Foto – Valdis Semjonovs

Ciemos pie Rūķu ģimenes Priekuļos, kur vides skaistums ir vienkāršībā un samērībā 1

Rūķu ģimenes dārzs Priekuļos ciemiņus uzņēma šāgada Puķu draugu svētkos. Šeit varam mācīties, ka skaistums var būt arī vienkāršībā un samērībā ar ģimenes reālajām vajadzībām un visu dārza elementu un praktisku lietu pārdomātībā. Māja un dārzs veidoti savai ģimenei, nevis lai izrādītos.

Kaut kas tāds, kas notika Olgas mājās, redzēts tikai šausmu filmās… Vīrietim par dubultslepkavību – mūža ieslodzījums
VIDEO. Tāda vētra sen nebija piedzīvota! Soctīklotāji dalās ar uzfilmētajiem negaisa video
“Tas ir liels drauds Ukrainas grupējumam.” NBS kapteinis par pēdējās diennakts notikumiem frontē
Lasīt citas ziņas

Rūķu ģimene jaunuzceltajā mājā dzīvo jau četrpadsmit gadu. Projektējot Daiga un Pēteris Rūķi neļāvās vēlmei celt lielu un prestižu pili. Divstāvu guļbūves namiņā ir četras istabas un virtuve – triju cilvēku ģimenei vietas pietiek. Meita Anete jau pieaugusi un dzīvo Rīgā, vecāku paspārnē mīt tikai pusaugu dēls Rūdolfs. Saimniecības ēkā atrodas garāža, pirtiņa un ūdens attīrīšanas iekārta. Tālāk pagalmā blakus palielam dīķim uzcelts vasaras namiņš ar nojumi, kur pasēdēt brīvā brīdī. Tam blakus novietota neliela pārvietojama vasaras virtuve un kūpinātava.

Apskatot dārzu, pārliecināmies, ka Rūķu ģimene atbilst savam uzvārdam, jo visur valda ideāla sakoptība.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Puķes − ar mēru


Saimniece Daiga strādā Priekuļu novada pašvaldībā par ekonomisti. Visa darba diena paiet kabinetā, bet brīvās vakara stundas tiek veltītas dārzam un ģimenei. Viņa neizraujas ar puķu kolekcionēšanu, tādēļ nav jādomā par daudziem puķumīļiem aktuālo jautājumu, kur lai iestāda kārtējo ieguvumu. Šeit stādījumi loģiski papildina dārza plānojumu. Paliela puķu dobe pagalmā pie mājas, josla gar celiņu, kas ved uz dīķi, rožu dobe aiz dzīvojamās ēkas, neliels puķu laukumiņš pie mājas sarga būdas. Saimniece atzīst, ka dobes veidojusi ar domu – stādīt tik, cik var apkopt. Kad ziemcietes saaug pārāk biezas, Daiga tās sadala un liekos stādus aiznes uz darbu, padalās ar kolēģēm.

Rožu dobē iestādīts neredzēts jaunums – godži. Pārdevēja solījusi, ka raža būs trešajā gadā. Godži ogas ir ļoti veselīgas, Austrumu medicīnā tās iesaka dažādu slimību ārstēšanai.

Lai mājas sargātājai Rainai nebūtu jādomā, kā ātrāk nokļūt līdz mājai, cauri puķu dobei izveidota taka – no laukakmeņiem izlikts celiņš. Sākumā Daiga šaubījusies, vai dzīvnieks to izmantos, taču sunīte uzreiz sapratusi, ka taciņa domāta tās ērtībām.

Zālienā aiz mājas aug kupla priede. Tā te bijusi jau pirms mājas celšanas, saglabāta un papildināta ar kalnu priežu grupu.

Aiz dārza atrodas pašvaldībai piederošs mežs. Ģimene skaisti izkopusi arī mežmalu, tagad tā izskatās kā parks. Tur iekārtota ugunskura vieta un starp divu priežu stumbriem akurāti sakrauta malkas grēda. Kad atbrauc ciemiņi, lielajā katlā uz ugunskura vāra zupu. Iecienītas ir divas receptes – zivju zupa un baraviku zupa.

Kopējā pļaujamā platība ir paliela, tāpēc šo darbu veic ar traktoriņu, bet šaurākās vietas gar celiņiem un puķu dobēm izpļauj ar benzīna pļaujmašīnu.

Dīķi tīra ar trosi


Dārza tālākajā malā skaistu loku met paliels dīķis. Tā vienā galā krāšņi zied baltās un sarkanās ūdensrozes.

Kaut gan dīķis vidū ir divarpus metrus dziļš, tomēr vasarā tas aizaug un jātīra vairākas reizes sezonā. Eksperimentējot saimnieki atraduši asprātīgu risinājumu – dīķi tīra ar trosi. Tās vidū iekar atsvaru (smagumu), nostājas katrs savā krastā un lēnām virzās uz priekšu, trosi kustinot kā zāģi. Dīķi šādi izķemmē vairākas reizes. Nogrieztās ūdenszāles uzpeld, tās izvāc ar grābekli. Kad darbs pabeigts, ūdens ir dzidrs kā baseinā.

Pūlēties ir vērts, jo dīķis ir ideāla peldvieta, to izmanto gan visa ģimene, gan sunīte Raina. Dīķī dzīvo viena forele, kas kļuvusi gandrīz par mājdzīvnieku. Dzidrajā ūdenī mīt arī signālvēži – tos nopirka dzīvus, bija paredzēti ēšanai, bet kļuva žēl un ielaida dīķī. Ziemā, kad Pēteris atbrauc no Peipusa ezera, lomā starp sasalušajām zivīm vienmēr gadās pa kādam dzīvam asarītim. Daiga uzstāj, ka tādu nedrīkst galēt nost, un asari papildina dīķa iemītnieku saimi. Tradicionālās zivju dīķu iemītnieces karpas un karūsas gan dīķī nelaiž, jo tās saduļķo ūdeni.

