×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.2°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
15. janvāris, 2015
Drukāt

Pēc gripas jāuzmana sirds (6)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
Padoms un uzziņa

RAKUS Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs Māris Liepiņš: "Pēc jebkuras vīrusu saslimšanas, kas novājina organismu, ikdienas solis, fiziskā slodze jāatjauno pakāpeniski. Ja no rīta bijusi paaugstināta temperatūra, bet pēcpusdienā – normāla, tas nenozīmē, ka uzreiz var doties uz darbu. Pirmās pāris dienas pēc tam, kad temperatūra normalizējusies, vajag sevi pasaudzēt, varbūt pat palikt mājās vai iziet ārā tikai nelielā pastaigā."

Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem, 2015. gada pirmajā nedēļā Rīgas slimnīcās ievietoti 52 gripas slimnieki un kopš oktobra Latvijā reģistrēti 104 saslimuši iedzīvotāji.

Pēc pārslimotas gripas vai saaukstēšanās reizēm liekas, ka sirds gluži vai kāpj pa muti laukā, dauzās, kūleņo vai, gluži otrādi, ietur pārāk garas pauzes. Kardiologi iesaka šādām pārmaiņām sirdsdarbībā pievērst pastiprinātu uzmanību, jo gripas un augšējo elpceļu vīrusi var nelabvēlīgi ietekmēt ne tikai bronhus vai plaušas, bet arī sirdi.

Pārmaiņas sirds muskulī

“Gripas pacienti biežāk domā par to, lai nerastos plaušu karsonis, un par sirdi pavisam aizmirst. Taču vīrusi var izraisīt arī šādas komplikācijas. Par laimi, tā gan negadās pārāk bieži,” stāsta kardioloģe un ģimenes ārste Sandra Ābele no Jelgavas. Viņa novērojusi, ka gripa biežāk krīt uz sirdi gados veciem cilvēkiem, kuriem jau ir kādas sirds un asinsvadu saslimšanas, taču pacientu vidū gadās arī pa kādam jaunietim.

Vīrusi tiešām var radīt iekaisumu sirds muskulī jeb miokardītu, apliecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Sirds un asinsvadu slimību klīnikas vadītājs Artis Kalniņš. Visbiežāk miokardīta ierosinātāji ir vīrusi (gripas, adenovīrusi, enterovīrusi, herpes vīrusi), kā arī mikrobi (biežākie – difterijas, stafilokoki, streptokoki, pneimokoki, mikoplazmas un citu infekciju slimību izraisītāji). Par laimi, lielākoties pārmaiņas sirds muskuļa audos mēdz būt nelielas un atgriezeniskas, taču tās var būt arī ļoti nopietnas, kad daļa miokarda audu iet bojā, to vietā rodas saistaudi un pacientam pakāpeniski attīstās sirds mazspēja. “Nepatīkamākais ir tas, ka šie sirds bojājumi pēc pārciestas gripas vai saaukstēšanās var rasties pavisam veseliem cilvēkiem, kas līdz šim nekad nav saskārušies ar sirds veselības problēmām,” atzīst A. Kalniņš.

RAKUS Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs Māris Liepiņš teic, ka grūti pateikt, vai miokardīta iemesls ir neizslimota vai līdz galam neizārstēta vīrusu infekcija. “Diezgan bieži šāda komplikācija rodas pilnīgi veseliem cilvēkiem. Tam, kādēļ tā notiek, nav īsta zinātniska pamatojuma,” viņš norāda.

Kam jāpievērš uzmanība? Ja vienas divu nedēļu laikā pēc gripas vai augšējo elpceļu infekcijas (pat ja slimība noritējusi vieglā formā) parādās sāpes sirds apvidū, sirdsklauves, paātrināta sirdsdarbība, pazemināts asinsspiediens, aizdusa, nespēks un vājums, nekavējoties jādodas pie ģimenes ārsta vai kardiologa, lai pārliecinātos, vai nav radušās izmaiņas miokardā. Šīs izmaiņas var atklāt, veicot elektrokardiogrammu un asinsanalīzes, kurās nosaka iekaisuma rādītājus un īpašus kardioloģiskos marķierus – miokarda proteīnus.

Starp citu, tas, ka gripa noritējusi smagi, ar citām komplikācijām, piemēram, plaušu karsoni, nepalielina risku saslimt ar miokardītu.

