Foto: Timurs Subhankulovs

Cīņa starp zemnieku un biškopi. Ar fungicīdiem apmiglo bites 7

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Siguldas biškopim Ignatam Zariņam rapšu miglošanas dēļ Mālpils apkaimē cietušas 40 bišu saimes. Valsts Augu aizsardzības dienests (VAAD) šo gadījumu izmeklē, tikmēr biškopji un eksperti norāda – šādās situācijās neviens likums biškopjus neaizsargā.

VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 564
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pensija būs jākrāj pašam! Ar laiku pensijas 1. līmenis izzudīs arī Latvijā 96
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV personības Žaklīnas Cinovskas jaunā darbavieta – pārsteigums daudziem 25
13 stundas
Lasīt citas ziņas

Lielākā ražojošo zemnieku organizācija – Zemnieku saeima – pauž viedokli, ka fungicīdu lietošana dienas laikā ir atļauta, taču zemniekiem jāapzinās iespējamais nodarījums bitēm.

 

Miglo dienas vidū

Siguldietim Ignatam Zariņam ir 50 gadu biškopības stāžs, saražoto medu vēl pērn piegādājis ēdināšanas uzņēmumam “Lido”, kas šobrīd Covid-19 krīzes dēļ ir apturēts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad piektdien viņš kopā ar palīgu devies apskatīt un apkopt savas 40 bišu saimes Mālpils apkaimē, par lielu pārsteigumu abi konstatējuši, ka blakus esošā rapšu lauka apsaimniekotājs ar lielu traktoru un milzīgu miglošanas iekārtu dienas vidū veic lauka miglošanu.

“Tā bija siltākā diena pagājušajā nedēļā. Bites bija nocietušās un devušās darbā, jo iepriekšējās dienas bija vēsas un apmākušās, kad to nevarēja darīt. Visas 40 saimes masveidā izlidoja rapšu laukā, lai vāktu ziedputekšņus un ziedu nektāru.

Taču neskatoties uz to, traktors ar lieliem riteņiem brauca un migloja lauku. Spiediens bija liels, un daļa bišu tika nosistas no ziediem un nogāztas zemē,” sarūgtināts stāsta biškopis.

Viņš lēš, ka aptuveni 10%–20% bišu palika uz lauka. Biškopja palīgs sācis filmēt, un abi mēģinājuši rādīt, lai traktora vadītājs pārtrauc miglošanu, taču viņš savu darbu turpinājis. Kad traktorists beidzot nobraucis malā, biškopis saucis, lai nāk paskatīties beigtās bites, taču miglotājs aizbraucis prom.

Jau vēlāk telefoniskā sarunā rapšu lauka saimnieks teicis, ka nav bijis nekādu problēmu traktoristam lauku miglot vakarā, nevis dienas vidū.

Biškopis visvairāk ir sašutis par miglošanu dienas laikā, kad bites veic savu darbu. Jau pēc sarunas ar Valsts Augu aizsardzības dienestu (VAAD) zemnieks uzsver – nevienam negribu to ļaunāko, jo rapšu lauka saimniekam var nākties šķirties no platībmaksājumiem, tomēr bitēm nebūtu jācieš.

Kā noskaidrojām VAAD, ja tiek konstatēti pārkāpumi augu aizsardzības līdzekļu lietošanā, fiziskām personām var tikt piemērots sods līdz 350 eiro, bet juridiskām – līdz 700 eiro. Paralēli VAAD sniedz informāciju Lauku atbalsta dienestam, kas pārkāpējam noņem platībmaksājumus, līdz ar to zaudējumu apjoms var būtiski pieaugt.

 

Beigtas bites neatrod

Reaģējot uz 22. maijā saņemto informāciju, VAAD inspektors nekavējoties tajā pašā dienā ieradās pie Mālpils novada biškopja Ignata Zariņa operatīvās pārbaudes veikšanai, skaidro VAAD pārstāve Dace Ūdre.

