Kadrs no Andreja Zvjaginceva filmas “Nemīlestība” – Andris Keišs galvenās varones (Marjana Spivaka) vīra Antona lomā. 
Kadrs no Andreja Zvjaginceva filmas “Nemīlestība” – Andris Keišs galvenās varones (Marjana Spivaka) vīra Antona lomā. 
Publicitātes foto

Arī Latvijai – gabaliņš “Oskara”? 2

Svētdien, 4. martā, Los­andželosas “Dolby” teātrī tiks izritināts sarkanais paklājs un visi kinoindustrijai piederīgie ar sirds trīsām gaidīs vārdus “And Oscar goes to…”. Šoreiz iemesls ieklausīties ir arī latviešiem – kaut gan Viestura Kairiša “Melānijas hronika” netika starp balvas nominantiem, kategorijā “Labākā ārzemju filma” jātur īkšķi par Andreja Zvjaginceva “Nemīlestību” un Andri Keišu.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Izteikt minējumus, kura filma iegūs “Oskaru”, ir visai riskanta nodarbošanās pat tad, kad savu viedokli jau izteikuši “Zelta globusa”, Britu kinoakadēmijas (BAFTA) un Kinoaktieru ģildes eksperti. It sevišķi – apstākļos, kad viņu viedoklis ir atšķīries. Kā zināms, Kinoaktieru un Režisoru ģilde par labāko atzinusi režisora Giljermo del Toro fantastikas filmu “Ūdens forma”, bet Mārtina Makdonas “Trīs paziņojumi pie Ebingas Misūri štatā” saņēmusi piecas BAFTA balvas un arī “Zelta globusu” kā labākā filma. Savukārt Grētas Gervigas “Lady Bird: Laiks lidot” tikusi pie “Zelta globusa” balvas kā labākā muzikālā filma, turklāt tai papildu plusus šajā “#MeToo” laikmetā varētu piešķirt tas, ka režisore ir sieviete. Tomēr, ņemot vērā kuplo nomināciju birumu – neviena cita filma šogad nav izpelnījusies nominācijas 13 kategorijās –, var prognozēt, ka arī “Oskaru” saņems Giljermo del Toro vizuāli krāšņā pasaka “Ūdens forma”.

Arī Labākā aktiera kategorijā ir daudz spēcīgu pretendentu, un balvu varētu saņemt ikviens no viņiem. Piemēram, Daniels Dejs-Lūiss, kurš jau šobrīd ir vienīgais aktieris ar trim “Oskariem” šajā nominācijā. Vai arī Denzels Vašingtons, kurš, pirmkārt, vienkārši ir izcils aktieris, otrkārt, viņam varētu palīdzēt politiskās tendences un kustība “#OscarSoWhite”. Tomēr filma par autisko zinātnieku netika pārmēru augstu novērtēta. Būtu godīgi, ja balvu saņemtu Gerijs Oldmens, – neraugoties uz iespaidīgo karjeru, viņam vēl nav neviena “Oskara”, bet aktierdarbu “Tumšākajā stundā” atzinīgi vērtēja visi kritiķi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdzīgi Labākā aktiera kategorijai arī starp aktrisēm ir izcilniece – Merila Strīpa “Oskaram” nominēta 16 reizes un saņēmusi to trīsreiz. Iespējams, tieši tas varētu kļūt par klupšanas akmeni. Savukārt, kaut arī Margota Robija un Sērša Runena ir ļoti labas, tāpat kā Sallija Hokinsa, “Variety” kinokritiķi sliecas domāt, ka “Oskars” tomēr tiks Frensisai Makdormandai – atšķirībā no filmas, kurai varētu pārmest (un pārmet!) rasistiska baltādainā policista klātbūtni, aktrises atveidotais Mildredas tēls ir emocionāli ietilpīgs. Ne velti Makdormanda par šo lomu jau saņēmusi “Zelta globusa” balvu.

Kategorijā “Labākais režisors”, raugoties no līdzšinējām balvām, vislabākās izredzes šķiet Giljermo del Toro. No politkorektuma viedokļa – un ne tikai, jo “Laiks lidot” ir skatītāju un kritiķu augstu novērtēta filma – balvu var prognozēt arī Grētai Gervigai. Taču jāņem vērā, ka “Laiks lidot” nav vizuāli tik iespaidīga kā “Dinkērka” vai “Ūdens forma”, kuras režisors jau vairākkārt apbalvots. Ļoti ticama šķiet iespēja, ka balvu saņems Giljermo del Toro, taču, kā zināms, pēdējos gados ļoti reti bijuši gadījumi, kad viena un tā pati filma saņēmusi balvu gan Labākās filmas, gan Labākā režisora kategorijā. Tādējādi ir visai reāla iespēja, ka Labākā režisora balvu mājās varētu aiznest Kristofers Nolans – kara drāmai “Dinkērka” tomēr ir veselas astoņas nominācijas, turklāt tā ir tehniski ļoti sarežģīts darbs.

