Foto – Shutterstock.com

Vēlos vienu, rīkojos pretēji. Kāpēc rīkojamies ačgārni, ne atbilstoši patiesajām vēlmēm 0

Raksta autore: eksistenciālā psihoterapeite Antra Sloka-Jakovļeva

VIDEO. Donalda Trampa teiktais piesaistījis plašu uzmanību: eksperti to nosauc par rupju demences pazīmi
VIDEO. Mamikins atkal izceļas: Jā, karš Baltijā būs! Krievija to negribēja, krieviem nepatīk karot, bet tam gatavojas pati Baltija 81
Viedoklis
Armands Puče par filmu, ko Valsts drošības dienests “Splendid Palace” aizliedza rādīt: Pamatšķiras podiņš ar sarkano vāciņu
Lasīt citas ziņas

Kad domas un jūtas nesakrīt ar to, ka rīkojies

Vai esat pamanījis, ka ikdienā nereti tavi nodomi paliek nerealizēti vai pēkšņi maina savu izpausmi pa simt astoņdesmit grādiem. Piemēram, gribat tikt pie slaida vidukļa, bet ēdat vienu bulciņu aiz otras. Brīvdienās esi nodomājis “izvest sevi” svaigā gaisā, bet svētdienas vakarā attopaties, ka laiks pavadīts pie datora kastes vai dīvānā, skatoties seriālus. Un vēl – ej uz veikalu pēc sāls, bet sakrauj pilnu grozu produktu, un sāli aizmirsti. Darbu starplaikos pagatavo sev kafiju, taču atceries par to, kad tā jau ir auksta.

CITI ŠOBRĪD LASA

It kā sīkumi, taču ikdienā caur tiem tu vari pamanīt savas attiecības ar sevi. Un attiecības ir neizbēgamas, tās vienkārši ir – kā laiks, kā gaiss, kā zeme un debesis. Tās ir klāt esošas tev arī tad, kad esi viens. Tu pastāvīgi esi attiecībās. Cik to tu pamani, pievērs tam uzmanību un veido ir atkarīgs no tavas gribas būt ar sevi veselīgās, saskanīgās, patiesās attiecībās.

Kamēr neapstāsies, neieklausīsies un nepavērosi kā izturies pret sevi, kā pierunā, apmāni, kā izvairies no savām jūtām, tikmēr līdzīgas situācijas viena aiz otras ierauj tevi trauksmainajā dzīves mutulī. Un labi, ja attapies, pirms tavs ķermenis ir devis slimības signālus, ka esi apmaldījies, un kaut kas īsti nav ar tavām attiecībām kārtība.

Ja esi vērīgs, tad vari ieraudzīt, cik neparastus paradoksus veido arī savstarpējās attiecībās.

Vidusskolā mācoties, novēroju kādu meiteni ar puisi, kuri nepārtraukti izrādīja viens otram savu uzmanību diezgan netīkamā veidā. Viņa saplēsa viņam grāmatu. Viņš uzlēja kefīru uz viņas sola. Viņa viņu kritizēja, izteica skaļas piezīmes. Viņš noslēpa viņas dienasgrāmatu. Pēc vidusskolas viņi aprecējas. Un, iespējams, vēl šodien dzīvo laimīgi.

Vīrietis patīk, bet es aizgriežu galvu

Taču ne vienmēr otrs var nolasīt mūsu domas un jūtas, kas slēpjas aiz mūsu ačgārnās rīcības. Un ne vienmēr mēs šis dīvainās rīcības pamanām, aiz kurām slēpjas mūsu patiesās vēlmes. Piemēram, jauna sieviete vēlas veidot attiecības, taču tiklīdz ierauga vīrieti, kurš viņai simpatizē, tā griež galvu uz otru pusi un, no tā ko jūt, ir gatava bēgt vai zemē ielīst. Atpazīstot savu ačgārno rīcību, rodas iespēja ieraudzīt savu patieso vēlmi, kuru, nezin kāpēc, tik grūti ir nosaukt vārdā.

