Latvijā
Kriminālziņas

Zemnieki stāsta par zagļiem, kuru pēdas ved uz Lietuvu. Ko gaida amatpersonas? 16


Gaiķu pagasta zemnieku saimniecības “Rapšu lauks” īpašniekam Markusam Šultem-Hoetem 6. jūnijā no aizslēgta kuģu konteinera nozaga dažādas augu aizsardzības ķimikālijas, ko garnadži sakrāmēja turpat nolūkotā piekabē, piekabināja savam vieglajam automobilim un aizvilka.
Gaiķu pagasta zemnieku saimniecības “Rapšu lauks” īpašniekam Markusam Šultem-Hoetem 6. jūnijā no aizslēgta kuģu konteinera nozaga dažādas augu aizsardzības ķimikālijas, ko garnadži sakrāmēja turpat nolūkotā piekabē, piekabināja savam vieglajam automobilim un aizvilka.
Foto – Artis Drēziņš

Par lauku ļaužu apzagšanu esam daudz rakstījuši. 7. jūnijā “LA” rakstā “Latviešu zemnieki sāk cīņu ar lietuviešu zagļiem” vēstījām par to, kā Viesītes novada Saukas pagasta zemnieku saimniecībai “Lejas Palsāni” nozaga tehniku un kā to izdevās atrast, pateicoties SIA “Autonams” uzliktajai navigācijas sistēmai. Tehniku pēc GPS atrada Lietuvā. Pēc tam “Lejas Palsānu” saimnieki pieteicās mobilizēt sabiedrību un valsts iestādes cīņā ar lauksaimniecības tehnikas un citu mantu zagļiem no Lietuvas, no kuriem daudzus gadus cieš pierobežas iedzīvotāji. “Lejas Palsānu” saimniece Diāna Broka ir pārliecināta, ka situācija ar zagļiem no Lietuvas ir gadiem ielaista: “Mēs vēlamies apkopot informāciju par pēdējo gadu garnadžu sirojumiem, lai varētu vērsties pie valdības ar prasību pēc papildu finansējuma policijai vai kaut kam citam, kas varētu uzlabot drošību pierobežā. Protams, arī mums pašiem jāuzmanās un jāiegulda resursi drošības uzlabošanā, bet visam ir savas robežas. Galu galā par drošību jārūpējas valstij, nevis parastiem iedzīvotājiem uz naktsmiera rēķina un apdraudot sevi.” Diāna aicināja un joprojām aicina visus no Lietuvas zagļiem cietušos sazināties ar viņu elektroniskajā pastā: laukosdrosi@inbox.lv.

Ar saviem bēdu stāstiem D. Brokai atsaucās vairāki cilvēki. Uzreiz jāpiebilst, ka ne jau vienmēr vainojami ir lietuvieši, dažos gadījumos skaidri redzams, ka nav iztikts bez latviešu līdzdalības un ka pēdas nemaz neved uz Lietuvu. Arī Latvijā var traktoru izjaukt detaļās un pārdot, notirgot lauksaimniecības tehniku, lopbarības ietinamā materiāla ruļļus un citas mantas, minerālmēslus un lauksaimniecības ķīmiju. Pietiekami daudzi to nopirks, labi saprotot, ka manta zagta. Tomēr lielākā daļa Latvijas pierobežas novados nozagto traktoru un citu vērtīgu zemniekiem nozagtu mantu pēdas ved uz Lietuvu. To apstiprina arī Valsts policija.

Atgādināšu, ka “LA” 7. jūnija rakstā Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes priekšnieks Andris Zellis atzina, ka zagtās lauksaimniecības tehnikas pēdas pārsvarā ved uz Lietuvu, bet Lietuvas policisti skaidrojot: tas tāpēc, ka latviešu zemnieku tehnikai var brīvāk piekļūt, lietuvieši vairāk rūpējas par drošību. “Jautājums par policijas resursiem nav būtiskākais. Lauksaimniekiem vairāk pašiem jāuzmana sava tehnika.” Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis, piekrītot, ka mantiskās zādzības pierobežā vēl joprojām ir aktualitāte, toreiz solīja: “Esmu lūdzis Valsts policijai sagatavot informāciju par minēto noziedzīgo nodarījumu tendencēm un nepieciešamības gadījumā esmu gatavs pārrunāt aktuālos jautājumus ar Lietuvas iekšlietu ministru.” Nu jau kopš publikācijas un šī solījuma apritējis vairāk nekā mēnesis. Vai kāda kustība no amatpersonu puses notikusi, šādas ziņas neizdevās iegūt. Bet tikmēr zādzības turpinās. Lūk, daži apzagto stāsti – gan tie, kurus uzzināju pats no saimniekiem, gan tie, kurus zemnieki uzticējuši D. Brokai.

