Aktrise Inese Kučinska ierāmē Rihtes garīgo pārākumu ar bagātīgām spēles detaļām, un viņas dzīvajai, apburošajai un valdzinošajai personībai ir pretstatīta otrā plāna tēlu grupa, kuru darbošanās šķiet brīžiem precīzi kontrastējoša, brīžiem kariķēta. Attēlā: kopā ar Sandi Pēci (no kreisās), Viktoru Elleru un Edgaru Ozoliņu.
Aktrise Inese Kučinska ierāmē Rihtes garīgo pārākumu ar bagātīgām spēles detaļām, un viņas dzīvajai, apburošajai un valdzinošajai personībai ir pretstatīta otrā plāna tēlu grupa, kuru darbošanās šķiet brīžiem precīzi kontrastējoša, brīžiem kariķēta. Attēlā: kopā ar Sandi Pēci (no kreisās), Viktoru Elleru un Edgaru Ozoliņu.
Publicitātes (Justīnes Grinbergas) foto

„Dzejnieki krīt neparasti. Ilzes Kļaviņas recenzija par izrādi “Saviļņojums” Liepājas teātrī 0

Ilze Kļaviņa, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

 

Liepājas teātra jaunā iestudējuma “Saviļņojums” augsto māksliniecisko raudzi apliecina izsmalcināta poētika, skaidrs filozofiskais pamats un izteiksmīga skatuves estētika. Šobrīd, epidēmijas ierobežojumu laikā, kad sadzīve ir pārvērsta noteikumu diktātā, šis iestudējums atver citu telpu un saviļņo ar neatbilstību piezemētajam ikdienas kontekstam.

 

Poētiskā klātbūtne

LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 32
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai cilvēkus Latvijā uzskata par muļķiem?” Skatītājs par aizslēgtajiem Krievijas televīzijas kanāliem 143
23 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Arī pēc breksita Apvienotajā Karalistē dzīvojošajiem tautiešiem par saņemto algu jāatskaitās Latvijas Valsts ieņēmumu dienestam 12
3 stundas
Lasīt citas ziņas

Kaut dramaturga Ivana Viripajeva lugā dzejolis ir tikai viens, skatuves telpu caurvij īpašs poētiskums, piepilda laiku un kārto attiecības starp redzamo un sajūtamo matēriju. Izrādē atpazīstu to režisores Māras Ķimeles rokraksta kaligrāfiju, kas smeļas iedvesmu dzejā un ko viņa JRT izrādes “Dzeja” (2014. g.) sakarā raksturo kā “(..) vārda iedarbību neatkarīgi no tā utilitārās jēgas”.

Krievijas teatrologi izceļ Ivana Viripajeva žanrisko daudzveidību, viņa lugās sadzīves teksti sabalsojas ar eksistenciālām pasāžām. Asociatīvi bagāts ir arī lugas “Saviļņojums” teksts, kam par moto autors liek filozofa Alekseja Loseva mīta dialektikas atziņas un Rabbi Shalom bar Elike Roser (17. gs.) idejas. Iespējams, ka mīts un tā dialektika veido pirmiestudējuma kodolu, kas pirms pusotra gada bija iestudēts Sanktpēterburgas BDT (“Большой драматический театр им. Товстоногова”) teātrī un bija veltīts izcilās krievu aktrises Alises Freindlihas personībai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ķimeles un liepājnieku izrādei tuvāka ir moto otrā daļa. Tā stāsta par mīlestības saviļņojumu, kas saista zemes un dievišķā substances, par to neredzamo vieliskumu, ko spēj ieraudzīt tikai izredzētie – brīžos, kad “ziediņš atplaukst, tas izplata burvīgu smaržu ‒ smaržu, kas dara šai pasaulei zināmu, ka tas ir gatavs”.

