Foto: Shutterstock

Ērču un citu kukaiņu skaits pieaug… Daži ieteikumi, kā pasargāt sevi un bērnus no šiem bīstamajiem bezmugurkaulniekiem 0

Siltais laiks beidzot ir klāt. Meži kļūst zaļi, pļavas zied, un cilvēki steidz izmantot katru brīvo brīdi, lai pavadītu laiku dabā – pastaigās, piknikos, izbraucienos ar bērniem vai suņiem. Taču līdz ar šo dabas atmodu atdzīvojas arī kāds pavisam nemanāms, bet bīstams iemītnieks – ērce.

Reklāma
Reklāma
Jā, cilvēki tiešām šo pērk! 20 dīvainas lietas, kuras pārsteidzoši daudzi vēlas savā īpašumā
7 lietas, ko nedrīkst ņemt mājās, ja esi tās atradis: tās sola biedējošas nelaimes un lāstus 18
Viņa gaidīja bērniņu… Traģiski aprāvusies jaunas latvietes dzīvība svešumā – ģimene lūdz palīdzību
Lasīt citas ziņas

ASV veselības iestādes brīdina, ka pēdējos gados ērču, odu un blusu pārnesto slimību gadījumu skaits ir strauji pieaudzis. Un lai gan Latvijā šie dati var atšķirties, bet tendence ir līdzīga – ērces kļūst aktīvākas, to izplatība palielinās, un kodumi var radīt nopietnas sekas, tai skaitā Laima slimību vai ērču encefalītu, vēsta Mercy Care.

Ērcēm patīk tumšas, mitras vietas – tās bieži sastopamas mežmalās, gar takām, zālājos un pat pilsētas parkos. Mēs bieži vien nemaz nepamanām, cik viegli tās var pieķerties pie drēbēm vai ādas, jo tās ir sīkas, klusas un nemanāmas. Bērni, kas rotaļājas lapu kaudzēs vai skrien gar mežmalu, ir īpaši pakļauti riskam. Taču arī pieaugušie un mājdzīvnieki nav pasargāti – ērces nav izvēlīgas un izmantos jebkuru iespēju pieķerties.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par laimi, profilakse nav sarežģīta. Viss sākas ar apzinātu attieksmi pret savu un ģimenes drošību. Vienkāršas izvēles, piemēram, apģērbs, kas nosedz lielāko daļu ķermeņa, vai kvalitatīvs pret ērču līdzeklis ar piemērotu DEET koncentrāciju, var ievērojami mazināt risku. Bērniem piemērotāki ir maigāki līdzekļi, un to lietošanu vienmēr vajadzētu uzraudzīt. Nav jāatsakās no rotaļām ārā, taču vietām, kur uzkrājas mitrums un veidojas ēna, piemēram, sen negrābtas lapu kaudzes.

Viena no būtiskākajām darbībām ir sevis un bērnu pārbaude pēc atgriešanās mājās. Ērces bieži vien tiek pamanītas pārāk vēlu – tikai tad, kad tās jau piesūkušās un infekcija var būt nodota. Regulāra pārbaude pēc pastaigas var būtiski samazināt inficēšanās risku. Nevajadzētu aizmirst arī par četrkājainajiem draugiem – suņi un kaķi, kas brīvi pārvietojas ārpus mājas, ir viegls mērķis ērcēm, tāpēc svarīgi atcerēties arī par dzīvniekiem paredzētiem atbaidīšanas līdzekļiem.

Un ja nu ērce tomēr tiek atrasta, galvenais ir saglabāt mieru. Ar pincetes palīdzību to iespējams uzmanīgi noņemt, velkot taisnā virzienā, negriežot un nesaspiežot tās ķermeni. Pēc tam koduma vieta rūpīgi jādezinficē, bet apģērbs jāmazgā karstā ūdenī, lai iznīcinātu jebkādas iespējamās pārnēsātās ērces.

Nav jābaidās no vasaras – vienkārši jābūt uzmanīgiem. Dabā pavadītais laiks var būt neaizmirstams un veselīgs, ja vien neaizmirstam rūpēties par savu drošību. Ērces mūs nepārsteigs, ja būsim tam gatavi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.