Saltupju Svētavota ūdenī ir daudz dzelzs un sēra savienojumu, kas avota gultni iekrāso oranžā krāsā.
Saltupju Svētavota ūdenī ir daudz dzelzs un sēra savienojumu, kas avota gultni iekrāso oranžā krāsā.
Publicitātes foto

No rožu paklājiem līdz Smiltenes meteorītam. Atklāj dzimteni vasaras gaismā! 0

Zigmunds Bekmanis, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Klāt Latvijas mainīgā vasara gan ar tveici, gan lietiem un stipriem vējiem – tikai pāris mēnešu piemērota laika, lai aizmirstu visas nedienas, kas mūs piemeklējušas šopavasar.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 24
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 69
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Valdība uzspiež realizēt necilvēcīgu rīcību pret klientiem!” Tirgotāji par pašreizējo situāciju 126
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Tādēļ uz brīdi jāaizmirst brīdinājums “paliec mājās” un, atceroties par rokām, ziepēm, diviem metriem, jādodas ceļā atklāt Latviju no jauna – uz vietām, kurām steigā esam paskrējuši garām vai apmeklējumu atlikuši uz vēlāku laiku. Nu šis laiks ir klāt!

Rozes, lilijas…

Jūnija karstums ātri pārziedināja peonijas un jasmīnus, bet jūlijs nu mazliet piebremzējis ziedēšanas trakumu, ļaujot ilgāk papriecāties par citām vasaras puķēm.
Foto: Zigmunds Bekmanis

CITI ŠOBRĪD LASA

Jūnija karstums ātri pārziedināja peonijas un jasmīnus, bet jūlijs nu mazliet piebremzējis ziedēšanas trakumu, ļaujot ilgāk papriecāties par citām vasaras puķēm. Turpinot tradīcijas, Rožu svētkiem Tukumā vajadzēja notikt šogad 17.–19. jūlijā, taču koronavīrusa izraisītā pandēmija izmainīja situāciju, un vietējā vara lēma svētkus pārcelt uz nākamā gada vasaru.

Tomēr rožu ziedēšanu pilsētā nekādi spēki nevar apturēt, tādēļ pašlaik ikviens var izstaigāt Rožu maršrutu, sākot to ar Brīvības laukumu,

kur acis priecē četru krāsu rozes pildītiem ziediem – koši dzeltenās ‘Friesia’, tumši sarkanās ‘Lavaglut’, baltās, viegli smaržojošās ‘Schneewitchen’ un balti rozā ‘Nicole’. Tālāk jādodas uz Katrīnas laukumu, Ledus halli, autoostu iepretim dzelzceļa stacijai un Talsu ielas astoņiem rožu apļiem – dobēm ar pacēlumiem, kuros aug gan floribundrozes, gan parka un sedzējrozes. Rožu bagātība pārsteigs arī Durbes pils un tās saimniecības ēku priekšā. Visas rožu maršruta vietas meklējamas mājaslapā “www.visittukums.lv”.

Tukuma apkaimē apciemojami gan rožu, gan citu daiļdārzu īpašnieki, starp kuriem noteikti jāmin Daila un Bruno. Viņu rožu kolekcijas dārzs “Rozītes” atrodas Sēmes pagastā, un tajā aug jau vairāk nekā četri tūkstoši augu, pārstāvot 350 šķirņu, bet ik gadu klāt nāk jaunumi no Latvijas un Eiropas stādaudzētavām.

Rožu šķirnes ir sastādītas grupās, veidojot lielus ziedu laukumus ar krāsu pārejām un rakstiem, tostarp angļu krūmrozes ar reibinošu smaržu.

Var vērot zivis no terases pie dīķa, atpūtai izmantot dārza mēbeles, nogaršot rožu ievārījumu, konfektes un rožu vīnu.

Talsu pakalnos un palejās

Ja vilina atpūta dabā, jādodas uz Mundigu ezeru, kur pēc vietējo iedzīvotāju iniciatīvas uzstādīti masīvkoka soli ar atzveltnēm, galds, saulessargi, atkritumu urnas, pārģērbšanās kabīnes, bērnu rotaļu kuģis, āra trenažieri un velosipēdu novietne.

Ezera krastā aug izcili ainaviskais Mundigu upurozols (apkārtmērs 7,6 m) ar skaistu zaru formu, blīvu lapotni un savdabīgiem virszemes sakņu izaugumiem.

Te kādreiz bijusi sena svētvieta. Vienaldzīgu neatstās arī Lūrmaņu klintis – ģeoloģiskais dabas piemineklis Rojas upes abos krastos.

Pastaigu taka sākas Mārkciemā, ļaujot iepazīt pelēcīgi sarkanīgos smilšakmens veidojumus ap četrsimt metru garumā, kas ietver arī nišas un avotiņus, vietām sasniedzot pat sešu metru augstumu. Dabas draugiem būs saistoši apskatīt arī Eiropas birzi Šķēdes mežā, kur katrai Eiropas Savienības dalībvalstij veltīts viens koks, kurus stādījuši diplomāti kā veltījumu Eiropas vienotībai.