Piemēram, viņa ir daudz un cītīgi mācījusies, vēlēdamās veidot skaistāku un labāku pasauli sev apkārt. Viņa ir kļuvusi par liela kolektīva vadītāju, tai pašā laikā viņa nemitīgi ir neapmierināta ar saviem darbiniekiem, un nespēj veidot draudzīgas un ilglaicīgas attiecības. Kāda tad ir viņas patiesi dziļā vēlēšanās?

Un te vēl viena nereti sastopama situācija. Viņa gaida savu mīļoto, pagatavo vakariņas no visas sirds, un vēlas būt samīļota un uzklausīta. Viņš pārnāk noguris un runā tik par darbu. Viņa klusē, nesaka viņam savu vēlmi, un aiziet otrā istabā.

Viņš ļoti mīl savu sievu un ģimeni, viņš vienmēr to ir gribējis, bet ļoti daudz laika pavada darbā, un retās kopā būšanas ar tuvajiem vienmēr beidzas ar asiem strīdiem.

Viņa ļoti grib tuvas attiecības, savstarpēji atklātas un uzticīgas, taču nevēlas vai nespēj dalīties savos emocionālajos pieredzes pārdzīvojumos.

Kāpēc tas tā nereti notiek? Gribi būt patiess un tāds kāds savā būtībā esi, un atkal, un atkal kaut ko noklusē un nepasaki līdz galam, vai tas, ko pasaki, ir “galīgi garām”.

Tavas attiecibas ar citiem spoguļo tavas attiecības ar sevi.

Attiecības ir kā dzīvības ūdens. Otrs ir nepieciešams, lai attīstītos, lai bagātinātos, lai pilnveidotos. lai augtu, lai radītu. Tieši attiecībās mēs varam izzināt un ieraudzīt sevi, apzināties un mainīties.

Liekas, ka tas neciešamais ir otrs

Kamēr tu neesi sapratis, apzinājies savas emocijas un jūtas, pieņēmis, ka tās pats radi, un vari tās arī ietekmēt, tikmēr arī maldies un izjūti neapmierinātību, bailes vai vilšanos attiecībās ar citiem. Piemēram, tu ieraugi konkrētu cilvēku, un pamani, ka paliec saspringts, satraukts vai apmulsis. Tu nepievērs uzmanību savām jūtām, bet parasti nodomā – viņš ir tāds netīkams, neciešams, par viņu jau daudzi tā runā. Tu centies viņam to norādīt vai izvairies no patiesas satikšanās ar konkrēto cilvēku. Un nepadomā, ka pats esi tikko radījis šo netīkamo attieksmi un situāciju.

Katra situācija, kurā novibrē tava iekšēja miera līmenis uz apmierinātības vai neapmierinātības pusi dod iespēju tev izzināt savu jūtu, instinktu, vēlmju un pieredzes pasauli daudz plašāk un dziļāk.

Jo vairāk nebēdz no savām jūtām un sāc tās iepazīt, jo vairāk atklāj savu iekšējo pasauli un savas iespējas.

Mums katram ir savas sirds zināšanas, ar kurām ierodamies jau šajā pasaule. Zināšanas, lai spētu mīlēt un būt mīlētiem, lai prastu gūt sirds mieru un justos laimīgi ar sevi un attiecībās. Šīm sirds gudrībām mums ir vienkārši jāatveras, jāatceras un jāmācās tās ikdienā izmantot.

Šobrīd ir iespēja pievienoties eksistenciālās psihoterapeites Antras Slokas-Jakovļevas dadītai “Dzīves pieredzes gruapi”.

“Grupa ir maza attiecību pasaule, kurā neizbēgami atdarinām jau iemācītos un ierastos attiecību modeļus. Piedaloties dzīves pieredzes grupā mēs bagātinām savu attiecību pieredzi un paplašinām redzējumu. Kopā esot ir iespējams vairāk apzināties savus saskarsmes ieradumus un tos mainīt.

Dzīves pieredzes grupas darbā tiek integrēta individuāla pieeja katram dalībniekam, grupas darbs “šeit un tagad”, ķermeņa kustības un biodanza metodika. Dalībniekiem tiek piedāvāts iepazīt, apzināties un pilnveidot savas personības attīstības virzības kvalitātes,” raksta grupas vadītāja.

