
Ar dziesmām un jautrām izdarībām aicina sagaidīt Meteņdienu 1
“Nodibinājums Māras loks” trešdien, 7. februārī no plkst. 12.30 līdz 16.30 koka ēku renovācijas centrā “Koka Rīga” aicina ar jautrām izdarībām, dziesmām, rotaļām, budēļiem, pavasara uguns iekuršanu un radošajām darbnīcām sagaidīt Meteņdienu, portālam LA.lv pastāstīja biedrības pārstāve Agnija Saprovska.
Latviešu tradīciju kopēja atgādina: Saules gadskārtā Meteņdiena, kas ievada pavasari, ir nākamais svinamais laiks pēc Ziemassvētkiem. Meteņos tiek plānots jaunais saimnieciskais gads, tāpēc šajā dienā brauc tālos viesos pie brāļiem un māsām, lai nostiprinātu savstarpējās saites, kā arī vizinās ar ragavām, lai lini gari augtu. Visas izdarības ir vērstas uz to, lai veicinātu auglību un izdošanos jaunajā saimnieciskajā ritumā. Meteņdiena ir arī bērnu diena, kad bērni saņem Laimas veltes.
Nākamā diena pēc Meteņiem ir Pelnu diena, kas ievada jauno saimniecisko ritu. Pelnus izgrāba no pavarda un kaisīja tīrumā vai dārzā pret nevēlamiem kukaiņiem, bēra arī lopiem spalvā pret dunduriem, bēra tos auduma kulītēs un piešuva vai pakāra pie apģērba, tas nesa svētību un sargāja nēsātāju. Pelnu diena ir laiks, kad sazarojusī saime varēja dalīties, lai veidotu jaunas saimniecības – pelni ar vēl kvēlojošām oglītēm tika ņemti līdzi, kā svētība no vecāku mājām.
Sākuma cēlienā no plkst. 12.30 līdz 14 īpaši gaidām ciemos ģimenes ar bērniem, jo darbosies pelnu maisiņu darināšanas darbnīca, Ates muzeja sievas stāstīs par lina ceļu no druvas līdz pavedienam, bet Dobeles “Dzedziedas” sievas un Rīgas folkloras kopa “Silavoti” izspēlēs Meteņdienas norises – dzīs projām ziemas miegu un ies rotaļās.
Meteņi ir arī ziemas sezonas pēdējās maskošanās diena, kad budēļi un ķekatas nāk sētās, lai mudinātu mosties jaunam dzīves cēlienam. Tādēļ plkst. 14 folkloras kopa “Grodi” atvedīs budēļus un ķekatas – nāks ar pārbaudījumiem un uzdevumiem, lai sagatavotu visus jaunajam pavasara cēlienam.
Savukārt, tā kā Metenis ieskandina pavasari, plkst. 15 kopā ar folkloras kopu “Silavoti” būs iespēja kurt pavasara uguntiņu un izdziedāt greznākās Meteņu dziesmas. “Līdzi jāņem savu laiku nokalpojušie puzuri un citi ziemassvētku rotājumi, ko atdosim ugunij. Noslēgumā, kopā ar Ozolmuižas folkloras kopu “Ūzuleņi” izdejosim Meteņdančus,” aicina Agnija Saprovska.