 

Pazūd 30 000 eiro vērtas ķimikālijas

Brocēnu novada Gaiķu pagasta zemnieku saimniecības “Rapšu lauks” īpašniekam Markusam Šultem-Hoettem 6. jūnijā pēc vieniem naktī nozaga dažādas augu aizsardzības ķimikālijas 30 000 eiro vērtībā, tās divi garnadži sakrāmēja turpat nolūkotā piekabē (2000 eiro), piekabināja savam vieglajam automobilim un aizvilka. Tas redzams sliktas kvalitātes video. Viss notika divu hektāru lielā, neapsargātā saimniecības teritorijā Satiķu ciemā. Laiks tonakt bijis labs, traktoristi miglojoši kviešus, bet pats saimnieks bijis ārzemēs. Nočieptais joprojām nav atrasts. Nebija apdrošināts.

“Sīkumus es jums neteikšu. Lai policija strādā. Skaidrs, ka cilvēki zināja, ko zog un kur tas atrodas – aizslēgtā kuģu konteinerā, turklāt paņēma tieši dārgāko,” atlikušās plastmasas kannas man rāda Markuss – vācietis, Latvijā saimnieko 12 gadus, šeit izveidojis ģimeni un runā latviski.

Līdz šim Markusam nekas nopietns nebija pazudis. Zemnieks gan zina, ka pagājušajā gadā netālajos Jaunlutriņos nozagts traktors un arkls. Tagad nelāgs pārsteigums, un saimnieks nu algo naktssargu un vienojies ar kaimiņu par acs uzmešanu saimniecības teritorijai.

Vai Markusa dzimtajā Vācijā zemniekus arī apzog? Jā, un bieži “viesizrādēs” braucot kaimiņi nīderlandieši.

 

Nesmādē arī poļu presi

Markuss gluži vai piesauca nelaimi. Pēc dažām dienām, 12. jūnijā, tieši kaimiņpagastā Jaunlutriņos (Saldus novads) pazuda četrus gadus veca un 8000 eiro vērta poļu ruļļu prese “Metal-Fach”. Nebija apdrošināta.

“Laikam zagļi zināja, ka sāku likvidēt 35 liellopu saimniecību un prese man vairs nebūs vajadzīga,” rūgti saka zemnieku saimniecības “Priedes R” 72 gadus vecā īpašniece Ruta Vlasova. Kundze pārliecināta, ka zagļi bijuši zinātāji. Prese pazudusi nakts laikā no aizslēgta šķūņa, kas atrodas 300 metrus no mājām. Pēc pēdām redzams, ka agregāts aizvilkts ar džipu, kas pie šķūņa piebraucis pāri kviešu laukam, pārraujot elektriskā gana vadus.

“Zādzību pamanījām tikai pēcpusdienā, kad redzējām lopus ārpus ganībām. Pēc pēdām redzams, ka džips presi vilcis pa ceļu, kas iet cauri sētai. Bet neviens no mums un arī kaimiņi neko nav dzirdējuši un redzējuši,” stāsta Ruta Vlasova.

 

Caurbraucams ceļš ir nelaime

“Caurbraucams ceļš ir nelaime. Ja ceļš ved tikai uz saimniecību, tad viss redzams un dzirdams, pretējā gadījumā neko nevar novaktēt,” domā Durbes novada Vecpils pagasta SIA “Baltā ūbele” saimnieks Jānis Stasis. Arī starp viņa fermu un šķūni, kas atrodas puskilometru no mājām, ved caurbraucams ceļš. 20. jūnija naktī no neaizslēgta šķūņa pazuda lopbarības ietinamā materiāla ruļļi 2000 eiro vērtībā. Garnadžus neaizbaidīja pat nikns rotveileru un vācu aitu šķirnes suņu krustojums, kas bija piesiets pie šķūņa galvenām durvīm.

