Mobilā versija
Brīdinājums -4.9°C
Antons, Antis, Antonijs
Ceturtdiena, 18. janvāris, 2018
3. marts, 2014
Drukāt

Veidojumi zem ādas – lipomas un ateromas (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Man galvā zem ādas izveidojušies trīs nelieli bumbulīši: viens – prāvāks, divi – mazāki. Ģimenes ārste tos nosauca par lipomām un ateromām, sakot, ka tās neesot bīstamas, tomēr varbūt labāk parādīt speciālistam? 
LIGITA JELGAVĀ

Lipoma ir labdabīgs zemādas taukaudu audzējs. Sākumā tā ir neliela un aug dziļumā, bet vēlāk var pacelties uz augšu, izplešoties pat 6–7 centimetru diametrā. Lipomas visbiežāk veidojas uz vēdera un rokām, taču var būt visur uz ķermeņa, kur atrodas taukaudi. Kādēļ lipomas rodas, nav skaidri zināms. Latvijas Jūras medicīnas centra dermatoloģe Aija Rajevska pieļauj, ka to, tāpat kā citu audzēju, veidošanos varētu veicināt vāja imunitāte un traumas.

Ateroma ir labdabīgs ādas tauku dziedzeru veidojums, kas rodas, ja kaut kādu iemeslu dēļ tiek nosprostoti to izvadkanāli. Tad šajā vietā sakrājas tauki kopā ar sviedriem un atmirušajām šūnām, radot bumbuli, kas pamazām aug lielāks un var iekaist, par ko liecina sāpes un apsārtums. Tās ir līdzīgas lipomām, tikai – mazākas.

Ateromas visbiežāk vērojamas galvas matainajā daļā, dekoltē zonā un citur, kur ir daudz tauku dziedzeru. Ja tie darbojas pārāk intensīvi, ļoti svarīgi ir pareizi kopt ādu. Veidojumus nevajadzētu spaidīt, kā cilvēki nereti mēdz darīt, jo kairinājums var izraisīt audu iekaisumu.

Parasti ne lipomas, ne ateromas īpašas sūdzības nerada un nepārvēršas ļaundabīgos veidojumos. Tomēr prātīgāk būtu uz to nepaļauties un konsultēties ar dermatologu un dažkārt arī onkologu, it īpaši, ja bumbulis sācis mainīties. Ja noteikts, ka tā patiešām ir lipoma vai ateroma, var dzīvot bez raizēm. Vienīgi, ja bumbulis atrodas atklātā ķermeņa vietā, bojā izskatu un traucē, piemēram, ķemmējot matus vai apmeklējot frizieri, tas jāizņem ķirurģiski. Citādi šos veidojumus nav iespējams ārstēt.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. sakiet ludzu,bet kas tas varetu but
    delam 5 menssus atpakal bija miezgrauds,tacu nepargaja
    aizgaja irija pie arsta,smereja smeri,bet tas izaugums,neliels,bet nepazud
    tagad ir pateikts,lai brauc uz lv un griez ara
    kas tas ir?

Draugiem Facebook Twitter Google+