Latviju birzī pārstāv pīlādzis, Lietuvu – parastā kļava, Igauniju – kārpainais jeb āra bērzs, bet vēl te aug dažādi ozoli, priedes, liepas, dižskābardis, goba, zirgkastaņa, osis, kadiķis, ogu īve un visas ES kopīgais koks – Eiropas baltegle.

Pierīgā ne mazums neredzēta

Divus kilometrus aiz Daugmales uz Ķeguma pusi vērts nogriezties pa labi mazākā ceļā, kas ved uz Baldoni, kas reiz bijusi gandrīz tikpat slavena kūrvieta kā Ķemeri. 1795. gadā pirmo vannu māju tur uzbūvējis barons K. fon Līvens, Mercendarbes muižas īpašnieks, kurš to nopircis no Kurzemes hercoga Pētera Bīrona par 31 tūkstoti dālderu.

Uz Mercendarbes muižu ved simtgadīgu liepu aleja.

No pagājušā gadsimta sākuma saglabājušās ieejas vestibila grīdas flīzes, oriģinālā sienu krāsojuma fragmenti un kāpnes uz otro stāvu, kur atrodas skaistākās telpas – Svinību zāle un Līvenu zāle ar pēdējā muižas īpašnieka Karlosa fon Līvena portretu, gleznotu ap 20./21. gs. miju pēc 1914. gada fotogrāfijas. Muiža lepojas arī ar 18. gs. ozolkoka ārdurvju vērtnēm rokoko stilā, tajā apskatāma Baldones vēstures materiālu ekspozīcija.

Smiltenes “meteorīts”

Cilvēkiem patīk leģendas un sensācijas. Tāda noslēpumaina vieta atrodas arī Smiltenē Ozolu ielā – “meteorīta krāteris” – īpatnējs dabas veidojums, apaļa bedre ar nelielu valni. Tās dziļums vienpadsmit metri, diametrs 85 metri un nogāžu slīpums raksturīgs meteorītu sprādzienu krāteriem.

Ģeoloģiskās pārbaudes urbumi  “krātera” centrālajā daļā atklājuši, ka ieži ir stipri sajaukti, tomēr noskaidrots, ka šī bedre varējusi izveidoties, izkūstot kvartāra ledājiem. Vēl Smiltenē vērts izbaudīt pastaigu Vecajā parkā un Tepera ezera promenādē, kur atrodas strūklaka un ūdenskritums. Tepera ezers izveidots, aizsprostojot Abula upi, kuras skaistie loki izdaiļo pilsētas ainavu. Agrāk tajā uzkrātie ūdeņi darbinājuši ratu, kas bijis savienots ar lielā āmura pacelšanas mehānismu.

Sēlijas dabas dārgumi

Arheoloģiskie atradumi liecina, ka viena no baltu ciltīm –sēļi – apdzīvoja plašas teritorijas Daugavas abās pusēs tagadējos Jēkabpils, Aizkraukles un Madonas novados un nedaudz arī Lietuvas ziemeļaustrumus. Sēliju vēl neuztveram kā piekto Latvijas novadu, un arī kā tūrisma galamērķis tā vēl nav pilnībā novērtēta.

No dabas bagātībām būtu jāizceļ Saltupju Svētavots, kas, lai gan jau pēc apmēram simt metriem ietek Dienvidsusējā, pirms izplūšanas virszemē veido vienu no garākajām pazemes gultnēm Latvijā.

Avota ūdenī ir daudz dzelzs un sēra savienojumu, kuri tecēšanas vietu padara koši oranžu. Aptuveni trīsarpus metrus no avota galvenās iztekas ieraugāms neliels akmens ar dabisku iedobumu, kas izmantots senajos ritos. Iebraucot Aknīstē no Neretas puses (P73), brūnā zīme rādīs ceļu pa kreisi, vien jārēķinās, ka no informatīvā stenda būs jāiet kājām ap trīssimt metru pa privāta lauka malu.

Publicitātes foto

SAISTĪTIE RAKSTI

Līdz Zemgales garākajai Radžupes alai būs grūtāk nokļūt, jo no Aknīstes–Jēkabpils (P74) ceļa puses nav norādes zīmes. Lai grieztos pa kreisi, labāk braukt līdz nākamajam krustojumam Subates virzienā – zīme būs grantētā Ulasu ceļa malā, bet no turienes vēl nāksies iet puskilometru pāri laukam un brist pa upi, dodoties uz labo pusi.

