Kadrs no Andreja Zvjaginceva filmas “Nemīlestība” – Andris Keišs galvenās varones (Marjana Spivaka) vīra Antona lomā. 
Kadrs no Andreja Zvjaginceva filmas “Nemīlestība” – Andris Keišs galvenās varones (Marjana Spivaka) vīra Antona lomā. 
Publicitātes foto

Arī Latvijai – gabaliņš “Oskara”? 2

Svētdien, 4. martā, Los­andželosas “Dolby” teātrī tiks izritināts sarkanais paklājs un visi kinoindustrijai piederīgie ar sirds trīsām gaidīs vārdus “And Oscar goes to…”. Šoreiz iemesls ieklausīties ir arī latviešiem – kaut gan Viestura Kairiša “Melānijas hronika” netika starp balvas nominantiem, kategorijā “Labākā ārzemju filma” jātur īkšķi par Andreja Zvjaginceva “Nemīlestību” un Andri Keišu.

Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina
Kokteilis
TESTS. Izvēlies tīkamāko arku un uzzini, kāds būs tavs dzīves ceļš! 11
Kokteilis
FOTO. Sēras karaliskajās aprindās – pāragri devies mūžībā “mīļotais vīrs, dēls un brālis”
Lasīt citas ziņas

Izteikt minējumus, kura filma iegūs “Oskaru”, ir visai riskanta nodarbošanās pat tad, kad savu viedokli jau izteikuši “Zelta globusa”, Britu kinoakadēmijas (BAFTA) un Kinoaktieru ģildes eksperti. It sevišķi – apstākļos, kad viņu viedoklis ir atšķīries. Kā zināms, Kinoaktieru un Režisoru ģilde par labāko atzinusi režisora Giljermo del Toro fantastikas filmu “Ūdens forma”, bet Mārtina Makdonas “Trīs paziņojumi pie Ebingas Misūri štatā” saņēmusi piecas BAFTA balvas un arī “Zelta globusu” kā labākā filma. Savukārt Grētas Gervigas “Lady Bird: Laiks lidot” tikusi pie “Zelta globusa” balvas kā labākā muzikālā filma, turklāt tai papildu plusus šajā “#MeToo” laikmetā varētu piešķirt tas, ka režisore ir sieviete. Tomēr, ņemot vērā kuplo nomināciju birumu – neviena cita filma šogad nav izpelnījusies nominācijas 13 kategorijās –, var prognozēt, ka arī “Oskaru” saņems Giljermo del Toro vizuāli krāšņā pasaka “Ūdens forma”.

Arī Labākā aktiera kategorijā ir daudz spēcīgu pretendentu, un balvu varētu saņemt ikviens no viņiem. Piemēram, Daniels Dejs-Lūiss, kurš jau šobrīd ir vienīgais aktieris ar trim “Oskariem” šajā nominācijā. Vai arī Denzels Vašingtons, kurš, pirmkārt, vienkārši ir izcils aktieris, otrkārt, viņam varētu palīdzēt politiskās tendences un kustība “#OscarSoWhite”. Tomēr filma par autisko zinātnieku netika pārmēru augstu novērtēta. Būtu godīgi, ja balvu saņemtu Gerijs Oldmens, – neraugoties uz iespaidīgo karjeru, viņam vēl nav neviena “Oskara”, bet aktierdarbu “Tumšākajā stundā” atzinīgi vērtēja visi kritiķi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdzīgi Labākā aktiera kategorijai arī starp aktrisēm ir izcilniece – Merila Strīpa “Oskaram” nominēta 16 reizes un saņēmusi to trīsreiz. Iespējams, tieši tas varētu kļūt par klupšanas akmeni. Savukārt, kaut arī Margota Robija un Sērša Runena ir ļoti labas, tāpat kā Sallija Hokinsa, “Variety” kinokritiķi sliecas domāt, ka “Oskars” tomēr tiks Frensisai Makdormandai – atšķirībā no filmas, kurai varētu pārmest (un pārmet!) rasistiska baltādainā policista klātbūtni, aktrises atveidotais Mildredas tēls ir emocionāli ietilpīgs. Ne velti Makdormanda par šo lomu jau saņēmusi “Zelta globusa” balvu.

Kategorijā “Labākais režisors”, raugoties no līdzšinējām balvām, vislabākās izredzes šķiet Giljermo del Toro. No politkorektuma viedokļa – un ne tikai, jo “Laiks lidot” ir skatītāju un kritiķu augstu novērtēta filma – balvu var prognozēt arī Grētai Gervigai. Taču jāņem vērā, ka “Laiks lidot” nav vizuāli tik iespaidīga kā “Dinkērka” vai “Ūdens forma”, kuras režisors jau vairākkārt apbalvots. Ļoti ticama šķiet iespēja, ka balvu saņems Giljermo del Toro, taču, kā zināms, pēdējos gados ļoti reti bijuši gadījumi, kad viena un tā pati filma saņēmusi balvu gan Labākās filmas, gan Labākā režisora kategorijā. Tādējādi ir visai reāla iespēja, ka Labākā režisora balvu mājās varētu aiznest Kristofers Nolans – kara drāmai “Dinkērka” tomēr ir veselas astoņas nominācijas, turklāt tā ir tehniski ļoti sarežģīts darbs.