 

Radošā privilēģija

Stāsta centrā ir Viripajeva izdomāta rakstniece Rihte, kura preses intervijas laikā, stāstot biogrāfiju un skaidrojot attiecības ar redzamo un neredzamo pasauli, piedzīvo būtiskas garīgas atklāsmes ne vien publikai, bet arī sev. Interviju poļu žurnālists Kšištofs Zeliņskis pieteicis jau gadu iepriekš, līdz to atļāvis rakstnieces birojs – literārais aģents Stīvs un menedžere, vienlaikus Rihtes meita Natālija. Intervijas svarīgumu apliecina klātesošais dārgi apmaksātais fotogrāfs Maikls. Par Rihtes reitingu liecina fakts, ka viņas romāns “Asinis” gandrīz nominēts Nobela prēmijai, kam patraucējusi dažu antisemītisku pretinieku iejaukšanās. Pamazām sarunās atklājas Rihtes izcelsme nacisma režīma laikā Krakovas ebreju-vāciešu ģimenē, kas ideoloģiski ir grūti skaidrojama. Atklājas, ka žurnālists ieradies Ņujorkā, lai veiktu lēcienu uz karjeras virsotnēm, un, kad to saprot aģents un menedžere, abi sola iekārtot Kšištofu labā darba vietā apmaiņā pret darījumu. Žurnālists piekrīt rakstīt tādu tekstu, kas būtu melīgs un reizē slavinošs Rihtes biogrāfijai, imidžam, taču rakstniece izjauc plānu, atklājot “nepareizas” biogrāfijas detaļas un arī satriecošus faktus par drauga Milana nāves apstākļiem.

Atmiņas par mirušo dzejnieku dziļi saviļņo Rihti, īpaši – poētiska metafora, ko Milans teicis, pa logu veroties lejup: “Tur lejā ir augstums.” Sajūtu intensitāte izaug metaforiskā līmenī, ko izteiksmīgi ceļ Teicēja tēls, kura nepārtrauktā klātbūtne ir divdabīga. Skatītājiem tas ir kā ironisku remarku komentētājs, kurš uz mirkli apstādina darbību, lai skaidrotu svarīgus faktus personāža darbībā, tomēr vienlaikus tēls ir simbolisks, burtiski un pārnestā nozīmē kāpjot pāri sadzīves līmenim. Teicējs visiem skatuves varoņiem paliek neredzams un tikai divreiz, nepasakot ne vārda, kustību valodā sarunājas ar Rihti, pasvītrojot viņas (un ikviena mākslinieka) saikni ar plašāku telpu un radošo brīvību.

 

Rāmējumi

Scenogrāfa Mārtiņa Vilkārša telpas rāmji tiecas vertikāli un perimetrā ap skatuvi. Podesti ap viesistabas telpu ļauj Teicējam brīvi staigāt, pazust un parādīties it visur. Skatuves dibenplānu līdz griestiem klāj stikloti rūtots logs, aiz kura redzams lifts un kāpņu telpa, optiski paplašinot šo noslēpumaino vietu, caur kuru ienāk un iziet darbojošās personas. Šajā zonā visvairāk darbojas Teicējs, kurš brīžiem izskatās kā ēna, bet otrajā cēlienā videoprojekcijā viņa figūra pat kustas pretēji zemes gravitācijas spēkam.

Kreisajā skatuves pusē ir ar žilbinoši baltu gaismu pildīts logs. Skaista vieta divām sievietēm, ko mākslinieks Mārtiņš Feldmanis un režisore organizē kā atsevišķas gleznas, portretējot un pretstatot māti un meitu, vienu baltā, otru melnā tērpā.

Aktrise Inese Kučinska ierāmē Rihtes garīgo pārākumu ar bagātīgām spēles detaļām, sākot ar šķelmīgu acu piemiegšanu Maikam, līdz traģiskam vientulības saucienam aktrisei raksturīgajā krūšu rezonatora piesātinātā tonī, kas ir reizē maigs un harismātisks, mierīgs un dramatisks. Viņas dzīvajai, apburošajai un valdzinošajai personībai ir pretstatīta otrā plāna tēlu grupa, kuru darbošanās brīžiem šķiet precīzi kontrastējoša, brīžiem kariķēta. Kā režijas paņēmiens trīs tēlu grupas rāmis atgādina tos gadījumus, kad rāmis šķiet par prastu smalkajai gleznai.