Sākumā ala bijusi dabiskas izcelsmes, bet paplašināta, laužot dolomītu vietējā kaļķu cepļa vajadzībām. Radžupes alas garums ir pieci metri, platums apmēram tikpat, bet griestu augstums augstākajā vietā – 1,2 metri. Mazāka auguma cilvēki tajā var ielīst, tikai nevajadzētu aiztikt tur esošo šķietamo atkritumu – plast-masas – spainīti, kurā atrodas informācija slēpņotājiem. Ala pieejama tikai vasarā, kad ūdens līmenis upē ir pietiekami zems.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Viens no izšķirtajiem lāčiem ir atgriezies un mēģinājis iekļūt mājā 34
1 diena
RE
Reklāmraksts
Laukos
ETERNIT bezazbesta šīferis – droša izvēle ikvienai saimniecībai! 1
5 dienas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
Gatis Apsītis-Ozoliņš: “Kāpēc baļķiem cenas kāpušas?” 7
6 dienas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izbraukuma vakcinācija šodien notiks Valkā un Aucē 14
6 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 24
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 69
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Valdība uzspiež realizēt necilvēcīgu rīcību pret klientiem!” Tirgotāji par pašreizējo situāciju 126
9 stundas
LE
LETA
Veselam
70% Latvijas iedzīvotāju organismā trūkst nozīmīgs elements, atklāj SPKC 99
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Ministru prezidenta pieklājības žests neizdzēš jautājumu: vai ir jēga būt likumpaklausīgam?… 46
15 stundas
Lasīt citas ziņas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Nākotne laukos pozitīva, ja pievēršas modernizācijai un robotizācijai!” Zemnieki dalās pieredzē 12
Nedēļa
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
“Ir pašvaldības, kurām nemaz neinteresē, ko bērni ēd!” Kas notiek skolu un bērnudārzu ēdnīcās? 10
12. oktobris, 2021
UG
Uldis Graudiņš

Laukos
Aizvadītās vasaras ekstrēmie dabas apstākļi ietekmēja visus lauksaimniekus. Kādu augļu un dārzeņu ražu izdevies šosezon izaudzēt? 3
11. oktobris, 2021
MS
Māra Skrīvele
Laukos
Neviena šķirne nav bez trūkumiem. Augļkopju pieredze un novērojumi par dažu ābeļu šķirņu audzēšanas īpatnībām 1
10. oktobris, 2021
MB
Māra Bērziņa
Laukos
Augu slimību un kaitēkļu izplatība oktobrī. Kādi aizsardzības pasākumi jāveic?
9. oktobris, 2021
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Mājražotāju skaits pēdējo pāris gadu laikā krietni audzis. Kas to sekmējis? 2
9. oktobris, 2021
LE
LETA
Ziņas
“Valdība uzspiež realizēt necilvēcīgu rīcību pret klientiem!” Tirgotāji par pašreizējo situāciju 126
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā sasniegts augstākais Covid-19 kumulatīvais rādītājs Baltijā visā pandēmijas periodā 51
12 stundas
LE
LETA
Veselam
Aptaujā noskaidrots, cik liela daļa cilvēku veic Covid-19 testu, sajūtot saaukstēšanās simptomus 30
10 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Stāsti
“Latgaliešu valoda ir skanīga un krāšņa.” Intervija ar lingvistu Armandu Kociņu-Kūceņu
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Svētdien nav gaidāmi būtiski nokrišņi 2
12 stundas
LA
LA
Ziņas
“Tā pārslodze ir ārkārtīgi liela!” Latvijas ģimenes ārstiem trūkst resursu pienākumu veikšanai 15
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 24
15 stundas
ZB
Zane Balčus
Ziņas
“Rosellīni vārda spožums un posts”. Kritiķe Zane Balčus recenzē dokumentālo filmu “Es piedzimu Rosellīni”
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Arņa Cimdara meita: Tēta rīcībā nebija viltots Covid-19 vakcinācijas sertifikāts 179
17 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Ministru prezidenta pieklājības žests neizdzēš jautājumu: vai ir jēga būt likumpaklausīgam?… 46
15 stundas
LE
LETA
Veselam
70% Latvijas iedzīvotāju organismā trūkst nozīmīgs elements, atklāj SPKC 99
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Veikls pircējs atbruņo laupītājus degvielas uzpildes stacijā 8
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Izcelts Daugavgrīvas pludmalē atrastais 19.gadsimta noslēpumainais kuģa vraks 10
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Pica ar vai bez ananasiem? Strikta itāļu vecmāmiņa nosauc, ko drīkst likt uz picas 5
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Daina, Dainis un Dainida 1
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV un radio personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Man jācitē kāda ārsta teiktais: Mēs vairs necīnāmies ar C19, mēs jau cīnāmies ar stulbumu!” 223
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Viļņas mērs paziņo: Mēs neiesim Latvijas izvēlēto ceļu, ierobežojot arī vakcinētos 105
1 diena
SR
SANDRA RATNIECE
Ziņas
“sievietes balss pārvieto laukus” Sandra Ratniece recenzē Ievas Rupenheites jaunāko dzejas krājumu.
22:33
LA
LA.LV
Ziņas
Policija sola bargi vērsties pret naida un draudu paudējiem 48
22:06
ED
Eduards Dorofejevs
Ziņas
“Viena tumsa uz trijiem” Kritiķis Eduards Dorofejevs recenzē izstādi “Pašatklāsme. Tintoreto, Omars Galljāni, Lorenco Puljizi” 1
21:44