Kultūra
Teātris un kino

Dzīvie Latvijas valsts vienaudži: kādi viņi ir?0


Darbīgās draudzenes simtgadnieces – no kreisās – Laucenes pansionāta iemītniece Lidija Burčaka un rīdziniece Marta Melgalve. Abas kopā filmējas dokumentālajā filmā “Piedzimt kopā ar Latviju”.
Darbīgās draudzenes simtgadnieces – no kreisās – Laucenes pansionāta iemītniece Lidija Burčaka un rīdziniece Marta Melgalve. Abas kopā filmējas dokumentālajā filmā “Piedzimt kopā ar Latviju”.
Foto: RASA

Otrdien, 20. jūnijā plkst. 19 Brīvdabas muzejā uz vasaras saulgriežu ielīgošanas pasākumu aicināti ļaudis, kuri ir pilnmetrāžas dokumentālās filmas “Piedzimt kopā ar Latviju” varoņi un dzimuši reizē ar Latvijas valsti, pavēstīja filmas izpilddirektors Valters Kagainis.

Pasākums risināsies Juglas ezera krastā, Kurzemes sētā. Ielīgošanā piedalīsies folkloras kopa no Mālpils “Māli”, klātesošos priecēs ansamblis “Dzeguzēni”. Bet filmēšanas grupa filmēs un iztaujās sparīgos simtgadniekus par Līgo svētku un Jāņu svinēšanu dažādos valsts pastāvēšanas posmos, dažādu ideoloģiju ierāmētus.

Filmas izpilddirektors Valters Kagainis: “Šogad un nākamgad plānota filmēšana un pēcapstrāde, lai 2018. gadā filmu varētu izrādīt visplašākajai skatītāju auditorijai. Filmas lielākā vērtība – dzīva saruna ar Latvijas vienaudžiem, Latvijas tapšanas aculieciniekiem un līdzdalībniekiem. Šo cilvēku stāsti ir dokumentāla laikmeta liecība, akcentējot katra devumu novadam un piederības sajūtu valstij. Tā ir unikāla iespēja saglabāt vēsturei un nākamajām paaudzēm aculiecinieku stāstus par savu Tēvzemi, valsts pirmsākumiem un lepnumu par Latviju, veidojot un stiprinot mūsu kopējās vēsturiskās atmiņas pamatu. Tā ir iespēja saglābāt Latvijas pirmās simtgades mantojumu un stiprināt mūsu kopējās vēsturiskās atmiņas pamatu”.

Kagainis pastāstīja, ka Latvijā kopumā ir aptuveni 200 simtgadnieku, taču pirmajā kopāsanākšanā, kas gaidāma 15. jūlijā Rundālē, apsolījuši piedalīties 40, bet filmā un ielīgošanā piedalīsies desmit līdz 12.

Rīgas aktīvo senioru alianses (RASA) vadītāja Terēzija Mackare stāsta, ka biedrība var lepoties ar vairākiem enerģiskiem senioriem. Viena no tiem ir Marta Melgalve, kura nosvinējusi jau 103 gadu jubileju. “Pirms trim gadiem, svinot simto dzimšanas dienu, Martiņa pierādīja, ka var apgūt datorprasmi, sazināties SKYPE. Personiskais šarms, joprojām aktīvā sabiedriskā dzīve, dzīvesprieks un zinātkāre raksturo ne tikai Martu. Lai gan dokumentālajā filmā iesaistīti daudzi valsts simtgadnieki, tomēr tieši Martas dzīves stāsts caurvij ceļu pie visiem filmas varoņiem,” stāsta Mackare.

Latvijas simtgadnieki labprāt filmējas dokumentālajā filmā “Piedzimt kopā ar Latviju”, atceroties skaudrākos un laimīgākos brīžus, pārdomājot, ko no savu un Latvijas gadu stāstiem ierakstīt kā vēstījumu Biedrības RASA simtgadei veltītajā iniciatīvā “Tautas Saimes grāmatā”, ko vēlēt valstij 100 gadu jubilejā… Visi filmas dalībnieki ir sadraudzējušies un drīz vien domā satikt citus valsts simtgadniekus Latvijas pirmajā simtgadnieku salidojumā vasaras viducī Rundālē.

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
Ilgi gaidītā spēlfilma “Jelgava ’94” nonāk pie skatītājiem un izziņo īpašos seansus
1 diena
LA
LA.LV
Kultūra
Latvijas Simtgades filma “Laika tilti” saņem Lietuvas Kultūras ministrijas balvu
1 diena
VK
Vita Krauja
Kultūra
“Daile ir kvalitātes standarts.” Saruna ar Dailes teātra direktoru Andri Vītolu
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Latvijā
Kas liecina par krāpšanos ar slimības lapām? Ko vēlas ministre un darba devēji 2
13 stundas
LE
LETA
Dabā
Latviju šķērsos aukstā atmosfēras fronte: prognoze svētdienai
17 stundas
LA
LA.LV
Sports
VIDEO: Rīgas “Dinamo” viesos joprojām bez uzvarām – zaudējums Maskavas klubam bez Indraša
12 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Izrāda kādā Rīgas dārzā uzietos “dārgumus”
13 stundas
SK
Skaties.lv
Ekonomika
Daugavpils pusē izsolē nopērk īpašumu un pamatīgi “iekrīt” 2
13 stundas