Pavadoņu trio centrā ir Viktora Ellera rozā uzvalkā tērptais, pašapziņu meklējošais Kšištofs, kura tēlā aktieris akcentē klamzīgu, salīkušu un robustu stāvu, viņš pazemīgi paklausa Ilzes Trukšānes atveidotajai Natālijai. Aktrise veido jauno sievieti kā mātes iespaidotu un kompleksainu, neveiklu būtni, kura racionālā savaldībā spēj noraidīt fotogrāfa Maika dzīvo emocionālo interesi. Aģenta lomā Sandis Pēcis ar pavēlniecisku balss toni un plašām “saimnieka” kustībām  uzsver tēla lietišķo pieeju, organizējot attiecības intervijā gluži kā darījumu tirdziņu. Pusceļā starp radošo un lietišķo pasauli atrodas Edgara Ozoliņa organiski un atraisīti spēlētais Maikls, kura neitrālā pozīcija tēlu raksturo kā radošu, taču iero-bežotu šaurā pašpietiekamībā.

Rolands Beķeris – Teicējs – sengrieķu dievības apoloniskajā graciozitātē nodejo lomu, ar sekundes precizitāti trāpot sev atvēlētajās īsajās epizodēs, rezonējot ar ansambli un pārliecinot par savu tēlu kā vēstnesi no citas pasaules, līdz fināla epizodē kļūst par galvenās varones dvēseles pavadoni.

Tēlu rāmējumu precīzi skicē Ilzes Vītoliņas kostīmu koncepts, kas funkcionāli darbojas vairākos līmeņos, pirmkārt, uzsverot divu tēlu grupu kontrastu – no vienas puses, tas ir raibs, ikdienišķi lietišķo apģērbu dreskods, no otras – klasisko melnbalto tērpu gamma. Daudznozīmīgas ir tērpu maiņas, piemēram, vienlaikus nometot mēteļus, tēli tiek atmaskoti gan burtiski, gan saturiski.

 

Trīs līmeņi

Jēdzieniski ietilpīgi ir galvenās varones trīs atšķirīgie tērpi, kas secīgi viens pēc otra nomaina cits citu un pasvītro intervijas laikā izdzīvotos emocionālos slāņus. Pirmais tērps līdzinās krāsainos rombos zīmētam klauna apmetnim, kas piestāv Rihtes dzīves skandalozajam ārējam slānim. Otrā ir tipiska operdziedones vakarkleita, kas atsedz rakstnieces sievišķīgo būtību, un visbeidzot Rihte ienāk Teicējam identiskā apģērbā, vienkārši un reizē abstrakti – melnā bikškostīmā. Tas ir sajūtu slānis, kur dreb mākslinieka personiskais saviļņojums, pat ja meistardarbs paliek citiem nesaprotams.

Izrāde ir skaists veltījums tiem radošajiem cilvēkiem, cita starpā – arī latviešu dzejniekiem, kuri “krīt uz augšu”, tīši vai netīši lidojot pāri palodzēm, paliekot saprasti vai nesaprasti. Kā nesaprasta var būt šī neikdienišķā un skaistā izrāde.

 

 

Ivans Viripajevs, “Saviļņojums”, iestudējums Liepājas teātrī

SAISTĪTIE RAKSTI

Režisore: Māra Ķimele, scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis, kostīmu māksliniece Ilze Vītoliņa, gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis, video Mārtiņš Vilkārsis, Dainars Albužis, no krievu valodas tulkojis Ingus Liniņš.

Lomās: Inese Kučinska, Viktors Ellers, Sandis Pēcis, Edgars Ozoliņš, Ilze Trukšāne, Rolands Beķeris.

