FOTO: Shutterstock

Augus bojā sāls, kas ziemā tiek kaisīts uz ielām un ceļiem – pilnīgi pret sāli izturīgu augu nav 7

Man gar ceļmalu ir jauns tūju dzīvžogs. Cik tam kaitīga ir sāls kaisīšana uz ielas? Vai sāls bojā arī lielus kokus? Kā pasargāt augus? Jautā Zane Saulkrastos.

Reklāma
Reklāma
TESTS. Noskaidro, kuras klases līmenī šobrīd ir tavas zināšanas! 12 jautājumi atbilstoši 12 klasēm – līdz kuram tiksi?
“Svētdienas” braucēji uz ceļiem veic neprognozējamas darbības – šoferis ar 26 gadu pieredzi dalās kaitinošākajās situācijās, ko novērojis satiksmē
“Rindas nebija ne pirms, ne pēc manis, tomēr steidzināšanu jutu visas 8 minūtes,” paciente sūdzas par ārstes nevērību
Lasīt citas ziņas

Sāls, kuru bagātīgi kaisa uz ielām, augiem var nodarīt lielu postu,” skaidro dārzu ierīkotāja Maruta Kaminska. Viņas praksē ir vairāki dārzi, kur skaisti dzīvžogi ir smagi bojāti vai pat nobeigušies. Sevišķi tas izteikts privātmāju rajonos, kur ielas šauras un dzīvžogi tuvu ietvei. Turklāt sasālīto sniegu sastumda vaļņos gar ceļa malu, kur tas pavasarī kūst un ilgāku laiku indē augus.

Papildu problēma rodas pavasaros, kad skujas bojā arī sāls izgarojumi un tas kopā ar putekļiem nosēžas uz koku zariem. Skujeņiem sāls (NaCl) bojājumu dēļ (pārāk liela nātrija koncentrācija augsnē) apkalst zari, pat viss dzīvžogs var kļūt ruds un nobirt skujas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lapukokiem sāls pārkoncentrācija var izpausties kā lapu apkalšana, dzinumu novīšana. Kopumā augi sliktāk attīstās, lēnāk pavasarī mostas, vairāk slimo.

Izturīgie un jutīgie augi

Vissmagāk no sāls cieš skujkoki (tūjas, egles, priedes) un citi mūžzaļie augi, kuriem ir sekla sakņu sistēma, piemēram, rododendri. Tas, cik daudz sāls spēs izturēt augi, katrā gadījumā atšķiras. Izturība atkarīga no tā, kādā augsnē tie aug, cik lieli un veci ir, cik spēcīga sakņu sistēma. Pret nelabvēlīgiem augšanas apstākļiem izturīgāki ir lapukoki. Tos arī var stādīt dzīvžogos ielas malā, piemēram, liepas (Krimas, Holandes) ar platiem vainagiem, spirejas, grimoņus, pamīkstās vilkābeles būs plats cirptais dzīvžogs) vai skābaržus (ja vēlas izveidot šauru dzīvzogu).

Pilnīgi pret sāli izturīgu augu nav.

Ar ikgadēju sālīšanu var nobeigt arī lielus kokus. Varbūt tie neaiziet bojā uzreiz, taču sāk nīkuļot, un novārdzinātajiem augiem pirmajiem piemetas dažādas slimības un kaitēkļi.

Vislabākais variants pasargāt augus no sāls ir veidot gar ceļa malu žogu ar betonētu pasētu. Tai jābūt ieraktai vismaz 10–15 cm dziļi.

Lieto sāls aizvietotājus

Sniega un ledus likvidēšanai savā pagalmā noteikti nevajadzētu lietot tehnisko sāli. Pat ja puķu un krūmu gar celiņu malām nav, sāls bojās mauriņu, palielinās nātrija koncentrāciju augsnē. Protams, bojās arī mājdzīvnieku ķepas. Ja vēlas kausēt sniegu ar ķīmiju, tad labāk lietot tā saukto sāls aizvietotāju – kalcija hlorīdu (CaCl2). Tas gan ir daudz dārgāks par tehnisko sāli, toties mazāk kaitīgs augiem, mājdzīvniekiem un automašīnām.

