Kultūra
Teātris un kino

Dzīvie Latvijas valsts vienaudži: kādi viņi ir?0


Darbīgās draudzenes simtgadnieces – no kreisās – Laucenes pansionāta iemītniece Lidija Burčaka un rīdziniece Marta Melgalve. Abas kopā filmējas dokumentālajā filmā “Piedzimt kopā ar Latviju”.
Darbīgās draudzenes simtgadnieces – no kreisās – Laucenes pansionāta iemītniece Lidija Burčaka un rīdziniece Marta Melgalve. Abas kopā filmējas dokumentālajā filmā “Piedzimt kopā ar Latviju”.
Foto: RASA

Otrdien, 20. jūnijā plkst. 19 Brīvdabas muzejā uz vasaras saulgriežu ielīgošanas pasākumu aicināti ļaudis, kuri ir pilnmetrāžas dokumentālās filmas “Piedzimt kopā ar Latviju” varoņi un dzimuši reizē ar Latvijas valsti, pavēstīja filmas izpilddirektors Valters Kagainis.

Pasākums risināsies Juglas ezera krastā, Kurzemes sētā. Ielīgošanā piedalīsies folkloras kopa no Mālpils “Māli”, klātesošos priecēs ansamblis “Dzeguzēni”. Bet filmēšanas grupa filmēs un iztaujās sparīgos simtgadniekus par Līgo svētku un Jāņu svinēšanu dažādos valsts pastāvēšanas posmos, dažādu ideoloģiju ierāmētus.

Filmas izpilddirektors Valters Kagainis: “Šogad un nākamgad plānota filmēšana un pēcapstrāde, lai 2018. gadā filmu varētu izrādīt visplašākajai skatītāju auditorijai. Filmas lielākā vērtība – dzīva saruna ar Latvijas vienaudžiem, Latvijas tapšanas aculieciniekiem un līdzdalībniekiem. Šo cilvēku stāsti ir dokumentāla laikmeta liecība, akcentējot katra devumu novadam un piederības sajūtu valstij. Tā ir unikāla iespēja saglabāt vēsturei un nākamajām paaudzēm aculiecinieku stāstus par savu Tēvzemi, valsts pirmsākumiem un lepnumu par Latviju, veidojot un stiprinot mūsu kopējās vēsturiskās atmiņas pamatu. Tā ir iespēja saglābāt Latvijas pirmās simtgades mantojumu un stiprināt mūsu kopējās vēsturiskās atmiņas pamatu”.

Kagainis pastāstīja, ka Latvijā kopumā ir aptuveni 200 simtgadnieku, taču pirmajā kopāsanākšanā, kas gaidāma 15. jūlijā Rundālē, apsolījuši piedalīties 40, bet filmā un ielīgošanā piedalīsies desmit līdz 12.

Rīgas aktīvo senioru alianses (RASA) vadītāja Terēzija Mackare stāsta, ka biedrība var lepoties ar vairākiem enerģiskiem senioriem. Viena no tiem ir Marta Melgalve, kura nosvinējusi jau 103 gadu jubileju. “Pirms trim gadiem, svinot simto dzimšanas dienu, Martiņa pierādīja, ka var apgūt datorprasmi, sazināties SKYPE. Personiskais šarms, joprojām aktīvā sabiedriskā dzīve, dzīvesprieks un zinātkāre raksturo ne tikai Martu. Lai gan dokumentālajā filmā iesaistīti daudzi valsts simtgadnieki, tomēr tieši Martas dzīves stāsts caurvij ceļu pie visiem filmas varoņiem,” stāsta Mackare.

Latvijas simtgadnieki labprāt filmējas dokumentālajā filmā “Piedzimt kopā ar Latviju”, atceroties skaudrākos un laimīgākos brīžus, pārdomājot, ko no savu un Latvijas gadu stāstiem ierakstīt kā vēstījumu Biedrības RASA simtgadei veltītajā iniciatīvā “Tautas Saimes grāmatā”, ko vēlēt valstij 100 gadu jubilejā… Visi filmas dalībnieki ir sadraudzējušies un drīz vien domā satikt citus valsts simtgadniekus Latvijas pirmajā simtgadnieku salidojumā vasaras viducī Rundālē.

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
Sācies otrais tiešsaistes kinofestivāls “Latvijas filmas pasaulē”
1 diena
LA
LA.LV
Kultūra
Izdodas novērst nekaunīgu mēģinājumu nozagt divas Rembranta gleznas
1 diena
LA
LA.LV
Kultūra
“Valsts nekustamie īpašumi” lūdz tiesai atcelt liegumu JRT būvniecībai
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “Latvijas pasta” vārdā izkrāpj naudu. Kādu shēmu īstenojuši krāpnieki?
9 stundas
LE
LETA
Dabā
Vietām uzspīdēs saule. Laikapstākļu prognoze svētdienai
15 stundas
LA
LA.LV
Sports
VIDEO: Latvijas futbola izlase iesit savos vārtos un zaudē Slovēnijai
8 stundas
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Kopumā mums ir veicies gluži labi 3
11 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Naktī no bankas konta nozog naudu 2
13 stundas