×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
17. novembris, 2015
Drukāt

Medikamentu sabiedrotie un ienaidnieki: ar ko tos kopā var un nevar lietot

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
Padomi:

• Derētu pārliecināties, vai mājas aptieciņā atrodamajām zālēm nav beidzies derīguma termiņš. Lietojot šādu medikamentu, varbūt ne vienmēr būs kaitējums veselībai, taču, visticamāk, tas nebūs pietiekami iedarbīgs.

• Zāles sāk iedarboties tikai 30–60 minūšu vai pat ilgākā laikā, tāpēc uzreiz nevajadzētu secināt, ka deva ir par mazu, un steigties ieņemt vēl vienu tableti.

• Ieteicams veidot zāļu lietošanas vēsturi bloknotā vai elektroniski – kādi medikamenti un uztura bagātinātāji, kad, cik ilgi, kādā devā, kāpēc ir lietoti un vai nav izraisījuši alerģiju. Speciālistam ir svarīgi to zināt, lai vajadzības gadījumā izvēlētos vispiemērotāko ārstēšanu.

Dzerot zāles, ne vienmēr precīzi ievērojam to lietošanas noteikumus, taču ir ļoti svarīgi visu darīt tieši tā, kā paredzējis ražotājs.

Lai medikaments maksimāli iedarbotos un nenodarītu ļaunumu veselībai, tas jālieto tikai tad, kad patiešām vajadzīgs, atbilstīgā devā, īstajā laikā un kombinācijā.

Ar pašārstēšanos, nezinot sāpju cēloni, nebūtu prātīgi nodarboties ilgāk par septiņām dienām, bet tas vairāk attiecas uz hroniskām sāpēm. Ja tās uznāk pēkšņi, ir akūtas un stipras, pēc iespējas ātrāk jāsazinās ar ārstu, jo var liecināt par smagu saslimšanu.

Vaicāt ārstam vai farmaceitam

Nevajadzētu laist gar ausīm ārsta stāstīto, kā zāles lietojamas, bet, ja dakteris neko nav teicis, ieteicams konsultēties ar farmaceitu, kā arī rūpīgi izlasīt medikamenta lietošanas pamācību. Bet, ja ārsta ieteikumi atšķiras, labāk paļauties uz tiem, nevis ražotāja instrukciju, jo daktera rekomendācijām, visticamāk, ir pamatojums. Tomēr derētu pajautāt, kāpēc viņa ieteikumi ir citādi, jo katrs pats ir līdzatbildīgs par savu veselību.

Medikaments vienmēr jāuzņem tik ilgi, kā noteicis ārsts. Reizēm pašsajūta uzlabojas ātrāk, tomēr zāles, piemēram, antibiotikas, jāturpina dzert, jo citādi ar tām apdullinātie mikrobi var pamosties un nākamreiz kļūt nejutīgi pret medikamentiem.

Aplami ir bez ārsta ziņas dzert no iepriekšējās slimošanas reizes saglabātās antibiotikas. Jāielāgo, ka pret vīrusu izraisītām infekcijām tās nelīdzēs un nav lietojamas.

Ja ģimenē ir mazi bērni, īpaši jaundzimušie, vajadzētu pārliecināties, vai izvēlētajās zālēs nebūs tādas nevēlamas palīgvielas kā benzilspirts, spirts, propilēnglikols. Zālēm pievienotās krāsvielas var izraisīt bērniem alerģiskas reakcijas, tāpēc drošāk izvēlēties medikamentus bez tām.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+