Foto: pixabay.com

“Facebook” tumšā puse – kā atpazīt bīstamus “draugus” 0

Uzziniet, kā atpazīt tīmeklī “tumšus” cilvēkus, un jo ātrāk, jo labāk.

Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes
Krievijas mērķis esot karā vājināt Ukrainas industriālo ekonomiku, lai tā vairāk līdzinātos kādai no Baltijas valstīm 161
VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
Lasīt citas ziņas

Draugs vai ienaidnieks?

Jūs esat iepazinies ar valdzinošu svešinieci, ko satikāt kādā saviesīgā pasākumā, ko rīkoja jūsu kopīgs paziņa. Nākamajā rītā jūs sociālajā tīklā “Facebook” saņemat no viņas lūgumu pievienot viņu jūsu draugu sarakstam. Atminoties patīkamo sarunu iepriekšējā vakarā, jūs, ilgi nedomādams, ātri nospiežat “Apstiprināt”. Viņa taču šķita visnotaļ jauka.

CITI ŠOBRĪD LASA
Ko jūs tikko izdarījāt? Piešķīrāt praktiski nepazīstamam cilvēkam tiesības sīki izpētīt jūsu privāto dzīvi un uzzināt daudz personiskas informācijas.

Lielākoties draudzības uzaicinājuma apstiprināšana ne ar ko nedraud, jo vairums cilvēku izmanto “Facebook” kā nevainīgu līdzekli, lai internetā uzturētu attiecības, kas ir izveidotas reālajā dzīvē. Tomēr dažreiz jūsu spontānais lēmums ielikt svešiniekam rokā atslēgas uz jūsu virtuālo pasauli var izrādīties liela kļūda.

Tumšās personības tīklā “Facebook”

Uzsākot jaunu draudzību, otra cilvēka rakstura īpašībām ir liela nozīme. Jūs noteikti nevēlēsieties, lai jūsu jaunajam draugam vai draudzenei piemistu personības iezīmes, kas ir raksturīgas t.s. tumšajai triādei, ko veido psihopātija, makjavellisms un narcisisms*. Bet vai tās ir iespējams nešaubīgi atpazīt tiešsaistē? Pamatojoties uz dažiem pētījumiem (un ņemot talkā veselo saprātu), atbilde ir “jā”, tomēr dažas no šīm iezīmēm izpaužas uzkrītošāk nekā citas.

Pētījumā “Secinājumi par tumšo triādi, balstoties uz “Facebok” kontiem”(1) tika konstatēts, ka atpazīt narcisismu šī tīkla kontos ir vieglāk nekā psihopātiju un makjavellismu.

Citā pētījumā (2) secināts, ka katrs no trim tumšo personību tipiem tīmeklī uzvedas citādāk. Piemēram, makjavellistiskas personības pievērš daudz lielāku uzmanību paštēla veidošanai tīklā “Facebook” un vairāk nododas pašslavināšanai.

Daži no “tumšajiem” var būt arī bīstami. Pētījumos atklāta tieša sakarība starp uzvedību sociālajos tīklos un vardarbību.

Partnera “Facebook” konta pētīšana – gan svētība, gan lāsts

Tīkls “Facebook” dod greizsirdīgiem partneriem iespēju sekot savas otrās pusītes gaitām, un līdz ar to vietne, kas tika radīta, lai sekmētu pozitīvas attiecības, tiek pārvērsta par ieroci.

Tomēr regulārai sava mīļotā cilvēka “Facebook” konta caurlūkošanai var būt arī pozitīvas sekas – ikviens jutīsies pacilāts, ieraugot, ka partneris savā kontā ir oficiāli atzinis jūsu attiecības, bieži piemin jūs savos ierakstos un publicē kopīgus foto. Jūsu attiecībām tas noteikti nāks par labu.

Citi psiholoģijas eksperti savā pētījumā (3) norāda, ka stratēģijas, kas tiek izmantotas partnera noturēšanai tīklā “Facebook”, līdzīgi kā stratēģijas, kas šim mērķim tiek izmantotas reālajā dzīvē, liecina par paaugstinātiem vardarbības draudiem, jo abos gadījumos galvenais motīvs ir greizsirdība.

Taču sava partnera “Facebook” konta regulāra aplūkošana ir plaši izplatīta parādība virtuālajā vidē, tāpēc, balstoties tikai uz šo faktu, nevar apgalvot, ka tas noteikti novedīs pie psiholoģiskas vai fiziskas agresijas.

Interneta randiņi – ar ko tas draud

Ja attiecības, kas izveidotas pēc iepazīšanās internetā, beidzas neveiksmīgi, pastāv iespēja, ka atraidītais cilvēks nespēs tik vienkārši samierināties ar notikušo. Pētījumā par interneta randiņiem (4) noskaidrots, ka dažkārt pamestais vai atraidītais sāk vajāt savu bijušo vai iedomāto iecerēto, publicējot rupjus komentārus vai draudus, kā arī atklātas fotogrāfijas.

Pētnieki norāda, ka jauno tehnoloģiju laikmetā vardarbīgam indivīdam ir daudz iespēju kontrolēt un pazemot savu partneri internetā, nevis klātienē.

