Āgenskalna tirgū.
Āgenskalna tirgū.
Foto: Valdis Semjonovs

Foto. Medus, āboli un maize. Kas un par cik nopērkams jaunajā Āgenskalna tirgū 0

Āgenskalna tirgū ciemojamies sestdien. Par spīti lietainajam laikam, šeit valda laba atmosfēra. Mūzika skan, smaržo kafija, pārdevēji laipni un smaidīgi. Pircēju gan ir pamaz, bet tirgotāji zina teikt, ka citkārt sestdienās un svētdienās to ir krietni vairāk – ja vien nelīst.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 65
Lasīt citas ziņas


Tirgū tikai vietējie ražojumi

Pārsvarā tirgū atrodamas sezonas preces – āboli, bumbieri, medus, ķirbji un skābētie lauku labumi – kāposti un gurķi, konservēti tomāti. Arī dažādu veidu rupjmaizes un citi konditorejas izstrādājumi, sieri, kūpinātas zivis un gaļa.

“Izmantojot rudzu miltus un dabīgo ieraugu, šī maizīte cepta Jēkabpilī, bet cepšanas tradīcijas nāk no Preiļiem”, sniedzot nogaršot rupjmaizi, kurā iecepts speķis, stāsta uzņēmuma SIA “BezĒ” pārstāvis Roberts. Maizīte šeit tiek tirgota tikai, kopš tirgus atjaunots. “Brāļi Mārtiņš un Kārlis Dambergi ir ļoti atsaucīgi un forši,” tirgus saimniekus novērtē jaunais maiznieks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sastopam arī bitenieku Tālivaldi Jāni Kalniņu. Optimisma pilnu vīru, kurš stāsta: “Man ir 86 gadi un Āgenskalna tirgū tirgojos jau desmit gadus.” Medus pie viņa samērā lēts, ja pērk spainītī, par kilogramu jāmaksā 6 eiro. Ja burciņās, par eiro dārgāk. Tālivaldis uz tirgu brauc tikai sestdienās un skaitļo: “Plus mīnus pa dienu ietirgoju 150 eiro. Par klientu trūkumu es nesūdzos, gadu laikā manis tirgotais medus ir iemantojis cilvēku uzticību.” Vecais vīrs piedāvā arī bišu maizi ar medu – 450 grami maksā 5 eiro. “Šūna, kurā ir bišu maize tiek samalta un tai tiek pievienots medus,” iegūšanas tehnoloģiju apraksta bitenieks, kuram Rudbāržu pagastā ir 40 saimes. Lai stiprinātu imunitāti, bišu maize īpaši noder ziemā, izēdot šādas divas buciņas, nav jāuztraucas par slimošanu. “Āgenskalna tirgū viss izmainījies simtprocentīgi,” apstākļus raksturo Tālivaldis. “Kādreiz tirgū lielākoties tirgojās uzpircēju firmas, ar ievesto produkciju no Polijas, Spānijas un citām zemēm. Šodien tas viss ir pazudis un tagad šeit tirgojās tikai paši ražotāji.” Jautāts, kas to ietekmējis, vīrs norāda: “Bez šaubām tas ir jauno saimnieku nopelns, kuri noteikuši kārtību.”


Bietes un burkānus sēja otrreiz

Rindā pie Vojevodu ģimenes dārzeņiem klienti slavē kartupeļus un saldās bietes, te sastopam Elīnu, kas laipni pastāsta par savas ģimenes biznesu Vimbukrogā. “Audzējam visdažādākā veida dārzeņus, pārdodam arī skābējumus, ko paši ražojam. Biznesā iesaistās visa ģimene, gan mani vecāki, gan paši ar vīru. Āgenskalna tirgū iepriekš netirgojāmies, izmēģinām šo vietu pirmo reizi. Iepatikās jaunais koncepts, ko radījuši brāļi Dambergi, tādēļ nolēmām pamēģināt.” Elīnai tirgoties šeit ļoti patīk. Īpaši, ja notiek kāds pasākums un svētdienās, kad rosību rada arī krāmu tirgotāji, kas pircējiem piedāvā vecās plates, porcelāna figūriņas, vintage apģērbus, binokļus, foto piederumus un daudz ko citu. “Darba mums netrūkst. Gan mājās, gan šeit tirgū. Kartupeļi, gurķi un kāposti šogad izauga ļoti labi. Bietes un burkānus gan tētim nācās sēt otro reizi.”

Bažījas par ziemu
Āgenskalna tirgū nopērkams arī “Ievas siers”, kas radīts Kokneses novadā. Produkts tiek gatavots no īsta govs piena uzreiz pēc rīta slaukšanas. Pārdevēja stāsta, ka klientu vēlmes ir ļoti dažādas. Daži iecienījušie klasisko sieru, citi sieru arī ar dažādiem garšaugiem, kā, piemēram, nātrēm, baziliku, trifelēm, sīpoliem, čili un lavandu. Arī paši klienti ir ļoti dažādi. Nāk jaunās māmiņas, vidējās paaudzes cilvēki un arī seniori.

Rudens raksturīgo dārzeņu ķirbju audzēšanā praktizējies zemnieks Dainis no Penkules. Viņš kilogramā tos pārdot pa vienu eiro. “Cilvēki pērk ķirbji pārsvarā zupām un salātiem. Īpaši iecienīts ir universālais muskata ķirbis, to var ēst arī svaigā veidā.” Lai gan ķirbjiem sausums nekaitē, saimniekam šogad neizdīga pus hektārs biešu un tikpat daudz pupiņu. “Viens hektārs šogad aizgājis pa pieskari.” Par tirgošanos Āgenskalna tirgū Dainis saka: “Sākums ir labs, daudzsološs, bet bažas ir par ziemu. Solīja, ka 1. novembrī būsim jau zem jumta, bet par to nekas neliecina. Kļūst arvien aukstāks un, ja sāks snigt, būs vien jābrauc mājās.”

Reklāma
Reklāma

Ieskats jaunajā Āgenskalna tirgū. Foto: Valdis Semjonovs

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.