Dārzu ierīkotāja savos koptajos dārzos celiņu kaisīšanai (protams, ja tie nav pietiekami notīrīti tāpat) iesaka lietot pelnus un granti. Pietiks pat ar pelniem no kamīna. Derēs arī tas, kas paliek dārza grilā. Pelni būs arī kā barības vielas augiem.

Pelni kaisīšanai neder, ja gar ceļa malām aug rododendri.

Reklāma
Reklāma

Mājas pagalmam pilnīgi pietiks ar vienu pārdesmit litru tilpuma grants maisu. Der arī smiltis, taču tām nav tik labas abrazīvās īpašības kā grantij. Pelnus, smiltis un granti uzglabā sausā vietā, piemēram, šķūnītī vai garāžā. Granti sagādā vasarā, lai tā līdz ziemai būtu labi izžuvusi un birstoša. Sausu granti un smiltis var nopirkt būvniecības preču veikalos (maiss maksā dažus eiro).

Kā dabai nekaitīgu materiālu iesaka arī akmens šķembas, vienīgi pavasarī tās grūti savākt, jo salien visās flīžu spraugās un ar sniegu tiek arī mauriņā. Taču, ja ir vēlme dzīvot pavisam zaļi un ir apņēmība saslaucīt, nākamajā gadā tās var lietot atkārtoti. Sezonā pietiks ar dažiem grants un pelnu kaisījumiem, jo tie ilgu laiku saglabājas uz celiņiem, un, šķūrējot sniegu, atkal un atkal rada stabilu sajūtu iešanai.

Mēģina mazināt sāls ietekmi

Ziemā. Patlaban augiem ir miera periods un sāls vēl tos nemaitā. Vispirms vajadzētu savā pašvaldībā noskaidrot, ar ko kaisa publiskos ceļus. Ja tiek izmantots sāls, tad palūgt, lai posmu gar skaisto dzīvžogu nekaisa. Tad nu pašam jāuzņemas rūpes un ietve jānokaisa ar kādu dabai draudzī­gāku vielu. Vēl var mēģināt nošķūrēt prom vismaz liekās sasālītās sniega kupenas (ja ir, kur).

Pavasarī. Tiklīdz kļūst siltāks un augi sāk mosties (pilsētās augiem pavasaris sākas agrāk nekā laukos), vajadzētu vai­rākas reizes pamatīgi salaistīt augus un noskalot kā ar dušu arī zarus. Tas vismaz daļēji mazinās sāls koncentrāciju augsnē un ļaus augiem uzņemt vajadzīgo mit­rumu, kas sāls koncentrācijas dēļ tiem ir apgrūtināta.

Vasarā. Viena elementa pārbagātība rada nopietnas problēmas ar citu elementu uzņemšanu, rada to trū­kumu. Tādēļ augiem, kas aug šādos ekstrē­mos apstākļos, katru gadu vajadzētu papil­dināt apdobes ar auglīgu augsni (tūju dzīv­žogam ieteicams speciālais substrāts) un apbērt ar mizu mulču. Papildus vairākas reizes sezonā konkrē­tajam augam dod piemērotu papildmēslo­jumu. Vasarā atkopšanos labi ietekmēs arī šķidrā mēslojuma došana caur lapām (dzīv­žoga apsmidzināšana).

