Elīza Tīruma pēc šīs sezonas beigs karjeru, Pekinas olimpiskās spēles viņa baudīja un sasniedza savu labāko rezultātu.
Elīza Tīruma pēc šīs sezonas beigs karjeru, Pekinas olimpiskās spēles viņa baudīja un sasniedza savu labāko rezultātu.
Foto: Mareks Gaļinovskis/FIL

Latvijas kamaniņu sportistes noslēdz olimpiskās spēles, labojot ģimenes rekordus 2

Ilmārs Stūriška, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos 25
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 3
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot
Lasīt citas ziņas

Pekinas olimpisko spēļu grāmatā savu ierakstu veikušas kamaniņu sportistes. Latvietēm otrā diena veiksmi neatnesa, bet Elīzas Tīrumas astotā vieta ir viens no mūsu dāmu labākajiem sasniegumiem lielajā forumā zem neatkarīgās valsts karoga. Kendija Aparjode 11. vietā, debitante Elīna Vītola – 18.

Četrgades progress

Pārsteigumiem bagātā pirmā sacensību diena ļāva ar papildu interesi gaidīt otro, kad Elīzai Tīrumai vēl bija cerības uz pjedestālu. Diemžēl gan viņai, gan arī pārējām latvietēm neizdevās ne kāpt uz augšu, ne arī nosargāt pozīcijas. Pēc trešā brauciena Elīza noslīdēja par vienu vietu un bija septītā, Aparjodei mīnus divas vietas un 11., Vītola zemāk par trim pozīcijām, ieņemot 14. aili tabulā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atšķirībā no pirmās dienas šoreiz līderes brauca krietni stabilāk, iztiekot bez kritieniem. Tīrumu no kārotās vietas sešniekā bija izstūmusi pirmās dienas neveiksminiece austriete Madeleine Egle. Pēdējā mēģinājumā neko neizdevās labot, bet savās trešajās un pēdējās olimpiskajās spēlēs Elīza Tīruma pirmo reizi iekļuva desmitniekā. Sočos viņa bija 12., Phjončhanā – 16. vietā. Labojusi arī ģimenes rekordu – māsa Maija 2010. gadā Vankūverā bija devītā.

Kendija finišēja 11., progress salīdzinot ar Phjončhanu ievērojams (22. vieta), viņa pārspējusi mammas Aivas sasniegumus 2006. gadā Turīnā (18.).

Trešajās spēlēs pēc kārtas par čempioni kļuva vāciete Natālija Gaizenbergere, kurai kopā ar stafeti tas ir piektais zelts.

Ekipāžu cerības

Individuālajā konkurencē gan Latvijas vīriešiem, gan dāmām labi starti, tomēr līderiem maksimumu izspiest neizdevās. Jācer uz ekipāžām, kas sacensības sāks šodien plkst. 14.20, kā pirmajiem uz starta stājoties mūsu galvenajām medaļu cerībām Andrim un Jurim Šiciem, bet trešais numurs izlozē debitantiem Mārtiņam Botam un Robertam Plūmem.

Četros treniņu braucienos Šiciem otrais, divreiz trešais un ceturtais laiks, “robotiem” – divreiz sestais, piektais un septītais. Traumas dēļ no ierindas izkritusi Austrijas otrā ekipāža Janiks Mellers un Armins Fraušers, kuri šosezon Pasaules kausā reizi bijuši uz pjedestāla. Treniņu laiki izteikti liecina, ka par medaļām līdzās Šiciem cīnīsies divas Vācijas un viena Austrijas ekipāža. Te viss izšķirsies tikai divos braucienos.

Īstā izvēle

“Izdarīju tuvu maksimumam, otrais brauciens bija kļūdains, un tur varēju nomest laiku, tad pietiktu sestajai vietai. Atvedīšu no Pekinas pozitīvas sajūtas. Nākamajās spēlēs noteikti būs labāk,” par debijas olimpiādē iegūto septīto vietu “Latvijas Avīzei” sacīja Gints Bērziņš.