Personīgi es būtu par to, lai “Oskaru” piešķir animācijas filmai par gleznotāju Vinsentu van Gogu “Mīlošais Vinsents”. Tā būtu iespēja, cerams, šo neparasto kinolenti noskatīties arī Latvijā – vairāk nekā tikai pāris seansos festivālā “Baltijas Pērle”. Turklāt filma ieguva Eiropas Kino balvu. Taču cīniņā pret “Pixar” animācijām pārējiem pretendentiem ir maz izredžu. Tādējādi var diezgan droši prognozēt, ka “Oskara” balvu saņems “Koko”.

Kategorijā “Labākā ārzemju filma” Fatiha Akina filma “Ne no kurienes” izvirzījusies priekšgalā ar “Zelta globusu” un ASV Nacionālās filmu kritiķu biedrības atzinību, tomēr “Globusus” nevar uzskatīt par precīzu “Oskaru” pareģojumu. Tādējādi Andrejam Zvjagincevam (un Andrim Keišam biznesmeņa Antona lomā) joprojām ir labas cerības uz “Oskaru”.

Kadrs no filmas “Trīs paziņojumi pie Ebingas Misūri štatā”. Foto – AP/LETA

Prognozē kinoblogeris Sergejs Timoņins

Nominācijā “Labākā filma” es bez ierunām balvu dotu filmai “Trīs paziņojumi pie Ebingas Misūri štatā” – tā ir to pelnījusi gan satura, gan aktualitātes dēļ, gan vispār (šī noteikti nav filma viendienīte). Bet “Labākā režisora” statueti – Giljermo Del Toro – gan par “Ūdens formu” (režija ir izcila un pati filma arī), gan arī par ieguldījumu kino vēsturē.

Lielākā intriga šogad noteikti ir nominācijā “Labākā filma”, jo tur ir vienkārši “nepieklājīgs” skaits lielisku filmu, turklāt netrūkst arī tumšo zirdziņu! “Trīs paziņojumi pie Ebingas Misūri štatā”, “Ūdens forma” – neskaitāmas ne mazāk prestižas balvas. “Dinkērka”, “Tumšākā stunda”. “Sauc mani savā vārdā”, “Laiks lidot” – t. s. mazās filmas, kuras var! Visbeidzot, “Prom!” – iespējams, pagājušā gada aktuālākā filma, kuras uzvara ne tikai nozīmētu pilnīgu un absolūtu uzvaru pār stereotipiem, bet arī ir ļoti un ļoti iespējama!

Reklāma
Reklāma

Interesanta situācija ir arī nominācijā “Labākā otrā plāna loma”, kur par darbu filmā “Trīs paziņojumi pie Ebingas Misūri štatā” nominēti gan Sems Rokvels, gan Vudijs Harelsons. Visbeidzot, galvenā “Oskaru” intriga, protams, jau 14. reizi ir – vai izcilais operators Rodžers Dīkinss beidzot dabūs “Oskaru” (14 nominācijas, 0 uzvaras).”

Kas sacentīsies par “Oskaru”

* Labākā filma: “Sauc mani savā vārdā”; “Dinkērka”; “Floridas projekts”; “Prom!”; “Lady Bird: Laiks lidot”; “Slepenie dokumenti”; “Ūdens forma”; “Trīs paziņojumi pie Ebingas Misūri štatā”.

* Labākais aktieris: Timotijs Šalamē, “Sauc mani savā vārdā”; Daniels Dejs-Lūiss, “Neredzamais pavediens”; Daniels Kaluja, “Prom!”; Gerijs Oldmens, “Tumšākā stunda”; Denzels Vašingtons, “Roman J. Israel, Esq”.

* Labākā aktrise: Sallija Hokinsa, “Ūdens forma”; Frānsisa Makdormanda, “Trīs paziņojumi pie Ebingas Misūri štatā”; Margota Robija, “Es, Tonja”; Sērša Runena, “Laiks lidot”; Merila Strīpa, “Slepenie dokumenti”.

* Labākais režisors: Kristofers Nolans, “Dinkērka”; Pols Tomass Andersons, “Neredzamais pavediens”; Grēta Gerviga, “Laiks lidot”; Giljermo del Toro, “Ūdens forma”; Mārtins Makdona, “Trīs paziņojumi pie Ebingas Misūri”.

* Labākā animācijas filma: “Bēbis boss”; “Pelnītāja”; “Koko”; “Lego Betmena filma”; “Mīlošais Vinsents”.

* Labākā ārzemju filma: Sebastjens Lelio, “Fantastiskā sieviete” (Čīle); Fatihs Akins, “Ne no kurienes” (Vācija); Ziads Doueiri, “Apvainojums” (Libāna); Andrejs Zvjagincevs, “Nemīlestība” (Krievija); Džons Trengrovs, “Ievainojums” (Dienvidāfrika).