Rudenī. Skujkoku dzīvžogam būt stip­rākam palīdzēs bagātīga salaistīšana rudenī.Lai mazinātu nātrija koncentrāciju aug­snē (Na aizvietotu ar Ca), katru rudeni uz apdobes iesaka izkaisīt ģipsi (80 g/m2). Taču šim darbam pozitīvs rezultāts būs tikai tad, ja sāli katru gadu negāzīs no jauna.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
TESTS. Kādu pirmo iespaidu tu par sevi radi?
Kokteilis
“Ejot uz pirmo randiņu, tu pievērs uzmanību neīstajām lietām” – jauniete skaidro, kāpēc pirmajā randiņā ir vēlams vērot sievietes uzacis
TESTS. Noskaidro, kuras klases līmenī šobrīd ir tavas zināšanas! 12 jautājumi atbilstoši 12 klasēm – līdz kuram tiksi?
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Dziedātāja Liene Šomase par Raimonda Paula vārdiem: “Es tiešām biju ļoti jauna un “pastulba”, nesapratu to vārdu nozīmi”
TESTS. Noskaidro, kuras klases līmenī šobrīd ir tavas zināšanas! 12 jautājumi atbilstoši 12 klasēm – līdz kuram tiksi?
“Svētdienas” braucēji uz ceļiem veic neprognozējamas darbības – šoferis ar 26 gadu pieredzi dalās kaitinošākajās situācijās, ko novērojis satiksmē
“Rindas nebija ne pirms, ne pēc manis, tomēr steidzināšanu jutu visas 8 minūtes,” paciente sūdzas par ārstes nevērību
RAKSTA REDAKTORS
“Neomulīgi, ka te istabām netiek slēgtas ciet durvis; no ledusskapja mēdz ko nozagt…” sieviete atklāti pastāsta par nonākšanu krīzes centrā un ikdienu tajā
Gada ienākumu deklarāciju iesniegšana sagādā nepatīkamu pārsteigumu – vīrietis atklāj, ka parādā valstij vairāk nekā 3000 eiro
Lasīt citas ziņas
Iespējams, saņemsi atbildi uz kādu ļoti svarīgu jautājumu, kas tevi nomoka jau ilgu laiku. Horoskops 4. martam
Kokteilis
VIDEO. “Tikai jūsu dēļ!” Pirms 75 gadu jubilejas par atgriešanos šovbiznesā paziņojusi Alla Pugačova
TESTS. Noskaidro, kuras klases līmenī šobrīd ir tavas zināšanas! 12 jautājumi atbilstoši 12 klasēm – līdz kuram tiksi?
Spēj atgriezties mājās no tūkstošiem kilometru liela attāluma: kā darbojas dzīvnieku fantastiskais “navigators”?
Jaunākā laika prognoze. Nākamnedēļa nesīs saulainu laiku, bet vai saule būs “ar zobiem”?
Kokteilis
VIDEO. Rīgā notiks “The Adele Songbook” muzikālais šovs
Kokteilis
Pašmāju influencere: “Nokritos svarā līdz 35 kilogramiem, bet man patika, kā izskatos”
Kokteilis
FOTO. Karaliskās ģimenes fani nobažījušies par Keitas Midltones “pazušanu”: kad viņa varētu parādīties sabiedrībā?
FOTO. Palaidņi mājās, čempioni izstādē – Latvijā retās Turku Angoras šķirnes kaķi
Kokteilis
FOTO. “Manas veiksmīgās, 47 gadus ilgās laulības atslēga ir labs sekss!” 81 gadu vecais Džo Baidens pastāsta pikantas lietas
Kokteilis
FOTO. Otrpus ekrāniem: Lienes Lindes dramēdijas “Melnais samts” filmēšanas aizkulises
TESTS. Izpildi testu, un mēs centīsimies uzminēt, kurā zodiaka zvaigznājā esi dzimis
VIDEO. “Lielveikals ar olām!” Veikala “Spice” vadība aizliedz savās telpās rīkot Maira Brieža jaunās grāmatas prezentāciju
Kokteilis
Drošības pārkāpums Vindzoras pilī: karaļa privātajā dārzā arestēts iebrucējs
TESTS. Kādu pirmo iespaidu tu par sevi radi?
00:27
TV24
Rīgas domes deputāts: Neviens vairs netic, ka Krievijā vara varētu mainīties vēlēšanu rezultātā
00:10
Veselam
“Locītavās asinsrite samazinās un veidojas artrīts.” Fizioterapeite iesaka, ko būtu jāievēro sēdoša darba darītājiem
23:01