Foto: PN/Scanpix/LETA

Federācija: Plānotajos grozījumos par elektroenerģijas ražošanu no atjaunojamiem resursiem ir neprecizitātes 0

Ekonomikas ministrijas (EM) virzītajos noteikumu grozījumos par elektroenerģijas ražošanu no atjaunojamiem energoresursiem ir neprecizitātes, balstoties uz revīzijas un biznesa konsultāciju uzņēmuma “KPMG Baltics” vērtējumu secinājuši Latvijas Atjaunojamās enerģijas asociācijas (LAEF) pārstāvji.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Mākslīgais intelekts nosauc 10 pasaules pievilcīgākos vīriešus. Starp tiem – pretrunīgi vērtēts Latvijas politiķis
Kokteilis
“Citreiz pirms koncerta nepieciešams atgādināt ētiku un pieklājības etiķeti” – Madara Raabe vīlusies par koncertā Siguldā pieredzēto
Notriektā tautumeita 10
Lasīt citas ziņas

LAEF, atsaucoties uz vērtējumu, minēja, ka grozījumu projektā noteiktās izmaksu līmeņatzīmes ir noteiktas neatbilstoši nozares faktiskajiem datiem.

EM izstrādājusi grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos par elektroenerģijas ražošanu, izmantojot atjaunojamos energoresursus un ražojot elektroenerģiju koģenerācijā, kā arī par cenu noteikšanas kārtību un uzraudzību, kas izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē (VSS).

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai novērtētu izmaiņu pamatotību nozares faktiskajai situācijai, LAEF pasūtīja izvērtējumu, apskatot konkrēto noteikumu ietekmi uz kopējo kapitālieguldījumu iekšējās peļņas normas un cenas diferencēšanas koeficientu pārkompensācijas novēršanai aprēķinu elektrības ražošanā koģenerācijas procesā un elektrības ražošanā, izmantojot atjaunojamos energoresursus.

LAEF skaidroja, ka izvērtējuma sagatavošanā par pamatu ņemta nozares dalībnieku – biomasas staciju un biogāzes staciju – aptauja faktiskās situācijas salīdzināšanai ar grozījumos paredzētajām līmeņatzīmēm. Līmeņatzīmes ir svarīga komponente aprēķinam, kas nosaka valsts sniegtā finansējuma apjomu atjaunojamās enerģijas ražotājiem.

Ziņojumā apskatīta EM grozījumos piedāvātā metodoloģija un salīdzināta ar nozares datiem un pašreizējo regulējumā noteikto metodoloģiju.

Kā vienu no būtiskiem konstatējumiem nozare, pēc izvērtējumu datiem, norādījusi, ka EM piedāvātās līmeņatzīmes, konkrētāk, ekspluatācijas un pārējo darbības izmaksu līmeņatzīmes un kurināmā cenu līmeņatzīmēm ir zemākas, kā paredz nozares faktiskā situācija.

Kā piemēru LAEF minēja biomasas staciju kurināmā līmeņatzīmes – 2020.gadā saskaņā ar spēkā esošajiem MK noteikumiem līmeņatzīme ir 12,21 eiro par megavatstundu (MWh), atbilstoši rosinātajiem noteikumu grozījumiem tā būtu 11,02 eiro par MWh, kamēr uz nozares datiem aplēstā līmeņatzīme ir 14,5 eiro par MWh.

“KPMG Baltics” ziņojumā norādīts, ka nepamatota būtu EM prasība komersantam kompensēt valsts budžetā iepriekšējos periodos saņemto valsts finansējumu, kas bijis aprēķināts uz spēkā esošo MK noteikumu principiem, ja atbilstoši noteikumu izmaiņām retrospektīva pārrēķina rezultātā tiktu identificēts nepamatots valsts finansējums.

Reklāma
Reklāma

LAEF minēja, ka ziņojumā secināts – šāda prasība rada tiesvedību risku un ir pretrunā ar ilgtermiņa plānošanas principiem. Federācija vērsa uzmanību, ka pašlaik noteikumu grozījumu projekts nosaka, ka, mainoties iekšējās peļņas normas aprēķina metodikai, vairāki enerģijas ražotāji varētu automātiski kļūt par parādniekiem, balstoties uz vēsturiskiem rādītājiem.

LAEF ieskatā, šāds mehānisms ir pretrunā ar tiesiskajām normām un pārkāptu finansējuma saņēmēju tiesisko paļāvību.

Kā liecina ziņojumā iekļautā informācija, nozare vērsusi uzmanību arī uz atšķirīgiem rādītājiem dažādām atjaunojamās elektroenerģijas ražošanas stacijām.

Pašlaik dabasgāzes elektrostacijām noteiktā ekspluatācijas un pārējo darbību izmaksu līmeņatzīme ir noteikta 5% apmērā, kas ir lielāka nekā, piemēram, biomasas stacijām.

Nozare paudusi, ka dabasgāzes tehnoloģijām ir daudz zemākas ekspluatācijas izmaksas nekā biomasas tehnoloģijām, kas rada šaubas par aprēķinu pamatotību.

Federācija nosūtījusi ministrijai vēstuli, atsaucoties uz ziņojuma konstatējumiem un novērojumiem, lūdzot ministriju veikt izmaiņas grozījumu redakcijā, ņemot vērā ziņojuma konstatējumus un priekšlikumus. Tāpat vēstulē uzsvērta nepieciešamība veikt vairāku punktu interpretāciju, lai veidotu datos pamatotu nozares politiku.

LAEF dibināta 2013.gadā, apvienojoties atjaunojamās enerģijas jomas asociācijām, tostarp Latvijas Ilgtspējīgas attīstības institūts, Latvijas Atjaunojamās enerģijas konfederācija, Latvijas Bioenerģijas asociācija, Latvijas Biogāzes asociācija, Latvijas Biomasas asociācija LATBIO, Mazās Hidroenerģētikas asociācija, Saules kolektoru asociācija, Saules enerģijas asociācija.

Federācijas mērķi ir saskaņot un koordinēt atjaunojamās enerģijas nevalstisko organizāciju rīcību un pārstāvēt tās attiecībās ar valsts un pašvaldību institūcijām.

Sekmēt atjaunojamās enerģijas nozares attīstību, kā arī palielināt atjaunojamās enerģijas devumu Latvijas tautsaimniecības izaugsmē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.