“Bitenieka klātbūtnē apsekojot bišu saimes, neviena bojāgājusi bite netika konstatēta, pie stropiem bija vērojama bišu darbība.

Apsekojot 200 metru attālo rapšu lauku un lauksaimniecības tehnikas atstātās tehniskās sliedes, bojāgājušas bites netika konstatētas. Līdz ar to mirušu bišu paraugi laboratoriskām analīzēm netika paņemti, jo tādu vienkārši nebija. Šobrīd notiek augu aizsardzības līdzekļu lietošanas pārbaude pie lauksaimnieka,” skaidro Dace Ūdre.

Lauksaimnieks Olavs Leg­zdiņš, kurš sniedz pakalpojumus saimniecībai, kas blakus Zariņa dravai audzē rapšus, sarunā ar “Latvijas Avīzi” par šo gadījumu saka: “Emociju ir vairāk nekā sausā atlikuma.

“Todien rap­ši pret augu slimībām tikuši migloti ar fungicīdiem un tas pēc likuma ir atļauts arī dienas laikā. “Saimniecības vadība nezināja, ka tur ir bites. Biteniekam būtu jāinformē zemnieku saimniecība, ka tur ganīsies bites, un tas jādara rakstiski, lai vēlāk nebūtu nekādu pārpratumu,” norāda Leg­zdiņš. Tieši komunikācijas trūkums novedis pie šādas situācijas.

 

Neinformē, kur atrodas dravas

Arī Zemnieku saeimā nenoliedz, ka šāda problēma pastāv: “Zemnieki pieprasa informēt, kur atrodas dravas, taču biškopji bieži vien to nedara un tāpēc laiku pa laikam met akmeņus viens uz otru.”

Šobrīd likumdošana atļaujot rapšus miglot ar fungicīdiem arī dienas laikā. Fungicīdu lauksaimnieki izmanto dažādu augu slimību ārstēšanai, bet tieši rapšiem to izmanto ziedēšanas laikā profilaktiski pret baltās puves slimību.

“Šogad rapši ziedēja gandrīz mēnesi, kad to varēja smidzināt. Taču pēdējo piecu dienu laikā tie intensīvi sāka izdalīt nektāru un tajā salidoja bites. Ir atsevišķi gadījumi, kad lauksaimnieki steidza rapšus smidzināt tieši pēdējās dienās,” liecina Zemnieku saeimas informācija.

Ko tas nozīmē bitēm? Fungicīds nav insekticīds, kas uzreiz nogalina biti. Tomēr fungicīds nāk ar lielu ūdens daudzumu un apsmidzināto biti smakas dēļ citas bites stropā varot neielaist. Ja apsmidzinātā bite nokļūst stropā, sekas ir tādas, ka tā var novājināt saimi un vēlāk medū var konstatēt atliekvielas.

Apsmidzinātās bites var arī aiziet bojā. “Problēma ir smalka. Tā ir izpratne par saimniekošanu un sadzīvošanas līmeni. Lauksaimnieki uzticas fungicīdu marķējumam un kaitē neapzināti. Lauksaimniekiem būtu vairāk jāzina par bitēm, bet biškopjiem vairāk jāizglīto sabiedrība,” norāda Zemnieku saeimā.

Savukārt Biškopības biedrība norāda, ka VAAD nav noņēmis bišu paraugus, nav paņēmis paraugus no lauka un ka fungicīds smidzināts lielā vējā. Tā kā ES līmenī vēl tikai spriež par azolu un triazolu grupas fungicīdu aizliegšanu, acīmredzot, likumdošana vēl uzlabojama.

Vides eksperte, Ekodizaina kompetences centra vadītāja Jana Simanovska vērš uzmanību uz absurdo situāciju, ka šajā gadījumā likums, visticamāk, nav pārkāpts, bet biškopja drava ir cietusi, jo bitēm kaitējusi mehāniskā fungicīdu miglošana.