“Tieši tas, ka suns klusēja, liek man domāt, ka viņš pazina zagļus, jo pret svešiem viņš ir nikns. Būtu sācis riet, citi suņi atsauktos, kā tas bieži notiek.” Taču suns klusējis, un zagļi šķūnī iegājuši pa otrām durvīm.

“Visapkārt jau fenderējās, bet es nebiju aiztikts. Visi tuvākā apkārtnē zina, ka esmu mednieks un varu gadīties ar šaujamo arī nakts laikā. Bet tonakt bija negants pērkons un negaiss, kur es iešu… Nākamajā dienā kopā ar policiju skatījāmies, ka lietus bija arī visas pēdas uz ceļa aizskalojis. Garnadži noteikti bija vietējie zinātāji. Ja būtu no tālienes vai lietuvieši, būtu noteikti līduši fermā,” lēš Jānis, kurš 70 hektāros audzē graudaugus un tur 118 liellopus. Saimnieks iecerējis nopirkt video novērošanas kameras, suni jau palaidis ap šķūni trosē un iegādāsies vēl suņus.

 

Aicina nepirkt zagtu

Diezgan ticami, ka tie paši garnadži, kas viesojušies Vecpilī, 7. jūlija naktī apmeklējuši netālo Grobiņas novada Bārtas pagasta piemājas saimniecību “Stārasti” – arī lopbarības ietinamā materiāla ruļļi, arī caurbraucams šķūnis, arī ceļš, kas ved garām, arī negaiss, arī saplēsts elektriskais gans. Pat suns, bet tikai pie mājas.

“It kā jau gulēju turpat 50 metru attālumā, mājās, bet, ziniet, ja tu esi nostrādājis 18 stundas, tad guli kā nosists un, ja arī dzirdi, tad neiesi pēc katra suņa vaukšķiena celties augšā,” komentē “Stārastu” īpašnieks Jānis Plācenis, kurš tur 50 slaucamas govis. “Zagļi bija ienākuši pa šķūņa otru galu. Ruļļus ar rokām aiznesuši līdz asfalta ceļam. Rullis nav smags – 40 kilogrami. Visi vienpadsmit atlikušie bija paņemti un vēl rullis preses tīkla, kopā par 1000 eiro. Labi, ka lielākā daļa lopbarības ir sarullēta. Pagājušajā gadā man pavisam laimējās – nočiepa tikai atlikušo iesākto rulli. Zagļi dubļos pat taciņu bija ieminuši, tad mantu sakrāmējuši asfalta malā, pēc tam droši vien gaidījuši, kad piebrauc automobilis.”

Jānis nelolo ilūzijas, ka zagļus noķers. Jo ruļļi ir oriģinālā iepakojumā kā visur nopērkamie. Var tos aizvest notirgot uz Lietuvu, kas 15 kilometru attālumā, var tepat kādam. Lai zagļiem nebūtu jēgas zagt, zemnieks aicina citus zemniekus “no rokas” nepirkt par puscenu ruļļus un citas jaunas mantas, kas var būt vienīgi zagtas. “Vienam zemniekam nozog, otram pārdod. Kamēr šī sistēma strādā, tikmēr zags,” secina Jānis.


 

Zināja, ka kaste ir dārga

Kas atsaucās “Lejas Palsānu” saimnieces Diānas Brokas aicinājumam un ziņoja par saviem bēdu stāstiem laukosdrosi@inbox.lv?

Jelgavas novada Elejas pagasta SIA “Agro RB” saimnieks Renārs Butevics kopā ar tēvu 250 hektāros audzē graudaugus un bez lauksaimniecības ķīmijas neiztiek. Jūnija sākumā viņam to nozaga 10 000 eiro apmērā.