Grupā ir iespējas: vairāk apzināties un izpaust savas jūtas, emocijas, domas un vēlmes; justies brīvi, saskaņā ar sevi un harmonijā ar citiem; patiesi dalīties, dot un saņemt to, ko redzam, dzirdam un jūtam; apzināties, uzdrošināties un atvērties jaunajam attiecībās.

Grupas norise : no 13. oktobra līdz 13. aprīlim. Septiņus mēnešus, divas sestdienas mēnesī. Vairāk informācijas:  antrasprakse.lv

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
“Mums bieži šķiet, ka imunitāte darbojas kā viens atsevišķs orgāns,” ārsts skaidro, kā vīrusu laikā stiprināt organismu
TV24
Līga Kozlovska par izmaiņām paliatīvās aprūpes saņemšanas kārtībā
Veselam
8 “nedarīt”, kas palīdzēs uzlabot tavu dzīvi
Veselam
Kad nepieciešamas kompresijas zeķes – pusgarās, garās zeķes vai zeķbikses?
VIDEO. Donalda Trampa teiktais piesaistījis plašu uzmanību: eksperti to nosauc par rupju demences pazīmi
VIDEO. Mamikins atkal izceļas: Jā, karš Baltijā būs! Krievija to negribēja, krieviem nepatīk karot, bet tam gatavojas pati Baltija
Viedoklis
Armands Puče par filmu, ko Valsts drošības dienests “Splendid Palace” aizliedza rādīt: Pamatšķiras podiņš ar sarkano vāciņu
TV24
Einars Repše: “Šobrīd ir pilnīga skaidrība, ka karš būs. Diemžēl arī Latvijā, ja nesakaus Putinu tūlīt kaujas laukā”
“Ieradusies uzņemšanā, jo tā kā reibstot galva un mūzika skan galvā” – kāda ārsta stāsts par pacientes sūdzībām
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Lāzeris intīmu problēmu risināšanai
Notiks bezmaksas mērījumu dienas sievietes sirds veselības profilaksei
Kā pareizi skalot kaklu, un kad tas var palīdzēt
Veselam
Ledus graušana, mēles pīrsingi, regulāras uzkodas un vēl 12 zobiem kaitējoši ieradumi
Centrālā laboratorija: 7 iedzīvotāju aktuālākie jautājumi, lai apmeklētu laboratoriju
“Vetimpex”, izvēršot darbību, maina nosaukumu uz “NovusVet Latvija”
Miega slimības un pieejamie izmeklējumi
Starptautiski sertificēta augstā apkalpošanas kvalitāte “Mēness aptiekā”
Mēness aptieka: Ziemā galvenie jautājumi farmaceitam – kā nesaslimt, pazemināt temperatūru un dziedēt traumas
Kādas kaites var atnest mājās bērnudārznieks, un kā rīkoties?
Mēness aptieka: Vairāk nekā 70% Latvijas iedzīvotāju pēdējā pusgadā izjutuši atmiņas traucējumus
Cilvēki vienmēr nāks uz aptieku pēc padoma, atbalsta un arī mierinājuma
10 padomi, lai ikdienas gaitām netraucē uzpūties vēders
Mēness aptieka: Sala laikā zāles, uztura bagātinātājus un kosmētiku nevajadzētu atstāt automašīnā vai nekurinātās telpās
Plāksteri – ne tikai uz brūces jeb ceļvedis pareizai plāksteru lietošanai
Veselam
Sagatavoties pārsteigumiem, izbaudīt sabiedrību un nepārēsties jeb 9 speciālistes ieteikumi pirms gadu mijas
Mēness aptieka: Piektā daļa Latvijas iedzīvotāju decembrī paši cep piparkūkas, vairums pērk gatavas
10 atgādinājumi par ziemas aptieciņai noderīgo
Mēness aptieka: Dāvināt veselībai noderīgo ir populāri
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Carnikavā