Turklāt netālu no bišu stropiem atrodas citam saimniekam piederošs dīķis, kuram piecu metru attālumā traktors miglojot pabraucis garām, kas, iespējams, atstās ietekmi uz apkārtējo vidi.

“Ļoti iespējams, ka arī zivīm draud bišu liktenis,” vēsta bitenieka Zariņa palīgs, kurš sociālajā vietnē “Facebook” ievietojis video no notikuma vietas. Video izpelnījies lielu rezonansi sabiedrībā, cilvēki ir sašutuši par notikušo.

 

Aicina glābt

Lai glābtu bites, vides organizācijas aicina parakstīt petīciju, kas pieprasa Eiropas Savienībā pakāpeniski samazināt sintētisko pesticīdu lietošanu. Vides organizācijas norāda, ka par satraucošu bišu skaitu samazināšanos ziņo daudzas pasaules valstis gan Eiropā, gan Ziemeļ­amerikā, Āfrikā un Āzijā. Par vienu no iespējamajiem bišu straujās izzušanas iemesliem tiek uzskatīti pesticīdi.

Latvijas Biškopības biedrības pētnieks Valters Brusbārdis norāda, ka, pēc Eiropas Komisijas datiem, ik gadus apputeksnētāji – medus bite un savvaļas apputeksnētāji – Eiropas lauksaimniecības sektoram atnes 22 miljardus eiro vērtu pienesumu.

80% kultūraugu un savvaļas augu apputeksnē tieši medus un savvaļas apputeksnētāji. Bez apputeksnēšanas radikāli var samazināties 87 pasaules vadošo kultūru – ogu, ābolu, bumbieru, gurķu, kakao, piparu, tomātu, sīpolu un kāpostu – ražība.

SAISTĪTIE RAKSTI

“No 240 ieziemotajām bišu saimēm šogad esmu zaudējis vairāk nekā pusi,” informējis biškopis Jānis Sietiņsons. Praktiskajā biškopībā viņš darbojas vairāk nekā 40 gadus. Biškopja bioloģiskā bišu saimniecība atrodas Gaujas Nacionālā parka teritorijā. Biškopis nezina, kas ir bišu saimju nāves iemesls.