Tuvākās izrādes: 5. , 6. novembrī.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 32
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai cilvēkus Latvijā uzskata par muļķiem?” Skatītājs par aizslēgtajiem Krievijas televīzijas kanāliem 143
23 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Arī pēc breksita Apvienotajā Karalistē dzīvojošajiem tautiešiem par saņemto algu jāatskaitās Latvijas Valsts ieņēmumu dienestam 12
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šorīt Rīgā saskrējušās septiņas automašīnas, autobuss un trolejbuss
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dana Reizniece-Ozola par vīra eksplozīvo dabu un strīdiem: “Mēs ēdam no tiem traukiem, kas mājās vēl ir palikuši!” 37
2 dienas
Lasīt citas ziņas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Arī pēc breksita Apvienotajā Karalistē dzīvojošajiem tautiešiem par saņemto algu jāatskaitās Latvijas Valsts ieņēmumu dienestam 12
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Izdarīt savu izvēli, ja tas vēl nav noticis!” VK paziņojums pensionāriem par obligātu izvēli, kas jāpaspēj izdarīt
44 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
Valdība nodarbojas ar “solīt sola, bet nedeva”! Kossovičs par luksoforu principu, kurā deg tikai dzeltenā gaisma 3
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
“Piemērs, kā nevajadzētu izskatīt šādas krimināllietas.” Strupišs par Lemberga lietu un to, cik ilgi tā būtu jāizskata otrajā instancē
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Dienvidkoreja sāk vakcinācijas kampaņu pret Covid-19
11:23
LE
LETA
Ziņas
“Izdarīt savu izvēli, ja tas vēl nav noticis!” VK paziņojums pensionāriem par obligātu izvēli, kas jāpaspēj izdarīt
11:00
LA
LA.LV
Ziņas
Valdība nodarbojas ar “solīt sola, bet nedeva”! Kossovičs par luksoforu principu, kurā deg tikai dzeltenā gaisma 3
10:44
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Krievu estrādes zvaigzne Filips Kirkorovs Latvijas bankai parādā teju vai 2 miljonus eiro: parādu nav atdevis, sākusies tiesa 4
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šorīt Rīgā saskrējušās septiņas automašīnas, autobuss un trolejbuss
3 stundas
LE
LETA
Veselam
“Vīrusa uzvedība nav atkarīga no valdības lēmumiem!” Cipule par cīņu pret Covid-19 un sabiedrības attiecībām ar valdību 13
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
VARAM ministrs no amata atbrīvo Ikšķiles novada domes priekšsēdētāju Induli Trapiņu 7
3 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Latvijas politikā turpina darboties Lemberga nezūdamības likums 4
3 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Lucavsalā plosās piromāni; ik mēnesi kaut kas uzliesmo
4 stundas
SR
Sandra Ruska
Veselam
Vai tiešām lapu izsvīduma medus vērtīgāks?
4 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Trimda viņu kritizēja.” Pirms 90 gadiem šajā dienā piedzima Latvijas PSR atzītais trimdas dzejnieks Olafs Stumbrs
2 stundas
ZD
Zane Dzene
Ziņas
Paskarbs un ironisks skatījums uz Itālijas kinoindustriju. Aktuālā kino izlase 1
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Vismaz vienu poti pret Covid-19 saņēmuši jau 2,15% Latvijas iedzīvotāju 2
3 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Gulbenietis uz svētkiem zog elektrību vai atradis ģeniālu ideju, kā pieslēgties pilsētas elektrotīklam? 9
13 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: Cilvēce ir uz katastrofas sliekšņa, bet mēs strīdamies, kura izpratne par dzimumu un ģimeni ir pareizāka 57
22 stundas
LE
LETA
Veselam
“AstraZeneca” vakcīnu piegāde Latvijai: datums pārcelts, apjoms samazināts 23
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šo te nostāju vajadzēja paust pirmajā Covid-19 vilnī.” Tiesībsargs Jansons par Valsts prezidenta paziņojumu 17
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai cilvēkus Latvijā uzskata par muļķiem?” Skatītājs par aizslēgtajiem Krievijas televīzijas kanāliem 143
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 32
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Evelīna, Mētra un Aurēlija
1 stunda
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Briļļu it kā ērtākā alternatīva – kontaktlēcas. Vai tiešām derēs visiem?
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Krievu dziedātāja Anna Sedokova kopā ar mīļoto Jāni Timmu ieradusies Rīgā. Vai uz palikšanu? 6
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Ja grib sauļoties, guļot uz vēdera, krūtīm ir jāizrok “bedrītes”: mākslīgā skaistuma dieviete, latviešu modele Viktorija Vailda stāsta par savu ikdienu 7
22 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Amerikāņu afēristi apkrāpj Latviju: pirmais tik augsta līmeņa valsts līdzekļu izšķērdēšanas skandāls 4
1 diena
LE
LETA
Veselam
Kādēļ ģimenes ārsti nepieraksta seniorus Covid-19 vakcinēšanās rindā? 17
17 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
“Vēlos iegādāties sēklas, kas audzētas Latvijā, nevis no ārzemēm sūtītās paciņas”: vai tādas maz ir? 2
20 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Esi gatavs tam, ka šodien tev ne viss izdosies no pirmās reizes! Horoskopi 26.februārim
19 stundas