VCA vairāk nekā par trešdaļu pieaudzis pieprasījums pēc neirologa konsultācijām
“Veselības centru apvienība” rezidentu programmā sešos gados uzņēmusi gandrīz 50 jaunos ārstus
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Veselam
Augi uz lāvas pirtī. Galvgalī liekam vīgriezes, jasmīnus, lavandas!
Populārās sausajās brokastīs atrod vielu, kas veicina neauglību. Droši ir tikai bioloģiskie produkti?
Veselam
Bīstamais insults: Laikam ir visbūtiskākā nozīme – simptomi jāzina ikvienam
Veselam
TOP 5 bīstami mīti par lieko svaru: tas rada liekos kilogramus, nevis palīdz no tiem atbrīvoties!
Veselam
“Diemžēl nepasargā pat prezervatīvs…” Kas ir dzemdes kakla priekšvēža slimība un kā to uzveikt?
TESTS: Tas, kā tu parasti sēdi, atklāj daudz par tavu personību
Krievijas aktīvistam Oļegam Orlovam piespriests divarpus gadu cietumsods, jo viņš atļāvies nosodīt Krievijas iebrukumu Ukrainā
Izskan ziņas, ka nodokļu atmaksas par ārstniecības un izglītības izdevumiem Latvijā vēlas atcelt. Vai tiešām?
“LMT Interneta sargs” pērn novērsis 41,9 miljonus kberapdraudējumu. Krāpnieki aktīvi izmanto “Spotify”, “Adobe”, “Euronews” un citu zīmolu lietotnes
Kokteilis
FOTO. Ieskats modes pasaules aizkulisēs: 7 modernākie pavasara nagu dizaini, kas noteikti jāizmēģina
“Ieradusies uzņemšanā, jo tā kā reibstot galva un mūzika skan galvā” – kāda ārsta stāsts par pacientes sūdzībām
Kokteilis
VIDEO. Dons piedzīvojis krasas pārvērtības uzlabotajā un humora pilnajā Eirovīzijas priekšnesumā, kas pāršalcis soctīklus
VIDEO. Mamikins atkal izceļas: Jā, karš Baltijā būs! Krievija to negribēja, krieviem nepatīk karot, bet tam gatavojas pati Baltija
Veselam
Apinis: Nepieciešamība samazināt svaru ir vismaz pusei Latvijas iedzīvotāju. Cik daudz soļu jāmēro katru dienu, lai zaudētu svaru?
Zudušo seksuālo iekāri meklējot. Kāpēc tā zūd pat jauniem cilvēkiem
Veselam
Ķiploka un sīpola radinieks – laksis. Ieteikumi no tautas dziedniecības pūra
Veselam
TOP 10 kļūdas, kas traucē nomest lieko svaru: izlabo tās un pēc mēneša – pirmie rezultāti
VIDEO. “X” piedāvā jaunu “atrakciju” – pārbaudi, vai ar tavām plaušām viss kārtībā!
Veselam
Ēdot regulāri, retāk pārēdīsies. 7 prāta triki slaidākam viduklim
Veselam
5 “trūkumi”, kas dara tevi pievilcīgu
TV24
Ginekoloģe dalās ar pieredzi par suņa klātbūtni ārsta praksē: “Suns sagādā priecīgas emocijas un novērš to pirmo stresu”
VIDEO. Sieviete pārsteidz soctīklotājus, atklājot, ka viņai ir alerģija no ūdens. Kā viņa mazgājas?
Datori vai grāmatas? Modernās tehnoloģijas – tas ir labi, bet kam tagad sāk pieslieties zinātnieki?
Kokteilis
FOTO. Ieskats modes pasaules aizkulisēs: 7 modernākie pavasara nagu dizaini, kas noteikti jāizmēģina
14:20
“LMT Interneta sargs” pērn novērsis 41,9 miljonus kberapdraudējumu. Krāpnieki aktīvi izmanto “Spotify”, “Adobe”, “Euronews” un citu zīmolu lietotnes
14:04
VIDEO. Atklājums Uzvaras parkā – sīkums, bet patīkami
13:50