Foto – Fotolia/nolonely

Eksistenciālās skumjas: pie kā noved mērķu trūkums dzīvē 0

Svētlaimīgā neko nedarīšana parasti nozīmē, ka mēs darām to, ko gribam. Taču, kas notiks ar mūsu psihi, ja mēs patiešām nedarīsim neko, neuzstādīsim nekādus uzdevumus un ne uz ko netieksimies? Un, pats galvenais, kā izkļūt no šī briesmīgā stāvokļa? Atbild psihoterapeits Džons Cilimparis.

VIDEO. Ukraina palaiž raķešu “viesuļvētru” pret Krievijas spēkiem
Balagāns jau sen bija jāver ciet. Advokāts neizpratnē, kā var sabojāt tik vienkāršu lietu kā pieminekļa nojaukšanu
Septiņu 14.Saeimas deputātu kandidātu vārdi atrodas VDK kartotēkā 64
Lasīt citas ziņas

Ja visiem cilvēkiem uz laiku atņemtu viņu ikdienas pienākumus – nepieciešamību doties uz darbu, nodarboties ar sadzīves lietām, rūpēties par bērniem – visa pasaule drīz vien pārvērstos īstā murgā. Lielākā daļa cilvēku iegrimtu uzmācīgās pārdomās par pilnīgi nevajadzīgām tēmām. Viņi novestu sevi līdz neprātam, uzdodot jautājumus, uz kuriem nav atbilžu.

Piemēram, neauglīgus spriedelējumus par dzīvību un nāvi – ka mēs visi dzimstam no kādas tumša un neskaidra tukšuma, un pēc nāves atgriezīsimies tajā. Šīs smagās pārdomas nemainīgi noved pie tā, ka cilvēks sāk uzdot jautājumus, piemēram, “Kas es esmu?” un “Kāpēc es esmu šeit?”, iedzenot sevi intelektuālā strupceļā.

CITI ŠOBRĪD LASA
Atbrīvojoties no visiem dzīves mērķiem, cilvēki nonāktu tādā eksistenciālajā tukšumā, ka trauksme vienkārši izsistu viņus no līdzsvara.

Mūsu prāts necieš bezdarbību, uztver to kā reālu sodu.

Pārdzīvojot “eksistenciālās skumjas un izmisumu”, mēs saskaramies ar savu mirstību, neizturamu mūsu eksistences beigu apzināšanos.

Pateicoties tam, mēs saglabājam līdzsvaru un negremdējamies bezgalīgās pārdomās par mūsu īslaicīgo un, iespējams, bezjēdzīgo esamību.

Viena bijusī paciente teica, ka, neraugoties uz trauksmi un depresiju, kas viņu mocīja, viņa bija spiesta domāt par nākotni savu divu bērnu dēļ. Katrs izlaidums, katra futbola spēle, katrs jauns atskaites punkts bērnu dzīvēs lika viņai skatīties nākotnē ar cerību, nevis bailēm.

Jo vecāki mēs kļūstam, jo svarīgāki mums ir bērni un mazbērni. Viņi ļauj mums koncentrēties uz viņu jaunību, nevis uz savu novecošanu. Šai sievietei mātes loma kādu laiku kļuva par dzīves jēgu. Tas viņai palīdzēja turēt sevi rokās un tikt galā ar psiholoģiskām problēmām.

Ja cilvēks ar gadiem turpina dzīvot bezmērķīgi un neorganizēti, visticamāk, viņš domās arvien vairāk pievērsīsies pagātnei. Viņu mocīs uzmācīgas domas par pagātnes kļūdām, zaudējumiem, neveiksmīgiem lēmumiem. Eksistenciālais izmisums piezogas nepamanīti un liek mums pastāvīgi analizēt pagātni, lai gan tas mums neko nedod.

Pilnīga iegrimšana sevī

Visu pārņemošais izmisums var novest cilvēku pie solipsisma – pilnīgas iegrimšanas sevī, savās vēlmēs, bailēs un pārdzīvojumos. Viņam rodas nepamatots uzskats, ka viņa “es” ir vienīgais patiesības mērs. Tas ir neadekvāts, egoisma sagrozīts priekšstats par realitāti.

Nenoteiktība, kontroles trūkums un neparedzamība ir vienkārši neizturami cilvēkam, kurš pilnībā iegrimis sevī. Egocentriskais prāts bieži ir naidīgs pret visu jauno, un izkāpšana no komforta zonas kļūst gandrīz neiespējama.

