Foto – Fotolia/nolonely

Eksistenciālās skumjas: pie kā noved mērķu trūkums dzīvē 0

Svētlaimīgā neko nedarīšana parasti nozīmē, ka mēs darām to, ko gribam. Taču, kas notiks ar mūsu psihi, ja mēs patiešām nedarīsim neko, neuzstādīsim nekādus uzdevumus un ne uz ko netieksimies? Un, pats galvenais, kā izkļūt no šī briesmīgā stāvokļa? Atbild psihoterapeits Džons Cilimparis.

VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 90
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Viljams un Keita pagājušajā nedēļā ģimenē piedzīvojuši zaudējumu: tikai tagad tas atklāts publiski 9
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 24
12 stundas

Ja visiem cilvēkiem uz laiku atņemtu viņu ikdienas pienākumus – nepieciešamību doties uz darbu, nodarboties ar sadzīves lietām, rūpēties par bērniem – visa pasaule drīz vien pārvērstos īstā murgā. Lielākā daļa cilvēku iegrimtu uzmācīgās pārdomās par pilnīgi nevajadzīgām tēmām. Viņi novestu sevi līdz neprātam, uzdodot jautājumus, uz kuriem nav atbilžu.

Piemēram, neauglīgus spriedelējumus par dzīvību un nāvi – ka mēs visi dzimstam no kādas tumša un neskaidra tukšuma, un pēc nāves atgriezīsimies tajā. Šīs smagās pārdomas nemainīgi noved pie tā, ka cilvēks sāk uzdot jautājumus, piemēram, “Kas es esmu?” un “Kāpēc es esmu šeit?”, iedzenot sevi intelektuālā strupceļā.

Atbrīvojoties no visiem dzīves mērķiem, cilvēki nonāktu tādā eksistenciālajā tukšumā, ka trauksme vienkārši izsistu viņus no līdzsvara.

Mūsu prāts necieš bezdarbību, uztver to kā reālu sodu.

Pārdzīvojot “eksistenciālās skumjas un izmisumu”, mēs saskaramies ar savu mirstību, neizturamu mūsu eksistences beigu apzināšanos.

Pateicoties tam, mēs saglabājam līdzsvaru un negremdējamies bezgalīgās pārdomās par mūsu īslaicīgo un, iespējams, bezjēdzīgo esamību.

Viena bijusī paciente teica, ka, neraugoties uz trauksmi un depresiju, kas viņu mocīja, viņa bija spiesta domāt par nākotni savu divu bērnu dēļ. Katrs izlaidums, katra futbola spēle, katrs jauns atskaites punkts bērnu dzīvēs lika viņai skatīties nākotnē ar cerību, nevis bailēm.

Jo vecāki mēs kļūstam, jo svarīgāki mums ir bērni un mazbērni. Viņi ļauj mums koncentrēties uz viņu jaunību, nevis uz savu novecošanu. Šai sievietei mātes loma kādu laiku kļuva par dzīves jēgu. Tas viņai palīdzēja turēt sevi rokās un tikt galā ar psiholoģiskām problēmām.

Ja cilvēks ar gadiem turpina dzīvot bezmērķīgi un neorganizēti, visticamāk, viņš domās arvien vairāk pievērsīsies pagātnei. Viņu mocīs uzmācīgas domas par pagātnes kļūdām, zaudējumiem, neveiksmīgiem lēmumiem. Eksistenciālais izmisums piezogas nepamanīti un liek mums pastāvīgi analizēt pagātni, lai gan tas mums neko nedod.

Pilnīga iegrimšana sevī

Visu pārņemošais izmisums var novest cilvēku pie solipsisma – pilnīgas iegrimšanas sevī, savās vēlmēs, bailēs un pārdzīvojumos. Viņam rodas nepamatots uzskats, ka viņa “es” ir vienīgais patiesības mērs. Tas ir neadekvāts, egoisma sagrozīts priekšstats par realitāti.

Nenoteiktība, kontroles trūkums un neparedzamība ir vienkārši neizturami cilvēkam, kurš pilnībā iegrimis sevī. Egocentriskais prāts bieži ir naidīgs pret visu jauno, un izkāpšana no komforta zonas kļūst gandrīz neiespējama.

Svarīgi atcerēties, ka mūs biedē nevis nākotne, bet mūsu nespēja to kontrolēt. Iegrimstot sevī, mēs nonākam bezgalīgā neirotisko pārdzīvojumu par nākotni karuselī, kas izraisa pastāvīgu trauksmi.

Iegrimstot sevī, mēs sākam pārspīlēt savu nozīmi.