Audzē tik, cik apēd


Nelielais sakņu dārziņš ir tik akurāts, ka atgādina skolas izmēģinājumu lauciņu. Ideāli izravētas dobes ar dillēm, pētersīļiem, gurķiem, kabačiem, sviesta pupiņām un citiem ikvienam lauku cilvēkam pazīstamiem augiem. Nav daudz, taču ģimenei pietiek. Pamanām arī nepazīstamu augu, kam pākstis uzpūtušās apaļas. Kas tas? Šāgada eksperiments – turku zirņi!

Sakņu dārzā uzcelta kompakta polikarbonāta siltumnīca. Tomātu piesiešanai saimnieks izgudrojis asprātīgu sistēmu. Tā izveidota no cinkotajiem plauktiem, kas paredzēti kabeļiem. Šāda sistēma nerūsē un ir mūžīga. Tomātu stādus var ērti piesiet ar auklām. Kad tie paaugas, auklas pārsien.

Iestādīti arī daži ogu krūmi, lai vasarā var pamieloties ar svaigām ogām, jo ar ievārījumu ēšanu ģimene neaizraujas. Apceļojot Ālandu salas, Daiga ievērojusi, ka tur audzē tikai kolonnveida ābeles, un iemīlējusi tās. Pērn šo ābeļu stādus izdevies sameklēt Jāņa Aldermaņa dārzniecībā Rīgā, un jau šogad mazās ābelītes dod pirmo ražu. Kolonnveida ābeles ir izdevīgas mazo dārzu īpašniekiem, jo tās stāda cieši, pusotra metra attālumā. Ļoti ražīga ir bumbiere ‘Pepi’, tās nelielie dzeltenie augļi ar sārtiem vaidziņiem ienākas katru gadu.

Gar žogu aug aveņu un kazeņu rinda, lai var pamieloties ar svaigām ogām. Kazenes šovasar ražo ļoti bagātīgi. Vasaras avenes jau noražojušas, tagad ienākas rudens avenes ‘Babje Ļeto’.

SAISTĪTIE RAKSTI

Eksperimentējot Daiga pirms astoņiem gadiem mežmalā iestādījusi divus valriekstu kokus. Šajā laikā izauguši palieli kociņi, šogad jau ienākusies pirmā raža.

Kopīgie darbi un vaļasprieki vieno ģimeni. Daiga atzīst, ka vīra iespaidā kļuvusi par makšķernieci, savukārt Pēteris tapis par puķu draugu. Var redzēt, ka Priekuļos dzīvo čakli ļaudis, jo arī kaimiņiem ir tikpat skaisti un akurāti dārzi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Visbīstamākie siltumnīcu kaitēkļi – baltblusiņas. Kā tās uzveikt?
FOTO. Valsts policijas dienestā pieņemti apburoši, jauni “kadeti”
Lasītāja jautā: “Vai vasarā drīkst braukt ar ziemas riepām?”
Vērtīgi padomi, kādu gaisa atdzesēšanas sistēmu ieviest mājās un dzīvoklī
Kaut kas tāds, kas notika Olgas mājās, redzēts tikai šausmu filmās… Vīrietim par dubultslepkavību – mūža ieslodzījums
VIDEO. Tāda vētra sen nebija piedzīvota! Soctīklotāji dalās ar uzfilmētajiem negaisa video
“Tas ir liels drauds Ukrainas grupējumam.” NBS kapteinis par pēdējās diennakts notikumiem frontē
Krists Kalniņš: “NATO 5.panta piesaukšana nedod pamatu domāt, ka esam drošībā. Sāciet rakt bunkurus!”
Šodien viss ģeniālais izrādīsies arī viss vienkāršais un labi zināmais! Horoskopi 1.jūlijam
Lasīt citas ziņas
Griezt vai negriezt zemenēm lapas?
Mājās gatavots liellopa gaļas burgers
Stāda tomātus, gurķus, pupiņas uz lauka! Laista augus! Kas darāms dārzā no 28.jūnija līdz 4.jūlijam
Mājdzīvnieki tveicē – kā palīdzēt savam mīlulim dzīvoklī, mājā un mašīnā?
Balts kaķis – veiksme, melns kaķis – nelaime? Mīti un patiesība par kaķu kažoka krāsām un tā spējām
Ceptu biešu krēmzupa ar Jāņu siera krēmu un čipsiem
Izglītības jomā atkal var strādāt arī cilvēki bez Covid-19 sertifikātiem
Ar kādiem laikapstākļiem mūs lutinās jūlija pirmā diena?
Pavļuts: Patlaban vēl nav pamata celt trauksmi saistībā ar pieaugošo Covid-19 saslimstības līmeni
Vai Krievijā iespējama Rietumu tipa demokrātija?
Džonsons: Zelenskim ir plāns, kā okupantus atsviest uz 24.februāra pozīcijām
Pilsētas statusu iegūst Ādaži, Mārupe un Ķekava
PVO prognozē augstu Covid-19 līmeni šovasar Eiropā
“Kurš no pieminekļiem slavina padomju iekārtu?” Daugavpilī no pieminekļiem negrib šķirties
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Čehija gatavojas grūtai ES prezidentūrai: “Pasaule vairs nav tāda kā iepriekš”
07:56
Vai Krievijā iespējama Rietumu tipa demokrātija?
07:47
Pavļuts: Patlaban vēl nav pamata celt trauksmi saistībā ar pieaugošo Covid-19 saslimstības līmeni
07:44