Foto: LVM

Biežāk uzdotie jautājumi par meža sertificēšanu 0

Mudrīte Daugaviete, Latvijas Valsts meža zinātnes institūta “Silava” vadošā pētniece

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

– Kāpēc sertificēt mežu, ja īpašnieks izpilda visas prasības, ko nosaka vietējā likumdošana un ko pārrauga Valsts meža dienests?

– Galvenais ieguvums ir pārliecība, ka īpašumā esošais mežs tiek apsaimniekots ilglaicīgi un pastāv iespēja realizēt sava meža produkciju starptautiskos tirgos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēdējo gadu pieredze apliecina, ka gan pie mums, gan kaimiņvalstīs un citur Eiropā meža sertifikācija ir kļuvusi par svarīgu meža apsaimniekošanas daļu, kur galvenie ieguvēji ir meža īpašnieki vai apsaimniekotāji. Sertifikācija nodrošina piekļuvi tirgum vai pat augstāku produkcijas cenu. Arī Eiropas Savienības atbalsta programmās īpašniekam ar sertificētu mežu ir iespējas iegūt vairāk atbalsta punktu, tādējādi nodrošinot piekļuvi finansējumam (www.lad.gov.lv).

Šobrīd zaļās enerģijas izmantošana Eiropas Savienībā piedzīvo uzplaukumu, un jau tagad lielākie bioenerģijas ražotāji pieprasa atbildīgā veidā iegūtu meža biomasu – krūmāju koksni, zāģu skaidas, šķeldu un citas koksnes atliekas. Tas nozīmē, ka, sertificējot savus mežus, tiek iegūta papildu vērtība mežiem un koksnes granulām, kas ir FSC vai PEFC sertificētas. ES vadlīnijas paredz, ka jāveicina sertificētu izejmateriālu izmantošana arī bioenerģijas ražošanā.

Kā vieni no ieguvējiem, veicot PEFC sertifikāciju mežiem, minami koksnes vai to produktu pārstrādātāji un mazumtirgotāji, jo PEFC logo uz produkcijas ir pārliecinošs veids, kā apliecināt, ka koksne iegūta labi apsaimniekotos mežos.

PEFC mežu sertifikāts vai koksnes piegādes ķēdes sertifikāts ir ļoti nozīmīgs investoru un sponsoru piesaistīšanā uzņēmējdarbības attīstīšanā. Daudzas bankas un investīciju kompānijas izstrādā zaļās un ētikas politikas un atsakās no investīcijām, kas neatbilst šādiem standartiem. Sertifikācija palīdz pārliecināt investorus, ka viņu nauda tiks ieguldīta atbilstoši augstiem sociāliem un vides kritērijiem apsaimniekotos mežos.

Arī apdrošināšanas kompānijas priekšroku dod sertificētiem uzņēmumiem, jo ir pārliecināti, ka uzņēmumi darba vietās ievēro sociālās un vides prasības.

– Kādi ir meža apsaimniekošanas sertifikācijas veidi?

– Meža īpašnieks var sertificēt savu meža apsaimniekošanu divos veidos – individuālajā vai grupas sertifikācijā. Individuālajā sertifikācijā īpašnieks uzņemas atbildību par sertifikācijas procesa nodrošināšanu un ar to saistīto izmaksu segšanu.

Reklāma
Reklāma

Grupas sertifikācijā katrs tās dalībnieks ir ieguvējs, jo samazinās audita izmaksas un sertifikācijas nodrošināšanai patērētais laiks. Mežu īpašnieki, tiesiskie valdītāji vai apsaimniekotāji var apvienoties un pieteikties daudzvietu sertifikācijai kā grupa. Grupas sertifikācijā visi grupas biedri apņemas panākt un nodrošināt atbilstību sertifikācijas standarta prasībām.

Jāatzīmē, ka 2016. gadā tika sertificēti meži biedrībai Mežīpašnieku apvienība “Krāslava” – apmēram 500 ha platībā. Jāizsaka atzinība MIA Krāslava vadītājam V. Drozdovam par ieguldīto darbu un apņēmību palīdzēt sava novada privātīpašniekiem apsaimniekot savus mežus atbilstoši ilgtspējības kritērijiem.

2016. gadā PEFC Latvijas padome ir izstrādājusi Mežsaimniecības darbuzņēmēju standartu, kas patlaban atrodas sabiedriskā apspriešanā. Ievērojot šā standarta prasības, būs iespējams sakārtot un uzlabot darba izpildes kvalitāti, darba drošības, darba algas, sociālās apdrošināšanas u. c. aktuālus jautājumus mežsaimniecības, mežizstrādes un meža materiālu transportēšanas darbu veicējiem uzņēmumos, pašnodarbinātajiem, kā arī individuālajiem komersantiem. Informāciju par Mežsaimniecības darbuzņēmēju standarta stāšanos spēkā var meklēt PEFC Latvijas padomes mājas lapā (www.pefc.lv).

– Kas nepieciešams, lai pieteiktu īpašumā esošā meža, kokaugu plantāciju (piemēram, Ziemassvētku eglīšu) vai ar mežu saistītas saimnieciskas darbības – mežsaimnieciskie darbi, mežizstrāde, kokmateriālu transports, kokmateriālu pārstrāde (zāģmateriāli, saplāksnis, mēbeles u. c.) – sertifikāciju?

– Meža vai uzņēmuma īpašniekam jāiesniedz sertifikācijas pieteikums sertifikācijas organizācijai – akreditētam neatkarīgam auditoram. Meža apsaimniekošanas sertifikāta iegūšanai pieteikums sertifikācijai jāiesniedz LATAK akreditētām organizācijām – biedrībai Vides kvalitāte (www.videskvalitate.lv), Latvijas nacionālajai sertifikācijas organizācijai, BM Trada Latvija (www.bmtrada.lv), SIA SGS Latvija Ltd (www.sgs.com).

Koksnes piegādes ķēdes sertificēšanai pieteikums jāiesniedz biedrībā Vides kvalitāte, BM Trada Latvija, BM Trada Certification.

Katrai sertifikācijas organizācijai ir savi atšķirīgi vērtēšanas paņēmieni, tāpēc nepieciešams vispirms sazināties ar attiecīgo sertifikācijas organizāciju, lai precīzi uzzinātu, kādi dokumenti nepieciešami.

Jāatzīmē, ka šobrīd PEFC Meža apsaimniekošanas standarts Latvijā paredz arī plantāciju meža un kokaugu plantāciju, tostarp Ziemassvētku kociņu plantāciju, sertificēšanu, kas paver iespējas produkciju realizēt starptautiskos tirgos.

Meža sertifikācija ir pārbaudīta sistēma, kas apliecina ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu un palīdz ražotājiem virzīt produktus tirgū. Aizvien vairāk meža īpašumos un koksnes pārstrādes uzņēmumos Latvijā tiek ieviesta atbildīga koksnes iepirkuma politika. Sertifikācijā ir ieinteresēti gan uzņēmumi, gan fiziskas personas; tā tiek veikta gan lielos, gan mazos īpašumos. Šobrīd Latvijā PEFC meža un koksnes piegādes ķēdes sertificēta sistēma attīstās un vēršas plašumā.
Vairāk par meža sertifikāciju lasiet šeit


Vairāk lasiet žurnāla Agro Tops īpašajā pielikumā “Meža stādījumi, to aizsardzība. Plantāciju meži”