Sāk šķist, ka mūsu personīgās problēmas ir daudz svarīgākas par pārējo planētas iedzīvotāju problēmām, un tāpēc visi apkārtējie nepārtraukti vēro mūs un kritizē mūsu rīcību. Vai arī mums šķiet, ka esam pilnīgi unikāli, un neviens pasaulē necieš tik ļoti, kā mēs. Vai arī pats Dievs padara mūsu dzīvi nepanesamu. Vai zini ko? Tu neesi tik svarīga persona, un punkts.

Tātad mēs nonācām pie secinājuma, ka ikdienas dzīves bezmērķība un neorganizētība var būt bīstama psihei. Kad dzīvojam bezmērķīgi, mūsu prāts atrodas dīkstāvē, nesaņemot nekādus uzdevumus, kas liek tam strādāt.

Es pats piedzīvoju ļoti nepatīkamas emocijas – smagas un skumjas.

Pirmajā reizē tas notika brīdī, kad biju viens pats devies pārgājienā kalnos un, nonācis maršruta augstākajā punktā, lūkojos uz krāšņo skatu, kas pavērās manā priekšā. Stāvot klusumā kalnu virsotnē, it kā būtu izolēts no visas pasaules, es apraudājos un sajutu dīvainu izmisumu. Visi dzīves satraukumi man šķita daudz nopietnāki nekā agrāk – sākot ar parastajām bailēm no vecuma līdz šaubām par to, vai es izslēdzu gaisa kondicionieri, atstājot māju. Es aci pret aci saskāros ar apziņu, cik ierobežotas ir manas iespējas un cik īslaicīga ir mana uzturēšanās šajā pasaulē.

Otrā reize bija, kad tenisa spēles laikā guvu potītes traumu. Man bija jāatceļ visas tikšanās dažu nākamo dienu laikā. Es valkāja ortopēdiskos apavus un staigāja pa māju uz kruķiem.

Uz laiku zaudējis ikdienas pienākumus un ierasto dienas režīmu, palicis vienatnē ar kruķiem, es atkal sajutu to pašu izmisumu. Un tas lika man uzrakstīt šo rakstu.

10 padomi, kas palīdzēs izvairīties no eksistenciālā izmisuma

1. Atrodi sev mērķi. Jebkuru. Ne vienmēr tam jābūt cēlam vai intelektuālam. Lai tas būtu kaut kas, ko tev patīk darīt sev vai citiem. Pievērsies izvēlētajai nodarbei ar maksimālu atdevi un bezkompromisu izlēmību. Ja nepatīk pašreizējais darbs, meklē citas darba iespējas.

Nebaidies uzņemties jaunus projektus, tas izraisa patiesu entuziasmu.

2. Nepieļauj ilgstošu bezdarbību. Plāno savu laiku gudri. Veselam prātam un psihei ļoti svarīga regulāra garīgā darba slodze. Dzīvē nav tālvadības pults, “jāpārslēdz” kanāli pašam. Negulšņā dīvānā bezdarbībā.

3. Koncentrējies uz tām dzīves jomām, kurās patiešām vari paveikt kaut ko noderīgu: attiecības ar laulāto vai partneri, bērnu audzināšana, attiecības ar radiniekiem, darbs, veselīgs dzīvesveids u.c.

4. Katru dienu nosaki sev mērķus un met sev izaicinājumu. Dažreiz ir lietderīgi atrisināt konfliktu, ko daudzus gadus izvairījies darīt. Noderīgi ir pārvarēt sevi, izmēģinot kaut ko jaunu – to, kas tevi biedē.

5. Negaidi garantijas. Zināma nenoteiktība par nākotni ir neizbēgama un normāla.

6. Neatliec visu uz vēlāku laiku. Rīkojies. Esi gatavs pieņemt lēmumus un tos pildīt.

7. Neizolējies no pasaules. Mēģini vismaz vienu reizi dienā ar kādu no sirds komunicēt. Atceries, ka lielākā daļa cilvēku slikti panes vientulību. Parunā ar kādu, atbalsti ar laipnu vārdu un smaidu draugu vai paziņu, kuram ir grūti.

8. Nemoki sevi ar globāliem filozofiskiem jautājumiem, uz kuriem nevar atbildēt vienkārši. Tev nav nepieciešams tieši šobrīd atklāt Visuma noslēpumus. Esi ziņkārīgs un zinātkārs, bet tajā pašā laikā iemācies tikt galā ar nesaprotamo un nenoteiktību.

9. Atgādini sev, ka neesi apstākļu un grūtā likteņa upuris. Tu nevari mainīt visu, bet vari mainīt savu reakciju uz notiekošo.

Saistītie raksti

10. Nedomā, ka viss ar tevi notiekošais ir tieši saistīts ar tavu dzīvi – tas ne vienmēr ir tā. Tu neesi tik svarīga persona globālā mērogā. Pieņem šo faktu.