Savukārt biškopim Ignatam Zariņam ir savs skatījums. “Būtu labi, ja rapšu ziedēšanas laikā – aptuveni mēnesi – laika ziņās varētu pabrīdināt, ka pašlaik zied rapši un nesitiet bites – tas būtu ļoti efektīvi,” uzsver biškopis. Viņš negrib karot ar zemniekiem, taču princips esot jāievēro – dienas vidū, kad izlidojušas bites, laukus miglot nedrīkst.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Šure: Straujā elektrības cenu kāpuma ietekmē nav sagaidāms straujš pārtikas cenu lēciens 25
15 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Kāposti vēl briest, bet cenas – mainīgas. Cik Centrāltirgū maksā Latvijā audzēti kāposti? 6
2 dienas
LE
LETA
Laukos
Tuvākajos mēnešos varētu pieaugt maizes un miltu izstrādājumu cenas. Kā to skaidro eksperti? 15
3 dienas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Karstākajā ražas laikā Sakņu paviljons bēdīgi stāv pustukšs. Uz kurieni “pārcēlies” iecienītais paviljons? 34
6 dienas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 564
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pensija būs jākrāj pašam! Ar laiku pensijas 1. līmenis izzudīs arī Latvijā 96
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV personības Žaklīnas Cinovskas jaunā darbavieta – pārsteigums daudziem 25
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkus izmanto.” Ilvesa par to, ka ar cilvēkiem tiek manipulēts, mērķtiecīgi izmantojot dažādas tehnoloģijas 19
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
„Pērc, ko gribi, te viss ir lētāks!” Latvieši dalās pieredzē, kāpēc pēc ikdienas precēm dodas uz „Lidl” Lietuvā 47
8 stundas
Lasīt citas ziņas
IR
Ilmārs Randers
Laukos
“Līdzšinējā “lopu tehnoloģija” ir ļoti neefektīva zemes izmantošanas ziņā.” Saruna ar Edgaru Ružu 26
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Posts un neraža! Madonas novadā lācis pamatīgi izpostījis biškopības saimniecību 35
14. septembris, 2021
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Daudzi saimnieki saka, ka kartupeļu ražas šogad ir katastrofa. Tupeņu cenas ir dubultā un nekas neliecina, ka tās varētu samazināties 33
14. septembris, 2021
LE
LETA
Laukos
“Zemnieku saeima”: Provizoriskais dārzeņu ražas zudums šogad varētu būt apmēram 30% 15
13. septembris, 2021
Ieva Ēvalde
Laukos
Aitu sūkalu želejkonfektes, ēdamas kafijas glāzītes, circeņu milti – “Riga Food” šogad piedāvā sevišķi plašu jaunradītu produktu klāstu 10
11. septembris, 2021
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Nav ļaunuma bez labuma!” MKPC apmāca meža īpašniekus un aizstāv viņu intereses 2
8. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Pensija būs jākrāj pašam! Ar laiku pensijas 1. līmenis izzudīs arī Latvijā 96
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kurās autostāvvietās Rīgā visbiežāk notiek avārijas? 3
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Navaļnijs: “Google” un “Apple” rīkojušies kā Putina “līdzdalībnieki” 7
2 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Ierobežojumi pastāv gan diktatūrās, gan demokrātijās. Kā var iedomāties, ka tas viss ir starptautiska sazvērestība? 15
4 stundas
AT
Andris Tiļļa
Ziņas
FOTO. “Katra mana filma ir bijusi pilnasinīga paralēlā dzīve!” Pirmo reizi iespēja ielūkoties Streiča jaunības dienu spilgtākajos mirkļos 2
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
„Pērc, ko gribi, te viss ir lētāks!” Latvieši dalās pieredzē, kāpēc pēc ikdienas precēm dodas uz „Lidl” Lietuvā 47
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Koalīcijā panākta politiska vienošanās par 2022.gada budžetu 4
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdības partneri: Darba devējam būtu jāļauj pārliecināties par darbinieku Covid-19 sertifikātu esamību 18
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu apbēdināta, ka mani tik viegli nodeva…”: dziedātāja Alise Haijima beidzot komentējusi internetā nopludināto video, kurā viņa un citi niekojas ar “balto pulverīti” 42
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV skatītāji sašutuši: Magone Šutoviene ar draudzenēm apspriež intīmo dzīvi ar vīriešiem, bet blakus sēž viņas septiņgadīgais dēls 65
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Stilisti, mūziķi un TV personības pulcējas “Stockmann” rudens – ziemas kolekcijas modes skatē 9
13 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 564
17 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ābolu pīrāgs “Šarlote”: klasiska recepte, kas izdodas katram!
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 237
1 diena
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Ne tikai skaisti, bet arī vērtīgi: kā no pīlādžiem pagatavot vērtīgu sīrupu?
11 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Muļķis ir nevis ezis, bet tas, kurš nespēj elementāri “ierubīties”, ka ezis ir ezis 50
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Būšu kļūdījies. Tā bija kļūda, protams…” – vides aktīvists, deputāts Māris Olte komentē internetā izplatīto video, kurā šņauc balto pulverīti 68
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Navaļnijs: “Google” un “Apple” rīkojušies kā Putina “līdzdalībnieki” 7
22:09
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Spēle kā pa viļņiem, bet mūsu kapteiņi rāda piemēru 1
22:00
LA
LA.LV
Ziņas
Kurās autostāvvietās Rīgā visbiežāk notiek avārijas? 3
21:10