Saaukstēšanos un gripu labāk izslimot

Lai sirdi pasargātu no vīrusiem un citiem mikroorganismiem, kardiologs iesaka, pirmkārt, ievērot veselīgu dzīvesveidu, tajā skaitā veikt regulāras fiziskās aktivitātes svaigā gaisā, piemēram, nodarboties ar skriešanu vai ziemā ar slēpošanu, norūdīties. Tas stiprinās organisma aizsargspējas, un cilvēks retāk slimos ar vīrusu infekcijas slimībām. Otrkārt, vakcinēties pret gripu un difteriju, tādējādi ievērojami samazinot iespēju saslimt un ciest no miokardīta un citām šo slimību komplikācijām.

Ģimenes ārste S. Ābele iesaka neaizmirst par C vit­amīnu, kas nepieciešams ne tikai laikā, kad gaisā cirkulē dažādi vīrusi, bet cauru gadu. Dabā tas atrodams mežrozīšu paaugļos, smiltsērkšķu un upeņu sulā, dzērvenēs, kivi, pētersīļos, paprikā, kāpostos, brokoļos. Ārste iesaka arī par zemu nenovērtēt līdzekļus imunitātes spēcināšanai. “Ja cilvēks laikus kaut ko dara savas veselības labā, nestaigā apkārt ar augstu temperatūru, bet guļ mājās, lieto daudz šķidruma, piemēram, zāļu tējas, lai izvadītu ārā vīrusu izdalītos toksīnus, kas rada nepatīkamu kaulu laušanas sajūtu un muskuļu sāpes, kā arī medikamentus, kas mazina nepatīkamās sajūtas, slimībai nevajadzētu radīt ar sirdi saistītas komplikācijas,” viņa uzskata.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. transferA faktors

  2. Es pēc vairākkārtējas gripas izslimošanas dabūju miokardītu, kad man bija 20 gadi, vēl ilgi pēc tam mocījos ar paātrinātu sirdsdarbību un elpas trūkumu un nespēku, dabūju ārstēties slimnīcā 6 nedēļas, paldies Dievam, pēc tam dzemdēju 3 bērnus, arī tagad jūtos normāli, tā kā tiešām pēc gripas jāuzmanās ar sirds saslimšanām

  3. Ieteikumi gana labi ! “Ja no rīta bijusi paaugstināta temperatūra, bet pēcpusdienā – normāla, tas nenozīmē, ka uzreiz var doties uz darbu. Pirmās pāris dienas pēc tam, kad temperatūra normalizējusies, vajag sevi pasaudzēt, varbūt pat palikt mājās vai iziet ārā tikai nelielā pastaigā.”
    Bet padomājiet, vai visi ģimenes ārsti ir tik pretīmnākoši, ka iedos vēl kādu dienu to “slimības lapu”, ja nav temperatūras ? Tu pat nesapņo ! Mana Dr. vispār runā tikai par darba devēju, nevis par manu veselības stāvokli.

  4. Manai laborantei bija viegla gripa vai gripaals infekts. Taa kaa mums bija netliekami darbi, tad vinja turpinaaja naakt straadaat. Vinjai radaas neaarsteejams sirds iekaisums. Laimiigaa kaartaa vinja neskatoties zu sirds vainu veeldabuuja 2 beernus.

  5. Protams,ka jauzmana sirds, jo arsti censas pec iespejas vairak zales izrakstit, brizam pat tadas, kuras nav nepiecieamas… No medikamentiem jau novajinas sirds… Mes jau ar tautas lidzekliem vairs nemakam arsteties, tikai ar kimiju….

    • viss ir ķīmija arī Jūs pats līdz 80% esiet H20,īstenībā Dabas likumos un tieši bioķīmijas,kādā ģēna mikrondaļā ir pat Dievs, Absolūts,kā rezultātā pēc piedzimšanas un tālāk skatoties debesīs un zvaigžnu kārtībā,mēs neapmulstam,bet piesaucam jau ar ģēnu,mūsos esošo Dievu.Par nožēlošanu,mēs esam vēl tik vāji ķīmiķi,ka no jūsu sastāvdaļām uzrakstīju tikai ūdens formulu

Draugiem Facebook Twitter Google+