Tomēr cilvēki, kas dod vaļu rokām reālajā dzīvē, biežāk ķeras pie vardarbības arī internetā.

Psihologus uztrauc arī fakts, ka pastāvīga atrašanās tiešsaistē, kas mūsdienās ir tik plaši izplatīta, apdraud personības individualitāti un nostiprina uzskatu, ka visiem visu laiku jābūt lietas kursā par to, ko katrs dara.

Izvēlieties draugus ar apdomu

Ko mēs ar to gribējām jums pateikt? Nesteidzieties slēgt savu “Facebook” kontu! Drošai komunikācijai tīmeklī vajadzīga nevis paranoja, bet apdoms. Rūpīgi apsveriet, ar kādu informāciju dalīties, kādus ierakstus publicēt un ar kuriem cilvēkiem draudzēties.

***
Zemsvītras piezīmes:

* Tumšā triāde ir psiholoģijas termins, ar kuru apzīmē trīs negatīvas personības iezīmes – psihopātiju, makjavellismu (kas parasti izpaužas kā amorāla manipulēšana ar citiem, melošana un pašlabuma gūšana) un narcisismu.

 

SAISTĪTIE RAKSTI

(1) Randy J. Vander Molen, Seth Kaplan, Ellim Choi, and Diego Montoya, “Judgments of the Dark Triad based on Facebook profiles,” Journal of Research in Personality 73, 2018, 150-163.
(2) L. Abell and G. Brewer, “Machiavellianism, Self-monitoring, Self-promotion and Relational Aggression on Facebook,” Computers in Human Behavior Vol. 36, 2014, 258-262.
(3) Meagan J. Brem, Laura C. Spiller, Michael A. Vandehey, “Online Mate-Retention Tactics on Facebook Are Associated With Relationship Aggression,” Journal of Interpersonal Violence 30, No. 16, 2014, 2831–2850.
(4) Erika Borrajo, Manuel Gamez-Guadix, Noemi Pereda, and Esther Calvete, “The development and validation of the cyber dating abuse questionnaire among young couples,” Computers in Human Behavior Vol. 48, 2015, 358-365.

Avots: psychologytoday

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Agrāk man vannasistabā dzīvoja sliekas!” Anitra Tooma pastāsta, kāpēc mājoklī vajadzētu turēt šos “mājdzīvniekus”
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
8 noderīgi padomi, kā izdzīvot pārgājienā tveicīgā laikā 5
Utis nešķiro mantisko stāvokli – no mazā asinssūcēja cieš miljoniem cilvēku 2
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes
Krievijas mērķis esot karā vājināt Ukrainas industriālo ekonomiku, lai tā vairāk līdzinātos kādai no Baltijas valstīm 161
VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
Zvejnieks: “tāda mērvienība malkai kā beramkubs – tas parādījās, kad tirgotāji izmantoja vecu cilvēku lētticību un smērēja kuba vietā” 2
FOTO. Saglabāts pat saimnieka krēsls, kas pildīts ar salmiem! Kā Viktors apvieno senu Jūrmalas vasarnīcu ar mūsdienu arhitektūru 3
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Sirds pamazām zaudē jaudu. Kādi ir biežākie sirds mazspējas simptomi?
VIDEO. Pacients aizkustināts līdz asarām, kad terapijas zirgs mierīgi noliek galvu uz viņa krūtīm
Saulē apdegt var jebkura ķermeņa daļa. Deviņi padomi rīcībai 1
C vitamīnam nepatīk, ja to cep vai vāra
noteikt savas atmiņas kvalitāti un rūpēties par tās saglabāšanu 4
Vēstule par rezervēm – Pabrikam, Pavļutam un visiem deputātu kandidātiem, kas domās sevi redz sēžam aizsardzības vai veselības ministra krēslā 21
“Ir jāanulē Latvijā līdz šim izdotās uzturēšanās atļaujas un vīzas tiem, kas atbalsta Krievijas agresiju,” rosina Egils Levits
VIDEO. Henriks Danusēvičs par partiju solījumiem: “80% no solītā viņi izdara pretēji!” 8
VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
FOTO. Saglabāts pat saimnieka krēsls, kas pildīts ar salmiem! Kā Viktors apvieno senu Jūrmalas vasarnīcu ar mūsdienu arhitektūru 3
FOTO. “Viņi parādīs, kas ir īstie karaliskās ģimenes locekļi”: princis Viljams un Keita Midltone dosies uz Ameriku
FOTO. Vērmanes dārzā par 78 tūkstošiem eiro atklāta atjaunotā Rīgas vecākā strūklaka 5
Līvānu novadā skolēniem arī nākamajā mācību gadā būs brīvpusdienas 4
“Lielākā daļa pat nesaprot, kā rēķinus apmaksāt!”: Čerkovskis skaidro sabiedrības izpratni par enerģētiku 100
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Kā efektīvi cīnīties ar augu slimībām un kaitēkļiem augustā?
09:20
VIDEO. Raita Karnīte: “Viedokļi atšķiras – vai vēja parks ietekmē veselību, tāpēc pārsteidz, ka to pie mums grib izvietot uz zemes, ne jūrā…
09:13
“Manā istabā neskan vairs mūzika!” Saruna ar dzejnieku Daini Deigeli 5
20:57