
50 dienu pauze dod Maskavai priekšrocības – Ukraina brīdina par pieaugošiem draudiem austrumu frontē 0
ASV prezidenta Donalda Trampa 50 dienu pauze pirms iespējamām sekundārajām sankcijām pret Krieviju dāvina Kremlim iespēju izmantot pēdējo nedēļu laikā gūtos panākumus, kas, pēc analītiķu domām, arvien vairāk apdraud galvenos Ukrainas cietokšņus austrumos, informē cnn.com.
Tiek uzskatīts, ka Krievijai ir vairākas dienas vai nedēļas līdz pastiprinātai vasaras ofensīvai. Pēc Ukrainas amatpersonu teiktā, aptuveni 160 000 karavīru koncentrējas netālu no frontes līnijām. Taču pēdējo divu nedēļu laikā Krievija jau ir guvusi nelielus, bet stratēģiski būtiskus panākumus, nostādot savus spēkus izdevīgākā pozīcijā, lai ielenktu Ukrainas karaspēku trīs galvenajās pilsētās – Pokrovskā, Kostjantīnivkā un Kupjanskas tuvumā – austrumu frontes līnijā.
Kremlis šķita nesatraukts par Trampa noteikto termiņu, Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs otrdien paziņoja:
“Piecdesmit dienas – tās agrāk bija 24 stundas; vēl agrāk – 100 dienas; mēs to visu esam pārdzīvojuši.”
Analītiķi norāda, ka šis laika posms palīdz īstenot Krievijas prezidenta Vladimira Putina mērķus.
Keirs Džailss no Chatham House otrdien rakstīja, ka šis termiņš sniedz Maskavai iespēju rīkoties arī diplomātiskā līmenī:
“50 dienu termiņš dod Krievijai pietiekami daudz laika, lai izstrādātu alternatīvu plānu un atkal pārsteigtu Vašingtonu ar kādu diplomātisku triku, ko Tramps varētu labprāt pieņemt. Trampa jaunākais Putina nosacītā termiņa pagarinājums paildzina Ukrainas ciešanas uz to pašu patvaļīgo periodu.”
Jaunās Eirāzijas stratēģiju centra ārpolitikas vadītājs Džons Lafs norāda, ka vasaras ofensīva, visticamāk, tiek īstenota jau vairākus mēnešus un ka “krievi neapšaubāmi pastiprina savus centienus gan uz zemes, gan gaisā”.
Viņš norāda, ka nesenie gaisa uzbrukumi Ukrainas pilsētām, iespējams, atspoguļo Maskavas lēno progresu frontē un ir ar mērķi “demoralizēt iedzīvotājus un mazināt to gribu cīnīties”.
“Putins jau vairākus mēnešus izklausās diezgan pārliecināts par šīs kampaņas gaitu, atzīstot, ka ukraiņiem trūkst darbaspēka un noteiktu ieroču sistēmu,” saka Lafs, piebilstot, ka Maskava cenšas piespiest Ukrainas aizsardzību izplesties pārāk plānā frontē. “Mēs redzēsim šīs ofensīvas turpinājumu vismaz nākamajās 50 dienās.”
Maskavas pakāpeniskā virzība šajās trīs pilsētās nesusi ievērojamas izmaksas. Taču Ukrainas uzraudzības dienesta DeepState frontes līnijas kartēšana un ziņojumi no reģiona liecina par Krievijas progresu, cenšoties iegūt kontroli pār visām trim.
Pēdējo 72 stundu laikā Krievijas spēki ir pietuvojušies Rodinskes apdzīvotajai vietai – galvenajam punktam ziemeļaustrumos no Pokrovskas, galvenā Ukrainas militārā centra, kuru Maskava mēnešiem ilgi cenšas ielenkt.
Šī virzība saskan ar notiekošo uz rietumiem no Pokrovskas, kur Krievijas karaspēks tagad virzās, lai ielenktu Udachnes ciematu, kas ļautu efektīvāk traucēt piegādes ceļus uz Pokrovsku.
Ukrainas komandieris, kurš kopš oktobra vada dronu vienību netālu no Pokrovskas, intervijā CNN norādīja, ka Krievijas ofensīva turpinās jau kādu laiku. “Tā, iespējams, vēl nav sasniegusi savu maksimumu,” viņš teica, “bet viņi jau kādu laiku virzās uz priekšu un dara to diezgan veiksmīgi.”
Viņš uzsvēra, ka Rodinskes aizstāvēšana ir izšķiroša. “Ienaidnieks to saprot un paļaujas uz to. Ja viņi virzīsies uz priekšu no Rodinskes, situācija kļūs kritiska. Tur ir viens vai divi ceļi, kurus viņi var pārņemt, un loģistika tiks pārtraukta. Tas ir loģisks solis no ienaidnieka puses.”
Steidzami nepieciešami pastiprinājumi, pretējā gadījumā pastāv risks atkārtot 2024. gada sākuma notikumus Avdijivkā – pilsētā uz austrumiem no Pokrovskas. Ukrainas karaspēks tur turējās mēnešiem, līdz beidzās cilvēkresursi un resursi, un pilsēta krita, simbolizējot gan Kijivas neatlaidību, gan Maskavas gatavību ciest lielus zaudējumus, lai ieņemtu stratēģiski svarīgu teritoriju.
Ukrainas Valsts policija ziņo, ka īpaši spēki palīdzējuši evakuēt pēdējos civiliedzīvotājus no Kostjantīnivkas 2025. gada 16. jūlijā. Šīs pilsētas iedzīvotāji ik dienas saskaras ar apšaudēm.
DeepState karte arī norāda uz progresu virzienā uz Kostjantīnivku, vēl vienu svarīgu centru Ukrainas austrumos, kuru Krievijas spēki pēdējo divu nedēļu laikā ātri pietuvojušies no dienvidaustrumiem un dienvidrietumiem, intensīvi izmantojot uzbrukuma dronus.
Ukraiņu blogeris un karavīrs Staņislavs Buniatovs, ar izsaukuma signālu Osmans, raksta, ka Maskavas spēku panākumi paplašinās arī Dņepropetrovskas apgabalā – teritorijā, kas sākotnēji nebija Putina noteikto teritoriālo mērķu sarakstā.
Viņš norāda: “Ikdienas sadursmēs tiek iznīcināti 70–90% ienaidnieka personāla un aprīkojuma, bet ienaidnieks turpina virzīties uz priekšu, un visi saprot, kāpēc.”
Krievijas virzība uz ziemeļiem no Kupjanskas ir lēnāka, taču joprojām apdraudoša Ukrainas izsmeltajiem spēkiem. Maskava kopš 23. jūnija virzās no Holubivkas, iegūstot kontroli pār galveno piebraucamo ceļu pie Radkivkas apmetnes uz ziemeļiem no Kupjanskas.
Kupjanska ir viena no galvenajām pilsētām uz austrumiem no Ukrainas otrās lielākās pilsētas Harkivas. Tās kontrole palīdz nodrošināt apgādi apmēram miljonam iedzīvotāju.