Personīgi es būtu par to, lai “Oskaru” piešķir animācijas filmai par gleznotāju Vinsentu van Gogu “Mīlošais Vinsents”. Tā būtu iespēja, cerams, šo neparasto kinolenti noskatīties arī Latvijā – vairāk nekā tikai pāris seansos festivālā “Baltijas Pērle”. Turklāt filma ieguva Eiropas Kino balvu. Taču cīniņā pret “Pixar” animācijām pārējiem pretendentiem ir maz izredžu. Tādējādi var diezgan droši prognozēt, ka “Oskara” balvu saņems “Koko”.

Kategorijā “Labākā ārzemju filma” Fatiha Akina filma “Ne no kurienes” izvirzījusies priekšgalā ar “Zelta globusu” un ASV Nacionālās filmu kritiķu biedrības atzinību, tomēr “Globusus” nevar uzskatīt par precīzu “Oskaru” pareģojumu. Tādējādi Andrejam Zvjagincevam (un Andrim Keišam biznesmeņa Antona lomā) joprojām ir labas cerības uz “Oskaru”.

Kadrs no filmas “Trīs paziņojumi pie Ebingas Misūri štatā”. Foto – AP/LETA

Prognozē kinoblogeris Sergejs Timoņins

Nominācijā “Labākā filma” es bez ierunām balvu dotu filmai “Trīs paziņojumi pie Ebingas Misūri štatā” – tā ir to pelnījusi gan satura, gan aktualitātes dēļ, gan vispār (šī noteikti nav filma viendienīte). Bet “Labākā režisora” statueti – Giljermo Del Toro – gan par “Ūdens formu” (režija ir izcila un pati filma arī), gan arī par ieguldījumu kino vēsturē.

Lielākā intriga šogad noteikti ir nominācijā “Labākā filma”, jo tur ir vienkārši “nepieklājīgs” skaits lielisku filmu, turklāt netrūkst arī tumšo zirdziņu! “Trīs paziņojumi pie Ebingas Misūri štatā”, “Ūdens forma” – neskaitāmas ne mazāk prestižas balvas. “Dinkērka”, “Tumšākā stunda”. “Sauc mani savā vārdā”, “Laiks lidot” – t. s. mazās filmas, kuras var! Visbeidzot, “Prom!” – iespējams, pagājušā gada aktuālākā filma, kuras uzvara ne tikai nozīmētu pilnīgu un absolūtu uzvaru pār stereotipiem, bet arī ir ļoti un ļoti iespējama!

Interesanta situācija ir arī nominācijā “Labākā otrā plāna loma”, kur par darbu filmā “Trīs paziņojumi pie Ebingas Misūri štatā” nominēti gan Sems Rokvels, gan Vudijs Harelsons. Visbeidzot, galvenā “Oskaru” intriga, protams, jau 14. reizi ir – vai izcilais operators Rodžers Dīkinss beidzot dabūs “Oskaru” (14 nominācijas, 0 uzvaras).”

Kas sacentīsies par “Oskaru”

* Labākā filma: “Sauc mani savā vārdā”; “Dinkērka”; “Floridas projekts”; “Prom!”; “Lady Bird: Laiks lidot”; “Slepenie dokumenti”; “Ūdens forma”; “Trīs paziņojumi pie Ebingas Misūri štatā”.

* Labākais aktieris: Timotijs Šalamē, “Sauc mani savā vārdā”; Daniels Dejs-Lūiss, “Neredzamais pavediens”; Daniels Kaluja, “Prom!”; Gerijs Oldmens, “Tumšākā stunda”; Denzels Vašingtons, “Roman J. Israel, Esq”.

* Labākā aktrise: Sallija Hokinsa, “Ūdens forma”; Frānsisa Makdormanda, “Trīs paziņojumi pie Ebingas Misūri štatā”; Margota Robija, “Es, Tonja”; Sērša Runena, “Laiks lidot”; Merila Strīpa, “Slepenie dokumenti”.

* Labākais režisors: Kristofers Nolans, “Dinkērka”; Pols Tomass Andersons, “Neredzamais pavediens”; Grēta Gerviga, “Laiks lidot”; Giljermo del Toro, “Ūdens forma”; Mārtins Makdona, “Trīs paziņojumi pie Ebingas Misūri”.

* Labākā animācijas filma: “Bēbis boss”; “Pelnītāja”; “Koko”; “Lego Betmena filma”; “Mīlošais Vinsents”.