“Tas notika jūnija sākumā. Bija lietains, kad ķīmiju lietot nedrīkst, tāpēc uz noliktavu, kas atrodas pie mājas, trīs dienas nebiju gājis. Kad aizgāju… Garnadži bija zinātāji. Ņēma tikai dārgāko un vieglāko, piemēram, 15 kilogramu kasti pulverveida ķīmijas, kas maksā 1500 eiro. Nebija signalizācijas. Tagad gan to uzlikām, arī pa nakti nu skatāmies,” man stāsta Renārs. Policiju viņš izsaucis, daudz uz to necerot, bet galvenokārt tāpēc, lai varētu ķīmiju norakstīt un nopirkt jaunu. Policija piefiksējusi zagļu pēdas, bet pagaidām ziņu nekādu.

“Domāju, ka ķīmija jau sen Lietuvā, kur, kā esmu dzirdējis, to nelegāli var brīvāk tirgot nekā Latvijā. Pie mums jau lielāka kontrole: ja vienu gadu pērc, otru vairs ne, tad jau skatās, vai tu ko nelikumīgu nedari,” atklāj Renārs.

 

Lietuviešu puišeļi latviešu belarusos

“Leišu sirotāju nekaunība nav izmērojama. Naktī no 22. uz 23. jūniju gandrīz palikām bez traktoriem. Izbrīnīja vienīgi fakts, ko gan viņi būtu darījuši ar tik vecu un nolietotu tehniku, kuru pat iedarbināt svešinieks neprastu, bet vajadzēja tik un tā… Varbūt metāllūžņos vai rezerves daļās nodotu, gan jau izmantošanas veids bija izdomāts, ja jau reiz noskatīja. Traktori atradās mūsu lauku sētā, kura ir pie paša ceļa, kas ved uz Lietuvu,” raksta Ingrīda Belanoska no Aknīstes novada Gārsenes pagasta, kas ir uz pašas robežas ar Lietuvu. “Sētā ir trīs suņi un sargs. Nejaušas sakritības dēļ tajā vakarā vēlu pēc pusnakts no dzīvokļa centrā pamanīju, ka gar mūsu māju nepārtraukti kursē melns džips ar Lietuvas numuru, tas ne vienu reizi vien šajā pusē ir redzēts. 
Tikai pēc tam secinājām, ka tas džips uzmanīja mūsu māju, vai mēs gadījumā ar busu nebraucam uz laukiem. Pa to laiku trīs puišeļi darbojās jau ap traktoriem… No stiprās suņu riešanas sargs vairākas reizes izgāja apskatīt pagalmu, bet puišeļi bija veiksmīgi paguvuši noslēpties – līdz brīdim, kad jau atvērās traktoru durvis un divi nepilngadīgi traktoristi neveiksmīgi mēģināja tos dabūt pie dzīvības. Tajā brīdī, kad klāt piegāja sargs, puišeļi metušies bēgt uz ceļa pusi, vien lietuviski paskaidrojot: “Mēs neko sliktu negribējām, mēs gribējām tikai pavizināties!” Mēs secinām: zog nepilngadīgie, lai mazāka atbildība, un, kad jau ir nozagts, tālāk jau rīkojas pieaugušie. Tajā pašā naktī ir mēģinājuši vēl divās vietās zagt lauksaimniecības inventāru, bet neveiksmīgi. Mēs jau trīs gadus tā mokāmies. Gar mūsu mājām naktīs ir aizvesti vairāki traktori Lietuvas virzienā. Mēs paši burtiski katru nakti sargājam savus lopus, jo jau pāris reizes leišu fūre iebraukusi pagalmā, bet nepaveicās, jo pa nakti lopiņi ganībās. Fūre bija braukusi arī uz ganībām, bet kāds garāmbraucējs iztraucēja – milzīgs paldies šim cilvēkam, kurš saprata, ka nav normāli, ka četros naktī ganībās ir fūre! Ziņojām arī policijai, bet nevienu tas neinteresē. Neesot degvielas vai arī uzpirkti.”


 

Atļaut zemniekam medīt zagļus?

