×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
8. aprīlis, 2014
Drukāt

Saltums pēdās un plaukstās

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ja plaukstas un pēdas līdzinās ledus gabaliem ne vien ziemas spelgonī, bet arī vasaras tveicē, ir pamats raizēm par perifērās asinsrites traucējumiem. Katrs uz apkārtējās vides temperatūru reaģē citādi. Daudziem salst plaukstas, taču vēl biežāk mēdz būt aukstas pēdas. Dažiem šāda īpatnība raksturīga vairākās paaudzēs.

Nereti salšanas iemesls ir mazkustīgums. Parasti, uzvelkot siltas zeķes vai pavingrojot, diskomforts pāriet, taču veselības problēmu gadījumā sasildīties ir grūti. Pat izkāpjot no siltas vannas, nepatīkamās sajūtas drīz vien atkal ir klāt.

Ja salšanai pievienojas jušanas traucējumi, vēsākā laikā ieteicams uzvilkt kokvilnas vai vilnas zeķes un ērtus apavus, rokas ietērpt siltos cimdos, lai pasargātu no apsaldēšanas.

Asinsrites traucējumiem ir tendence progresēt, tāpēc tos nevajadzētu atstāt bez ievērības. Diemžēl daudzi, visbiežāk smēķētāji un cukura diabēta slimnieki, pie ārsta atnāk tikai tad, kad situācija ir krietni samilzusi.

Kas noticis plaukstām?


Visbiežāk sūdzības par ledainām plaukstām izraisa veģetatīvā distonija. Veģetatīvās nervu sistēmas nestabilitātes gadījumā stresa brīžos sašaurinās asinsvadi un paātrinās sirdsdarbība, tāpēc plaukstas un pēdas kļūst vēsas un miklas.

Ja roku pirksti izteikti reaģē uz temperatūras starpību, piemēram, vasarā, peldoties jūrā, tie kļūst bāli vai zilgani, sāk tirpt vai durstīt, rodas aizdomas par tā saukto Reino sindromu, kad tiešā saskarsmē ar aukstumu sākas izteiktas asinsvadu spazmas. Ja ir šādi simptomi, jādodas pie ģimenes ārsta un reizēm arī reimatologa, lai veiktu izmeklējumus, noteiktu asinīs tā sauktos aukstuma aglutinīnus un noskaidrotu saslimšanas iemeslu.

Reino sindromu var mazināt perifēros asinsvadus paplašinoši medikamenti, kontrastduša un pirts procedūras, taču ārstēšanai tas īpaši labi nepadodas.

Biežākie iemesli, kāpēc salst pēdas


Viens no izplatītākajiem perifērās asinsrites traucējumu cēloņiem mūža otrajā pusē ir ateroskleroze jeb asinsvadu apkaļķošanās, kad uz to sieniņām nogulsnējas holesterīna plāksnītes. Nereti vienlaikus ir paaugstināts asinsspiediens, kas arī izraisa asinscirkulācijas traucējumus un pārmaiņas asinsvados. Tie kļūst neelastīgi, samazinās to caurlaidība un skābekļa piegāde audiem, tādēļ rodas salšana, tirpšana un jušanas traucējumi.

Par aukstām kājām sašaurinātu artēriju dēļ sūdzas aptuveni puse smēķētāju. Katram dūma uzvilcējam būtu jādomā ilgtermiņā, jo nav iespējams prognozēt, kā šis paradums būs ietekmējis veselību pēc daudziem gadiem. Aizsērējušu artēriju dēļ nereti rodas tā sauktā mijklibošana, kad slimnieks bez atpūtas spēj noiet vien dažus metrus, taču tas nenozīmē, ka viņam nevajadzētu kustēties. Šis ir tik nopietns simptoms, ka nepieciešama asinsvadu ķirurga palīdzība.

Liekā svara gadījumā mēdz rasties vielmaiņas traucējumi jeb metabolais sindroms, cukura diabēts, kas arī izraisa nevēlamas pārmaiņas asinsvados, kuru dēļ salst kājas. Problēmu risks atkarīgs no tā, kā slimība tiek kompensēta. Diemžēl daļa slimnieku joprojām uzskata, ka diabētu var neārstēt un neievērot diētu, taču, neattiecoties pret savu kaiti nopietni, laika gaitā tā progresē.

10 veidi, kā sasildīties


1. Noskaidrot, kas izraisa saltuma sajūtu, un censties cēloni novērst.

2. Veltīt laiku fiziskajām aktivitātēm, lai stabilizētu veģetatīvo nervu sistēmu un uzlabotu asinsriti.

3. Smēķētājiem atmest nevēlamo paradumu, un to darīt nekad nav par vēlu. Ne vienmēr asinsvadu veselību izdosies atjaunot pilnībā, taču vismaz apturēt slimības attīstību ir iespējams.

4. Sildīt rokas vai kājas karstā vanniņā, ūdenim pievienojot sāli, sinepju pulveri, ārstniecisko augu novārījumus, ēteriskās eļļas vai terpentīnu.

5. Ieziest pēdas ar čili saturošu ziedi, stingri ievērojot lietošanas pamācību, lai neapdedzinātu ādu.

6. Ja asinsvadi nav pilnībā aizauguši, palīdzēs divdaivu ginka un homeopātiskie preparāti, kas lietojami kursa veidā, pēc trim mēnešiem ieturot pusgadu ilgu pauzi. Lai būtu efekts, stingri jāievēro ieteicamās devas.

7. Lietot B grupas vitamīnus atsevišķi vai kombinācijā ar magniju, kā arī C vitamīnu, tādējādi stiprinot asinsvadus.

8. Veģetatīvās distonijas gadījumā pašsajūtu uzlabos relaksējoša masāža.

9. Ja salst plaukstas, izdarīt aktīvas kustības pleca locītavā, ātri kustinot izstieptas rokas. Virzīt plecus uz priekšu un atpakaļ, augšup un lejup. Vairākkārt saspiest pirkstus dūrē un iztaisnot, izapļot plaukstu locītavas. Lai justu uzlabojumu, katrs vingrojums jāveic vismaz 30 sekunžu.

10. Norūdīt rokas un kājas kontrastdušā, beidzot ar auksta ūdens šalti. Asinsvadi karstumā izplešas, bet aukstumā saraujas, un šāds treniņš padarīs to darbību stabilāku.

KONSULTĒJUSI ĢIMENES ĀRSTE VIZMA VECVĒRDIŅA

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+