 

Kā reiz teica viens no eksistenciālisma dibinātājiem, filozofs Žans-Pols Sartrs: “Sākumā dzīve nav apveltīta ar jēgu. Tikai mēs varam piešķirt tai jēgu un radīt sev kādas vērtības.”

 

Avots: psychologies

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, cik Covid-19 gadījumi atklāti Rīgā, Daugavpilī un citviet Latvijā 2
6 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā pētīs iedzīvotāju imunitāti pret Covid-19 5
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ceturtdien Latvijā atklāti 637 Covid-19 gadījumi, divi sasirgušie miruši 5
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Bez maskas uz veikalu? Diviem vīriešiem Tukumā tagad jāatbild likuma priekšā 12
11 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 90
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Viljams un Keita pagājušajā nedēļā ģimenē piedzīvojuši zaudējumu: tikai tagad tas atklāts publiski 9
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 24
12 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Sandris netīšām avārijā apskādē pašvaldības ūdens hidrantu, bet nesaprot, kāpēc OCTA prasa pašam atmaksāt tūkstošiem eiro 18
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Drosmīgs dekoltē! Latviešu aktrise Maija Doveika svinīgā ceremonijā pārsteidz ar savu kleitu 11
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Trijās no 12 “stingro ierobežojumu” pašvaldībām krities Covid-19 saslimstības līmenis
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lietuvā sasniegts Covid-19 jaunatklāto gadījumu rekords; Igaunijā – 370 saslimušo
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 pandēmija visnegatīvāk ietekmējusi grūtnieču, HIV pacientu un vardarbībā cietušu sieviešu seksuālo veselību
15 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Covid-19 kā visīstākais Grinčs. Kā Ziemassvētkus svinēs citās Eiropas valstīs?
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vācijā inficēšanās gadījumu skaits ar jauno koronavīrusu pārsniedzis miljonu
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šodien Covid-19 izplatības dēļ 12 pašvaldībās spēkā stājas stingrāki ierobežojumi
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ulberte: Darbu nelegāli turpina lielākā daļa skaistumkopšanas nozarē strādājošo
4 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Nespēlēsim loteriju ar savu veselību un dzīvību!” Kariņš aicina sabiedrību sargāt sevi
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā pētīs iedzīvotāju imunitāti pret Covid-19 5
7 stundas
AK
Aija Kaukule
Stāsti
“Politkorektuma terors ir postošs.” Saruna ar Alvi Hermani 9
Intervija 10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 24
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rakstniece Nora Ikstena vīlusies Latvijas valdībā: es maksāju nodokļus, maksāju tā, ka drīz būšu bez ādas, tāpat kā mēs visi šai valstī 35
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Nerimst strīdi par troņa mantošanu. Princis Endrjū nokaitināts: “Princis Čārlzs nekad nekļūs par labu karali!” 2
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policija Saldus apkārtnē meklē vīrieti, kuram būtu jāatrodas apcietinājumā
5 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Valkāt maskas un nesarokoties aicināja jau pirms 100 gadiem. Kas bija postošā Spāņu gripa? 3
18 stundas
IA
Ieva Alberte
Veselam
“Mēs neredzam tam beigas.” Infektoloģe pieļauj, ka distancēsimies maskās vēl divus gadus 34
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. 20+ radošas idejas adventes vainagiem: no tradicionāliem līdz ļoti oriģināliem
12 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai var izveseļoties, ja Covid-19 pacients bijis pieslēgts pie mākslīgās elpināšanas aparāta? Atbild Fūrmanis 9
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. VIDEO. “Instagramīgākā” pilsētā Latvijā? Ogrē ierodas krāšņa Ziemassvētku kariete 6
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izdosies pat iesācējiem virtuvē: mājās gatavoti čebureki!
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
VID pieķer shēmotāju trijotni – valdes priekšsēdētāju, valdes locekli un grāmatvedi. Kādā jomā uzņēmums darbojies? 9
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai populārais TV šovs ir “feiks”? “Ekstrasensu cīņu” vadītājs Safornovs pieķerts krāpniecībā – pārdevis dalībniekiem uzvaras 7
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 28. novembra līdz 4. decembrim: kādas vēlmes piepildīsies
10 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Nespēlēsim loteriju ar savu veselību un dzīvību!” Kariņš aicina sabiedrību sargāt sevi
23:38
LE
LETA/AFP
Ziņas
Beļģijā no 1.decembra pircējiem durvis atkal vērs veikali
23:05
LE
LETA
Ziņas
Tiesa noraidījusi pēdējos Trampa centienus apstrīdēt vēlēšanu iznākumu
22:41