Svarīgi atcerēties, ka mūs biedē nevis nākotne, bet mūsu nespēja to kontrolēt. Iegrimstot sevī, mēs nonākam bezgalīgā neirotisko pārdzīvojumu par nākotni karuselī, kas izraisa pastāvīgu trauksmi.

Iegrimstot sevī, mēs sākam pārspīlēt savu nozīmi.

Sāk šķist, ka mūsu personīgās problēmas ir daudz svarīgākas par pārējo planētas iedzīvotāju problēmām, un tāpēc visi apkārtējie nepārtraukti vēro mūs un kritizē mūsu rīcību. Vai arī mums šķiet, ka esam pilnīgi unikāli, un neviens pasaulē necieš tik ļoti, kā mēs. Vai arī pats Dievs padara mūsu dzīvi nepanesamu. Vai zini ko? Tu neesi tik svarīga persona, un punkts.

Tātad mēs nonācām pie secinājuma, ka ikdienas dzīves bezmērķība un neorganizētība var būt bīstama psihei. Kad dzīvojam bezmērķīgi, mūsu prāts atrodas dīkstāvē, nesaņemot nekādus uzdevumus, kas liek tam strādāt.

Es pats piedzīvoju ļoti nepatīkamas emocijas – smagas un skumjas.

Pirmajā reizē tas notika brīdī, kad biju viens pats devies pārgājienā kalnos un, nonācis maršruta augstākajā punktā, lūkojos uz krāšņo skatu, kas pavērās manā priekšā. Stāvot klusumā kalnu virsotnē, it kā būtu izolēts no visas pasaules, es apraudājos un sajutu dīvainu izmisumu. Visi dzīves satraukumi man šķita daudz nopietnāki nekā agrāk – sākot ar parastajām bailēm no vecuma līdz šaubām par to, vai es izslēdzu gaisa kondicionieri, atstājot māju. Es aci pret aci saskāros ar apziņu, cik ierobežotas ir manas iespējas un cik īslaicīga ir mana uzturēšanās šajā pasaulē.

Otrā reize bija, kad tenisa spēles laikā guvu potītes traumu. Man bija jāatceļ visas tikšanās dažu nākamo dienu laikā. Es valkāja ortopēdiskos apavus un staigāja pa māju uz kruķiem.

Uz laiku zaudējis ikdienas pienākumus un ierasto dienas režīmu, palicis vienatnē ar kruķiem, es atkal sajutu to pašu izmisumu. Un tas lika man uzrakstīt šo rakstu.

10 padomi, kas palīdzēs izvairīties no eksistenciālā izmisuma

1. Atrodi sev mērķi. Jebkuru. Ne vienmēr tam jābūt cēlam vai intelektuālam. Lai tas būtu kaut kas, ko tev patīk darīt sev vai citiem. Pievērsies izvēlētajai nodarbei ar maksimālu atdevi un bezkompromisu izlēmību. Ja nepatīk pašreizējais darbs, meklē citas darba iespējas.

Nebaidies uzņemties jaunus projektus, tas izraisa patiesu entuziasmu.

2. Nepieļauj ilgstošu bezdarbību. Plāno savu laiku gudri. Veselam prātam un psihei ļoti svarīga regulāra garīgā darba slodze. Dzīvē nav tālvadības pults, “jāpārslēdz” kanāli pašam. Negulšņā dīvānā bezdarbībā.

3. Koncentrējies uz tām dzīves jomām, kurās patiešām vari paveikt kaut ko noderīgu: attiecības ar laulāto vai partneri, bērnu audzināšana, attiecības ar radiniekiem, darbs, veselīgs dzīvesveids u.c.

4. Katru dienu nosaki sev mērķus un met sev izaicinājumu. Dažreiz ir lietderīgi atrisināt konfliktu, ko daudzus gadus izvairījies darīt. Noderīgi ir pārvarēt sevi, izmēģinot kaut ko jaunu – to, kas tevi biedē.

5. Negaidi garantijas. Zināma nenoteiktība par nākotni ir neizbēgama un normāla.

6. Neatliec visu uz vēlāku laiku. Rīkojies. Esi gatavs pieņemt lēmumus un tos pildīt.

7. Neizolējies no pasaules. Mēģini vismaz vienu reizi dienā ar kādu no sirds komunicēt. Atceries, ka lielākā daļa cilvēku slikti panes vientulību. Parunā ar kādu, atbalsti ar laipnu vārdu un smaidu draugu vai paziņu, kuram ir grūti.