“11. februāra rītā konstatējām, ka no noliktavas pazudis traktors “John Deere 6920”. Zvanījām Jēkabpils policijas dežurantam. Kaitinoši bija policijas dežuranta uzdotie jautājumi. Vai es esmu tiesīgs ziņot par zādzību? Kāpēc traktors atradies noliktavā? Būtībā nekāda sakarīga saruna neveidojās. Pēc kādas pusstundas gan atzvanīja un ziņoja, ka policisti izbrauc uz notikuma vietu. Pēc kādas stundas atbrauca, sarakstīja protokolu un aizbrauca. Būtībā ar to arī policijas darbs beidzās. To, ka traktors ir aizvests uz Lietuvu, noskaidrojām paši. Sazinājāmies ar zemnieku no Bebrenes pagasta, kuram traktors “Valtra” bija nozagts 3. februārī, un uzzinājām, ka viņš atradis vietu, kur viņa traktors ir šķērsojis Lietuvas–Latvijas robežu (par šīm zādzībām mēs rakstījām 4. marta “LA”. – A. D.). Kad aizbraucām uz to vietu, pēc pēdām konstatējām, ka tajā pašā vietā ir braucis arī mans traktors. Tālāk pēdas veda līdz asfaltam pie Lukštas. Aizbraucām uz Rokišķu policijas pārvaldi, bet nekādu risinājumu lietas labā nesagaidījām. Vienīgi policistu atrunas, ka Rokišķu rajonā tādu zagļu nav un lai braucot uz Biržiem vai Utenu un meklējot tur savu traktoru. Nu, ja jau policija nav spējīga cīnīties ar šādām liela mēroga zādzībām, tad jau vajadzētu atļaut zemniekiem reģistrēt šaujamieročus īpašuma aizsardzībai un par zagļa nomedīšanu privātīpašumā īpašniekam nelikt stāties tiesas priekšā,” raksta Māris Balodis no Jēkabpils novada Dunavas pagasta.

 

Pirms zādzībām filmē

Lorem ipsum
FOTO: Leta

“2014. gada vasarā mums tika nozagts celtniecības hidrauliskais pacēlājs jeb grozs 10 000 eiro vērtībā. Pretī esošas “Latvenergo” videokameras fiksējušas, ka ir rīkojušies profesionāļi, jo grozs ticis pieāķēts pāris minūšu laikā un ar automašīnu “Ford Transit Connect” aizvilkts Lietuvas virzienā. Mēs atrodamies Aknīstē, un Lietuvas robeža ir četrus kilometrus tālu. Policija, konstatējusi šo faktu, rokas vien noplātīja un teica, ka lieta tiks nodota kolēģiem Lietuvā, taču lietuviešiem esot pašiem tik daudz zādzību, ka Latvijas zādzībām viņiem parasti laika neatliekot. Vienvārdsakot, lika saprast, ka mūsu grozs ir aizgājis uz neatgriešanos. Tad vēl ir nācies piedzīvot arī tādu faktu, ka vakarpusē, kad varētu domāt, ka neviena darbnīcās nav, pa ceļu lēnām garām brauc busiņš “Volkswagen T4 Transporter” ar Lietuvas numuriem un filmē mūsu darbnīcas teritoriju, bet, pamanījuši, ka teritorijā tomēr esam, sānu durvis aizveras un lielā ātrumā auto pazūd tālēs zilajās,” raksta zemnieku saimniecības “Saltupji” īpašnieks Edgars Plikšs.

 

