Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Agnese Gulbe/LETA

Peldēšanās var beigties ar kājas amputāciju: Baltijas jūrā ir labvēlīgi apstākļi ļoti bīstamām baktērijām 0

Tā kā vasarā jūras virsmas temperatūra paaugstinās, Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) uzsver sezonālo risku, ko rada Vibrio baktērijas. Šīs baktērijas dabiski dzīvo piekrastes iesāļajā ūdenī, kur sajaucas sāļš jūras ūdens un saldūdens, īpaši, ja ūdens temperatūra ir augsta un sāļums ir zems.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kuldīgā plūdi: bērni peld pa ielām, mašīnas slīkst ūdenī 21
Peldēšanās var beigties ar kājas amputāciju: Baltijas jūrā ir labvēlīgi apstākļi ļoti bīstamām baktērijām
Kokteilis
Skorpioni neflirtē, bet Dvīņi ir īsti meistari. Flirta horoskops visām zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Šādi stāvokļi Eiropā kļūst arvien izplatītāki klimata pārmaiņu dēļ, paziņojumā presei norādīja Nacionālais sabiedrības veselības centrs (NVSC).

Vibrio baktērijas bieži sastopamas Baltijas jūrā vasarā, jo šī jūra, pateicoties zemākai sāls koncentrācijai, nodrošina īpaši labvēlīgus apstākļus baktēriju vairošanai. ECDC ir izveidojis karti, kurā parādīts Vibrio infekciju risks Eiropas ūdenstilpju piekrastēs. Karte (angļu valodā) ir atrodama šajā vietnē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vibriozes simptomi ir atkarīgi no tā, kā infekcija iegūta. Ja vibrioze tiek pārnesta, ēdot jēlas vai nepietiekami termiski apstrādātas jūras veltes (gliemenes utt.) vai dzerot jūras ūdeni, simptomi parasti ir līdzīgi zarnu infekcijas simptomiem, tostarp ūdeņaina caureja, sāpes vēderā, slikta dūša, vemšana, drudzis un drebuļi.

Infekcija var attīstīties arī peldoties ūdenī, kas bagāts ar Vibrio baktērijām, kas var izraisīt ausu infekcijas, un, ja baktērijas nokļūst atvērtās brūcēs, var rasties ādas simptomi, piemēram, apsārtums, pietūkums un sāpes ap skarto zonu, kā arī strutaina izdalīšanās.

“Neārstētas brūču infekcijas var izraisīt nopietnas komplikācijas, piemēram, asins infekciju vai pat ekstremitāšu amputāciju, īpaši cilvēkiem ar blakusslimībām, piemēram, hronisku aknu slimību vai novājinātu imūnsistēmu,” uzsver Aušra Valaikienė, Nacionālā slimību kontroles centra Infekcijas slimību pārvaldības departamenta galvenā speciāliste, raksta Lrytas.lt.

Kā sevi pasargāt? Lai izvairītos no infekcijām, ko izraisa Vibrio baktērijas, ieteicams nelietot uzturā jēlas (īpaši austeres) vai nepietiekami termiski apstrādātas jūras veltes. Gatavojot tās, valkājiet aizsargcimdus un pēc saskares rūpīgi nomazgājiet rokas ar ziepēm un siltu ūdeni.

Jāuzmanās arī no savstarpējas piesārņošanās – termiski apstrādātas jūras veltes nedrīkst nonākt saskarē ar jēlām jūras veltēm vai to sulām, un izmantotajiem instrumentiem jābūt tīriem.

Vēl lielāka piesardzība nepieciešama situācijās, kad uz ķermeņa ir ādas bojājumi – pat nelielas brūces, skrambas vai griezumi var kļūt par “vārtiem” baktērijām, kas iekļūst organismā.

Vislielākais risks ir cilvēkiem ar atvērtām brūcēm vai novājinātu imunitāti, jo Vibrio baktērijas šādos gadījumos var izraisīt pat dzīvībai bīstamas komplikācijas.

“Ja nesen esat veicis operāciju, uzlicis tetovējumu vai ievietojis pīrsingus, ieteicams izvairīties no peldēšanās jūrā vai estuāros, kur upes satiekas ar jūru. Ja nolemjat peldēties, nepieciešams aizsargāt brūces ar ūdensnecaurlaidīgu pārsēju un pēc tam rūpīgi nomazgāt tās ar ziepēm un ūdeni,” iesaka NVSC pārstāvis.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.