīdina akvakultūras uzņēmuma SIA “K3K” direktors Hardijs Bariss. – Amūriem vajadzīgs ļoti liels siltums, tāpēc nevajag uz tiem likt pārāk lielas cerības. Vēsā vasarā tie ūdensaugus neēdīs, bet vairāk pievērsīsies dzīvnieku izcelsmes barībai. Ja amūrus audzēs kopā ar karpām, tie, protams, labāk ēdīs karpu barību, nevis zāli. Pēc dīķa attīrīšanas visi amūri noteikti jāizzvejo ar murdiem. Ja to nedara un augēdāji ir izēduši visas dīķa ūdensaugu rezerves, tie jāpiebaro ar pļautu zāli – lucernu, āboliņu. Tikai pašos labākajos apstākļos man ir izdevies izaudzēt vienas vasaras amūrus 35 gramu svarā. Visbiežāk tie vasarā sasniedz tikai 7–20 gramus.

Amūru iegāde

• Zivaudzētavā “Gavieze” (Grobiņas novada Gaviezes pagastā), sākot no 15. marta, tirgo divgadīgus baltos amūrus par 3 eiro, bet lielos, kas sasnieguši 2–2,5 kg, – par 2,30–2,50 eiro kilogramā. Audzētava nepiedāvā tos iepakot plastmasas maisos, tāpēc pašiem jāgādā tīri trauki (mucas) ar ūdeni. Amūri, tāpat kā karpas, transportējot ir izturīgi, tomēr tas nenozīmē, ka tos var pārvadāt kā siļķes mucā.

• Zemnieku saimniecībā “Stagari” (Durbes novada Padonē) trīsgadīgus baltos amūrus šopavasar pārdod par 10 eiro kilogramā.

LA.lv
LE
LETA
Uncategorized
Mihaela Šūmahera “Ferrari” pārdots izsolē par rekordcenu
17. novembris, 2017
LE
LETA
Uncategorized
Stalone noliedz apsūdzības seksuālā uzbrukumā kā “smieklīgas”
17. novembris, 2017
LE
LETA
Uncategorized
Berluskoni nebūs jāuztur bijušā sieva, škiroties no 1,4 miljoniem eiro mēnesī
16. novembris, 2017

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
Pūce izsita Rīgas varai pamatu zem kājām
56 minūtes
LE
LETA
Ekonomika
“Swedbank” vadītājs: Atgriežoties inflācijai, cilvēki kļūs motivētāki naudu pārvaldīt aktīvāk
2 stundas
MS
Māris Siliņš
Sports
VIDEO: Bertāns iemet teju divreiz vairāk par Porziņģi
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Pirmdien uzspīdēs saule, Kurzemē iespējams pērkons un daži zibens spērieni
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Kurzemes un Vidzemes upēs strauji ceļas ūdens līmenis
1 stunda