Foto – Valdis Semjonovs

Būs etiķis… 0

Raudzēju ābolu vīnu. Pēc kāda laika rūgšana apstājās un uzmetās tāda kā plēve. Tā parādījās dažas dienas pēc filtrēšanas un cukura pievienošanas. Kā lai rīkojos tālāk?
 Zaiga R. Liepājas novadā

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Saskaņa pēc vārdiem: 5 vārdu pāri, kuriem, pēc mākslīgā intelekta domām, ir vislabākā saderība
Vai kārtējā krāpnieku shēma? “Telefonā uzrādās neatbildēti zvani. Atzvanot uz numuru, adresāts apgalvo, ka nav zvanījis” 67
Vācu ģenerālleitnants prognozē, vai un kad Krievija varētu būt gatava uzbrukt NATO valstīm
Lasīt citas ziņas

Visticamāk, filtrēšanas laikā vīnā iekļuvis pārāk daudz gaisa skābekļa. Tā reizēm gadās, ja filtrēšana ir lēna – notiek tikai ar dabisko pašteci, nevis ar sūkni, vai arī tad, ja vīns ir gatavots no riskantiem izejmateriāliem (piemēram, āboliem, bumbieriem). Gaisa piekļuve var izraisīt etiķskābo rūgšanas baktēriju aktivizēšanos gan rūgšanas laikā, gan arī jau gatavā vīnā. Ja vīnam ir sākusies šī vaina, tad virskārtā vispirms parādās pelēki baltas, peldošas, zvīņainas plēksnītes, kuras ar laiku saplūst kopā, veidojot plēvīti. Labi sajūtama arī etiķa smarža un piegarša. Šādu vīnu saglābt vairs nav iespējams, labāk ļaut līdz galam pārrūgt ābolu etiķī.

Ja etiķa smaržas un piegaršas nav, plēve vīna virskārtā reizēm var nozīmēt arī malolaktisko baktēriju darbošanās sekas. Šīs baktērijas ābolskābi pārvērš mazāk skābā pienskābē, rezultātā skābs vīns kļūs mazāk skābs. Tas nav nekas slikts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ir vēl citas plēvi veidojošas baktērijas, kas bojā vīna izskatu. Papildu cukura pievienošana neko neietekmē. Plēve var būt arī dažu nevēlamu virsējo raugu savairošanās, kas diezgan bieži notiek vīnos ar pārāk zemu alkohola saturu.

Ja, vīnu pagaršojot, konstatējat, ka etiķskābās rūgšanas nav, to vēl var izlabot.

 

Ir trīs varianti.

1. Lai šādas plēves veidošanos apturētu, mājas apstākļos vislabāk būtu vīnu pasterizēt (slēgtā traukā vai sapildītu pudelēs) ūdens peldē, izsildot +60…+70 °C vismaz 15 minūtes. Temperatūra jākontrolē precīzi – ar termometru, un tādai ir jābūt vīnā, nevis tikai apkārtējā ūdenī. Tas vīna garšu nemaina, alkohols arī tik zemā temperatūrā vēl neiztvaiko, bet visi nevēlamie raugi un baktērijas aiziet bojā. Vīns kļūst stabilāks.

2. Ja nav vēlēšanās pasterizēt, var nopirkt speciālās peldošās parafīna tabletes Antiflor ar sinepju esenci. Tās sagriež mazākos gabaliņos un pa kripatiņai iemet katrā vīna pudelē zem korķa. Parafīns peld vīna virspusē un lēnām izdala sinepju esenci, neļaujot veidoties plēvēm. Pirms dzeršanas tableti izņem, bet no pudeles kakliņa nolej dažus mililitrus vīna.

3. Plēvi var no virspuses uzmanīgi nosūkt, izmantojot filtrpapīru vai virtuves papīra dvieli, tad vīnam papildus pievienot cukuru un kādu agresīvāku raugu (piemēram, EC-1118) un pārraudzēt vēlreiz, bet nu jau ar 2 – 3 grādus augstāku alkohola saturu. Lai vienā litrā vīna paaugstinātu alkoholu par 1 tilpuma procentu, cukura deva ir aptuveni 20 grami. Izmēra, cik litru vīna jāpārraudzē, un sarēķina, cik cukura vajadzīgs.

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.