* Labākā ārzemju filma: Sebastjens Lelio, “Fantastiskā sieviete” (Čīle); Fatihs Akins, “Ne no kurienes” (Vācija); Ziads Doueiri, “Apvainojums” (Libāna); Andrejs Zvjagincevs, “Nemīlestība” (Krievija); Džons Trengrovs, “Ievainojums” (Dienvidāfrika).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina
Kokteilis
TESTS. Izvēlies tīkamāko arku un uzzini, kāds būs tavs dzīves ceļš!
Kokteilis
FOTO. Sēras karaliskajās aprindās – pāragri devies mūžībā “mīļotais vīrs, dēls un brālis”
TV24
Slaidiņš: Ukraiņi “izkniebuši Šoigu vienu olu”; te pat nepalīdzēja Putins ar savu ikonu
“Ieradusies uzņemšanā, jo tā kā reibstot galva un mūzika skan galvā” – kāda ārsta stāsts par pacientes sūdzībām
Lasīt citas ziņas
Piecas lietas, kuras vislabāk ukraiņiem noder cīņā pret orkiem. Ieroči, kas būtiski izmainīja cīņas gaitu
VIDEO. Plūdu draudi Daugavā Pļaviņu – Jēkabpils posmā; iespējams, atslēgs elektrību. Izsludināts sarkanais brīdinājums!
TESTS. Pārbaudi sevi: noskaidro, cik labi pārzini dažādu valstu karogus!
TV24
VIDEO. Krievu ārsts par Navaļnija nāvi: Es analizēju un pētīju. Neviena cita termina kā vien slepkavība te neeksistē!
VIDEO. Ukraiņu karavīri atzinīgi novērtē Liepājā projektētos un ražotos militāros skūterus “Mosphera”
18:30
TESTS. Pārbaudi sevi: noskaidro, cik labi pārzini dažādu valstu karogus!
18:00
Uroloģe “ievāc” kritušo un ievainoto karavīru spermu nākamajām paaudzēm: “Karā ir jāuzlabo aizsardzība dzimumorgānu rajonā”
17:44
Uroloģe “ievāc” kritušo un ievainoto karavīru spermu nākamajām paaudzēm: “Karā ir jāuzlabo aizsardzība dzimumorgānu rajonā”
TV24
Kurš vispār sklandrausi pieteica kā labāko Latvijas ēdienu?! Eksperts smejas, ka ne bukstiņputru, ne zirņus ar speķi nedrīkst nekur “sūtīt!”
Tevi sagaida interesanta un notikumiem bagāta diena! Horoskopi 29. februārim
VIDEO. Noskaties! Kad piestāj ceļmalā palīdzēt citam ar auto ķibeli, var tikt piepārsteiguma
Policija lūdz palīdzību attēlos redzamā vīrieša identitātes noskaidrošanai
Kokteilis
VIDEO. Kas labāk izgaismos zāli – olīveļļa vai sviests uz Dona galvas? Eirovīzijas priekšnesuma “mēģinājums” turpinās
Kokteilis
FOTO. Sēras karaliskajās aprindās – pāragri devies mūžībā “mīļotais vīrs, dēls un brālis”
Piedņestras separātisti pieprasa Krievijas “aizsardzību no pieaugošā Moldovas spiediena”. Kampaņa histērijas radīšanai?
Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina
Krimināls
FOTO. Vai mērķtiecīgi plānots uzbrukums? Naktī Okupācijas muzeja telpā iemests degmaisījums
TV24
Tieslietu ministre: Skolotājus var sodīt, ja tie nerunā latviski. Tā ir vienīgā valoda, kas ir jālieto
“Nāciet laicīgi…” Paziņo, kur un kad notiks Alekseja Navaļnija bēres Krievijā
TV24
Slaidiņš: Ukraiņi “izkniebuši Šoigu vienu olu”; te pat nepalīdzēja Putins ar savu ikonu
TV24
“Prāmju satiksmē viss ir slikti.” Nozares eksperts dzirdējis, ko kuluāros par prāmju nākotni Latvijā runā ierēdņi
Kokteilis
TESTS. Izvēlies tīkamāko arku un uzzini, kāds būs tavs dzīves ceļš!
Naktī daudzviet piesals. Kāds laiks būs februāra pēdējā dienā?
Kokteilis
VIDEO. Uģis Kuģis bijis Samantas Tīnas vēdiskās ticības skolotājs, taču ne visus krišnaitu noteikumus viņa ir gatava pieņemt
TV24
VARAM ministre: Mēram nav uzreiz jāatkāpjas, kad KNAB ierodas pašvaldībā
TV24
Ministre: Rodas jautājums, kā interesēs ir Rēzeknes domes deputātu bezdarbība?
Mārupes mērs Ence izturējis uzticības balsojumu
Kriminālprocesā par Krievijā ražotu saplākšņu eksportu izmeklēšanas darbības veiktas LTRK Valmieras nodaļas telpās
Lauksaimnieki kopā ar mežstrādniekiem pošas uz protestu nākošnedēļ Rīgā
Problēma nav tikai Rīgā! Tiesībsargs aptaujās iedzīvotājus par izklaides trokšņa ietekmi uz naktsmieru
Slēpošanas kūrortos Alpos apturēti pacēlāji! Daudzviet Eiropas kalnos katastrofāli trūkst sniega