8. Nemoki sevi ar globāliem filozofiskiem jautājumiem, uz kuriem nevar atbildēt vienkārši. Tev nav nepieciešams tieši šobrīd atklāt Visuma noslēpumus. Esi ziņkārīgs un zinātkārs, bet tajā pašā laikā iemācies tikt galā ar nesaprotamo un nenoteiktību.

9. Atgādini sev, ka neesi apstākļu un grūtā likteņa upuris. Tu nevari mainīt visu, bet vari mainīt savu reakciju uz notiekošo.

10. Nedomā, ka viss ar tevi notiekošais ir tieši saistīts ar tavu dzīvi – tas ne vienmēr ir tā. Tu neesi tik svarīga persona globālā mērogā. Pieņem šo faktu.

 

Kā reiz teica viens no eksistenciālisma dibinātājiem, filozofs Žans-Pols Sartrs: “Sākumā dzīve nav apveltīta ar jēgu. Tikai mēs varam piešķirt tai jēgu un radīt sev kādas vērtības.”

SAISTĪTIE RAKSTI

 

Avots: psychologies

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
C vitamīnam nepatīk, ja to cep vai vāra
Kā noteikt savas atmiņas kvalitāti un rūpēties par tās saglabāšanu
Vēstule par rezervēm – Pabrikam, Pavļutam un visiem deputātu kandidātiem, kas domās sevi redz sēžam aizsardzības vai veselības ministra krēslā 1
Otrdien reģistrēts 1881 jauns Covid-19 inficēšanās gadījums, no tiem 803 nevakcinētie
VIDEO. Ukraina palaiž raķešu “viesuļvētru” pret Krievijas spēkiem
Balagāns jau sen bija jāver ciet. Advokāts neizpratnē, kā var sabojāt tik vienkāršu lietu kā pieminekļa nojaukšanu
Septiņu 14.Saeimas deputātu kandidātu vārdi atrodas VDK kartotēkā 64
FOTO. Ap māju iestādīti košumkrūmi, arī augļu kociņi! Kā Iveta piecos mēnešos uzcēla savu sapņu māju
Krievijā “tautas ienaidnieku” raganu medības sasniegušas vēl nebijušus apmērus: vajā gan uzņēmējus, gan radošās inteliģences pārstāvjus 37
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Pirmdien Latvijā reģistrēts 1731 jauns Covid-19 inficēšanās gadījums, no tiem 759 nevakcinētie 4
“Galva strādā, krunku nav, mati aug!” Anitra Tooma par ugunspuķes tējas labo iedarbību 12
Gailenes, baravikas, bekas ne tikai vēderpriekam. Arī veselībai! 1
Ārste: Lēkšana uz galvas ūdenī ir viens no izplatītākajiem mugurkaula traumu iemesliem 6
Pārtikas produktus ar titāna dioksīdu jeb E171 vairs nevarēs laist tirgū 14
Sapļauj kājas, nozāģē pirkstus… Kā izvairīties no “tipiskajām vasaras” traumām? 1
EM: Inčukalnā ir rezervēts pietiekams dabasgāzes apjoms mājsaimniecību vajadzībām 15
FOTO. Kubas ostas pilsētā Matansasā izcēlies katastrofāls ugunsgrēks 15
Arī ceturtdien gaidāma svelme. Līdz cik grādiem iesils gaiss?
Par vairāk nekā divus miljonus eiro piesavināšanos apsūdz bijušo LOK prezidentu un tagadējo LHF valdes locekli
FOTO. Koši, drosmīgi un radoši! Kurš šogad bija stilīgākais “Summer Sound” apmeklētājs?
VIDEO. Lidmašīna nogāžas uz noslogotas maģistrāles Kalifornijā un aizdegas
Iedzīvotājiem atlīdzinās pusi apkures sadārdzinājuma, bet rodas diskusijas par malkas iegādes pierādīšanu
Bunkus slepkavības lietā aizturēts vēl viens cilvēks
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
1792. gada 10. augustā. Asiņaina diena Tilerī pilī
22:00
“Ukraiņu ģenerālštābs par to klusē, bet tas ir apzināti!” Slaidiņš komentē pēdējās 24 stundās notikušo 4
21:40
Vācija, Čehija, Zviedrija
21:00