Reklāma
Reklāma

Treniņos viņam klājās ļoti grūti, piedzīvojot vairākus kritienus, traumējot elkoni, taču sacensībās aina bija pilnīgi pretēja, aizvadot stabilus braucienus. “Vienā treniņu dienā pēc kritiena otro braucienu neveicu, bija iekšējas bailes, daudz pārdomu visas dienas garumā. Ar treneriem, fizioterapeitiem izrunājos,” atklāja Bērziņš.

Psiholoģiski palīdzējis Latvijas Olimpiskās vienības fizioterapeits Oskars Urbanovičs, kurš saņēma ļoti daudz komplimentu no 3×3 basketbolistiem Tokijas olimpiskajās spēlēs. “Biju uz masāžu, forši parunājāmies. Man bija bažas, ka vajadzēja tomēr otro braucienu veikt, jo tā jau maz treniņu. Oskars teica, ka nav ko nožēlot, izvēle ir pareiza. Varbūt tā nemaz nebija, taču viņš zina, kā uzmundrināt, pateica vārdus, kurus man tobrīd vajadzēja dzirdēt.”

Milzīgs paldies pienākoties arī trenerim Ināram Kivleniekam, kurš sezonas otrajā pusē ļoti daudz strādājis ar Ginta kamanām, Pekinā ziedojot miega stundas.

Daudziem kamaniņniekiem trase sagādāja lielas problēmas, bet noslēguma tabula gan loģiska – piecniekā visi tie, kas ieņēma pirmās piecas vietas arī Pasaules kausa kopvērtējumā, vien itālietis Dominiks Fišnallers uzlēca no piektās uz trešo vietu. “Johanness Ludvigs šosezon ir ļoti labs, gan starts, gan braukšana un tehnika. Jau pirms olimpiskajām spēlēm domāju, ka viņš uzvarēs,” čempionu slavē 19 gadus vecais Bērziņš.

Gints ir 2020. gada Jaunatnes ziemas olimpisko spēļu čempions un cer, ka spēs to atkārtot arī lielajās spēlēs: “Jāturpina strādāt, jākļūst spēcīgākam, un tad laiks rādīs. Protams, gribu to izdarīt, bet no gaisa medaļa kaklā nenokritīs. Vispirms – smags darbs.” Kamaniņu sportā viņš sāka trenēties 11 gadu vecumā, iedvesmojoties no latviešu startiem Soču olimpiskajās spēlēs. Dzīvojot pāris minūšu gājienā no Siguldas trases, izvēle bija saprotama un – īstā.

Olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā Gints Bērziņš nepiedalījās, jo nākamajā dienā bija vīriešu starts, izvēlējās taupīt spēkus. Par spēļu organizāciju debitants saka tikai labākos vārdus – ja neskaita sešas stundas, ko pēc ielidošanas paņēma dokumentu kārtošana un ceļš līdz olimpiskajam ciematam, viss bijis kārtībā, vietējie ķīnieši laipni, runā angliski, ēdināšana līmenī.

Jāpiebilst, ka stafetē ceturtdien Latviju pārstāvēs Kristers Aparjods.

Rezultāti. KAMANIŅU SPORTS

OLIMPISKĀS SPĒLES

Pekina, Ķīna

1. N. Gaizenbergere 3:53,454, 2. A. Berreitere (abas Vācija) +0,493, 3. T. Ivanova (KOK) +1,053, 8. E. Tīruma +1,987, 11. K. Aparjode +2,685, 18. E. Vītola +4,697.

SEKOJAM MŪSĒJIEM

* Trešdien plkst. 4.15 slaloms kalnu slēpotājai Lienei Bondarei; plkst. 10.00 ziemeļu divcīņa – Markuss Vinogradovs; plkst. 13.00 šorttreks, 1500 metri Robertam Krūzbergam un Reinim Bērziņam; plkst. 14.20 kamaniņu sports, ekipāžas – Andris un Juris Šici, Mārtiņš Bots un Roberts Plūme.

* Ceturtdien plkst. 3.30 skeletons, Martins un Tomass Dukuri; plkst. 6.10 hokejs Latvija – Zviedrija; plkst. 9.00 10 km klasiskā stila distance slēpotājām Patrīcijai Eidukai, Kitijai Auziņai, Samantai Krampei un Esterei Volfai; plkst. 15.30 komandu stafete kamaniņu sportā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.