Nozaga ar visām videokamerām

“Mums nozaga 2008. gada izlaiduma traktoru “John Deere 6630″, kura vērtība ir 50 000 eiro. Traktors bija apdrošināts, ar 10% pašrisku,” raksta Aizputes novada Kalvenes pagasta zemnieku saimniecības “Ezernieki” īpašnieks Normunds Daizis, kurš nodarbojas ar graudkopību. “Zādzība notika 2014. gada janvārī. Traktors atradās slēgtā telpā ar videonovērošanu. Tika nozagts gan traktors, gan arī videonovērošanas iekārtas, tā ka nekādas informācijas par zagļiem nav. Traktoram bija ņemts kredīts un taisīts arī Lauku atbalsta dienesta projekts. Joprojām maksāju kredītu par neesošu traktoru. Sadarbība ar policiju likās ļoti formāla. Atbrauca uz vietas, konstatēja faktu. Tālāk nesu viņiem kaudzes ar dokumentiem (kredīta termiņu, apdrošināšanas, LAD projektu u. c.). Vienu brīdi likās, ka viņi mani tur aizdomās par krāpšanos ar apdrošināšanu, jo man mēnesi pirms zādzības beidzās apdrošināšanas polise, kuru es, protams, pagarināju. Šo faktu viņi man arī policijā pieminēja. Es uzskatu, ka policija varēja rīkoties operatīvāk. Līdz šai dienai nav nekādas informācijas par nozagto traktoru, arī policija mani neinformē, vai viņi meklē vai arī gaida, kad lietai iestāsies noilgums, lai to var slēgt. Skumji, bet fakts. Ceru, ka turpmāk kaut kas mainīsies šajā lietā, jo neesmu vienīgais zemnieks apkārtnē, kam nozagts tieši “John Deere”. Ir cilvēki, kas izsaka minējumus, ka iespējamie sadarbības partneri ir firmas, kas apkalpo un veic apkopes traktoriem, viņiem ir datubāze un viņu darbinieki, veicot apkopes, var izpētīt situāciju saimniecībā.”

 

Policija apvainojās

Saistītie raksti

“2015. gada janvārī man no slēgta angāra nozaga neapdrošinātu traktoru “Case Puma CVX 235″ 125 000 eiro vērtībā,” vēsta SIA “J. Rubeņi” saimnieks Jānis Mickēvičs, kurš 400 hektāros nodarbojas ar graudkopību. “Pats atradu lieciniekus, ka traktors caur Pampāļiem uz evakuatora ar pavadošo mašīnu aizvests uz Lietuvu, bet policijai pat īsti neinteresēja meklēt. Iesaistīju Lietuvas robežsardzes priekšnieku, Lietuvas policiju, bet mūsu Kurzemes reģiona policija apvainojās uz mani, ka traucēju strādāt. Man vairs neatbild uz telefona zvaniem. Neoficiāli man ir ziņas, ka no Lietuvas zagtus traktorus transportē dzelzceļa vagonos uz Kazahstānu.”

 

Suni neitralizēja

“Saimniecība neliela – 40 hektāri, ir siltumnīcas. Audzējam graudus un dārzeņus. Atrodamies tikai dažus kilometrus no Lietuvas robežas. 2015. gadā naktī no 2. uz 3. jūniju ap vieniem diviem no saimniecības teritorijas, kas ir iežogota un kur bija suns, tika aizvesti divi “Belarus” traktori: 2007. gada sarkans MTZ-820 ar jaunu minerālmēslu kliedētāju un 1993. gada zils MTZ-82.1 ar autokāra hidrauliskā pacēlāja dakšām. Vārtu atslēga nolauzta, suns neitralizēts. Nozagtā vērtība 30 000 eiro,” raksta zemnieku saimniecības “Ābeļziedi” īpašnieks Imants Čepanonis no Jelgavas novada Sesavas pagasta Bērvircavas. “Kā vēlāk stāstīja kaimiņi, traktori naktī esot redzēti aizbraucam garām mūsu mājām cauri ciemam Lietuvas virzienā. Saimniecība atrodas kilometru no dzīvojamās mājas. Astoņos no rīta zādzība tika atklāta, un policija bija klāt pēc pusstundas, sastādīts protokols, vēlāk noņemti paraugi, savākti izsmēķi (mēs neviens nesmēķējam). Meklējām paši, kaimiņi, bet nekā. Policija pateica, ka pāri robežai viņi nedrīkst braukt, savukārt lietuviešu puse atbildēja, ka bez Latvijas puses lūguma Lietuvas policisti neko nevar pasākt un nekur nedrīkst meklēt. Izlīmējām plakātus gan Latvijas, gan Lietuvas pusē. Viens cilvēks atsaucās, ka 3. jūnijā ap četriem naktī redzējis minētos traktorus uz ceļa Lietuvas pusē Žeimeles virzienā. Par visu informējām policiju, bet bez rezultātiem. Atradām iestādi Vilkavišķos Lietuvā, kur ir iespēja izgatavot jaunus dokumentus traktoriem, bet mēs, parastie cilvēki, jau neko nevaram pasākt. Tā nu esam tur, kur esam – bez traktoriem un informācijas par procesa virzību.”

LA.lv